Setari Cookie-uri

Barbatii din Romania

Multi barbati din Romania se cred buricul pamantului...Cum politia nu face nimic in romania,,,ca daca bate o femeie,,,le mai bate si politatiul.....In romania este tara,,,necivilizata pt ca nu se respecta regulile si barbatii fac ce vor ei...Si faptul ca situatia financiara din Romania,,nu ii da posibiltate femeii si a multor oameni sa fie independenti....De asta sefii isi bat joc de ei,,pt ca stiu ca sunt la mana lor,ca nu au bani...Si oamenii se lasa manipulati si fac si ei la fel,,manipuleaza tot la fel...Daca daca oamenii din romania ar putea fii independenti finaciar nu ar mai fii aceasta dezordine in Romania...Ca bine ar fii daca oamenii din romania ar fii mai uniti si ar face un miting ceva..ca asa ar starni si pe altii
carina01
Postat pe 28 Decembrie 2009 11:50
Da si barbatul atunci cand se casatoreste,jura ca iubeste si respecta femeia pana la moarte...Si se tine de cuvant? Asa si cu parintii....Daca parintii vor sa fie respectati trebuie sa respecte si sa iubeasca copiii...La fel si barbatul,,trebuie sa iubeasca sa iubeasca si sa respecte femeia daca vrea si el sa fie respectat...Poruncile sunt valabile pt toata lumea,nu doar pt unii....Asa ca executa daca vrei sa fii respectat si sa nu fii inselat de femei...
carina01
Postat pe 28 Decembrie 2009 11:51
Pai pt ca femeia nu pune piciorul in prag,de la inceput,de asta isi permite prea multe....Pt ca omul incearca,,daca vede ca ii merge,,incearca din ce in ce mai mult...De asta este bine sa il pui la punct de la inceput,,ca sa nu mai ajunga sa te cotonogeasca...
carina01
Postat pe 28 Decembrie 2009 11:58
De la: IRINA300, la data 2009-12-28 11:50:47Multi barbati din Romania se cred buricul pamantului...Cum politia nu face nimic in romania,,,ca daca bate o femeie,,,le mai bate si politatiul.....In romania este tara,,,necivilizata pt ca nu se respecta regulile si barbatii fac ce vor ei...Si faptul ca situatia financiara din Romania,,nu ii da posibiltate femeii si a multor oameni sa fie independenti....De asta sefii isi bat joc de ei,,pt ca stiu ca sunt la mana lor,ca nu au bani...Si oamenii se lasa manipulati si fac si ei la fel,,manipuleaza tot la fel...Daca daca oamenii din romania ar putea fii independenti finaciar nu ar mai fii aceasta dezordine in Romania...Ca bine ar fii daca oamenii din romania ar fii mai uniti si ar face un miting ceva..ca asa ar starni si pe altii


Aberatii, aberatii si iar aberatii!

Postat pe 28 Decembrie 2009 12:02
pana nu demult aveam o parere cat de cat buna despre ei... acum insa dupa ce am cunoscut pe cineva de afara... cred ca barbatii romani sunt mult prea plini de ei si asta nu ar fi o mare problema, ca doar sunt barbati, daca nu ar arata-o la tot pasul... si cred ca le lipsesc manierele... intr-un cuvant sunt involuati...
NGH
Postat pe 28 Decembrie 2009 13:34
deschizatoarea de topic, poate doar voia sa-si verse oful in legatura cu barbatul ei, dar e o problema cu barbatii din Romania (in general). In primul rand, avem o problema in societate: nu se incurajeaza deloc abilitatile sociale, comunicarea, intr-ajutorarea, respectul fata de ceilalti.
In al doilea rand, avem o problema in cresterea si educarea diferentiata a barbatului fata de femeie in familie.
Mentalitatile care sunt in Ro in legatura cu rolul femeii si al barbatului, atat in familie, cat si in societate, sunt cele de acum 50 de ani in tari mai occidentale.

Nu numai eu am ajuns la concluzia ca barbatii romani nu-s cei mai buni, am multe prietene si cunostinte care-mi dau dreptate (evident, sunt ceva umblate prin lume si cunosc si alte natii). Pana si tata imi da dreptate

Trebuie sa recunosc ca barbatii romani care chiar merita si pe care-i cunosc(in afara de cei care deja au umblat ceva prin lume si s-au mai cizelat), au avut indatoriri si responsabilitati de mici si/sau au crescut fara tata... hm!
kitty_krieger
Postat pe 28 Decembrie 2009 14:02
Da, si eu prefer strainii. Barbatii romani sunt mult prea rasfatati.
Kathara
Postat pe 28 Decembrie 2009 14:08
De la: Kathara, la data 2009-12-28 14:08:50Da, si eu prefer strainii. Barbatii romani sunt mult prea rasfatati.


Kathara, sarbatorile te-au "softened"... Auzi, "rasfatati" Ce dragutz o spui.

Ma rog, eu n-ar trebui sa ma plang, am fost una dintre norocoasele care au avut sansa sa cunoasca cel putin cativa barbati romani ireprosabili. De la maniere, educatie pana la infatisare. Totusi, procentual vorbind, sunt cam 10% din totalul barbatilor romani.
Am insa amice in Romania, am kudika ca exemplu, si pe aici sunt romani - nu multi, dar sunt si - adunandu-le pe toate si facand media uite ce-mi da: Barbat roman - equals - no-NO situation!
(precizez ca cei super de care povesteam mai sus, sunt luati deja, sau s-au tampit, influentati de mediu )
Totusi, parerea mea s-ar putea sa fie un pic subiectiva, tinand seama ca si primul sot a fost strain si viitorul... nici el nu e roman... Subiectiva sau nu, eu as incuraja orice romanca sa se casatoreasca cu un strain.


Dor_a
Postat pe 28 Decembrie 2009 15:18
De la: Kathara, la data 2009-12-28 14:08:50Da, si eu prefer strainii. Barbatii romani sunt mult prea rasfatati.
yumy
Postat pe 28 Decembrie 2009 15:49
Nu stiu cu bataia cum mai e, daca e asa cum s-a scris in primul post, e grav. In rest, da, traim intr-o tara misogina.
Femeia nu este respectata, inca mai exista treburi de femeie si treburi de barbat (nu le stiu sincer care or fi, daca e vb de batut un cui, atunci e clar), mentalitate invechita, barbati care inseala si carora li se permite, etc.
Dar cu toate astea, eu consider ca tot femeia este vinovata pt ca accepta.Ai ceea ce ai ales, daca nu stii ce vrei, mai bine stai singura.
O sa ma mut in cateva luni in alta tara si sper sa fac o comparatie obiectiva intre barbatii de aici si cei de acolo, ca asa numa colindand alte meleaguri, totul e verde si frumos.
wildstyle
Postat pe 28 Decembrie 2009 15:52
mie imi plac romanii ca au creier
yumy
Postat pe 28 Decembrie 2009 15:58
De la: yumalai, la data 2009-12-28 15:58:58mie imi plac romanii ca au creier


In comparatie cu?...
Dor_a
Postat pe 28 Decembrie 2009 17:08
De la: Dor_a, la data 2009-12-28 17:08:56
De la: yumalai, la data 2009-12-28 15:58:58mie imi plac romanii ca au creier


In comparatie cu?...

fara comparatie
yumy
Postat pe 28 Decembrie 2009 17:25
exista si in Romania barbati ok nu mai ca nu am dat noi peste ei
dar nici in afara nu pot spune ca sunt toti educati...nu va inchipuiti ca aici sunt toti lapte si miere dar tind sa cred ca intradevar nu se compara cu ai nostri
mai exista si uscaturi ca de...
(nu mai traiesc in romania si ma voi casatori in curand cu un strain)
cei de aici cand au o relatie este serioasa, nu cu jigniri, batai si alte intimidari
iubesc cu adevarat si ar face orice pentru respectiva (cum am mai spus exista si exceptii ce sa-i faci
petaloudita
Postat pe 29 Decembrie 2009 02:05
De la: olga27, la data 2009-12-29 02:05:08exista si in Romania barbati ok nu mai ca nu am dat noi peste ei
dar nici in afara nu pot spune ca sunt toti educati...nu va inchipuiti ca aici sunt toti lapte si miere dar tind sa cred ca intradevar nu se compara cu ai nostri
mai exista si uscaturi ca de...
(nu mai traiesc in romania si ma voi casatori in curand cu un strain)
cei de aici cand au o relatie este serioasa, nu cu jigniri, batai si alte intimidari
iubesc cu adevarat si ar face orice pentru respectiva (cum am mai spus exista si exceptii ce sa-i faci
Pai educatia se trasmite de la tata la copil...Pt ca de obicei mamei ii greu sa educe un copil,,din momenr ce barbatul ei este o influenta
negativa in casa...Copiii asculta de cel care conduce in familie.de asta cred ca pt ca o femeie ca sa isi poata educa bine copiii,mai intai trebuie sa isi educe barbatul.....Si cum educatia se trasmite de la parinte la copil,,,,,s-a umblut romania de barbati needucati care stiu sa respecte o femeie....In germania spre exemplu,,femeia este respectata pt ca este independenta....Pt ca de asta oamenii se comporta urat in romania unii cu altiii...Pt romanii depind unii de altii......In germania,nemtii sunt independenti de asta se comporta frumos unii cu altiii...Dar nemtii cu straiinii din tari sarace,,se comporta urat,pt ca stiu ca sunt la mana lor si nu au bani....Si de asta ii manipuleaza....De asta este bine sa nu fii independenta de nimeni..pt ca oamenii sunt rai,,,mai multi rai decat buni
carina01
Postat pe 29 Decembrie 2009 16:41
De la: carina01, la data 2009-12-29 16:41:01
De la: olga27, la data 2009-12-29 02:05:08exista si in Romania barbati ok nu mai ca nu am dat noi peste ei
dar nici in afara nu pot spune ca sunt toti educati...nu va inchipuiti ca aici sunt toti lapte si miere dar tind sa cred ca intradevar nu se compara cu ai nostri
mai exista si uscaturi ca de...
(nu mai traiesc in romania si ma voi casatori in curand cu un strain)
cei de aici cand au o relatie este serioasa, nu cu jigniri, batai si alte intimidari
iubesc cu adevarat si ar face orice pentru respectiva (cum am mai spus exista si exceptii ce sa-i faci
Pai educatia se trasmite de la tata la copil...Pt ca de obicei mamei ii greu sa educe un copil,,din momenr ce barbatul ei este o influenta
negativa in casa...Copiii asculta de cel care conduce in familie.de asta cred ca pt ca o femeie ca sa isi poata educa bine copiii,mai intai trebuie sa isi educe barbatul.....Si cum educatia se trasmite de la parinte la copil,,,,,s-a umblut romania de barbati needucati care stiu sa respecte o femeie....In germania spre exemplu,,femeia este respectata pt ca este independenta....Pt ca de asta oamenii se comporta urat in romania unii cu altiii...Pt romanii depind unii de altii......In germania,nemtii sunt independenti de asta se comporta frumos unii cu altiii...Dar nemtii cu straiinii din tari sarace,,se comporta urat,pt ca stiu ca sunt la mana lor si nu au bani....Si de asta ii manipuleaza....De asta este bine sa nu fii independenta de nimeni..pt ca oamenii sunt rai,,,mai multi rai decat buni


peste tot exista astfel de oameni, nu doar la noi
ai dreptate cu independenta asta financiara...
insa nu cred intotdeauna in regula aceasta ca aschia nu sare departe de trunchi
sunt oameni si oameni, oameni printre oameni
orice barbat si om in general, nu il poti educa daca nu isi doreste si el acest lucru, din pacate
si oricum educatia trebuie sa si-o faca si singur ca doar d-aia a trait atatia ani
tre sa stie ce si cum
iar copii faci atunci cand esti sigur de tine si de cel de langa tine
nu faci copii sa vezi cum o vi dupa...daca are loc vreo schimbare
asta este doar parerea mea...

un an nou fericit va doresc la toti
petaloudita
Postat pe 31 Decembrie 2009 21:25
"fi"
scuze
petaloudita
Postat pe 31 Decembrie 2009 21:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Strasuri ieftine? 8 De la: AdrianaR 30 Octombrie 2010 15:44
societatea actuala mareste media de varsta in gasirea partenerului de viata? 143 De la: ionelaela 10 Noiembrie 2010 18:35
Sondaj "Legalizarea prostitutiei " 10 De la: andra_da_dr 20 Octombrie 2009 23:35
Camasi barbatesti 4 De la: kudika081544 24 Februarie 2010 11:56
ce sa fac? 34 De la: yumalai 1 Iunie 2010 09:00