Cum imi dau seama ce cariera mi se potriveste?

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:

R3dAng3l Avatarul lui R3dAng3l

39 mesaje
Oras: cluj

Buna! Am si eu intrebarea asta: Cum imi dau seama ce cariera sa aleg? Ce mi se potriveste? Sunt in perioada aceea in care mi se invart in cap mii de idei si nu stiu ce sa ale. Pe ce sa ma concentrez. Am 21 de ani. Sunt o persoana creativa, intrigata de mister, comunicativa. Am temperament. Am trecut de la invatatoare, la jurnalis, apoi criminalist... naiba stie ce sa aleg. Am nevoie de un strop de ajutor pt ca nu stiu care sunt avantajele si dezavantajele acestor optiuni ale mele. Va multumesc.
Raporteaza abuz de limbaj
Niciodata o femeie nu e mai frumoasa decat atunci cand e fericita.
Fosta membra Kudika.ro
in functie de ce iti place sa faci..si ce calitati ai.
ce te atrage? economicul?datele exacte? instrumentele financiare?
ingineria? constructiile? metodologia?
artele? cinematografia? fotografia? desenul? arhitectura?
biologia? natura plantelor? chimia? compusii sunbstantelor din mediu?
limbile straine? traducator?purtator de cuvant
dreptul? puterea de a apara a unu avocat? sau judecata unui judecator?
iti place tehnologia avansata? informatician
si multe multe altele:bucatar,stylist,croitor,vopsitor ,receptioner,pilot,stewardesa...samd
greierash_is_back Avatarul lui greierash_is_back

5092 mesaje
Oras: focsani

pai deja ti-ai raspuns! stii ce iti place si ce nu sa faci! si nu poate hotara nimeni pt. tine!
avantajele si dezavantajele nu le poti afla asa...ca pe o doina! trebuie sa le traiesti singura! pt. ca ce poate fi pt. mine de bine, poate fi de rau pt. tine. good luck!
We'd be so less fragile/ If we're made from metal/ And our hearts from iron/ And our minds from steel/ And if we built an army/ Full of tender bodies/ Could we love each other/ Would we stop to feel/// And you want three wishes:/ One to fly the heavens/ One to swim like fishes/ And then one you're saving for a rainy day/ If your lover ever takes her love away/// You say you want to know her like a lover/ And undo her damage, she'll be new again/ Soon you'll find that if you try to save her/ It will lose her anger/ You will never win/// And you want three wishes:/ You want never bitter/ And all delicious/ And then one you're saving for a rainy day/ If your lover ever takes her love away/// You want three wishes:/ One to fly the heavens/ One to swim like fishes/ You want never bitter/ And all delicious/ And a clean conscience/ And all it's blisses/ You want one true lover with a thousand kisses/ You want soft and gentle and never vicious/ And then one you're saving for a rainy day/ If your lover ever takes her love away/// Three wishes- The pierces
Fosta membra Kudika.ro
vezi pentru inceput ce te pasioneaza si pune in balanta ideea: vreau sa cistig bani multi si s afac in sila ceea c efac , sau s acistig in limita decentei dar sa merg cu bucurie la munca? Si incearca s anu te lasi influentata de sfaturile parintilor, bnunicilor sau colegilor pe motiv ,,lasa ca tu esti mica si stim noi mai bine ce trebuie pentru tine,, !
soare in suflet !
kudika099473 Avatarul lui kudika099473

69 mesaje
Oras: constanta

trebuie sa vezi intii ce scoala te atrage - nu cred ca poti face toata viata ceva ce nu iti place .
Fosta membra Kudika.ro
Eu iti propun asa:
poti sa te duci la un psiholog care ofera consiliere in cariera; el iti va da diverse teste de aptitudini si-ti va spune la ce te pricepi si la ce nu.

intreaba-ti toate cunostintele, parintii etc despre slujbele lor, ce le place, ce nu le place, cum au ajuns sa aiba acea slujba.

cere ajutrul unui profesor de care esti mai apropiata

intreaba-te sincer la ce te pricepi, ce abilitati ai si ce ti-ar place sa faci pe viitor
Politicienii sunt precum scutecele: trebuie schimbati des si din aceleasi motive