Setari Cookie-uri

Cum imi dau seama ce cariera mi se potriveste?

Buna! Am si eu intrebarea asta: Cum imi dau seama ce cariera sa aleg? Ce mi se potriveste? Sunt in perioada aceea in care mi se invart in cap mii de idei si nu stiu ce sa ale. Pe ce sa ma concentrez. Am 21 de ani. Sunt o persoana creativa, intrigata de mister, comunicativa. Am temperament. Am trecut de la invatatoare, la jurnalis, apoi criminalist... naiba stie ce sa aleg. Am nevoie de un strop de ajutor pt ca nu stiu care sunt avantajele si dezavantajele acestor optiuni ale mele. Va multumesc.
R3dAng3l
Postat pe 29 Decembrie 2009 03:57
in functie de ce iti place sa faci..si ce calitati ai.
ce te atrage? economicul?datele exacte? instrumentele financiare?
ingineria? constructiile? metodologia?
artele? cinematografia? fotografia? desenul? arhitectura?
biologia? natura plantelor? chimia? compusii sunbstantelor din mediu?
limbile straine? traducator?purtator de cuvant
dreptul? puterea de a apara a unu avocat? sau judecata unui judecator?
iti place tehnologia avansata? informatician
si multe multe altele:bucatar,stylist,croitor,vopsitor ,receptioner,pilot,stewardesa...samd
ionelaela
Postat pe 8 Ianuarie 2010 21:42
pai deja ti-ai raspuns! stii ce iti place si ce nu sa faci! si nu poate hotara nimeni pt. tine!
avantajele si dezavantajele nu le poti afla asa...ca pe o doina! trebuie sa le traiesti singura! pt. ca ce poate fi pt. mine de bine, poate fi de rau pt. tine. good luck!
greierash_is_back
Postat pe 8 Ianuarie 2010 21:48
vezi pentru inceput ce te pasioneaza si pune in balanta ideea: vreau sa cistig bani multi si s afac in sila ceea c efac , sau s acistig in limita decentei dar sa merg cu bucurie la munca? Si incearca s anu te lasi influentata de sfaturile parintilor, bnunicilor sau colegilor pe motiv ,,lasa ca tu esti mica si stim noi mai bine ce trebuie pentru tine,, !
Aproape_eu
Postat pe 11 Ianuarie 2010 12:43
trebuie sa vezi intii ce scoala te atrage - nu cred ca poti face toata viata ceva ce nu iti place .
kudika099473
Postat pe 11 Ianuarie 2010 16:50
Eu iti propun asa:
poti sa te duci la un psiholog care ofera consiliere in cariera; el iti va da diverse teste de aptitudini si-ti va spune la ce te pricepi si la ce nu.

intreaba-ti toate cunostintele, parintii etc despre slujbele lor, ce le place, ce nu le place, cum au ajuns sa aiba acea slujba.

cere ajutrul unui profesor de care esti mai apropiata

intreaba-te sincer la ce te pricepi, ce abilitati ai si ce ti-ar place sa faci pe viitor
kitty_krieger
Postat pe 11 Ianuarie 2010 21:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
facultatea de relatii internationale si studii europene 25 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:38
ajutor 3 De la: Barbie30_ 12 Ianuarie 2011 19:11
Ajutor!!!!!!!!!!!!! 21 De la: ba_byd_oll 18 Mai 2010 14:44
deci pur si simplu mama saturat 0 De la: 1 Octombrie 2009 18:10
Ala bala portocala 57 De la: Lalyly 21 Iulie 2012 20:16