Setari Cookie-uri

sfatuiti-ma, ma va rog!

buna! imi intarzie menstruatia de cev zile (cam 5) si am o nedumerire in privinta perioadei pana la care sa astept sa-mi fac un test de sarcina. dup cate zike dupa absenta ciclului e concludent testul? va multumesc mult!
elly_chiuti
Postat pe 21 Ianuarie 2010 12:01
eu iti sugerez sa mergi la o policlinica sa faci o dozare hCG, care te va lamuri si repede si sigur daca esti gravida!
one_size
Postat pe 21 Ianuarie 2010 12:04
Buna elly_chiuti. Faptul ca ti-a intarziat menstruatia nu inseamna neaparat ca esti insarcinata. 5 zile nu mi se pare asa mult timp. Oricum, daca vrei pentru linistea ta sa faci un test de sarcina, din cate stiu eu, il poti face dupa 2 sapt dupa ce a avut loc acel contact sexual, dupa care ai ramas nedumerita. Pana la urma conteaza sa fi tu linistita. Totusi ar trebui ca pe viitor sa te protejezi, pentru a nu mai avea griji de fiecare data cand trebuie sa-ti vina menstruatia
GYutza
Postat pe 21 Ianuarie 2010 12:09
14 zile de la contactul sexual in cauza (de la care tu banuiesti ca ti s-ar putea trage o sarcina)... eu l-am facut si mai devreme, dar nu mi-a aratat nimic sigur... apoi l-am repetat dupa cateva zile (am asteptat cu sufletul la gura sa vina ziua 14) si a fost ... roz pe alb :P
Ella81
Postat pe 21 Ianuarie 2010 12:14
poti sa fii mai concreta , te rog! n-am auzit de sa ceva pan acum...imi poti explic putin?ms anticipat
elly_chiuti
Postat pe 21 Ianuarie 2010 12:14
De la: one_size, la data 2010-01-21 12:04:49eu iti sugerez sa mergi la o policlinica sa faci o dozare hCG, care te va lamuri si repede si sigur daca esti gravida!

scuza-ma...dca imi poti explica in ce consta hcg-ul, si cam cat costa...?ms anticipat!
elly_chiuti
Postat pe 21 Ianuarie 2010 12:15
De la: GYutza, la data 2010-01-21 12:09:40Buna elly_chiuti. Faptul ca ti-a intarziat menstruatia nu inseamna neaparat ca esti insarcinata. 5 zile nu mi se pare asa mult timp. Oricum, daca vrei pentru linistea ta sa faci un test de sarcina, din cate stiu eu, il poti face dupa 2 sapt dupa ce a avut loc acel contact sexual, dupa care ai ramas nedumerita. Pana la urma conteaza sa fi tu linistita. Totusi ar trebui ca pe viitor sa te protejezi, pentru a nu mai avea griji de fiecare data cand trebuie sa-ti vina menstruatia

ms mult pt sfaturi...nu stiu ce sa zic...problema mea ar fii ca am nascut acum 3 luni prin cezariana...n-m avut contact sexual propriu zis de atunci (neprotejat)..ma ingrijoreaza mult...dar ms
elly_chiuti
Postat pe 21 Ianuarie 2010 12:17
De la: elly_chiuti, la data 2010-01-21 12:15:50
De la: one_size, la data 2010-01-21 12:04:49eu iti sugerez sa mergi la o policlinica sa faci o dozare hCG, care te va lamuri si repede si sigur daca esti gravida!

scuza-ma...dca imi poti explica in ce consta hcg-ul, si cam cat costa...?ms anticipat!





... de ce te apuci de o treaba pe care nu poti sa o controlezi si ale carei urmari nu poti sa ti le asumi ? ... ... ca sa fii la moda ? ...
marco918
Postat pe 21 Ianuarie 2010 12:19
testele de sarcina se bazeaza pe valoarea hCG-ului din organism, respectiv este hormonul eliberat de oprganism in sarcina!
testele de la farmacie masoara valoarea hCG din urina, dar daca mergi la o policlinca faci dozarea din sange, care este un rezultat mult mai sigur!
iar daca ai fi insarcinata si ai merge la un ginecolog si acela te va pune in principiu sa faci aceasta dozare!

pai depinde de policlinica!
costa de la 35 de ron in sus!
la medlife costa 38 de ron! cu raspuns in aceeasi zi sau cel tarziu a doua zi!
one_size
Postat pe 21 Ianuarie 2010 12:22
De la: marco918, la data 2010-01-21 12:19:12
De la: elly_chiuti, la data 2010-01-21 12:15:50
De la: one_size, la data 2010-01-21 12:04:49eu iti sugerez sa mergi la o policlinica sa faci o dozare hCG, care te va lamuri si repede si sigur daca esti gravida!

scuza-ma...dca imi poti explica in ce consta hcg-ul, si cam cat costa...?ms anticipat!





... de ce te apuci de o treaba pe care nu poti sa o controlezi si ale carei urmari nu poti sa ti le asumi ? ... ... ca sa fii la moda ? ...

ma scuzi? te-ai lovit la cap sau ceva de genu'???
elly_chiuti
Postat pe 21 Ianuarie 2010 12:23
De la: one_size, la data 2010-01-21 12:22:12testele de sarcina se bazeaza pe valoarea hCG-ului din organism, respectiv este hormonul eliberat de oprganism in sarcina!
testele de la farmacie masoara valoarea hCG din urina, dar daca mergi la o policlinca faci dozarea din sange, care este un rezultat mult mai sigur!
iar daca ai fi insarcinata si ai merge la un ginecolog si acela te va pune in principiu sa faci aceasta dozare!

pai depinde de policlinica!
costa de la 35 de ron in sus!
la medlife costa 38 de ron! cu raspuns in aceeasi zi sau cel tarziu a doua zi!

ms mult de tot! voi mai astepta pana luni cel tarziu...si daca nu vine....o sa aplic procedura
elly_chiuti
Postat pe 21 Ianuarie 2010 12:26
De la: elly_chiuti, la data 2010-01-21 12:23:21
De la: marco918, la data 2010-01-21 12:19:12
De la: elly_chiuti, la data 2010-01-21 12:15:50
De la: one_size, la data 2010-01-21 12:04:49eu iti sugerez sa mergi la o policlinica sa faci o dozare hCG, care te va lamuri si repede si sigur daca esti gravida!

scuza-ma...dca imi poti explica in ce consta hcg-ul, si cam cat costa...?ms anticipat!





... de ce te apuci de o treaba pe care nu poti sa o controlezi si ale carei urmari nu poti sa ti le asumi ? ... ... ca sa fii la moda ? ...

ma scuzi? te-ai lovit la cap sau ceva de genu'???





... scuze ... nu eu am deschis disperat un topic ca nu ti-a venit ciclul de 5 zile dupa cine stie ce gang bang ... ce ai vrea sa auzi altceva decit ceea ce se pare ca ''stii'' deja ... aplica procedura !!! ... e atit de simplu nu-i asa ? ...
marco918
Postat pe 21 Ianuarie 2010 12:32
De la: marco918, la data 2010-01-21 12:32:29
... scuze ... nu eu am deschis disperat un topic ca nu ti-a venit ciclul de 5 zile dupa cine stie ce gang bang ... ce ai vrea sa auzi altceva decit ceea ce se pare ca ''stii'' deja ... aplica procedura !!! ... e atit de simplu nu-i asa ? ...

gang bang [img]http://dl.glitter-graphics.net/pub/1202/1202591pu55lez1va.gif[/img][/url] da` in ziua de azi normal nu se mai face ?


...eu nu pot sa-ti zic decat sa te duci la ginecolog !
fluturas_
Postat pe 21 Ianuarie 2010 12:44
De la: fluturas_, la data 2010-01-21 12:44:23
De la: marco918, la data 2010-01-21 12:32:29
... scuze ... nu eu am deschis disperat un topic ca nu ti-a venit ciclul de 5 zile dupa cine stie ce gang bang ... ce ai vrea sa auzi altceva decit ceea ce se pare ca ''stii'' deja ... aplica procedura !!! ... e atit de simplu nu-i asa ? ...

gang bang [img]http://dl.glitter-graphics.net/pub/1202/1202591pu55lez1va.gif[/img][/url] da` in ziua de azi normal nu se mai face ?


...eu nu pot sa-ti zic decat sa te duci la ginecolog !





... ehhheee, ce stii ... evolueaza lumea ... si tot normal se face (sau asa se incepe cel putin) ... doar ca in ... grup ...
marco918
Postat pe 21 Ianuarie 2010 12:52
Mai asteapta, daca depaseste 10 zile mergi la un medic
oana84onutza
Postat pe 27 Ianuarie 2010 19:35
pacat de tine ca esti tanara. ai folosit vreo metoda de contraceptie? macar de-acu incolo s-o faci. ai 18 ani !!!!!!!!!!!!!!!!!!! beleste ochii
Shhh
Postat pe 27 Ianuarie 2010 19:36
De la: Shhh, la data 2010-01-27 19:36:47pacat de tine ca esti tanara. ai folosit vreo metoda de contraceptie? macar de-acu incolo s-o faci. ai 18 ani !!!!!!!!!!!!!!!!!!! beleste ochii





... pazea, ''regina'' romaniei graieste ... ''pacat de tine ca esti tinara'' ... pai si ce ... trage sa moara ? ... are lepra, ciuma, ebola ? ... e insarcinata si atita tot ... doar ca a ramas insarcinata fara sa stie pe unde o sa fie tatal miine ... o ''plezneala'' romaneasca oficiala si ''traditionala'' si un avort neoficial si ''netraditional'' ... vai de curul nostru de romani pirliti ... pacat de tine !!! ...
marco918
Postat pe 27 Ianuarie 2010 20:14
De la: marco918, la data 2010-01-27 20:14:01
De la: Shhh, la data 2010-01-27 19:36:47pacat de tine ca esti tanara. ai folosit vreo metoda de contraceptie? macar de-acu incolo s-o faci. ai 18 ani !!!!!!!!!!!!!!!!!!! beleste ochii





... pazea, ''regina'' romaniei graieste ... ''pacat de tine ca esti tinara'' ... pai si ce ... trage sa moara ? ... are lepra, ciuma, ebola ? ... e insarcinata si atita tot ... doar ca a ramas insarcinata fara sa stie pe unde o sa fie tatal miine ... o ''plezneala'' romaneasca oficiala si ''traditionala'' si un avort neoficial si ''netraditional'' ... vai de curul nostru de romani pirliti ... pacat de tine !!! ...


Vai de mine!!! Ati speriat fata, nici nu a mai revenit cu detalii
oana84onutza
Postat pe 9 Februarie 2010 20:19
De la: marco918, la data 2010-01-27 20:14:01
De la: Shhh, la data 2010-01-27 19:36:47pacat de tine ca esti tanara. ai folosit vreo metoda de contraceptie? macar de-acu incolo s-o faci. ai 18 ani !!!!!!!!!!!!!!!!!!! beleste ochii





... pazea, ''regina'' romaniei graieste ... ''pacat de tine ca esti tinara'' ... pai si ce ... trage sa moara ? ... are lepra, ciuma, ebola ? ... e insarcinata si atita tot ... doar ca a ramas insarcinata fara sa stie pe unde o sa fie tatal miine ... o ''plezneala'' romaneasca oficiala si ''traditionala'' si un avort neoficial si ''netraditional'' ... vai de curul nostru de romani pirliti ... pacat de tine !!! ...

este o vorba "pacat de tine ca esti tanar/a" da n'am pretentii de la tine sa stii... asa ca lasa
Shhh
Postat pe 9 Februarie 2010 20:24
De la: oana84onutza, la data 2010-02-09 20:19:07
De la: marco918, la data 2010-01-27 20:14:01
De la: Shhh, la data 2010-01-27 19:36:47pacat de tine ca esti tanara. ai folosit vreo metoda de contraceptie? macar de-acu incolo s-o faci. ai 18 ani !!!!!!!!!!!!!!!!!!! beleste ochii





... pazea, ''regina'' romaniei graieste ... ''pacat de tine ca esti tinara'' ... pai si ce ... trage sa moara ? ... are lepra, ciuma, ebola ? ... e insarcinata si atita tot ... doar ca a ramas insarcinata fara sa stie pe unde o sa fie tatal miine ... o ''plezneala'' romaneasca oficiala si ''traditionala'' si un avort neoficial si ''netraditional'' ... vai de curul nostru de romani pirliti ... pacat de tine !!! ...


Vai de mine!!! Ati speriat fata, nici nu a mai revenit cu detalii


looooooool

nu m-a speriat nimeni , doar amuzata la culme ...sunt bine sanatoasa, si NE-GRAVIDA!!!!
asa e. am 18 ani, am o fetita superba de 4 luni, DORITA SI IUBITA, un iubit ideal, sunt la facultate in plina sesiune, si va doresc tuturor la fel de multa lumina in suflet, precum am eu. nu e cazul sa judecam oamenii ...candtem in necunostinta de cauza. am specificat ca am un copil, dar n-am zis mentionat nicaieri VAI DE VIATA MEA!
s-a rezolvat repede atunci enigma, era doar o intarziere datorata probabil alaptarii. ms pt raspunsuri. have anice evening
elly_chiuti
Postat pe 10 Februarie 2010 21:06
De la: Shhh, la data 2010-01-27 19:36:47pacat de tine ca esti tanara. ai folosit vreo metoda de contraceptie? macar de-acu incolo s-o faci. ai 18 ani !!!!!!!!!!!!!!!!!!! beleste ochii


inca un mare LOOOOOOOL ...Dar de data asta cu specificarea ca autoarea e cel mai probabil un mare ||"FAIL" uman ...mami, atunci cand raspunzi pe un forum, pisi, urmaresti cam toate postarile "paratei/paratului", analizezi situatia, si abia apoi ne dam cu povatuiala. LEARN AND PRACTICE
Ah, si btw, ms mult, de acum PROMY sa ma protejez! o sa-mi inramez poza de la avatarul tau, si desigur, postarea ta magistrala atasata, ca sa-mi aminteasca sa "belesc ochii", si o agat deasupra patului!
WIIIN!
elly_chiuti
Postat pe 10 Februarie 2010 21:15
De la: elly_chiuti, la data 2010-01-21 12:01:27buna! imi intarzie menstruatia de cev zile (cam 5) si am o nedumerire in privinta perioadei pana la care sa astept sa-mi fac un test de sarcina. dup cate zike dupa absenta ciclului e concludent testul? va multumesc mult!


Depinde de teste, cel mai indicat ii sa mergi la policlinica si sa-ti faci HCG.

La prima sarcina mi-am facut primul test dupa o saptamana de la intarzierea ciclului si mi-a iesit negatit, dupa inca o saptamana mi-am facut al doilea test si mi-a iesit negativ.
Dupa aproape 3 saptamani de la intarzierea ciclului m-am dus la medicul meu ginecolog care mi-a confirmat sarcina.

La a doua sarcina mi-a iesit testul pozitiv dupa o zi de la intarzierea ciclului.
Dupa 4 zile de la intarzierea ciclului am fost la medic, sarcina era asa de mica ca nici macar nu s-a vazut.
anastas
Postat pe 27 Februarie 2010 13:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
despre proaspetele mamaci 12 De la: Sabrina_Nede 8 Decembrie 2009 22:55
CAUT GRAVIBINON 3 De la: 2001iubi 17 August 2009 18:49
e posibil oare??? 11 De la: kudika06 29 Noiembrie 2010 16:15
Voi avea un copil 52 De la: kudika_4379 5 Noiembrie 2012 14:23
inelul contraceptiv 8 De la: alexandra_n 27 Mai 2009 16:31