Setari Cookie-uri

Avene sau Ducray?

In sfarsit ieri am ajuns si eu la dermatolog.
PROBLEMA? Am pielea uscata si lipsita de elasticitate, vitalitate, la cei 22 de anisori ai mei. Medicul mi-a recomandat sa folosesc AVENE-TRIXERA sau DUCRAY- A-DERMA EXOMEGA crema.
Acum urmeaza si intrebarile: Care este mai buna, dupa parerea voastra ? Pot sa le folosesc permanent si sa inlocuiesc crema mea de corp sau sunt numai pentru tratament?


Va multumesc anticipat!
Jocellyn
Postat pe 9 Februarie 2010 10:35
trixera am luat eu pt copilul meu care avea o afectiune a pielii..din pacate efectul a fost zero...dar am vazut ca la alte persoane a prins f bine. cand am cumparat trixera am dat cam 60 lei pe ea, asa ca eu zic sa cauti niste mostre si sa vezi cu care din cele doua te simti mai bine. e mai sigur asa. oricum cauta in farmacii ca gasesti, dar incearca in farmaciile mari nu cele de cartier, acolo vei gasi tester sau mostra.
Shhh
Postat pe 9 Februarie 2010 10:38
Hm...eu am folosit Ducray, un pic cam scumpa, dar efectele au fost mai tarzii. Folosesc si acum Ducray, dar cand imi aduc aminte
mikaela_ta
Postat pe 22 Februarie 2010 17:49
Buna,

Am aceeasi pb. ca tine si folosesc Avene Cold Cream pt. fata. E geniala.

Pt.corp folosesc crema de maini cu glicerina de la Farmec. Ti-o recomand fiindca e ieftina si s-ar putea sa iti mearga mai bine ca orice.

Dc. nu, poti sa incerci Trixera.

Bafta!

Livmaria
Postat pe 25 Februarie 2010 09:54
Buna,

Am aceeasi pb. ca tine si folosesc Avene Cold Cream pt. fata. E geniala.

Pt.corp folosesc crema de maini cu glicerina de la Farmec. Ti-o recomand fiindca e ieftina si s-ar putea sa iti mearga mai bine ca orice.

Dc. nu, poti sa incerci Trixera.

Bafta!

Livmaria
Postat pe 25 Februarie 2010 09:54
Atat Avene cat si Ducray sunt game ce au acelasi producator si anume Pierre Faibre ...Ducray practic este varianta mai accesibila a gamei Avene.Diferenta esentiala intre cele 2 produse Trixera si A-derma este ca Trixera e pe baza de apa termala iar cealalta pe baza de lapte de ovaz!
Lucrez ca dermoconsultant intr-o farmacie si daca e sa ne luam dupa feedback-ul clientilor as recomanda Trixera insa si gama Ducray este f buna ...acum depinde de fiecare pacient.
Sper ca va e de folos!
Daisy9
Postat pe 25 Februarie 2010 11:01
Buna,
Aceeasi problema am si eu, astazi am fost la dermatolog, diagnosticul a fost de keratoza pilara ( mai pe intelesul nostru "piele de gaina") si mi-a dat Avene Trixera gel balsam pentru baie si dupa aia a zis sa ma dau cu Trixera crema emolienta sau balsam emolient...Am prins o reducere la ele in farmaciile city pharma, au reducere acum la mai multe cosmetice....O sa incep sa le folosesc si sper sa vad un rezultat, ca am mai folosit eu crema de la Eucerin(recomandata de alt medic dermatolog) si nu a avut nici un efect...
Jocellyn, vad ca ai postat mesajul cu ceva timp in urma si ma gandesc ca deja ai folosit crema... as vrea sa stiu daca tu ai avut vreun rezultat vizibil sau nu sunt asa bune cum se zice?

dy_lycious
Postat pe 16 Aprilie 2010 21:24
draga jocellyn sa nu te superi cand iti spun ca nici unul nu e bun,crede-ma pe cuvant.am avut o problema grava cu cosurile am fost la 3 dermatologi diferiti fara rezultat, pana cand am inceput sa folosesc produse cat mai naturale, adica facute de mine.ia uleiul de masline seara si maseaza-ti fata si lasa-l pana dimineata.eu de curand am luat ulei de argan, mai scump ce-i drept dar nu depaseste nici o crema de la vichy nici avene, eucerin,ducray.primele 3 le-am folosit mai multe din gama lor plus altele cu nume mari din farmacii.bani aruncati pe geam pt ca sunt pline de chimicale.fa-ti masca hidratanta din miere lapte dupa ce ai stat la aburi 15 minute.cauta ce ai prin casa si vor avea efecte mult mai bune uleiul de argan il gasesti in magazine bio si cel de struguri am auzit ca e bun, dar inca nu l-am incercat.am renuntat la orice sapun din comert si folesesc de miere tot bio sau de la galador am luat acum e din romania, suta la suta natural facut de o familie din sibiu. trebuie sa vezi si ce mananci ca se poate rasfrunge asupra pielii, pt ca eliminam toxinele prin ea.mi-am facut acest id doar ca sa iti raspund si sper sa iti fie de folos
monea5
Postat pe 30 Aprilie 2010 23:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Balul de absolvire 6 De la: ada_sm 24 Februarie 2010 21:15
va rog un site pt hainute copii 4 De la: DRAGOBETE 11 Martie 2010 09:11
Feeric Fashion Show Sibiu 2009 3 De la: ovisopa 4 Septembrie 2010 08:49
Vrei altceva? 4 De la: R_F 25 Iunie 2009 19:05
Iubire sau nu? 6 De la: kudika098645 16 Martie 2010 11:03