Setari Cookie-uri

ce sa fac sa divortez?

Buna,
am o problema cam mare. Am 30 de ani si un baietel de 4 ani. Sunt casatorita de sase ani si sotul meu m-a adus la sapa de lemn. S-a imprumutat atat de mult mintindu-ma alaturi de familia lui si am ajuns (mai am 11 luni) pana o sa-mi ia banca casa. Nu stiu ce sa fac nu castig decat 850 ron pe luna si ca sa nu pierd casa trebuie sa platesc cam 1000 euro pe luna. familia nu ma poate ajuta caci sotul meu s-a imprumutat si pe la ei. baietelul meu il iubese foarte mult. Nu stiu cu ce am gesti. Nu stiu ce sa fac. Orice sfat chiar si rautacios mi-ar fi de mare ajutor. Multumesc frumos!
kudika081496
Postat pe 13 Februarie 2010 17:58
De la: kudika081496, la data 2010-02-13 17:58:48Buna,
am o problema cam mare. Am 30 de ani si un baietel de 4 ani. Sunt casatorita de sase ani si sotul meu m-a adus la sapa de lemn. S-a imprumutat atat de mult mintindu-ma alaturi de familia lui si am ajuns (mai am 11 luni) pana o sa-mi ia banca casa. Nu stiu ce sa fac nu castig decat 850 ron pe luna si ca sa nu pierd casa trebuie sa platesc cam 1000 euro pe luna. familia nu ma poate ajuta caci sotul meu s-a imprumutat si pe la ei. baietelul meu il iubese foarte mult. Nu stiu cu ce am gesti. Nu stiu ce sa fac. Orice sfat chiar si rautacios mi-ar fi de mare ajutor. Multumesc frumos!


Vorbeste cu un avocat! Casa a cui este?
Kathara
Postat pe 13 Februarie 2010 17:59
De la: Kathara, la data 2010-02-13 17:59:45
De la: kudika081496, la data 2010-02-13 17:58:48Buna,
am o problema cam mare. Am 30 de ani si un baietel de 4 ani. Sunt casatorita de sase ani si sotul meu m-a adus la sapa de lemn. S-a imprumutat atat de mult mintindu-ma alaturi de familia lui si am ajuns (mai am 11 luni) pana o sa-mi ia banca casa. Nu stiu ce sa fac nu castig decat 850 ron pe luna si ca sa nu pierd casa trebuie sa platesc cam 1000 euro pe luna. familia nu ma poate ajuta caci sotul meu s-a imprumutat si pe la ei. baietelul meu il iubese foarte mult. Nu stiu cu ce am gesti. Nu stiu ce sa fac. Orice sfat chiar si rautacios mi-ar fi de mare ajutor. Multumesc frumos!


Vorbeste cu un avocat! Casa a cui este?

kathy nu te-am mai vazut de mult ce mai faci?
yumy
Postat pe 13 Februarie 2010 18:02
Mananc ciucalata'! In rest grozav, cu munca, cu scoala si, mai nou cu wedding planning.

Tu ce mai faci?
Kathara
Postat pe 13 Februarie 2010 18:05
eu cu facultatea si cu prietenul in rest m-am saturat de vremea asta
yumy
Postat pe 13 Februarie 2010 18:10
Casa este a bunicii mele s ipoteca s-a facut pe numele tatalui meu.
kudika081496
Postat pe 13 Februarie 2010 20:30
De la: kudika081496, la data 2010-02-13 20:30:18Casa este a bunicii mele s ipoteca s-a facut pe numele tatalui meu.

cum asa tatal tau nu a vazut ce a semnat?
roz5blue6lila7
Postat pe 13 Februarie 2010 20:33
si in cazul divortului veti avea partaj? cel mai bine ar fi sa vb cu un avocat bun, cauta unul cu experienta in divorturi, cu referinte, pt ca vei avea nevoie. in cazul copilului ii poti explica ca tati nu se mai intelege cu mami, dar asta nu va afecta cu nimic relatia ce o are el cu tatal sau. si eu sunt divortata, nu am avut partaj ca nu am avut ce imparti, dar chiar si asa, in cazul unui proces cu minori, ca in cazul meu, iti tb un avocat cu experienta. tatalui se pare ca i se acorda ceva drepturi in privinta copilului chiar daca este el un nebun, un incapabil, un inconstient, un mincinos..etc, toate "calitatile". in fata judecatoarei are si el drepturi . sigur ca tu vei ramane cu copilul, asta in cazul in care sotul nu face dovada ca are conditii mult mai bune decat cele ce i le poti tu oferi baiatului.este indicat sa mergi la un avocat vb cu el si el te invata cum si ce sa faci, asta inainte de a hotari sa'i dai un sut definitiv sotului.
Shhh
Postat pe 13 Februarie 2010 20:38
De la: kudika081496, la data 2010-02-13 20:30:18Casa este a bunicii mele s ipoteca s-a facut pe numele tatalui meu.


Atunci nu prea ai ce face.
Kathara
Postat pe 13 Februarie 2010 20:40
Multumesc, pentru sfaturi asa voi face.
kudika081496
Postat pe 14 Februarie 2010 17:18
Vezi ca e un site,AvocatNet.ro ,unde poti intreba ce te doare pe tine.Iti faci un cont,e simplu, si-ti raspund 2-3 avocati,in timp scurt.Baga toate amanuntele si intreaba tot ce-ti trebuie (amanari,costuri divort,partaj,ce sa ceara avocatul tau,cat dureaza,alta solutie,stii tu ).Eu nu's ce sa-ti zic;daca nu mai merge refinantare sau alta ipoteca,trimite-l pe Gogu la produs!
nicossia
Postat pe 23 Februarie 2010 10:24
De la: kudika081496, la data 2010-02-13 20:30:18Casa este a bunicii mele s ipoteca s-a facut pe numele tatalui meu.


daca dovediti ca tatal nu a stiut ce semneaza din cauza varstei si a fost pacalit de sot.....poti da in judecata atat sotul cat si banca .....dar sa te gandesti ca poate sa aiba dosar penal sotul
iar cu banca poti ajunge la o intelegere in instanta sa achiti din suma putin cat de putin ....de unde esti?
just_heaven
Postat pe 23 Februarie 2010 10:36
El nu lucreaza? Si pentru ce a imprumutat atatia bani fara ca tu sa stii? Adica ce s-a intamplat cu banii imprumutati? Si, in afara de toate acestea, relatia dintre voi cum e? Un divort nu cred ca-ti rezolva problemele financiare.
nadyuta
Postat pe 1 Martie 2010 12:52
Acum 6 ani cand ne-am casatorit din dragoste, mare dragoste. Si acum ne iubim, nu stiam ca are viciul asta cu jocurile. Am imprumutat 15 mii de euro sa facem inca doua camere pentru casa in casa in care ne-am mutat (bucatarie + baie+ apa + centrala termica si alte lucruri care nu ti le da nimeni caci traim in Romania si nu poti dintr-un salariu sa-ti iei nici un frigider). apoi am observat ca dispareau din bani treptat. Ba ia furat cineva ba ia pierdut. Apoi am aflat ca joaca. A facut imprumuturi la camatari au venit peste noi noaptea (eu aveam copilul foarte mic) si a trbuit sa mai fac niste imprumuturi sa platesc datoria. El nu avea Carte de Munca. acum sa va spun o sa plece in Anglia la munca. La sigur. Sper ca bunul D-zeu ma va ajuta! De la Banca au sunat si mi-au spus ca am trecut de recuperatori si trebuie sa platesc Casa intr-un an de zile. M-am scos. Da-mi Doamne putere caci simt ca nu mai rezist. Va multumesc tuturor pentru sfaturi. Simti cateodata nevoia sa vb cu cineva si va multumesc caci v-am gasit pe voi.
kudika081496
Postat pe 1 Martie 2010 18:14
Foarte grea situatia ta, iti doresc multa putere si energie sa poti trece peste incercari
ice_flower
Postat pe 1 Martie 2010 18:25
si crezi ca daca el pleaca se va rezolva problema? daca se baga si acolo in jocuri de noroc? aici, acasa, iti dadeai seama ce face dar acolo?? nu vreau sa'ti creez ganduri negre... dar...
Shhh
Postat pe 1 Martie 2010 19:11
Nu cred ca asa se va rezolva problema, dar daca imi moare si speranta mor si eu si e pacat de baietelul meu. va multumesc!
kudika081496
Postat pe 2 Martie 2010 18:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CE PARERE AVETI DESPRE CAZUL BARBATULUI-MAMA????........POATE DEVENI,IN TIMP......O MODA????? 34 De la: ocgiogi 12 Februarie 2009 18:53
caut rochie mireasa 6 De la: Ramona_Nanu_1 1 August 2013 18:41
'D&G LIGHT BLUE -100 ml Sephora TEST original - 170 lei' 1 De la: reluparfumelu 25 Iunie 2010 10:43
Casa de Productie Electro Star tel:0722.410.597 5 De la: inocica 23 Septembrie 2008 12:20
De ce romanii nu iubesc animalele? 1764 De la: liliana2005 29 Aprilie 2010 11:58