Setari Cookie-uri

Ma simt coplesita ..:(

Am 21 de ani,studenta, si o mare problema legata de cultura mea generala. Deoarece pana acum nu m-a interesat decat sa ma descurc la teste (in liceu) si sa invat atat cat ne cereau profesorii (de multe ori NICI ATAT),am neglijat orice altceva : filme,carti, tot ce tine de clipa prezenta si realitatea inconjuratoare- chestii care nu se invata prin scoli ,( ex : Diferenta dintre CEC si o banca , cine a fost Napoleon,nu stiu actori importanti..etc) .Nu prea socializam cu colegii si ma complaceam in ignoranta.Brusc m-am trezit ca am multe lacune "culturale" si asta ma face sa evit situatiile sociale. Problema nu e ca nu as putea intelege info noi,ci teama ca nu se vor lipi de mine,si ca nu stiu cu ce sa incep si cum . Cand o sa recuperez atatia ani de "ignoranta,"ochelari de cal" ?....
Ma simt ametita,dezorientata, nu mai am teluri,simt ca nu pot excela in ceva.Frustrarile astea tind sa dea in jos si domeniul meu de studiu actual - limbile straine- Cum trebuie privita problema?
Astept sfaturi ,idei de la persoane culte si cu mai multa experienta de viata :) .Multumesc mult
Sweetie88
Postat pe 8 Martie 2010 22:50
De la: Sweetie88, la data 2010-03-08 22:50:58Am 21 de ani,studenta, si o mare problema legata de cultura mea generala. Deoarece pana acum nu m-a interesat decat sa ma descurc la teste (in liceu) si sa invat atat cat ne cereau profesorii (de multe ori NICI ATAT),am neglijat orice altceva : filme,carti, tot ce tine de clipa prezenta si realitatea inconjuratoare- chestii care nu se invata prin scoli ,( ex : Diferenta dintre CEC si o banca , cine a fost Napoleon,nu stiu actori importanti..etc) .Nu prea socializam cu colegii si ma complaceam in ignoranta.Brusc m-am trezit ca am multe lacune "culturale" si asta ma face sa evit situatiile sociale. Problema nu e ca nu as putea intelege info noi,ci teama ca nu se vor lipi de mine,si ca nu stiu cu ce sa incep si cum . Cand o sa recuperez atatia ani de "ignoranta,"ochelari de cal" ?....
Ma simt ametita,dezorientata, nu mai am teluri,simt ca nu pot excela in ceva.Frustrarile astea tind sa dea in jos si domeniul meu de studiu actual - limbile straine- Cum trebuie privita problema?
Astept sfaturi ,idei de la persoane culte si cu mai multa experienta de viata :) .Multumesc mult


nu t mai agita atata... prea exagerezi cu tine .. te descrii de parca ai fi crescut in padure si coborand la vale ai dat de o lume noua mai analizeaza te si poate vei realiza k nu e chiar cum crezi
important e s poti purta o conversatie, s sti a lega cuvintele intr o propozitie fara a te balbaii si fara e te exprima gen"Vanghelie" si nu cred ca e cazul la tine legat de socializare, stai calma, conversatiile tinerilor din ziua de zi nu se axeaza pe istorie, politica sau filozofie, intreadevar chestiuni de cultura generala , ci mai degraba pe chestii gen: "vai draga sa vezi in ce club am fost aseara" si alte porcarii inutile ... eu zic ca esti in siguranta, totusi nu strica s mai lecturezi cate o carte, un film de calitate... in rest, socializeaza cat ai ocazia fara teama k nu vei avea nimic de zis sau adaugat... doar exersand inveti
Arthur_Rogers
Postat pe 8 Martie 2010 23:20
Merci de incurajare , o sa incerc sa-mi imbogatesc cultura generala pe toate caile ...si sper mult sa se lipeasca esentialul. Legat de conversatiile tinerilor, asa e , iti dau dreptate , dar eu vreau ca atunci cand voi conversa cu tineri seriosi sa nu ma simt prost ca nici n-am auzit de cutare lucru (chiar daca tac sa nu ma fac de ras). La job la fel , nu vreau sa se observe ,mai devreme sau mai tarziu, ca am multe lacune din urma.--nu vreau sa ajung in acest punct

Ma asteapta multa munca,si asta ma sperie --ca poate nu voi reusi sa acopar . Urmeaza master, job ,si altele ...viata se incarca.. si va trebui sa invat lucuri noi folositare prezentului si viitorului ..in training-uri, cand sa am timp si pentru "recuperarea trecutului" ...??
Sweetie88
Postat pe 9 Martie 2010 15:31
Stai linistita, ca mai sunt si altii in situatia ta... Din fericire insa, tu ai constientizat faptul ca trebuie sa-ti imbogatesti mintea iar asta e un pas foarte important. Pasul doi, este sa gasesti un domeniu interesant si sa incerci sa-l aprofundezi. In trecut era destul de usor sa-ti formezi o baza de cunostinte, pentru ca stiinta nu era chiar atat de avansata, cum e in prezent. Exista o lista de carti... pe care daca o citeai, filozof de numeai... Ei, acum e practic imposibil sa cuprinzi cu mintea ta intreaga informatie care circula si de asta e bine sa gasesti un anumit punct de interes in jurul caruia sa te invarti. Daca prietenii tai mai "scoliti" iti vor vorbi de nu stiu ce film sau de vreo carte de care tu nu ai auzit, vorbeste-le si tu lor de un roman pe care l-ai citit de curand (cauta un autor mai putin cunoscut) si vei vedea ce uimiti vor fi. Si inca un sfat: in loc sa-ti bagi in cap ca intr-un sac o gramada de date pe care pana la urma le vei uita (vorbesc din proprie experienta), incearca sa inveti ceva ce ti-ar putea fi util, ceva ce te-ar putea imbogati ca om.
Micael
Postat pe 15 Martie 2010 16:08
incep cu o mik incomoda intb-de ce ai fost asa?adica..nu ai incercat saa nu devii cum te descrii?
eu una..prin perseverenta si singurica,nu am facut meditatii la nimik niciodata si am reusit..am citit carti atat impuse cat si ceea ce-mi placea mie...m-au interesat pictori..am cumparat chestii cu si despre viata lor...
cred k tine de vointa si autocunoasterea limitelor-dar sa nu-ti faci un zid intre tine si societate...(eu sunt asa..deci nu pot face asta)...intelegi?
dak u la varsta asta observi asta-desi..puteai mai devreme,dar niciodata nu e prea tarziu-...cum crezi ca te-au vazut altii?
ia-o cu usurelu' si o sa vezi ca ai pierdut vremea aiurea...
nu-mi zice k nu ai auzit de anthony hopkins...
dragon_fly88
Postat pe 8 Iunie 2010 23:10
De la: luluby, la data 2010-06-08 23:10:51incep cu o mik incomoda intb-de ce ai fost asa?adica..nu ai incercat saa nu devii cum te descrii?
eu una..prin perseverenta si singurica,nu am facut meditatii la nimik niciodata si am reusit..am citit carti atat impuse cat si ceea ce-mi placea mie...m-au interesat pictori..am cumparat chestii cu si despre viata lor...
cred k tine de vointa si autocunoasterea limitelor-dar sa nu-ti faci un zid intre tine si societate...(eu sunt asa..deci nu pot face asta)...intelegi?
dak u la varsta asta observi asta-desi..puteai mai devreme,dar niciodata nu e prea tarziu-...cum crezi ca te-au vazut altii?
ia-o cu usurelu' si o sa vezi ca ai pierdut vremea aiurea...
nu-mi zice k nu ai auzit de anthony hopkins...


Este preferatul meu , il ador in Legendele toamnei mai mult ca pe Brad Pitt, in Ramasitele zilei alaturi de Emma Thompson , in Tacerea mieilor, Hannibal , etc. Este fascinant .A facut un rol extraordinar in Intalnire cu Joe Black , un film cu o coloana sonora superba.

Postat pe 9 Iunie 2010 07:40
Buna,
Nu stiu de ce dar putinele persoane care mai citesc o carte sunt privite ciudat.Cartile chiar ajuta, te fac sa pleci pentru cateva momente din lumea asta , uneori asa de rea, si fara s avrei, chiar te ajuta.Incearca sa ai unele momente ale atle, uita te la tv la cv interesant sau pe net , discuta cu lume despre ce te-ar interesa...
andreussa
Postat pe 27 Iulie 2010 15:39
Personal, nu cred ca are vreo importanta ce cred sau ce fac ceilalti...ce daca nimeni nu mai citesti in ziua de azi? fii tu primul care o face! ce daca nu se mai asculta muzica adevarata? asculta tu pentru tine! ce daca multi sunt agramati? fii tu primul care se respecta si are un limbaj adecvat unui om cu un iq minim!
Cultura generala ti-o imbogatesti enorm citind. Orice gen de carti: beletristica, istorie, filosofie, absolut orice. Nici eu nu m-am omorat sa invat in liceu pentru cultura mea generala, nici eu nu constientizam cat de salutara poate fi aprofunadarea unor discipline cu care nu am avut nicio tangenta...Dar, "non scholae, sed vitae discimus" (= nu pentru scoala, ci pentru viata invatam....Seneca parca?!). Putini cred ca intr-adevar constientizeaza asta la timp; recunosc, cu rusine, ca nu m-am numarat printre ei. Insa vocabularul si cultura generala mi le-a dezvoltat pofta mea insatioasa de citit...si fara sa vreau m-am trezit ca le corelez. Baaai, stai ca am auzit de asta la Blaga, de cealalta la Balzac...
Sfatul meu: Citeste!
AndM
Postat pe 12 Octombrie 2010 20:49
De la: andreussa, la data 2010-07-27 15:39:06Buna,
Nu stiu de ce dar putinele persoane care mai citesc o carte sunt privite ciudat.Cartile chiar ajuta, te fac sa pleci pentru cateva momente din lumea asta , uneori asa de rea, si fara s avrei, chiar te ajuta.Incearca sa ai unele momente ale atle, uita te la tv la cv interesant sau pe net , discuta cu lume despre ce te-ar interesa...


Stii cine se uita ciudat la noi? Oamenii lipsiti total de cultura, care in viata lor n-au deschis nici macar o revista, daramite o carte.

Si pentru mine, cartile sunt precum o evadare magica in vremuri demult apuse sau in lumi utopice sau distopice sau in epoca contemporana. Nici nu simt cand trece vremea cand citesc ceva ce-mi place, parca timpul se opreste in loc...

Iar in ceea ce priveste acest topic, despre cum iti poti imbunatati cultura generala, e simplu: cititi cat mai mult, chiar si stiri, din domenii diverse. Urmariti documentare la tv sau pe internet despre teme diverse. Si recomand canalele tv de cultura, gen Mezzo sau TVR2, sau emisiunile postului tv Arte sau 3sat, pentru cei ce nu locuiesc in tara. Iar pentru cei ce prefera documentarele stiintifice, recomand posturile tv Discovery, Animal Planet si National Geographic.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 21 Februarie 2014 16:09
Nu te lasa coplesita, mai ales acum cand accesul la informatie este atat de facil. Oricine are cablu tv are in dotare cateva posturi gen Discovery, National Geographic, etc. Iar carti de calitate apar frecvent si la noi.
kudika_959072
Postat pe 27 Martie 2014 12:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cititorul - Berhard Schlink 2 De la: Cassey 13 Mai 2009 17:45
Amurg 60 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:05
Buna tuturor! Am urgent nevoie de ajutorul vostru :) 2 De la: neanturi 20 Iunie 2012 19:43
SANU SE FACA DIFERENTA INTRE COPII BOGATI SI SARACI 2 De la: kudika_986081 24 Aprilie 2015 10:04
carte pentru miri 1 De la: kika25 27 Septembrie 2009 23:20