Setari Cookie-uri

NU STIU CE SA FAC..AJUTATI-MA

Am 24 de ani si am avut o relatie cu un barbat timp de 3 ani si jumatate...primii doi au fost foarte frumosi insa in momentul in care ne-am mutat impreuna, viata noastra a inceput sa se schimbe in rau. Mentionez ca atunci cand l-am cunoscut eu aveam aproape 21 de ani si el 25. El in momentul de fata este un om de afaceri prosper si datorita acestui aspect a inceput sa fie din ce in ce mai curtat de femei, iar gelozia si posesivitatea mea crestea pe zi ce trece, si astfel ajungeam la foarte multe certuri, MOTIV PENTRU CARE A RUPT RELATIA CU MINE. Au trecut aproape 6 luni de cand ne-am despartit si el are o relatie cu o fata de 21 de ani din acel moment..insa in tot acest timp s-a gandit numai la mine. De 2 saptamani am reluat discutiile cu el, in sensul ca vb zilnic la telefon si ne-am si vazut, insa fara sa faca vreo aluzie la faptul ca vrea sa ne impacam. Imi recunosc greselilesi faptul ca l-am stresat igrozitor cu posesivitatea mea insa...acum nu stiu ce sa fac..si nici el..in sensul ca ar vrea sa ne impacam, dar in acelasi timp ii place foarte mult fizic si de tipa cu care este acum. CE AR TREBUI SA FAC EU? SA RENUNT SAU SA AM RABDARE?
VA MULTUMESC
kudika141301
Postat pe 10 Martie 2010 14:08
Lasa-i liberatea de care are nevoie...daca te iubeste o sa te caute si o sa decida singur ce vrea de la viata...tu daca-l iubesti, ai sa-l intelegi....
cotyca
Postat pe 10 Martie 2010 14:19
sa va cuplati amandoua cu el. oricum el e baiat de nota zece, nu merita sa'l pierzi, e partida buna, nu mai gasesti unu ca el
Shhh
Postat pe 10 Martie 2010 14:39
Tine legatura cu el dar pastreaza distanta, intelegi la ce ma refer, fara saruturi nu-l lasa sa te atinga, nik, imbraca te cat mai provocator, aranjeaza te, intalneste te cu el, zambeste si fa te ca nu iti pasa, cred ca vei avea de castigat astfel
oana84onutza
Postat pe 12 Martie 2010 17:30
- Citeste cartea: "Cele cinci limbaje ale iubirii" de Gary Chapman si cartea "Personalitate Plus" de Florence Littauer... apoi calca-ti pe ego sau bagati-l in buzunar si stai fata in fata cu el, recunoaste-ti greseala deschis si sincer si arata maturitate in gandire. Nu il cunosc ca sa pot sa iti dau si alte sfaturi pentru ca depinde de persoana, fiecare este unic si trebuie luat in felul lui. Insa stiu ca o atitudine sincera si deschisa face mai mult decat orice fel de "scheme" pe care te-ar putea invata cineva, oricine ar fi acea persoana. Iar un tip inteligent cu siguranta va pune mai mult pret pe ce ti-am zis eu decat pe o prospatura care poate arata bine sau face sex mai bine ca tine, pentru ca inafara de sex, (nu zic ca nu este important), dar mai trebuie sa ai si cu cine vorbi. Eu sunt comvins ca in spatele fiecarui barbat puternic intotdeauna este si o femeie si mai puternica. Iar daca nu este un tip inteligent ... inseamna ca nu ai pierdut nimic. Asa ca ... go for it!
supermiki
Postat pe 17 Martie 2010 14:07
"insa in tot acest timp s-a gandit numai la mine"...de unde stii?esti medium sau cv de genu?daca dupa o relatie de 3 ani isi cauta cu usurinta alta partenera si se schimba cum da de bani,nu merita osteneala...parerea mea
cinderella
Postat pe 17 Martie 2010 17:13

Ai rabdare , lasa-l sa se limpezeasca , sa se distreze si daca v-a considera ca vrea o ralatie atunci abordeaza si tu subiectul dar de pe pozitii de egalitate , nu intr-o relatie duplicitara .Deocamdata se pare ca-i pe val si-si savureaza gloria , lasa-l si vor urma probabil si esecurile , atunci va evalua ce a avut si a lasat.Intre timp traieste-ti si tu viata , bucura-te de ea.Daca mi-ai da relatii despre datele voastre de nastere iti pot da niste sfaturi , daca vrei sa fie personale , intra pe privat si-ti raspund.
banalulanonim
Postat pe 17 Martie 2010 18:14
asa ba, invatati pe altele cum sa fie amante si cand apar amante pe forum sariti cu injuraturi pe ele
suxi femeie.. l'ai avut 3 ani..daca in perioada aia nu ai stiut ce om ai langa tine crezi ca o sa iti dai seama dupa 6 luni, timp in care el a fost cu alta? sunt curios daca va impacati cumva de cat timp ai nevoie sa ii reprosezi ca el se culca cu alta.
felixcat
Postat pe 17 Martie 2010 18:26
E important si daca el le respingea avansurile acelor femei si/sau daca le dadea de inteles ca e foarte luat. Pentru ca, daca nu, inseamna ca atentia i s-a cam urcat la cap (doar s-a cuplat cu alta imediat dupa tine si nu doar pentru o noapte, din cate inteleg). Nu neg ca poate ai exagerat cu certurile si scenele de gelozie, dar intotdeauna sa ai incredere in instinctele tale.


Cat despre gandit numai la tine, nu mai crede astfel de gogosi. Daca s-ar fi gandit numai la tine, nu statea cu alta atata timp si nici nu-ti arunca in fata faptul ca nu o lasa din cauza ca arata mortal (numai pentru asta eu l-as trimite undeva, un superficial nu este omul pe care mi-l doresc; dar asta-s eu). Daca s-ar fi gandit la tine si ar fi tinut la tine, poate ar fi incercat sa rezolve problemele de cuplu, sa faca diverse lucruri sa te reasigure ca nu are ochi decat pentru tine.
kitty_krieger
Postat pe 17 Martie 2010 19:17
singura concluzie pe care o trag eu este ca ii plac cruditatile de 21 de ani...tu aveai 21 cand l-ai cunoscut iar actuala are aceeasi varsta la purtator deci n-are rost sa plangi dupa el, pt ca tu deja esti batrana in acceptiunea lui
miss_darine
Postat pe 17 Martie 2010 19:43
eu zic sa il lasi balta si sa mergi mai departe..daca erai geloasa sunt sigura ca nu erai fara motiv!!poate o sa ne anunti si pe noi ce decizie ai luat:D
ralu_albu
Postat pe 17 Martie 2010 19:48
Nimic nu va mai fi ca inainte si asta pentru ca povestea ta s-a consumat , tine de trecut . Ai avut o experienta si ai avut de invatat din ea . Incearca sa nu repeti gresala cu urmatorul prieten pe care ti-l faci. Fi demna de cat si ce poti darui. Barbatul nu se intoarce la aceeasi femeie decat daca aceasta ramane disponibila , si nu cred ca ti-ar placea aceasta catalogare; iar daca este om de afaceri isi va cauta o femeie de calibrul lui.
kudika056725
Postat pe 18 Martie 2010 15:39
Dupa parerea mea ,barbatilor nu le place sa fie sacaiti de femei . trebuie sa le lasi libertatea care o vor si poti sa-i modelezi dupa tine in timp cand relatia e mai stabila si tine la tine .Acum trebuie sa astepti ce doreste el de la tine .
kudika117390
Postat pe 18 Martie 2010 16:38
atunci cand se plictisesc de o relatie unde nu exista iubire adevarata ciaoooooooooooooo dute lasama si dute
GYPSI
Postat pe 18 Martie 2010 18:04
cred ca ar trebui sa incerci sa treci peste perioada in care ai fost cu el pt ca din cate ne-ai zis tu acest om nu poate sa tina la tine...dk era sa tina la tine nu se cupla cu prima femeie care i-a iesit in cale si mai ales nu iti spunea ca nu se desparte de ea pt ca arata mortal .In primu rand te-a coborat p tine ca femeie si nu trebuie sa accepti asa ceva sub nici o forma .Adik dak el a stat cu u 3 ani d zile eu consider ca te-a gasit atragatoare nu?si atunci ce cauta la alta?inseamna ca nu e pt tine si nu te merita sincer....acesta nu e un barbat care sa tina la tine...iti doresc succes si sa iei decizia cea mai buna pt tine...
kudika116171
Postat pe 19 Martie 2010 00:08
De la: felixcat, la data 2010-03-17 18:26:56asa ba, invatati pe altele cum sa fie amante si cand apar amante pe forum sariti cu injuraturi pe ele
suxi femeie.. l'ai avut 3 ani..daca in perioada aia nu ai stiut ce om ai langa tine crezi ca o sa iti dai seama dupa 6 luni, timp in care el a fost cu alta? sunt curios daca va impacati cumva de cat timp ai nevoie sa ii reprosezi ca el se culca cu alta.



Nu mai am ce sa adaug. Bine spus .
anissya
Postat pe 19 Martie 2010 00:43
draga mea, plangi pana nu mai ai ce sa plangi si apoi aduna-te si vezi-ti de viata. ma gandesc ca e greu....dar de ce ar trebui sa stai dupa el sa isi limpezeasca gandurile?! tu cine, ce esti de fapt? si care e rolul tau in viata lui? ar trebui s stai in standby pana se hotaraste ca te vrea sau nu inapoi?
se gandeste la tine...... iarta-ma ca te intreb...dar...se gandeste la tine si cand face sex cu cealalta? cum te face sa te simti gandul acesta? mai bine limpezeste-ti tu gandurile, accepta-ti greselile din trecut si asigura-te ca nu le vei repeta pe viitor...du-te traieste-ti viata si iubeste din nou....si vei iubi din nou iti spun sigur. "nu iti face griji pentru oamenii din trecutul tau, exista un motiv pentru care nu au ajuns sa fie prezenti in viitorul tau." capul sus!
iulia_gafton
Postat pe 19 Martie 2010 15:26
Sa ai rabdare.Probabil el acum te testeaza, sa vada daca mai esti caq inainte, de a se rupe relatia dintr-e voi.
kudika098645
Postat pe 19 Martie 2010 15:32
De la: kudika056725, la data 2010-03-18 15:39:57Nimic nu va mai fi ca inainte si asta pentru ca povestea ta s-a consumat , tine de trecut . Ai avut o experienta si ai avut de invatat din ea . Incearca sa nu repeti gresala cu urmatorul prieten pe care ti-l faci. Fi demna de cat si ce poti darui. Barbatul nu se intoarce la aceeasi femeie decat daca aceasta ramane disponibila , si nu cred ca ti-ar placea aceasta catalogare; iar daca este om de afaceri isi va cauta o femeie de calibrul lui.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Scuza-ma ca te intreb, care e "calibrul" unui om de afaceri?
Stiai ca afacere se numeste si simplul fapt ca ai un butic unde vinzi blugi? Tot afacere e si aia, una mai rudimentara, dar cam tot pe acolo.

Plus de asta, poate fata aceasta are FACULTATE/ studii iar el nu are scoala, are in schimb o "afacere" anonima care azi e, maine nu mai exista. Care are "calibrul" mai bun ???

De ce unii analizeaza fara sa gandeasca oare...
woman33
Postat pe 19 Martie 2010 21:58
Mi-a spus sa-i acord timp 2 saptamani sa se desparta de ea...pentru ca el poate fi cum vreau eu..un om ciudat, de neinteles dar nu-si bate joc de oameni si fata aceasta nu i-a gresit cu nimic si nu are ce sa-i reproseze si ca da examen de permis zilele acestea si nu vrea sa-i provoace un dezechilibru si din acest motiv mi-a cerut acest timp...insa eu luasem deja o decizie...si anume ca trebuie sa dau dovada de maturitate si sa inteleg ca un barbat la 30 de ani nu se va schimba niciodata si daca isi doreste o papusa langa el care sa nu-l contracareze atunci cand procedeaza gresit sau sa-l sprijine cand are nevoie, inseamna ca nu sunt potrivita pentru el. Ma doare sufletul dar trebuie sa inteleg ca nu pot sa devin pres doar pentru ca este un barbat frumos si inteligent, dar in acelasi timp cu foarte multe ciudatenii.

Va multumesc din suflet pentru sfaturi.
kudika141301
Postat pe 20 Martie 2010 12:11
si inca ceva..motivul pentru care ne-am despartit nu era o alta femeie..in viziunea lui..ca mi-a spus ca..in loc sa fiu mandra ca am langa mine un barbat apreciat si ca el este doar al meu..eu incepeam cu geloziile..nu va imaginati ca eu sunt vreo uratenie si din acest motiv trebuie sa ma simt inferioara..numai ca eu nu sunt genul care atunci cand barbatul iti spune ceva sa tac si sa-l aprob in tot ceea ce spune...doar pentru a nu ma certa cu el..fiecare are dreptul la opinie si cred ca asta il mutumeste in prezent..la aceasta fata...ca o poate manipula cum crede el...pacat..ca pana la urma se va destepta si ea...
kudika141301
Postat pe 20 Martie 2010 12:18
De la: oana84onutza, la data 2010-03-12 17:30:10Tine legatura cu el dar pastreaza distanta, intelegi la ce ma refer, fara saruturi nu-l lasa sa te atinga, nik, imbraca te cat mai provocator, aranjeaza te, intalneste te cu el, zambeste"................asta ca sa vada c a pierdut...pt k daca imediat ce v'ati despartit avea pe altcineva, inseamna ca nu merita osteneala.......probabil ca pastreaza legatura cu tine ca sa se convinga ca vei reusi sa treci peste ce ti'a facut ca sa scape de sentimentul de vinovatie, sau poate chiar vrea sa fie din nou cu tine.......eu zic sa ai rabdare si sa astepti sa vezi ce se intampla......
moonchild
Postat pe 20 Martie 2010 22:12
Ai rabdare ca nu se stie ce vrea el . O sa-si dea el seama pe care din voi doua o prefera sau o chiar iubeste .
kudika117390
Postat pe 21 Martie 2010 17:45
De la: Shhh, la data 2010-03-10 14:39:21sa va cuplati amandoua cu el. oricum el e baiat de nota zece, nu merita sa'l pierzi, e partida buna, nu mai gasesti unu ca el
putinkova
Postat pe 22 Martie 2010 22:37
De la: kudika141301, la data 2010-03-20 12:11:16Mi-a spus sa-i acord timp 2 saptamani sa se desparta de ea...pentru ca el poate fi cum vreau eu..un om ciudat, de neinteles dar nu-si bate joc de oameni si fata aceasta nu i-a gresit cu nimic si nu are ce sa-i reproseze si ca da examen de permis zilele acestea si nu vrea sa-i provoace un dezechilibru si din acest motiv mi-a cerut acest timp...insa eu luasem deja o decizie...si anume ca trebuie sa dau dovada de maturitate si sa inteleg ca un barbat la 30 de ani nu se va schimba niciodata si daca isi doreste o papusa langa el care sa nu-l contracareze atunci cand procedeaza gresit sau sa-l sprijine cand are nevoie, inseamna ca nu sunt potrivita pentru el. Ma doare sufletul dar trebuie sa inteleg ca nu pot sa devin pres doar pentru ca este un barbat frumos si inteligent, dar in acelasi timp cu foarte multe ciudatenii.

Va multumesc din suflet pentru sfaturi.


Esti mama sau prietena lui ce faci, ii dirijezi tu viata,tii tu mai bine cand gresescte si bineinteles ce este de facut. Slava domnului ca te-a avut pe tine ca altfel isi stergea balele de la gura
putinkova
Postat pe 22 Martie 2010 22:41
Eu nu cred ca el a gasit-o pe noua fata imediat. Nu e chiar asa usor. Cu siguranta o "pastra pe rezerva" dinainte. De aia cred ca tu simteai, si erai geloasa.

Ma enerveaza insa faptul ca ne gandim cu toate acum la el ca la un superior. Ca si cum decizia e la mana lui. Nu, nu e chiar asa. Daca ne enervam, nu mai vorbim deloc ca si cum el ia decizia si iarasi, noi, fetele, trebuie sa ne gandim cum sa mai facem ca sa ii putem suporta, fiindca altfel e vina noastra.

Eu cred ca daca iubesti nu te poti combina cu cineva imediat dupa o relatie. Exista "perioada aceea de doliu", in care un timp nu poti decat sa stai singur. Mi s-a intamplat si mie sa am o relatie ok care inrte timp sa degenereze intr-o porcarie fara sentimente, dupa care despartirea nu a mai cerut "o perioada de doliu" pentru ca asa de satula eram de el incat voiam doar sa scap.
Cand iubesti pe cineva nu te gandesti asa.
Eu nu cred ca te mai iubeste si faptul ca el s-a suparat ca erai geloasa (adica pe supararea ta) ma face sa cred ca e si foarte egoist.
Ma intreb,dupa toate astea, de ce iti mai sta mintea la el. Ti-a gresit cam mult. Cam prea mult. Cam de tot!
infinitesh
Postat pe 23 Martie 2010 12:10
In situatia creata , trebuie sa ai rabdare ce va hotara el daca tu il doresti pe el cu adevarat ,.astepti si vei vedea ce va decide .
kudika117390
Postat pe 23 Martie 2010 16:48
orice gelozie are un substrat de adevar..
vorba aceea, nu iese fum fara pic de foc ..
woman33
Postat pe 23 Martie 2010 20:02
Supa incalzita a doau oara risca sa ti se strice in farfurie.Vezi-ti de viata ta si nu te mai uita decat inaite.O prietena de 44 de ani din Arad.Elena
atunel652yahoo_ca
Postat pe 26 Martie 2010 17:15
Va multumesc pentru sfaturi..mi-ati fost de mare ajutor. Asa este nu are rost sa ma gandesc la cea fost...inca il iubesc din tot sufletul, dar...poate va fi mai bine pe viitor...SARBATORI FERICITE TUTUROR!
kudika141301
Postat pe 27 Martie 2010 19:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un sfat 14 De la: kudika050245 13 Iulie 2009 17:35
Vine doar o data pe an..sa il primesc..sau sa fac ca el.. un sfat pls..:(( 52 De la: mihapic73 22 Noiembrie 2009 18:50
Relatia imposibila din cauza banilor 26 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 15:41
Iubire interzisa cu adevarat!!! 141 De la: camy_camy1987 5 Ianuarie 2012 16:48
Help please!!! Ma aduce si pe mine cineva la realitate? 12 De la: Dor_a 21 Iulie 2009 12:22