Setari Cookie-uri

Relatiile cu veciinii din bloc.

Cum ar trebui sa fie relatiile cu vecinii din bloc???
Intreb asta pentru ca ..de cand ma stiu..nu stiu de ce...niciodata nu mi/a placut sa am treaba cu vecinii...si cand spun asta ..ma refer la modul radical.E ceva in neregula daca eu nu vreau sa am treaba cu nimeni...in continuare????
Adica nu stiu...exista obligatia??...sta scris undeva...ca ar trebui sa imi cunosc vecinii???
Intentia mea e sa nu deranjez...as dori sa nu imi deranjez vecinii...pasesc usor prin casa...am grija intotdeauna cu focul si apa...sa nu fac vreo inundatie...vreun incendiu...sau mai stiu eu ce nenorocire...nu dau petreceri niciodata...daca ascult o muzica o ascult in casti....etc.
Stiu despre faptul ca in anumite blocuri si nu ma refer numai in Bucuresti...desi nu il exclud...mai ales in orase mai mici...asociatia ..(fosta de locatari)...actualmente de proprietari...e chiar o asociatie la propriu...in sensul ca locatarii blocului respectiv...se cunosc foarte bine intre ei...formand un fel de comunitate chiar...in care toti se cunosc intre ei si fiecare stie cu ce se ocupa altii.
Pe mine ma lasa rece...treaba asta...si nu m/a interesat niciodata si nu ma intereseaza...genul asta de relatii intre vecini.
Adica daca nu deranjez pe nimeni...ce treaba am eu cu vecinii??...sau ce treaba ar trebui sa am cu vecinii??..Eu consider ca nu ar trebui sa am nici o treaba.
Dar voi ce parere aveti????Va cunoasteti vecinii din bloc???
andreea_n_x
Postat pe 12 Martie 2010 23:47
vad ca nu intereseaza pe nimeni subiectul!!!!...daca era de sex...sareau toti!!!...dar daca ma refer la ...un gen de...altfel de relatii decat de sex...pauza!!
andreea_n_x
Postat pe 26 Martie 2010 02:03
Andreea, nu primesti raspunsuri...... tocmai pt. ca nu are nimeni treaba cu vecinii ....
Fiecare cu parcela lui....
Bebulaki
Postat pe 26 Martie 2010 09:04
eu stau la casa ...
Arthur_Rogers
Postat pe 26 Martie 2010 09:23
Uite, iti raspund eu!
Cand eram copil, asta insemnand cand locuiam la mama acasa, imi amintesc ca aveam relatii cu toti vecinii. Era un bloc mic, cu 3 etaje, doar cu 14 apartamente. Numai ca toti se mutasera in acelasi timp acolo (era undeva pe vremea lui Gheorghiu Dej cand se construise blocul) si crescusera impreuna, copiii, nepotii si asa mai departe. Eram aproape ca o familie cu unii dintre ei. Dormeam, mancam, ma jucam la ei.
Cand am plecat de acolo la casa mea am avut ca vecini o familie de tigani. In afara de buna ziua cu cei batrani si "buna, ce mai faci?" cu cei de varsta mea.. nimic in comun. Este adevarat, ii evitam pe cat posibil, dar nici ei nu pareau a fi interesati de romanii din bloc.

Una peste alta, mie nu-mi plac "prieteniile" stranse cu vecinii. Doar daca e vreun prieten vechi care se nimereste in acelasi bloc cu mine. De regula, prefer vizite decat sa ma duc in vizita. Asa ca, nici eu nu prea sun la usa cuiva.
rashela
Postat pe 26 Martie 2010 09:27
De la: yo_si_eu, la data 2010-03-26 09:23:22eu stau la casa ...




...facem schimb????
Bebulaki
Postat pe 26 Martie 2010 17:31
Cu unii vecini de la casa am pastrat relatiile si ori de cate ori ajung in orasul natal ne vedem, vorbim, la unii dintre ei tin f mult, ii stiu de cand eram copil, si imi face placere sa ma viziteze, sa mai vorbim, sa ne tinem la curent
La bloc, in Buc, este mai greu sa iti faci astfel de relatii ; imi cunosc cativa vecini cu care mai vorbesc uneori cand ne intalnim cu cainii pe afara
Summer_
Postat pe 27 Martie 2010 17:02
la oras nu e ca la tara; si chiar daca imi cunosc toti vecinii din bloc nu avem timp sa ne intalnim si sa vorbim, aici decat ne salutam si schimbam cateva vorbe atunci cand ne intalnim afara sau in fatza blocului, viata de la oras e mult mai agitata, oamenii sunt preocupati de alte chestii, pe cand la tara duminica vecinii se intalnesc in drum la o barfa;))
yumy
Postat pe 31 Martie 2010 11:16
Acum, nu stiu cum o fi in alte parti ale tarii, dar eu cunosc Oltenia si Muntenia "la tara". Taranul munceste zi-lumina, odihna lui si timpul de "socializare" limitandu-se undeva.. pe banca din fata portii sambata si duminica. Desigur la biserica, la nunta, botez si inmormantare. Relatii de prietenie intre tarani, parerea mea este ca nu exista. Fie nu au timp, fie exista un fel de educatie transmisa din generatie in generatie.. cum ca nu e bine sa te amesteci cu altii.
Copil fiind imi amintesc cum ma jucam cu ceilalti copii la tara (Oltenia) si cum, de vroiam sa iau o pruna din pomul lor mi se atragea atentia ca am si eu pruni in curtea matusii mele.
Adult fiind (Muntenia) imi amintesc vorbele soacrei mele: "de ce sa le dau? nici ei nu mi-au adus nimic, nici eu nu le dau nimic".

Desigur, diferenta dintre sat si oras se simte cel mai bine in "barfa". Dincolo de usa apartamentului de la bloc.. nu te stie nimeni daca tu nu permiti accesul. Orice ai face, la tara... cel din capul satului va sti, va afla INTOTDEAUNA ce ai pe masa, cine ti-a venit in vizita si ce ti-ai mai cumparat, chiar de-ar fi sa stai in satul vecin. Amuzant sau nu, e realitate. Cel putin in RO.
rashela
Postat pe 31 Martie 2010 11:31
De la: yumalai, la data 2010-03-31 11:16:50la oras nu e ca la tara; si chiar daca imi cunosc toti vecinii din bloc nu avem timp sa ne intalnim si sa vorbim, aici decat ne salutam si schimbam cateva vorbe atunci cand ne intalnim afara sau in fatza blocului, viata de la oras e mult mai agitata, oamenii sunt preocupati de alte chestii, pe cand la tara duminica vecinii se intalnesc in drum la o barfa;))


Stau in Buc de 4 ani si mi-am facut prieteni in cartier, cu care ma intalnesc periodic...nu neaparat duminica ; si culmea, cei care ne vedem, avem si alte preocupari, nu neaparat statul pe forum :)
Este f frumos sa cunosti oameni, sa ai prieteni, parerea mea, iar acest lucru se poate intalni oriunde, chiar si in orasele mari !
A avea o relatie cu vecinii din bloc nu consider ca inseamna a sta gura casca toata ziua, de la unul la altul..
Summer_
Postat pe 1 Aprilie 2010 14:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de ce numai vreti relatia actuala? 33 De la: Tharr 17 Octombrie 2010 15:42
incepu bun...... 7 De la: roz5bule6lila7 29 Mai 2009 10:17
COMUNICARE CU 2 TAISURI 14 De la: misstiqque 23 Martie 2009 12:25
fosta prietena i tot trimite mesaje 58 De la: Barbie30_ 22 Noiembrie 2010 10:45
Cand se termina prost... 24 De la: valy90 20 Noiembrie 2010 21:42