Setari Cookie-uri

Santajati de proprii copii

Sunt indragostita de un barbat de varsta mea(41 ani). El ma iubeste, eu il iubesc.Urma sa ne casatorim anul acesta. El e div. eu sunt divortata. El are o fetita de 10 ani, eu am un baietel de 10 ani. Fetita lui e in custodia mamei ei, baietelul meu e in custodia mea. Locuim in orase diferite asa ca ne vedem doar in week. Ori el vine la mine, ori merg eu la el. Cand merg eu la el, copilul meu doarme in camera fetitei, singura cam. libera din apart. Fetia este f. geloasa si invidioasa daca un alt copil sta linga tatal ei., asa ca a inventat o pov. cum ca baiatul meu i-ar fi stricat niste jucarii f. scumpe. Stiu ca nu e adev. acest lucru dar m-am oferit sa ii cumpar ale jucarii. Ea refuza spunind ca le vrea doar pe ale ei INTREGI. Acum il santajeaza pe tatal ei spunindu-i ca daca se mai vede cu mine sau cu copilul meu ea nu il va mai vizita niciodata. Tatal ei o iubeste enorm si acum este infricosat ca isi va pierde fiica. Baiatul meu , la randul lui ma ameninta ca daca mai ma intilnec cu iubitul meu , el va pleca definitiv la tatal lui . Suntem intr-o situatie fara iesire. Ca sa fac?
kudika009952
Postat pe 14 Martie 2010 08:30
si voi doi oameni maturi faceti jocul copiilor?Pai, este normal sa fie gelosi , sunt la o varsta la care cer toata atentia din partea voastra, nu vor sa-si schimbe universul in care au crescut,chiar daca ati divortat ei stiu ca au o mama si un tata, dar fiecare dintre voi puteti sa stati sa discutati cat se poate de serios cu ei si sa le explicati ca vor fi la fel de iubiti si de-acum incolo si in niciun caz nu incercati sa inlocuiti parintii lipsa!
miss_darine
Postat pe 14 Martie 2010 08:42
asa cum v'ati crescut copiii asa ii aveti. parerea mea e sa stati toti 4 de vorba si sa tratati problema, ei au totusi o varsta la care pot intelege f bine chestiile oamenilor maturi. nu'i tratati ca niste copii, puneti problema in 4 ca niste adulti, sa vada si ei ca sunt luati in seama, si vedeti ce ii roade pe amandoi.
Shhh
Postat pe 14 Martie 2010 08:43
De la: miss_darine, la data 2010-03-14 08:42:00 si voi doi oameni maturi faceti jocul copiilor?Pai, este normal sa fie gelosi , sunt la o varsta la care cer toata atentia din partea voastra, nu vor sa-si schimbe universul in care au crescut,chiar daca ati divortat ei stiu ca au o mama si un tata, dar fiecare dintre voi puteti sa stati sa discutati cat se poate de serios cu ei si sa le explicati ca vor fi la fel de iubiti si de-acum incolo si in niciun caz nu incercati sa inlocuiti parintii lipsa!



Da am vorbit fiecare din noi cu copiii nostri, dar ei nu mai vor sa se mai vada.... Sunt suparati si ne ameninta pe noi. Eu nu pot pleca la iubitul meu singura fara copil, deoarece nu am cu cine sa il las. Tatal lui nu vrea sa il ia decat cand are el program de vizita. Mama fetitei o invata cum sa isi santajeze tatal ca sa obtina tot ce doreste. Fosta lui sotie este nemultumita ca el are o noua relatie si ca e fericit.
kudika009952
Postat pe 14 Martie 2010 08:48
In primul rand trebuie sa aveti multa rabdare cu ei si sa aveti aceleasi discutii cat mai des.In acelasi timp, trebuie sa fiti fermi pe pozitie si sa va vedeti in continuare, ca sa-si dea seama ca aceasta schimbare tot va avea loc, cu tot cu santajul lor de copii nastrusnici! In ceea ce o priveste pe mama fetitei, e pacat ca recurge la astfel de stratageme, pt ca mai devreme sau mai tarziu se vor intoarce impotriva ei.
miss_darine
Postat pe 14 Martie 2010 09:01
Copilul meu incepe sa faca crize de isterie daca vede ca ma pregatesc sa plec la iubitul meu. Urla, isi distruge lucrurile.... Fetita lui il suna ca sa se intereseze daca eu sunt sau urmeaza sa merg la el si atunci refuza sa il mai vada. In vara urma sa mergem in vacanta in Grecia, dar copiii nu mai vor sa vina cu noi. Eu nu am cu cine sa imi las baiatul, . Biletele sunt in perioada in care iubitul meu sta cu fiica lui, deci ea l-a anuntat ca in vara aceasta el nu o va mai vedea deloc. Acum el este extrem de speriat. Toata viata lui a fost condus de mofturile fetitei. I-a indeplinit orice dorinta, iar acum e pus in situatia de a alege intre mine si fata lui....Este un cosmar!
kudika009952
Postat pe 14 Martie 2010 09:11
De la: kudika009952, la data 2010-03-14 08:30:04 Sunt indragostita de un barbat de varsta mea(41 ani). El ma iubeste, eu il iubesc.Urma sa ne casatorim anul acesta. El e div. eu sunt divortata. El are o fetita de 10 ani, eu am un baietel de 10 ani. Fetita lui e in custodia mamei ei, baietelul meu e in custodia mea. Locuim in orase diferite asa ca ne vedem doar in week. Ori el vine la mine, ori merg eu la el. Cand merg eu la el, copilul meu doarme in camera fetitei, singura cam. libera din apart. Fetia este f. geloasa si invidioasa daca un alt copil sta linga tatal ei., asa ca a inventat o pov. cum ca baiatul meu i-ar fi stricat niste jucarii f. scumpe. Stiu ca nu e adev. acest lucru dar m-am oferit sa ii cumpar ale jucarii. Ea refuza spunind ca le vrea doar pe ale ei INTREGI. Acum il santajeaza pe tatal ei spunindu-i ca daca se mai vede cu mine sau cu copilul meu ea nu il va mai vizita niciodata. Tatal ei o iubeste enorm si acum este infricosat ca isi va pierde fiica. Baiatul meu , la randul lui ma ameninta ca daca mai ma intilnec cu iubitul meu , el va pleca definitiv la tatal lui . Suntem intr-o situatie fara iesire. Ca sa fac?



Parerea mea: bagatzii intr-un orfelinat si gata.... shantajatzi de copii.... pai daca asta au in cap....asta sa faca...mai tarziu vin ei inapoi.... UNDE A AJUNS TARA ASTA ???

Imi e teama cand vad ce generatii vin din urma.......
yneedlove
Postat pe 14 Martie 2010 09:12
De la: kudika009952, la data 2010-03-14 09:11:35Copilul meu incepe sa faca crize de isterie daca vede ca ma pregatesc sa plec la iubitul meu. Urla, isi distruge lucrurile.... Fetita lui il suna ca sa se intereseze daca eu sunt sau urmeaza sa merg la el si atunci refuza sa il mai vada. In vara urma sa mergem in vacanta in Grecia, dar copiii nu mai vor sa vina cu noi. Eu nu am cu cine sa imi las baiatul, . Biletele sunt in perioada in care iubitul meu sta cu fiica lui, deci ea l-a anuntat ca in vara aceasta el nu o va mai vedea deloc. Acum el este extrem de speriat. Toata viata lui a fost condus de mofturile fetitei. I-a indeplinit orice dorinta, iar acum e pus in situatia de a alege intre mine si fata lui....Este un cosmar!


Si tu lafel....de mofturile lu fitu.....
yneedlove
Postat pe 14 Martie 2010 09:14
De la: kudika009952, la data 2010-03-14 09:11:35Copilul meu incepe sa faca crize de isterie daca vede ca ma pregatesc sa plec la iubitul meu. Urla, isi distruge lucrurile.... Fetita lui il suna ca sa se intereseze daca eu sunt sau urmeaza sa merg la el si atunci refuza sa il mai vada. In vara urma sa mergem in vacanta in Grecia, dar copiii nu mai vor sa vina cu noi. Eu nu am cu cine sa imi las baiatul, . Biletele sunt in perioada in care iubitul meu sta cu fiica lui, deci ea l-a anuntat ca in vara aceasta el nu o va mai vedea deloc. Acum el este extrem de speriat. Toata viata lui a fost condus de mofturile fetitei. I-a indeplinit orice dorinta, iar acum e pus in situatia de a alege intre mine si fata lui....Este un cosmar!

frumos n-am ce zice! si tu ce ce faci cand baietelul tau face crize de isterie, alergi la el sa-l pupi si sa-l mangai, nu? Mda, cred ca vad deja deznodamantul relatiei voastre, pt ca pe voi doi va guverneaza copii! De aceea sunteti atat de disperati ,pt ca nu stiti sa puneti piciorul in prag iar copii au ajuns niste mici dictatori!
miss_darine
Postat pe 14 Martie 2010 09:22
Dumnezeule, copiii despre care povestesti au DOAR 10 ani! Ce se va intampla mai tarziu? Veti sta "la colt pe coji de nuca" pentru ca are programul de isterie¿
Chiar ma depasesc asemenea situatii! Nu le pot intelege... De fapt, nu inteleg cum ati ajuns intr-o asemenea situatie?
Sa-i spun ca ii iau alte jucarii ca sa imi permita sa-mi traiesc viata? Jesus!
rashela
Postat pe 14 Martie 2010 09:24
El a mai avut o relatie de cateva luni cu o doamna cu 2 copii: un baietel si o fetita de varste apropiate cu cea a fetei lui. Fiica lui ii povestea tatalui ei cum o bate baietelul , sau o bate mama baietelului. A reusit in final sa ii faca sa se desparta. Acum este randul meu?
kudika009952
Postat pe 14 Martie 2010 09:33
De la: kudika009952, la data 2010-03-14 09:33:51El a mai avut o relatie de cateva luni cu o doamna cu 2 copii: un baietel si o fetita de varste apropiate cu cea a fetei lui. Fiica lui ii povestea tatalui ei cum o bate baietelul , sau o bate mama baietelului. A reusit in final sa ii faca sa se desparta. Acum este randul meu?[/quote
repet: el isi adora fata si ar face orice ca ea sa fie fericita si multumita atata timp cat sta le el. Ea ii promite ca atunci cand va avea 12 ani va cere sa locuiasca doar cu tatal ei, iar mama ei sa aiba doar program de vizita. El este super incantat de promisiunile fetei lui, asa ca ii pune totul le picioare.
kudika009952
Postat pe 14 Martie 2010 09:38
De la: kudika009952, la data 2010-03-14 09:33:51El a mai avut o relatie de cateva luni cu o doamna cu 2 copii: un baietel si o fetita de varste apropiate cu cea a fetei lui. Fiica lui ii povestea tatalui ei cum o bate baietelul , sau o bate mama baietelului. A reusit in final sa ii faca sa se desparta. Acum este randul meu?


Cu siguranta! Si nu doar pentru ca tu nu-ti poti potoli copilul Din nefericire nici el. Prin urmare, relatia e sortita esecului fara doar si poate.

rashela
Postat pe 14 Martie 2010 09:39
Sunt convinsa ca toate am avut ocazia sa vedem pe strada acel copil care incepe sa se tavaleasca si sa urle: VREAU! Si am vazut si reactiile: o palma la fund, ridicat da mana si mai mult tarat pana se potoleste, SAU acea voce si mutra deplorabila, neputincioasa si plina de umilinta: Hai, dragul mamei, taci ca se uita lumea la noi!
Nu-i de mirare ce cei din a doua tabara.. vor creste pe domnul Goe. Si, desigur, vor suporta consecintele. Nu-i de mirare ca in asemenea cazuri copilul tipa mai tare ca parintele. Se merita unul pe altul.
rashela
Postat pe 14 Martie 2010 09:43
Luati-i intr-o zi pe amandoi, fara sa stie despre asta dinainte nici unul, nici celalalt, si duceti-i undeva, unde sa fiti siguri ca le-ar face placere sa mearga. Intr-un parc de distractii, la Zoo, nu stiu. Depinde ce aveti prin zona. Si incercati sa va comportati astfel incat sa le placa impreuna. Ei, de fapt, nu se cunosc. Trebuie sa-i ajutati voi sa se cunoasca si sa se accepte reciproc. Sunt convinsa ca puteti gasi in voi atata intelepciune. N-o sa-i puteti niciodata obliga se se accepte. Trebuie facuti s-o vrea. Si nu cu forta, ci cu diplomatie.
corina2609
Postat pe 20 Martie 2010 04:37
Copiii va controleaza pe voi, nu invers.

Ar trebui sa aveti o discutie serioasa cu mama fetitei. Si sa va impuneti in fata copiilor. Asta daca mai vreti sa fiti impreuna.
kitty_krieger
Postat pe 20 Martie 2010 13:06
De la: kudika009952, la data 2010-03-14 09:33:51El a mai avut o relatie de cateva luni cu o doamna cu 2 copii: un baietel si o fetita de varste apropiate cu cea a fetei lui. Fiica lui ii povestea tatalui ei cum o bate baietelul , sau o bate mama baietelului. A reusit in final sa ii faca sa se desparta. Acum este randul meu?


Daca esti lafel de P - - - - - A ca si aia , acelash viitor o sa il ai....scurt

Eu zic sa-i impaiatzi cum ar fi ?
yneedlove
Postat pe 21 Martie 2010 09:10
Cred ca solutia ta ar putea sa functioneze...deocamdata fetita lui nu vrea sa auda de mine sau de baiatul meu. Refuza sa vorbeasca cu tatal ei despre noi. Ea ii spune ca daca mai deschide subiectul ea nu mai vine la el acasa. Il santajeaza si el e foarte speriat. E speriat ca nu isi va mai vedea fiica. Stiu ca este incredibil ca un adult sa fie condus de un copil. Nici eu nu credeam ca poate sa existe asa ceva, dar acum vad pe propria-mi piele .
kudika009952
Postat pe 21 Martie 2010 22:25
Adica.. nu s-a schimbat nimic? N-ai de gand, macar tu, in privinta copilului tau, sa faci nimic?
rashela
Postat pe 22 Martie 2010 09:34
De la: rashela, la data 2010-03-22 09:34:43Adica.. nu s-a schimbat nimic? N-ai de gand, macar tu, in privinta copilului tau, sa faci nimic?




eu am azi programare la psiholog cu copilul meu.... sper din tot sufletul sa gasesc o solutie la problema mea. nu cred ca doar copilul meu are nevoie de psiholg....Dar mai mult de atat ce pot sa fac?
Cu fetita lui nu putem comunica pentru ca ea refuza...
kudika009952
Postat pe 22 Martie 2010 11:14
De la: kudika009952, la data 2010-03-22 11:14:29
De la: rashela, la data 2010-03-22 09:34:43Adica.. nu s-a schimbat nimic? N-ai de gand, macar tu, in privinta copilului tau, sa faci nimic?




eu am azi programare la psiholog cu copilul meu.... sper din tot sufletul sa gasesc o solutie la problema mea. nu cred ca doar copilul meu are nevoie de psiholg....Dar mai mult de atat ce pot sa fac?
Cu fetita lui nu putem comunica pentru ca ea refuza...


Serios, cum iti suna tie asta "copilul meu refuza". Probabil ca refuza ORICE nu-i convine nu? Si atunci, noi (tu) ca parinti, ce facem?
Sa fiu sincera, imi imaginez scena cand acel barbat vorbeste cu fetita si mi se ridica parul pe ceafa. Vad un adult cocosat, cu voce umila, in fata unui copil cu ochi de diavol (ca in filmele horror). Mi se pare incredibil.

Si, tot ca sa fiu sincera, n-as putea iubi un asemenea barbat pentru nimic in lume. Dar asta e alta poveste.
rashela
Postat pe 22 Martie 2010 12:46
Si daca el ar merge "pe mana" fetitei cum ar fi? Adica, atunci cand ea ii zice ca nu vrea sa-l mai vada, el sa zica "OK, asta vrei, asta o sa ai." Fetita STIE ca e castigatoare mereu dintr-o astfel de "batalie", ca el a cedat mereu pana acum. Dar daca s-ar trezi, brusc, ca nu mai e deloc asa? Daca el i-ar arata, astfel, ca nu ea conduce in relatia asta? Nici macar nu-i nevoie de certuri, de explicatii, de nimic. Sa-i zica doar "Bine!" si gata. Eventual si un "Stii unde ma gasesti cand te razgandesti!", aruncat peste umar, din usa, la plecare. Eu asta i-as face.

In plus, exista foarte mari sanse ca fetita sa fie montata la greu de maica-sa. Nici femeii nu cred ca i-ar conveni perspectiva ca el sa se "dea la fund" o vreme. Vorba aia, mai are si ea nevoie de una, de alta pentru copil, pe langa pensia alimentara... Sau de un weekend liber sau mai stiu eu ce.

Insa el trebuie sa fie ferm si sa nu cedeze deloc, daca vrea sa foloseasca metoda asta. Sa nu dea inapoi nici macar un pas. Adica sa nu negocieze absolut nimic. De data asta el sa faca jocurile. Iar in momentul in care fetita il va dori cu adevarat in viata ei (eu cred ca foarte curand), va ceda ea si-l va accepta in termenii lui.
corina2609
Postat pe 22 Martie 2010 21:37
De la: corina2609, la data 2010-03-22 21:37:49Si daca el ar merge "pe mana" fetitei cum ar fi? Adica, atunci cand ea ii zice ca nu vrea sa-l mai vada, el sa zica "OK, asta vrei, asta o sa ai." Fetita STIE ca e castigatoare mereu dintr-o astfel de "batalie", ca el a cedat mereu pana acum. Dar daca s-ar trezi, brusc, ca nu mai e deloc asa? Daca el i-ar arata, astfel, ca nu ea conduce in relatia asta? Nici macar nu-i nevoie de certuri, de explicatii, de nimic. Sa-i zica doar "Bine!" si gata. Eventual si un "Stii unde ma gasesti cand te razgandesti!", aruncat peste umar, din usa, la plecare. Eu asta i-as face.

In plus, exista foarte mari sanse ca fetita sa fie montata la greu de maica-sa. Nici femeii nu cred ca i-ar conveni perspectiva ca el sa se "dea la fund" o vreme. Vorba aia, mai are si ea nevoie de una, de alta pentru copil, pe langa pensia alimentara... Sau de un weekend liber sau mai stiu eu ce.

Insa el trebuie sa fie ferm si sa nu cedeze deloc, daca vrea sa foloseasca metoda asta. Sa nu dea inapoi nici macar un pas. Adica sa nu negocieze absolut nimic. De data asta el sa faca jocurile. Iar in momentul in care fetita il va dori cu adevarat in viata ei (eu cred ca foarte curand), va ceda ea si-l va accepta in termenii lui.

Din fericire, cei care aplica metodele pe care le sugerezi (si cu care sunt de acord in totalitate) nu au copiii de care se plange doamna care a deschis topicul. E cam tarziu s-o faca. In sensul ca, in primul rand, ar trebui sa se schimbe el (ea). Ori asemenea parinti nu se schimba niciodata.
E de mirare ca sunt constienti ca au o problema cu copilul, o problema de educatie. Desi, tare mi-e teama ca se cauta vinovatii in alta parte. Asa cum, de exemplu, dam vina pe mama fetitei cand, pentru mine, e foarte clar cine poarta raspunderea "rasfatului". Mama doar profita de slabiciunea tatalui.
rashela
Postat pe 23 Martie 2010 00:38
De la: rashela, la data 2010-03-22 12:46:30
De la: kudika009952, la data 2010-03-22 11:14:29
De la: rashela, la data 2010-03-22 09:34:43Adica.. nu s-a schimbat nimic? N-ai de gand, macar tu, in privinta copilului tau, sa faci nimic?




eu am azi programare la psiholog cu copilul meu.... sper din tot sufletul sa gasesc o solutie la problema mea. nu cred ca doar copilul meu are nevoie de psiholg....Dar mai mult de atat ce pot sa fac?
Cu fetita lui nu putem comunica pentru ca ea refuza...


Serios, cum iti suna tie asta "copilul meu refuza". Probabil ca refuza ORICE nu-i convine nu? Si atunci, noi (tu) ca parinti, ce facem?
Sa fiu sincera, imi imaginez scena cand acel barbat vorbeste cu fetita si mi se ridica parul pe ceafa. Vad un adult cocosat, cu voce umila, in fata unui copil cu ochi de diavol (ca in filmele horror). Mi se pare incredibil.

Si, tot ca sa fiu sincera, n-as putea iubi un asemenea barbat pentru nimic in lume. Dar asta e alta poveste.






Rashela, trebuie sa iti spun, spre marea mea rusine, ca incep sa ii descopar lui o fata pe care nu i-o cunosteam inainte : lasitatea. Acum incepe si el parca sa ma evite ca sa nu mai trebuiasca sa discute subiectul " delicat". Relatia sa cu fiica-sa se pare ca este mult mai puternica decat relatia lui cu mine!
Poate ca e mai bine ca s-a intimplat totul acum....Fetita este stapina lui! ..... Toata povestea noastra de iubire incepe sa se naruie ca un castel de nisip....Va rog sa ma scuzati pentru timpul pe care vi l-am rapit deschizind un subiect care ar fi trebuit sa ramina doar in intimitatea relatiei noastre.
kudika009952
Postat pe 23 Martie 2010 14:21
Cred ca la 41 de ani , atat tu cat si el , ganditi matur !!! asa ca ,nu va mai complicati situatia ,fiti fericiti si cand vor creste vor rade de povestea de acum si poate vor fi cei ma buni prieteni . Crede-ma am trecut printr-o poveste asemanatoare,dupa ce tatal meu a decedat mama s-a recasatorit fiind foarte tanara (30 de ani) iar eu si fratele meu o amenintam ca plecam la bunici daca nu se lasa de tatal vitreg. Acum ne intelegem bine si suntem o familie fericita , si am uitat momentele acelea!!!
oanarusu29
Postat pe 13 Iulie 2010 01:44
Eu spun k esti intro situatie in care numai in filme vezi..ar trebui sa va comportati voi doi altfel..sa aratati k voi sunteti sefii,nu ei! ...si..o tura de bataie nu strica niciodata!..
printesaa_x
Postat pe 17 Ianuarie 2011 10:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
romantza á la FB. Intamplarea mea... 103 De la: kudika516536 26 Aprilie 2012 13:43
Nasi de cununie 1 De la: kudika_19944 14 Noiembrie 2012 17:49
Totul sa sfarsit.......... 24 De la: cami_goanga10 8 Aprilie 2010 00:36
... 1 De la: tmMedeea 27 August 2009 12:29
Povestea mea 9 De la: Cristinakitty 20 Ianuarie 2010 14:28