Setari Cookie-uri

dragostea la distanta se poate pierde?

sa presupunem k intr-adevar exista un "ceva"....ceva ce nici ei nu isi dau inca seama, dar in cele din urma isi dau seama k este dragoste...dar singurul obstacol ar fi distanta dintre cei doi...oare se poate mentine, pana in clipa in care acel obstacol va disparea.....sau kiar daca este dragoste adevarata se poate pierde....asa pur si simplu...? dintr-un anume motiv, care interactioneaza in mod indirect cu cele doua pers?
ingerasul_03
Postat pe 18 Martie 2010 11:00
De la: ingerasul_03, la data 2010-03-18 11:00:24sa presupunem k intr-adevar exista un "ceva"....ceva ce nici ei nu isi dau inca seama, dar in cele din urma isi dau seama k este dragoste...dar singurul obstacol ar fi distanta dintre cei doi...oare se poate mentine, pana in clipa in care acel obstacol va disparea.....sau kiar daca este dragoste adevarata se poate pierde....asa pur si simplu...? dintr-un anume motiv, care interactioneaza in mod indirect cu cele doua pers?



Foarte ametitoare formularea..dar daca e sa raspund la intrebarea din titlu: se pierde dragostea si cand stai in aceeasi casa cu omul , daramite la distanta . Normal, oamenii sunt ciudati, nu stii ce se poate intampla .
Dar ideea e ca nu e o regula, sa spui ca tot timpul se destrama relatiile de genul asta. Mie personal mi-a mers bine intr-o asemenea relatie, deci poate sa mearga bine-mersi. Depinde doar de oamenii implicati, daca stiu/ pot/vor sa faca treaba sa mearga, sa mai ierte, si tot asa.
Incearca, daca nu incerci n-ai de unde sa stii ce ar fi putut sa se intample.
anissya
Postat pe 18 Martie 2010 11:27
De la: ingerasul_03, la data 2010-03-18 11:00:24sa presupunem k intr-adevar exista un "ceva"....ceva ce nici ei nu isi dau inca seama, dar in cele din urma isi dau seama k este dragoste...dar singurul obstacol ar fi distanta dintre cei doi...oare se poate mentine, pana in clipa in care acel obstacol va disparea.....sau kiar daca este dragoste adevarata se poate pierde....asa pur si simplu...? dintr-un anume motiv, care interactioneaza in mod indirect cu cele doua pers?

nu. Doar excepții.
pãrerea mea
iacinta
Postat pe 18 Martie 2010 14:47
dragostea se poate pierde indiferent daca e la distanta sau este langa tine.
ella13
Postat pe 18 Martie 2010 15:54
depinde cat de mare e dragostea intre cei doi si cat de mult isi doresc sa fie impreuna.
anyway ,sa o duci asa la nesfarsit ...nu cred !!!!
blaa
Postat pe 18 Martie 2010 16:18
De la: ingerasul_03, la data 2010-03-18 11:00:24sa presupunem k intr-adevar exista un "ceva"....ceva ce nici ei nu isi dau inca seama, dar in cele din urma isi dau seama k este dragoste...dar singurul obstacol ar fi distanta dintre cei doi...oare se poate mentine, pana in clipa in care acel obstacol va disparea.....sau kiar daca este dragoste adevarata se poate pierde....asa pur si simplu...? dintr-un anume motiv, care interactioneaza in mod indirect cu cele doua pers?

Din pacate,cred ca e valabila expresia "ochii care nu se vad se uita"....La inceput, distanta te apropie, te face sa astepti cu nerabdare reintalnirea.Dupa un timp, devine rutina...
pissy
Postat pe 24 Martie 2010 21:03
ochii care nu se vad , se uita
cherrydreamm
Postat pe 24 Martie 2010 21:19
daca iubesti cu adevarat persoana respectiva ......nu ,santem casatoriti de 19 ani cu un copil actualmente plecat in afara si credema ca nu e chiar asa ...ca ochi care nu se vad se uita dincontra...
kudika153742
Postat pe 29 Martie 2010 12:40
Nu cred ca exista o "reteta" general valabila, nu putem spune ca dragostea se poate pierde sau nu.Sunt bineinteles si avantaje si dezavantaje, avantajele ar fi ca distanta face sa fie impartasite lucrurile frumoase-dorul, dorinta, visarea, planurile etc si sa fie reduse , anihilate anumite lucruri marunte, cotidiene care duc la discutii, in schimb departarea aduce poate cu sine golul sufletesc legat de anumite situatii curente din viata care s-ar reduce cu aproximatie la:" as fi vrut sa fiu cu tine cand s-a intamplat asta, simt nevoia sa fii langa mine, am nevoie de tine etc" de aici pot intervenii frustrari, nemultumiri etc, depinde insa de fiecare cuplu cum stie sa managerieze o relatie la distanta.
theoanna74
Postat pe 29 Martie 2010 12:55
Hi! Dupa parerea mea, nu...nu sunt sanse de a ne pierde pe alte drumuri...si cand afitm acest fapt, ma gandesc la mine...nu comentez deciziile si faptele nimanui! De aproape trei ani, ma numar printre cei care isi vad familia la apx 2 saptamani si doar pentru apx.50 ore...Timpul pe care il petrecem impreuna este atat de scurt, incat nici unul dintre noi nu-si poate permite sa-l iroseasca cu/pe reprosuri! As putea spune ca retraiesc o a doua tinerete,o iubire tarzie...si este minunat! Oricat de greu mi-ar fi pentru viitor, nu voi renunta doar pentru ca anumite minti ,,inguste"incearca pe diferite cai sa ma convinga de ,,duplicitatea" partenerului! Important pentru mine este comportamentul lui in prezebnta mea si mai alea vis-a-vis de mine...nu am ce sa ii reprosez!
Casttelana
Postat pe 29 Martie 2010 12:56
Sunt de acord cu parerile celorlalte,cum ca depinde foarte mult de oamenii implicati in relatie;am avut si eu o experienta similara,a durat un an,ne-am dorit foarte mult sa vina ziua in care ne vom vedea foarte des,insa pe ultima suta de metri el a cedat,n-a mai avut rabdare o luna,desi avusese un an,desi ne facusem planuri in detaliu si ma considera iubirea vietii lui(si eu la fel);eu nu l-as fi parasit niciodata,pentru mine distanta era ceva ce avea sa dispara,era un nimic pe langa ceea ce era intre noi,insa el a renuntat la lupta.
geani_b87
Postat pe 29 Martie 2010 14:05
e pierduta deja ce mai intrebi
GYPSI
Postat pe 4 Aprilie 2010 22:01
Depinde de oamenii implicati in relatie, de cat de serioasa e relatia dar si cele 2 persoane...oricum e riscanta relatia la distanta..a se evita deci :)
happy_face
Postat pe 4 Aprilie 2010 22:26


Se poate dragoste la distanta.Depinde de sufletul fiecaruia.Nu pot exista mai multe femei in sufletul unui barbat.Este una pe primul loc.Depinde de ea daca acel prim loc este pentru o viata sau temporar.Si noi femeile avem slabiciuni.Visam la unul altul, DAR barbatul pe care-l iubim trebuie sa fie principalul.Simti care este sufletul tau pereche,te simti ca in rai in bratele lui.Visezi sa ajungi sa te stanga in brate,ti-a intrat in suflet zambetul lui,vocea lui. Asa este...?Sau eu sunt demodata ?
kudika112955
Postat pe 6 Aprilie 2010 11:38
buna ziua fetelor
eu nu cred in dragoste la distanta.cazul cel mai concret este la mine
de 2 ori l-am trait.
odata el era la bucuresti eu in galati si ne intalneam destul de des si pot spune ca ne si iubeam dar faptul ca u il vezi cand vb lucruri care depind doar de voi si doar va auziti ,nu ii vezi grimasele expresia fetei cum reactioaneaza ai impresia ca e bine.
iar a doua oara este nu mai departe anul acesta. sotul meu a plecat de pe 13 decembrie in afara ca aici nu se mai putea zicea el.
avem 7 ani de cand impartim totul iar in prima luna am plans m-am zvarcolit ca mi-e dor de el si etc iar apoi am constientizat atat eu cat si el ca ne este bine asa
cu toate ca chipurile ne spunem la tel ca ne este dor ca ne iubim doar ca eu nu simt nimic din aceste cuvinte sunt spuse doar ca sa fie si pe langa asta am cunoscut si eu pe cineva care am constat ca se poate sa retraiesti vremuri de mult apuse si pe langa asta sa te simti iubita protejata si alintata.
eu nu stiu daca e o sa mai mearga acesta relatie de care spui tu
dar atat vreau sa iti spun TRAIESTE-TI VIATA LA MAXIM SI INCEARCA SA ITI CAUTI PE ALTCINEVA CARE SA TE APRECIEZE LA ADEVARATA TA VALOARE SA ITI FIE LANGA TINE SA TE IUBEASCA SA TE PROTEJEZE SA AI PE UMARUL CUI SA PUI CAPUL INTR-UN CUVANT SA VA IUBITI.
alina_bancu
Postat pe 6 Aprilie 2010 13:19
De la: alina_bancu, la data 2010-04-06 13:19:49buna ziua fetelor
eu nu cred in dragoste la distanta.cazul cel mai concret este la mine
de 2 ori l-am trait.
odata el era la bucuresti eu in galati si ne intalneam destul de des si pot spune ca ne si iubeam dar faptul ca u il vezi cand vb lucruri care depind doar de voi si doar va auziti ,nu ii vezi grimasele expresia fetei cum reactioaneaza ai impresia ca e bine.
iar a doua oara este nu mai departe anul acesta. sotul meu a plecat de pe 13 decembrie in afara ca aici nu se mai putea zicea el.
avem 7 ani de cand impartim totul iar in prima luna am plans m-am zvarcolit ca mi-e dor de el si etc iar apoi am constientizat atat eu cat si el ca ne este bine asa
cu toate ca chipurile ne spunem la tel ca ne este dor ca ne iubim doar ca eu nu simt nimic din aceste cuvinte sunt spuse doar ca sa fie si pe langa asta am cunoscut si eu pe cineva care am constat ca se poate sa retraiesti vremuri de mult apuse si pe langa asta sa te simti iubita protejata si alintata.
eu nu stiu daca e o sa mai mearga acesta relatie de care spui tu
dar atat vreau sa iti spun TRAIESTE-TI VIATA LA MAXIM SI INCEARCA SA ITI CAUTI PE ALTCINEVA CARE SA TE APRECIEZE LA ADEVARATA TA VALOARE SA ITI FIE LANGA TINE SA TE IUBEASCA SA TE PROTEJEZE SA AI PE UMARUL CUI SA PUI CAPUL INTR-UN CUVANT SA VA IUBITI.



Zau asa, e prea amuzanta povestea ca sa ma abtin. Pai ideea e ca trebuie sa depui eforturi ca sa mearga treaba, mai ieri, mai uiti, mai iarta si el si o sa mearga. Daca il cunosti, ii stii si miile de tonuri de la telefon , believe me. Eu simt daca ma minte omul din al doilea cuvant dupa "alo", asa ca e imposibil sa nu-ti dai seama.
Daca tu te-ai considerat neglijata pentru ca a vrut omul sa plece sa faca totusi ceva in viata, asta nu prea e vina lui, ci a ta.
Ce naiba se intampla daca si maica-mea zicea "dom'le, gata, a plecat, eu ma simt singura, imi gasesc unul aici!" cand a trebuit sa plece my dear dad ani de zile in capatul celalalt al tarii doar ca sa faca mai multi bani pana la urma ? Asta ca sa vezi ce stupida e motivatia ta. Zi mai bine ca te-ai plictisit in relatie si gata, nu ca nu a rezistat iubirea din cauza distantei. Iubirea rezista in ciuda unor lucruri mult mai importante si grave...
Pfff, acum toata lumea vrea sa simta fluturasi, mi se pare ca nimeni nu mai are chef sa-si asume responsabilitatea unei relatii adevarate (vezi alte topicuri de pe-aici ). .
anissya
Postat pe 6 Aprilie 2010 13:49
De la: anissya, la data 2010-04-06 13:49:51
De la: alina_bancu, la data 2010-04-06 13:19:49buna ziua fetelor
eu nu cred in dragoste la distanta.cazul cel mai concret este la mine
de 2 ori l-am trait.
odata el era la bucuresti eu in galati si ne intalneam destul de des si pot spune ca ne si iubeam dar faptul ca u il vezi cand vb lucruri care depind doar de voi si doar va auziti ,nu ii vezi grimasele expresia fetei cum reactioaneaza ai impresia ca e bine.
iar a doua oara este nu mai departe anul acesta. sotul meu a plecat de pe 13 decembrie in afara ca aici nu se mai putea zicea el.
avem 7 ani de cand impartim totul iar in prima luna am plans m-am zvarcolit ca mi-e dor de el si etc iar apoi am constientizat atat eu cat si el ca ne este bine asa
cu toate ca chipurile ne spunem la tel ca ne este dor ca ne iubim doar ca eu nu simt nimic din aceste cuvinte sunt spuse doar ca sa fie si pe langa asta am cunoscut si eu pe cineva care am constat ca se poate sa retraiesti vremuri de mult apuse si pe langa asta sa te simti iubita protejata si alintata.
eu nu stiu daca e o sa mai mearga acesta relatie de care spui tu
dar atat vreau sa iti spun TRAIESTE-TI VIATA LA MAXIM SI INCEARCA SA ITI CAUTI PE ALTCINEVA CARE SA TE APRECIEZE LA ADEVARATA TA VALOARE SA ITI FIE LANGA TINE SA TE IUBEASCA SA TE PROTEJEZE SA AI PE UMARUL CUI SA PUI CAPUL INTR-UN CUVANT SA VA IUBITI.



Zau asa, e prea amuzanta povestea ca sa ma abtin. Pai ideea e ca trebuie sa depui eforturi ca sa mearga treaba, mai ieri, mai uiti, mai iarta si el si o sa mearga. Daca il cunosti, ii stii si miile de tonuri de la telefon , believe me. Eu simt daca ma minte omul din al doilea cuvant dupa "alo", asa ca e imposibil sa nu-ti dai seama.
Daca tu te-ai considerat neglijata pentru ca a vrut omul sa plece sa faca totusi ceva in viata, asta nu prea e vina lui, ci a ta.
Ce naiba se intampla daca si maica-mea zicea "dom'le, gata, a plecat, eu ma simt singura, imi gasesc unul aici!" cand a trebuit sa plece my dear dad ani de zile in capatul celalalt al tarii doar ca sa faca mai multi bani pana la urma ? Asta ca sa vezi ce stupida e motivatia ta. Zi mai bine ca te-ai plictisit in relatie si gata, nu ca nu a rezistat iubirea din cauza distantei. Iubirea rezista in ciuda unor lucruri mult mai importante si grave...
Pfff, acum toata lumea vrea sa simta fluturasi, mi se pare ca nimeni nu mai are chef sa-si asume responsabilitatea unei relatii adevarate (vezi alte topicuri de pe-aici ). .
balanta65
Postat pe 6 Aprilie 2010 17:28
postez ptr. prima data desi sunt o cititoare frecventa a subiectelor de pe forum ;dragostea la distanta...depinde de la caz la caz , depinde de cat de puternice sunt sentimentele celor implicati , depinde de ce isi doresc ...va prezint o situatie , dati-va cu parerea :in urma cu 6 ani l-am cunoscut (virtual) pe iubitul prietenei mele;intre timp ei s-au despartit, dar noi am continuat sa tinem legatura prin telefon , pe net ; am devenit prieteni foarte buni , am impartit toate bucuriile si necazurile ; cred ca aceasta prietenie frumoasa s-a transformat in iubire fara sa vrem , fara sa stim ;sunt 6 ani de atunci si noi suntem la fel , asteptam cu nerabdare sa fie weekend sa putem sta ore in sir impreuna , chiar daca numai virtual ; mentionez ca el e spaniol , locuieste acolo dar a invatat destul de bine limba romana ; isi face planuri , vrea sa fim impreuna , dar eu deocamdata nu pot pleca din tara si nici el nu a putut veni in Ro. din motive bine intemeiate ;spuneti-mi voi , dragele mele , ce o fi asta iubire sau obisnuinta ? (ma gandesc ca vor fi si raspunsuri ironice , dar nu e cazul , credeti-ma)
louise66
Postat pe 6 Aprilie 2010 18:31
nu e vina mea ptr ca eu nu am fost de acord cu plecarea lui.langa noi trebuie sa fie un om cu care sa comunicam sa ne bayam nu pe vb si indiferent cat de bine l-ai cunoaste la un moment dat intervine distanta sau cel putin in cazul meu
si nu sunt genul in care sa ma arunc in bratele altuia imediat ce a plecat ci pur si simplu s+a intamplat.
stii noi femeiile suntem invatate sa fim ironice si sa judecam dar sper sa nu se intample asa ceva tie sau altcuiva indiferent cat de bine l-ai cunoaste si stii ca te mine dupa alo.
alina_bancu
Postat pe 6 Aprilie 2010 20:47
..distanta ..conteaza....dar nu e mai puternica decat iubirea..eu sunt din valcea iar iubitul meu din pitesti..sunt vreo60 km intre noi,,noi am locuit si impreuna..eu mai am2 ani de facultate...si dupa o sa ne mutam impreuna definitiv cam o saptamana p luna o petrecem impreuna..ne iubim si asta conteaza :
porumbita00
Postat pe 7 Aprilie 2010 09:41
S-au cam spus de toate pana acum, nu vreau sa repet...doar sa punctez cateva idei: 1)e vb de dragoste intre o ea si un el, amor adica, nu relatii de familie, parinti, copii, etc...alea au din start cu totul alt statut, aia chiar NU se pierde.2)On my opinion n-ar trebui sa fie vorba nici de relatiile pe net100%, cei care nici macar nu s-au vazut vreodata...ei, si aici e altceva, e vorba-chiar daca va suparati- de FRICA de a avea o relatie normala, de idealuri.Pai, dragelor, "iubirea" aia e ceva ideal, perfect, ala de la 2000 km distanta n-are defecte, nu pute, nu-si arunca sosetele, nu lasa capacul de WC ridicat, nu strange pasta de dinti la mijoc, etc, etc(le-am enumerat pe cele clasice) ,si nici dra implicata nu sta cu bigudiuri in cap, adica n-o vede el, n-are cearcane dimineata, nici cosuri, etc, etc.Mai, sa fie!Buna dimineata, aia-i o gogorita ,trezirea!3)E vorba de doi care au trait o poveste impreuna si din varii motive sunt nevoiti acum sa stea departe...Ei, si aici chiar se uita ochii care nu se vad, chiar daca se mai vad ei la webcam...Pana la urma unul se satura de liru-liru crocodilu' pe mess, mail, tel si alege varianta cu mult mai sanatoasa a unei relatii loco.Am vazut doi care waw, ce amor crancen, turbat...dupa un timp, ea pleaca, afara, la lucru.Nopti pe mess, telefoane, poze, declaratii, te iubesc ,bla-bla-urile stiute...Ei, si se intalnesc ei dupa vreo 10 luni, si ce sa vezi?O mare fasaiala, nu tu pasiune nu tu nimic!Atat au asteptat sa se vada ca mai-mai sa se ia la bataie!!!Mai depinde... care si de ce a plecat, daca mai sunt perioade fie ele si scurte impreuna...Si inca ceva fff important: de ce sa mai dam vina unii pe altii, fratilor, cand unul gaseste pe altcineva nu-i cam nimeni de vina ... imi pare rau s-o spun dar cam tot ce incepe se mai si termina,intr-un fel sau altul, chiar daca nu va place...Hai noroc, si sa fim iubite...indeaproape!
Voyager
Postat pe 7 Aprilie 2010 11:42
In momentul in care exista un proiect de viata comun, cei doi vor face eforturi sa pastreze relatia si sa atinga obiectivul. Nu vorbesc aici de a cumpara o casa , o masina etc. Ci de a trai impreuna, de a imparti cu celalat tot ceea ce ti se intampla in viata. Pentru toate astea, merita sa astepti, sa speri, sa ai incredere. In cazul meu, poate ca este o exceptie si cred ca exista multe altele exceptii de genul asta, am o relatie de 2 ani cu cineva aflat la 3000 km. In acest timp ne-am intalnit de 5 sau 6 ori cateva zile. In aceasta perioda ne-am cunoscut mai bine, ne-am aprofundat relatia. Poate ca aspectele fizice lipsesc dar cu siguranta, am aprofundat nivelul spiritual, care, la o convietuire obisnuita, cam lipsseste, din pacate. Asadar, fiecare gen de relatie are avantajele si dezavantajele ei. O astfel de relatie exista si poate exista dar asta depinde de foarte multe: de personalitatea persoanelor aflate in situatie, de experienta de viata, de motivatia care sta in spatele conservarii si dezvoltarii acestui tip de realatie si sa nu uitam de ceea ce nu se poate explica prin nici o teorie: acel minunat sentiment numit iubire. Cine nu l-a trait, va intelege si va acceapta cu dificultate posibilitatea existentei unei aastfel de relatii. Via ta te pune uneori in situatii care iti poate schimba complet intregul sistem de convingeri si de valori: fie in sens pozitiv, fie in sens negativ. Trebuie doar sa accepti ca exista si altceva decat ceea ce ai trait si ai vazut. Si, mai ales " NEVER SAY NEVER"!
forever_young
Postat pe 7 Aprilie 2010 12:42
depinde de aman2 parteneri. la mine in casa dupa 20 d ani s'au despartit parintii si n'au stat nici o zi despartiti. depinde f mult de persoana, de tentatiile din jur si multe alte lucruri
kudika103699
Postat pe 7 Aprilie 2010 16:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Lasa-ma, dar nu-mi da pace! 25 De la: kudika483935 20 Martie 2012 15:30
salutare 3 De la: no_money 26 Aprilie 2009 00:02
Serul anticelulitic Adonia LegTone 2 De la: Rock_this 29 Iulie 2009 21:29
Love Moon - absorbante terapeutice 4 De la: cameluta1957 12 Octombrie 2009 12:05
am nevoie de sfaturi 17 De la: Eva32 31 Iulie 2011 00:03