Setari Cookie-uri

E bine sa spui adevarul verde in fata?

Problema cred ca este legata de sinceritatea pe care o detin..nu pot sa mint oamenii doar ca sa le fac pe plac...si stim cu totii ca nu toata lumea accepta niste adevaruri..ce naiba trebuie sa fac...avand in vedere faptul ca prietenii,colegii imi reproseaza ca unele lucruri ar trebui sa le tin pt mine...
symona_maria
Postat pe 8 Aprilie 2010 02:56
In general, ti se pare ca tu detii adevarul? Adevarul absolut? Sau esti constienta ca adevarul tau este relativ, asa cum este si al altora?
Sa-ti dau un exemplu: ceea ce pentru cineva este zgircenie pentru altcineva inseamna prevedere. Nu poti sa combati nici una dintre viziuni, pentru ca pot fi amindoua argumentate. Si atunci, care adevar?
soraderazboi
Postat pe 8 Aprilie 2010 03:06
probabil ca in unele situatii asta ar fi cel mai indicat lucru...adica sa spui adevarul verde in fatza...dar cu siguranta sunt si mai multe situatii in care e bine sa te comporti ca un diplomat si sa spui ce trebuie spus...asha fel incat sa nu deranjezi!!!
andreea_n_x
Postat pe 8 Aprilie 2010 10:48
invata sa fii diplomata...ai multe de castiga..mai ales in afaceri!
adevarul doare!incearca sa mai cosmetizezi cand ai o discutie...
roz5blue6lila7
Postat pe 8 Aprilie 2010 10:57
pai da este un lucru bun ca nu poti sa minti... Da' acum nu trebuie sa ii strici ziua unei colege care te-a intrebat daca ii vine bine noua bluza...chiar daca i se vad sanii lasati prin ea si burtica...acum vezi si tu ca difera oamenii...unii chiar nu pot suporta unele adevaruri...deci mai ocoleste chestiile care te-ar putea pune pe tine intr-o postura proasta
oxo_White_Rose_oxo
Postat pe 8 Aprilie 2010 11:01
dap..sunt de acord...
symona_maria
Postat pe 8 Aprilie 2010 20:30
De la: symona_maria, la data 2010-04-08 02:56:38Problema cred ca este legata de sinceritatea pe care o detin..nu pot sa mint oamenii doar ca sa le fac pe plac...si stim cu totii ca nu toata lumea accepta niste adevaruri..ce naiba trebuie sa fac...avand in vedere faptul ca prietenii,colegii imi reproseaza ca unele lucruri ar trebui sa le tin pt mine...


si eu sunt genu care spune verde in fata...dar in unele situati trebuie sa sti sa fi si diplomata,blanda..nu intotdeauna detii adevarul absolut..sau nu insita "eu am dreptate"..fiecare din noi avem pareri diferite.Si acel adevar pe care-l deti uneori poate produce rani pesoanelor dragi..incerca sa si mai minti putin daca e cazul,invata sa "invarti" lucrurile atat dupa placul tau cat si dupa al celorlalti
divyaa
Postat pe 13 Aprilie 2010 19:55
adevarul primeaza
GYPSI
Postat pe 16 Aprilie 2010 20:48
Despre mine se spune ca sint brutal de sincera,cu toate astea,toti prietenii cind au o dilema,imi cer parerea pentru ca au incredere ca nu o sa-i mint stiind ca le voi spune exact cum percep EU lucrurile ,nu neaparat ca este si f pe gustul lor.adevarul ,asa cum spunea cineva mai sus,tine de perceptia fiecaruia iar aceasta se face numai bazata pe BUN SIMT.(adica sa ti cont si de ceilalti)
Asta ,daca vorbim de ADEVAR si nu de JIGNIRI!
Eu sint convinsa ca este mai mult decit SINCERITATE,este PRINCIPUL DE VIATA si atunci il aplici absolut tuturor,normal deciziile apartinindu-le celor care-ti cer parerea.
Tatal meu m-a invatat 2 lucruri extraordinare:
1.inainte sa dai intrun ciine, sa te uiti la stapin!(si acum ginditi-va voi in ce(cite) situatii neplacute te poti pune daca nu respectii aceasta regula!
2.Daca nu poti spune ceva dragut,mai bine taci din gura,dar daca iti cere parerea,nu minti.
Bineinteles ca la virsta respectiva nici nu le-am luat in seama,dar viata m-a facut sa mi le fac principii
,in felul acesta respectindu-ma pe mine si pe toti ceilalti.
nlili79
Postat pe 18 Aprilie 2010 12:28
Bine te-a invatat tatal tau! Oricum... cei care nu suporta adevarul MERITA sa fie mintiti!
darksukkubus69
Postat pe 18 Aprilie 2010 15:50
cum naiba sa spui ce itin trece prin cap la un moment dat? cine te crezi? mafalda, sa detii adevarul absolut? ma lasi...daca ti-ar spune cineva ca esti urata? asa i s-ar parea unei persoane...ce ai zice? sau ca esti nesuferita intr-o zi? nu cred ca ti-ar conveni. nimeni nu detine adevaru absolut, trebuie sa ne adaptam oamenilor, locurilor, sa traim in armonie daca se poate, nu sa ranim aiurea.
delicacy
Postat pe 18 Aprilie 2010 16:32
Pai mie chiar imi spun multi ca sunt nesuferita, fiindca le spun exact ce gandesc. Doar ca pt mine nu conteaza. Iar cei care au avut destula minte au priceput de ce le spun si au tras foloase cand le-am spus ceva... Daca vreo prietena de-a mea imbraca ceva care-i vine ca dracu', cu siguranta o sa-i spun, decat s-o las sa se faca de ras. Modul in care ii spun e alta problema. A rani si a jigni inseamna una, iar a deschide ochii cuiva alta. Daca persoana are ochi sa vada, urechi sa auda si minte sa priceapa, foarte bine, daca nu, ghinionul ei.
darksukkubus69
Postat pe 18 Aprilie 2010 16:51

Din experienta proporie, iti spun , ca daca vei fi sincera si vein insista ca asa e parerea ta cea mai buna si oamenii ar trebui sa o urmeze , iti vei pierde toti amicii . Ce am invatat eu din expereinta mea e ca:

a da cuiva un sfat cand TI- L CERE !!! e bine ,dar problema e ca trebuie sa te opresti a a da un sfat si sa accepti ca oamenii pot alege sa nu urmeze sfatul tau. asta e cel mai greu pentu ca simti ca te-ai agitat degeaba sa le explici ce si cum , cand ei oriucm fac pe dos. daca insisti pentru parerea ta, o sa pierzi timp, energie, te stresezi inutil si incet incet te certi cu toti si te acuza toti de nereusitele lor..

exemplu concret: o amica a mea iesea cu un tip si era nemutlumita de el in anumite provinte si mi se plangea mie de anumite faze din comportamentul lui, dar lui nu-i zicea, se prefacea ca totul e ok. I-am zis ca ori i se plange lui , ori accepta mofturile lui, ori se desparte de el, pentru ca nu are nici un rost sa mi se planga mie. Bineinteles ca dupa ce i am explicat care sunt variantele logice nu a urmat niciuna si in continuare ma suna sa mi se planga de tip, si motiva ca atunci cand e cu el ea nu are taria sa i reproseze , ca sa nu strice seara. In plus exceptand niste faze naspa , il place si nu vrea sa se desparta de el ...etc.. atunci i-am zis sa vorbeasca neaparat cu el .. si ea nu vorbea si tot asa vreo 4 luni in care ea nu urma sfatul meu si eu o convingeam la telefon cate 3 ore pe zi de ce e bine sa comunice cu tipul , etc.. dupa un weekend iar ma suna si-mi mi se plangea, dar de vorbit serios nu vorbise . cand in sfarsit impinsa de mine a vorbit cu el, tipul s-a suparat si s-au despartit, si ea a dat vina pe mine ca i am stricat relatia !!! si ne-am certat !

dupa cum vezi am avut numai de pierdut ; timp , energie, bani ( pe telefon) ; ne-am certat intre noi , si m-a acuzat ca i -am distrus relatia ei perfecta !!
ce am invatat ? ca trebuie sa i dau cuiva un sfat dar daca nu face ce i zic , sa nu-l mai ascult a doua oara pt aceeasi problema.

deci ai grija cui dai sfaturi si cum reactionezi daca oamenii nu le asculta !
kudika052198
Postat pe 18 Aprilie 2010 17:32
Cand citesc intrebarea, singurul raspuns care-mi vine in minte este: Da, de o mie de ori da!
Apoi imi amintesc niscaiva intamplari, in care am intrat in pamant de rusine cand cel de langa mine arunca cu adevarul in fata unei alte persoane. Atunci ma gandeam: Doamne, cum poate sa-i zica asa ceva!?
Asa ca, voi reformula raspunsul si voi spune asa: Daca adevarul poate produce o suferinta cuiva, mai bine tine-l pentru tine. Daca adevarul ajuta, urla cat poti.
rashela
Postat pe 18 Aprilie 2010 17:44
corect si perfect valabil,daca vrei sa raspunzi neintrebat!
si aici se aplica:DACA NU POTI SPUNE CEVA FRUMOS ,MAI BINE TACI DIN GURA!
in ce o priveste pe kudika052198,a gresit cind a insistat cu aceeasi solutie,solutia o dai odata,dupa care,la oricite repeteri ale problemei s-ar face,spui ":eu ti-am spus parerea mea,,dar tu faci cum crezi"si decizia o ia singura.
nlili79
Postat pe 19 Aprilie 2010 00:16
in viata e bine sa fi diplomat, nu pervers, cum sunt unele persoane care in fata te iubesc si in spate te rad; si a spune mereu ce ai pe suflet sau ceea ce gandesti eu nu consider ca este un defect numai ca de cele mai multe ori ai mult de pierdut
visan_georgiana
Postat pe 20 Aprilie 2010 16:34
doamne, toti se cred atotstiutori. ii spui unei preietene ca se imbraca ca dracul ca sa nu se faca de ras. ce tie ti se pare ca dracul altuia i se pare frumos. GUSTURILE NU SE DISCUTA. si ce faci tu, cum te imbraci tu poate parea grotesc cuiva, doar ca a avut bunul simt sa nu iti spuna. inca o data, nimeni nu detine adevarul absolut. o vorba poate rani mai mult ca o palma. nu cred ca ai prieteni asa multi, sincer. nimeni nu isi doreste langa el o persoana care critica orice i se pare lui aiurea. avem nevoie de sinceritate, nu sa fim raniti.
delicacy
Postat pe 20 Aprilie 2010 17:39
De la: darksukkubus69, la data 2010-04-18 15:50:20Bine te-a invatat tatal tau! Oricum... cei care nu suporta adevarul MERITA sa fie mintiti!


Toti oamenii fara deosebire au fff multe adevaruri pe care nu suporta sa le auda. Nici daca ar veni Dumnezeu pe pamant si ar incepe sa spuna "tu esti un pensionar nesimtit care isi plimba cainii in fiecare zi si nu aduna excrementele, tu esti un hot, tu esti un doctor care a lasat oamenii sa moara pt ca nu ti-au dat spaga, tu esti un judecator care a lasat cu buna stiinta violatorii in libertate" tot nu ar recunoaste si tot ar face scandal ca nu e adevarat.

Daca e cineva pe aici care considera ca in aceasta lume poti fi sincer sa incerce sa atraga atentia pensionarilor care isi plimba cainii (oameni foarte moralisti si bine educati, oameni cu scoli si functii inalte , oameni de bine cum se spune, oameni foarte religiosi) dar nu le strang excrementele si o sa isi ia bataie sora cu moartea.

ilovethisgame
Postat pe 20 Aprilie 2010 18:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
as avea nevoie de cateva sfaturi 26 De la: Fulg-de-nea 20 Septembrie 2013 19:22
Cafenea fara restrictii... 1646 De la: miss_darine 2 Februarie 2010 20:30
balsam pentru suflet 27 De la: Valy90 23 Aprilie 2011 22:41
Feminismul 7 De la: mkdisk 5 Noiembrie 2008 15:07
i nees some help 11 De la: one_size 16 Noiembrie 2009 12:43