Setari Cookie-uri

Ce sa fac?Sa mai continui aceasta relatie sau nu???

Sunt cu acest barbat de aproape 5 ani.Problema mea e foarte mare.Eu vreau sa fac ceva mai mult in viata.Nu imi vad viata alaturi de el.Nu pot spune ca s-a purtat urat cu mine.As minti daca as spune asta.Dar e atat de lipsit de ambitie.:(El are 28 de ani,eu 24.El e multumit de serviciul pe care il are,de salariul lui,care sincer va spun ca nu depaseste 1000ron.Nu are nici macar diploma de bacalaureat,pe cand eu sunt la master.Nu imi este rusine cu el.Sa nu credeti asta.Dar nu are ambitie,nu vrea mai mult,nu se gandeste la viitor.Eu vreau un loc de munca mai bun,vreau sa mai fac o scoala pe care nu am putut sa o fac la timpul potrivit pt.ca nu am fost in masura sa imi aleg specializarea pe care am dorit-o,Vreau multe si vreau macar sa incerc sa le fac.Dar el,desi e f inteligent,nu are niste planuri,nu are idealuri,nu ma sustine in ceea ce imi doresc...
Am realizat ca i-am oferit tot ce se poate,ca am facut unele lucruri numai ca i-au placut lui.Am renuntat la ce faceam inainte pentru mine ca sa ii fac lui pe plac.De ceva timp,nu mai simt nici o atractie fata de el...Ce sa fac???astept sfaturile voastre pentru ca in prieteni am invatat ca nu trebuie sa am incredere...
tweety_crisss
Postat pe 8 Aprilie 2010 18:35
pai sincer urmeaza-ti visele
in primu rand ca nu mai simti nici o atractie fata de el iar in al doilea rand daca el nu a vrut sau nu a putut sa studieze,sa aspire la mai mult de ce te priveaza pe tine de acest drept

daca tine la tine sa te incurajeze, sa te sustina pentru ca ai nevoie sa fie alaturi de tine pentru a-ti urma visele pe cand el nici makar nu te sustine...asta se numeste egoism din partea lui avand in vedere ceea ce ai mentionat tu mai sus :Am realizat ca i-am oferit tot ce se poate,ca am facut unele lucruri numai ca i-au placut lui"
_PrInTzEs_
Postat pe 8 Aprilie 2010 18:43
De la: tweety_crisss, la data 2010-04-08 18:35:49Sunt cu acest barbat de aproape 5 ani.Problema mea e foarte mare.Eu vreau sa fac ceva mai mult in viata.Nu imi vad viata alaturi de el.Nu pot spune ca s-a purtat urat cu mine.As minti daca as spune asta.Dar e atat de lipsit de ambitie.:(El are 28 de ani,eu 24.El e multumit de serviciul pe care il are,de salariul lui,care sincer va spun ca nu depaseste 1000ron.Nu are nici macar diploma de bacalaureat,pe cand eu sunt la master.Nu imi este rusine cu el.Sa nu credeti asta.Dar nu are ambitie,nu vrea mai mult,nu se gandeste la viitor.Eu vreau un loc de munca mai bun,vreau sa mai fac o scoala pe care nu am putut sa o fac la timpul potrivit pt.ca nu am fost in masura sa imi aleg specializarea pe care am dorit-o,Vreau multe si vreau macar sa incerc sa le fac.Dar el,desi e f inteligent,nu are niste planuri,nu are idealuri,nu ma sustine in ceea ce imi doresc...
Am realizat ca i-am oferit tot ce se poate,ca am facut unele lucruri numai ca i-au placut lui.Am renuntat la ce faceam inainte pentru mine ca sa ii fac lui pe plac.De ceva timp,nu mai simt nici o atractie fata de el...Ce sa fac???astept sfaturile voastre pentru ca in prieteni am invatat ca nu trebuie sa am incredere...



e cam aiurea cand nu sunt aceleasi idealuri...ma uit la mine eu vreau ceva el vrea altceva...parerea mea este ca daca poti sa te rupi sa o faci pt ca daca nu sunteti pe aceeasi dunga atunci te vei izbi in viitor mereu de aceeasi problema...si parintii mei au trecut peste acest lucru si acum cand iubirea s-a cam evaporat nu e prea bine...
laura10203
Postat pe 8 Aprilie 2010 18:48
De la: tweety_crisss, la data 2010-04-08 18:35:49Sunt cu acest barbat de aproape 5 ani.Problema mea e foarte mare.Eu vreau sa fac ceva mai mult in viata.Nu imi vad viata alaturi de el.Nu pot spune ca s-a purtat urat cu mine.As minti daca as spune asta.Dar e atat de lipsit de ambitie.:(El are 28 de ani,eu 24.El e multumit de serviciul pe care il are,de salariul lui,care sincer va spun ca nu depaseste 1000ron.Nu are nici macar diploma de bacalaureat,pe cand eu sunt la master.Nu imi este rusine cu el.Sa nu credeti asta.Dar nu are ambitie,nu vrea mai mult,nu se gandeste la viitor.Eu vreau un loc de munca mai bun,vreau sa mai fac o scoala pe care nu am putut sa o fac la timpul potrivit pt.ca nu am fost in masura sa imi aleg specializarea pe care am dorit-o,Vreau multe si vreau macar sa incerc sa le fac.Dar el,desi e f inteligent,nu are niste planuri,nu are idealuri,nu ma sustine in ceea ce imi doresc...
Am realizat ca i-am oferit tot ce se poate,ca am facut unele lucruri numai ca i-au placut lui.Am renuntat la ce faceam inainte pentru mine ca sa ii fac lui pe plac.De ceva timp,nu mai simt nici o atractie fata de el...Ce sa fac???astept sfaturile voastre pentru ca in prieteni am invatat ca nu trebuie sa am incredere...


Cand nu exista idealuri, pasiuni si scopuri comune intr-o relatie , aceasta nu va rezista.barbatii sunt mult mai comozi si vad lucrurile mult mai simplist decat noi, nici la capitolul ambitie nu stau prea bine.( nu toti).Iar de oferit , trebuie sa-i oferi doar cat merita si nu doar ca sa-i faci pe plac.Daca atractia s-a dus orienteaza-te mai bine sa-ti realizezi scopuriile si sa-ti traiesti viata asa cum iti place tie , nu lui.

Postat pe 8 Aprilie 2010 19:01
In primul rand,vreau sa va multumesc tuturor pentru sfaturi:*si in al doilea rand asta vreau sa fac.Sa imi urmez visele,sa fac tot ce vreau.Dar problema e ca nu stiu cum sa rup aceasta relatie.Sa nu mai pun la socoteala faptul ca de Craciun m-a cerut de sotie si am si acceptat.Nu m-am gandit la consecinte.Altcineva nu exista,dar exact cum v-am mai spus:nu mai simt nimic.Sa fie oare din cauza faptului ca m-am saturat sa fiu singura in tot ceea ce fac?
Astept sfaturile voastre si va multumesc din suflet pt tot
tweety_crisss
Postat pe 9 Aprilie 2010 19:22
De la: tweety_crisss, la data 2010-04-09 19:22:33In primul rand,vreau sa va multumesc tuturor pentru sfaturi:*si in al doilea rand asta vreau sa fac.Sa imi urmez visele,sa fac tot ce vreau.Dar problema e ca nu stiu cum sa rup aceasta relatie.Sa nu mai pun la socoteala faptul ca de Craciun m-a cerut de sotie si am si acceptat.Nu m-am gandit la consecinte.Altcineva nu exista,dar exact cum v-am mai spus:nu mai simt nimic.Sa fie oare din cauza faptului ca m-am saturat sa fiu singura in tot ceea ce fac?
Astept sfaturile voastre si va multumesc din suflet pt tot



da si la mine e greu sa ma rup,si eu-s logodita cu el...la noi exista iubire si chiar sustinere dar nu ne potrivim in idealuri,probabil k si diferenta de varsta isi spune cuvantul...
laura10203
Postat pe 9 Aprilie 2010 19:27
Incearca sa ai o discutie serioasa cu el si sa ii spui si ceea ce iti doresti u de la viata, nu doar ce vrea el !
Daca numai tu faci compromisuri, nu o sa mearga !
Uneori iubirea nu este suficienta, cum este in cazul tau !
Summer_
Postat pe 9 Aprilie 2010 19:32
eu zic sa il faci sa vezi ce isi doreste de le viata daca isi doreste o viata simpla asa o sa fie nu o sa isi dea interesul si tu sa spunem ca ai avea sansa sa pleci mai departe nu te va lasa decat daca nu veti mai fi impreuna.
wait_sign
Postat pe 10 Aprilie 2010 04:36
E viatza ta, dorintele si visele tale, asa ca daca renunti la ele, inseamna ca renunti la tine si pentru cine....mai ales daca nu-l mai iubesti, cine te opreste?!.Esti tanara, daca nu vei reusi acuma sa-ti creezi o radacina, atunci cand? Bafta si nu uita ca langa un om fara vise si ambitii in viatza....devii mai devreme sau mai tarziu si tu ca el.
sweety25
Postat pe 19 Aprilie 2010 12:18
e simplu, esti tanara, urmeaza-ti drumul, visele, aspiratiile. el te trage in jos. alaturi de un barbat ar trebui sa evoluezi, sa te dezvolti. daca la 24 de ani esti asa dezamagita de el, cum te vezi cu el peste 5, 10, 15 ani? el crezi ca poate fi tatal copiilor tai? nu as prea crede. asculta-ti inima, instinctele si mergi mai departe, va aparea si perosoana care sa te satisfaca pe toate planurile. avem nevoie langa noi de oameni pe care sa ii admiram, in care sa credem, care sa mearga umar la umar cu noi in viata. asa ca iti doresc bafta si nu mai amana, trece vremea, trec unele sanse cu care nu te vei mai intalni. te pup
delicacy
Postat pe 20 Aprilie 2010 17:32
Intrebarea pe care ti-o pui acum o sa te macine toata viata, si ai sa regreti ca nu ai schimbat situatia. Deja nu mai simti atractie pt el, asta si datorita faptului ca nu mai ai ce sa admiri, probabil, tu fiind, cel putin, cu idealurile si ambitia, deasupra lui.
Daca acum simti asta, inchipuie-ti ce vei simti peste cativa ani: vei fi tot "singura" in directia ta, la un moment dat nu te va intelege, iti va placea sa te invarti in alte cercuri in care el nu se va simti confortabil, si vei regreta ca nu ai ales sa iti urmezi nazuintele.
De fapt prin insusi faptul ca te intrebi daca sa renunti sau nu la aceasta relatie, tu ti-ai spus singura ceea ce simti, si vrei.
O sa fie greu fara el o vreme, foarte greu, dar o sa treaca. Te vei descurca, pt ca esti ambitioasa.
Si nu ai cum sa nu intalnesti pe cineva, daca esti o fire activa, asa cum se pare din ceea ce povestesti.
Si inca ceva: daca acum iti pui intrebarea aceasta, ti-o vei mai pune de cateva ori de-acum inainte, si ...tot acolo vei ajunge: sa faci ceea ce crezi tu mai bine, asa ca nu mai pierde vremea. O sa fie trista despartirea, ca e acum, ca e mai incolo.
kudika113663
Postat pe 20 Aprilie 2010 19:12
Nu iti ramane decat sa-l parasesti daca nivelul salariului este important pentru tine. Dar daca mai devreme sau mai tarziu vei afla ca la salariul sau a mai adaugat un zero.. atunci nu ai decat sa incerci sa te intorci...
Am glumit bine-nteles. Dar, serios vorbind, ti-as sugera sa-ti gasesti un psiholog bun.
okyo
Postat pe 8 Iunie 2011 12:48
De la: okyo, la data 2011-06-08 12:48:07Nu iti ramane decat sa-l parasesti daca nivelul salariului este important pentru tine. Dar daca mai devreme sau mai tarziu vei afla ca la salariul sau a mai adaugat un zero.. atunci nu ai decat sa incerci sa te intorci...
Am glumit bine-nteles. Dar, serios vorbind, ti-as sugera sa-ti gasesti un psiholog bun.

uite un barbat care se vede probabil ca in oglinda in iubitul amicei noastre care a deschis topicul. probabil nici tu nu ai salariul mai mare de 1000 de lei si nici ambitii prea mari, altfel nu ai fi sarit asa repede in apararea lui
delicacy
Postat pe 8 Iunie 2011 18:58
sunt de parere ca cel mai bine ar fi sa discuti cu el si sa ii spui exact ceea ce simti.
fantasie
Postat pe 8 Iunie 2011 21:57
De la: tweety_crisss, la data 2010-04-09 19:22:33Sa nu mai pun la socoteala faptul ca de Craciun m-a cerut de sotie si am si acceptat.Nu m-am gandit la consecinte.


Fetele te-au sfatuit foarte bine si sfaturile lor ar trebui urmate.
Dar cand am vazut si mesajul asta al tau, m-am gandit ca sunt in van.
O fi el lipsit de idealuri, vai mama lui, dar ca sa accepti o cerere in casatorie de la un om pe care nu-l iubesti, un om de care vrei sa te desparti, un om pe care nu-l mai vezi alaturi de tine si asta cand; acu' scurt timp, ma pune pe ganduri in ce te priveste pe tine. Esti la fel de comoda ca si el. Doar ai visuri, adica doar visezi.


Serios, ai acceptat o cerere in casatorie de la un "neica nimeni" ?
"Nu m-am gandit la consecinte" -

La ce ti-o folosi atata carte daca "nu stiu cum sa ma despart de el, desi i-am acceptat cererea in casatorie"
rashela
Postat pe 8 Iunie 2011 22:45
Si inca ceva. VREI sau NU VREI omul asta? Cum poti intreba pe un forum "sa ma sau sa nu ma despart de el?" Eu zic nu. Numara voturile sau da cu banul si vezi cum iti croiesti viata la ruleta.
rashela
Postat pe 8 Iunie 2011 22:47
De la: okyo, la data 2011-06-08 12:48:07Nu iti ramane decat sa-l parasesti daca nivelul salariului este important pentru tine. Dar daca mai devreme sau mai tarziu vei afla ca la salariul sau a mai adaugat un zero.. atunci nu ai decat sa incerci sa te intorci...
Am glumit bine-nteles. Dar, serios vorbind, ti-as sugera sa-ti gasesti un psiholog bun.


Serios vorbind,ti-as sugera sa te mai uiti si la data topicurilor!
Barbie30_
Postat pe 9 Iunie 2011 03:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iubire sau obsesie/prostie? 5 De la: JustElla 2 Noiembrie 2014 10:45
Help Meetic! 7 De la: Timeea1 25 Mai 2009 12:44
Casnicia dupa 6+ ani 40 De la: kudika481609 10 Decembrie 2011 20:51
buna fetelor ... 4 De la: ginaciolpan 8 Aprilie 2009 16:36
am nevoie de un sfat...:( 40 De la: kudika326697 22 Octombrie 2010 20:33