Setari Cookie-uri

''Sfantul '' Constantin

Cine a fost ''Sfantul ''Constantin ?
Master
Postat pe 13 Aprilie 2010 13:54
Detei o fuga pe goagal , ca nu le am cu religia si asta am gasit:


Gaius Flavius Valerius Aurelius Constantinus [1] (27 februarie 272 – 22 mai 337), cunoscut si sub numele de Constantin I, Constantin, sau în cadrul Bisericii Ortodoxe [2] sub titulatura de Sfântul Constantin cel Mare, a fost Împãrat roman, proclamat Augustus de cãtre trupele sale în data de 25 iulie 306 ºi care a condus Imperiul Roman pânã la moartea sa, survenitã în anul 337.

Sfântul Constantin a rãmas cunoscut pânã în timpurile noastre mai ales pentru Edictul de la Milano din anul 313, care marcheazã intrarea în legalitate a religiei creºtine pe întreg cuprinsul imperiului, pentru prima oarã în istorie, precum ºi pentru organizarea Primului Sinod Ecumenic de la Niceea în anul 325; aceste acþiuni sunt considerate factori majori ai rãspândirii religiei creºtine. Reputaþia sa de primul împãrat creºtin a fost recunoscutã de cãtre istorici începând cu Lactanþiu ºi Eusebiu de Cezareea pânã în timpurile noastre, deºi în mediile neortodoxe încã mai existã dispute cu privire la sinceritatea convingerilor sale religioase. Acestea ar fi fost alimentate de suportul pe care l-a arãtat în continuare zeitãþilor pãgâne, precum ºi faptul ca s-a botezat abia spre sfârºitul vieþii.

Multumit?

Postat pe 13 Aprilie 2010 14:27
Scorpio nu cred ca va fi multumit, pt ca a pus sfantul intre ghilimele
miss_darine
Postat pe 13 Aprilie 2010 14:32
Stiu ca nu va fi multumit , pentru ca il mananca sa se contrazica pe teme de religie.Dar cu mine n-are de ce , ca nu ma pasioneaza.

Postat pe 13 Aprilie 2010 14:34
De la: scorpio67, la data 2010-04-13 14:34:29Stiu ca nu va fi multumit , pentru ca il mananca sa se contrazica pe teme de religie.Dar cu mine n-are de ce , ca nu ma pasioneaza.

aha, un impatimit al polemicilor din sfera religioasa sorry, nici pe mine nu ma pasioneaza religia
miss_darine
Postat pe 13 Aprilie 2010 14:38
De la: miss_darine, la data 2010-04-13 14:38:44
De la: scorpio67, la data 2010-04-13 14:34:29Stiu ca nu va fi multumit , pentru ca il mananca sa se contrazica pe teme de religie.Dar cu mine n-are de ce , ca nu ma pasioneaza.

aha, un impatimit al polemicilor din sfera religioasa sorry, nici pe mine nu ma pasioneaza religia


Daca ma intreba cine a fost Edison, stiam si eu 2 vorbe ca i-am citit biografia, dar despre sfinti, alta data!
Ce mai faci?

Postat pe 13 Aprilie 2010 14:43
De la: scorpio67, la data 2010-04-13 14:43:26
Daca ma intreba cine a fost Edison, stiam si eu 2 vorbe ca i-am citit biografia, dar despre sfinti, alta data!
Ce mai faci?

ma simt tare obosita, cred ca m-a prins si pe mine astenia de primavara
miss_darine
Postat pe 13 Aprilie 2010 14:47
De la: miss_darine, la data 2010-04-13 14:47:08
De la: scorpio67, la data 2010-04-13 14:43:26
Daca ma intreba cine a fost Edison, stiam si eu 2 vorbe ca i-am citit biografia, dar despre sfinti, alta data!
Ce mai faci?

ma simt tare obosita, cred ca m-a prins si pe mine astenia de primavara


Eu am trecut pe spanac, stevie, loboda si alte verzaturi sa ma revigorez.

Postat pe 13 Aprilie 2010 14:54
De la: miss_darine, la data 2010-04-13 14:32:52Scorpio nu cred ca va fi multumit, pt ca a pus sfantul intre ghilimele


Domnisoara Darine , cred ca un Crestin ar fi multumit ca a-ti fost asa de indulgent cu ''Sfantul ''Constantin , dar eu vreau sa stie inchinatorii ''Sfintilor '' cine au fost acesti ''Sfinti'' , caci sunt sigur ca foarte multi dintre Crestini nu stiu mai nimic despre cei inaintea carora se inchina so cer ajutor ..ei cred ca au fost slujitorii credinciosi ai Lui Dumnezeu , nuneg ca au fosr credinciosi , dar credinta lor nu-l slujea pe Dumnezeu si pe Cel razvratit .

Imparatul Criminal Constantin suna mai bine si mai adevarat decat ''Sfantu''....


Iniante ca sa primeasca rangul de Augustus asa cum primeau Caesarii , caci a fost un Caesar care se credea vrednicide inchinare , El (Constantin ) si-a ucis sotia dupa 19 ani de casnicie , sotie care si ea primise rangul de Augusta dar sfarsind ucis chiar de sotul Constantin ''Imparatul Criminal si pagan''

Iar parerea mea este ca Lui se datoreaza Crestinismul de azi ,dogma Sfintei treimi nu ar fi existat fara Constantin si Isus nu ar fi fost numit azi la Crestini Dumnezeu intrupat ,dar El oricum ar fi devenit Augustus caci era un Caesar .., mama sa devine si ea ''Sfanta '' Elena care a contribuit la ridicarea celor mai mari Biserici '' Una din marile Biserici , poate cea mai mare , ridicata de slujitorii Diavolului este ''Sfanta Sofia '' din Constantinopol ,care se Istanbul azi, al otomanilor. Asa cum prorocea Scriptura ''legamantul cu moartea nu a dainuit si nu va dainui , caci ei zic : Noi am facut legamant cu moartea '' .Icoanele lor au fost facute de rusine si idolii lor au tremurat inaintea maniei Lui Dumnezeu asa cum spune tot Isaia , mare proroc ..multe s-au adeverit din cate a prorocit ( din punctul meu de vedere )

Referitor la Sidon sunt prorocireile lui Isaia care se potrivesc ca o masusa '' Rusineaza-te Sidoane caci eu nu am simtit durerile facerii , nu am nascut , nu am hranit tineri si nu am crescut fete ''

Isus este Fiul Lui Dumnezeu si insusi Dumnezeu datorita Lui Constantin ca asa a crezut El si cum este un ''Sfant '' trebuie sa-l credem pe cuvant ..

Imaginati-va ca ar fi existat oameni care sa-l nu-l creada sau sa nu accepte doctrina lui , El fiind Caesar ...ce se intampla cu aceia care nu credeau decat intr-un singur Dumnezeu care nu avea chip si asemanare , care nu se nascuse si nu murise ......, exact ceea ce va imaginati aia s-a intamplat ..crime , convertiri cu sabia si impunerea dogmei si a crucii prin ridicarea Bisericilor si chipurilor(idolii) ei .

Ca sa nu mai zica nici un Crestin ca Isus este cel care a intemeiat Crestinismul de azi ...Isus nu avea cum sa intemeieze nici Crestinismul de azi si nici pe cel de ''ieri'' caci nu era un Caesar -au scris deasupra capului in semn de batjocura , nu putea sa impuna nici o lege mai putin o religie ..cei care au intemeiat religii si au dat Legi au fost Caesarii timpului lor , Conducatori si Regi care aveau puterea capitala ..asa cum a fost Moise ..

Master
Postat pe 13 Aprilie 2010 19:04
Foarte interesant. Si acum, ce urmeaza? Care ar fi rolul topicului tau? Preupunem ca vor da navala toti sa-l citeasca, sa-si insuseasca noile invataturi, care-i scopul?
rashela
Postat pe 13 Aprilie 2010 19:45
Domnu' Master , cum zici domnia ta si apoi mancam.O sa fii fericit ca nu te contrazicem. Daca ai citit , pe nici una dintre noi nu ne preocupa treaba asta cu "sfintii".


Imaginati-va ca ar fi existat oameni care sa-l nu-l creada sau sa nu accepte doctrina lui , El fiind Caesar ...ce se intampla cu aceia care nu credeau decat intr-un singur Dumnezeu care nu avea chip si asemanare , care nu se nascuse si nu murise ......, exact ceea ce va imaginati aia s-a intamplat ..crime , convertiri cu sabia si impunerea dogmei si a crucii prin ridicarea Bisericilor si chipurilor(idolii) ei .

De regula , in istorie , preceptele religioase , legile , si altele s-au impus cu sabia , s-au comis crime in numele ei( vezi inchizitia). Nu ma blama , dar nu sunt o fanatica nici a crucii , nici a bisericilor , cu atat mai putin ingenunchez in fata idolilor.Atat am stiut atat am zis.

Postat pe 14 Aprilie 2010 07:51
De la: Master, la data 2010-04-13 19:04:06
Iniante ca sa primeasca rangul de Augustus asa cum primeau Caesarii , caci a fost un Caesar care se credea vrednicide inchinare , El (Constantin ) si-a ucis sotia dupa 19 ani de casnicie , sotie care si ea primise rangul de Augusta dar sfarsind ucis chiar de sotul Constantin ''Imparatul Criminal si pagan''

Iar parerea mea este ....


1.
a.Atunci cand te dai istoric, fa-o corect. Nu si-a ucis numai nevasta, Fausta, ci si baiatul, Crispus pe care il avea dintr-o relatie anteriora.

b. Inainte de moarte, cand a fost botezat si a primit sacramantele, le-a primit de la Eusebius din Nikomedia, care era arianist, exact opusul trinitatii. Documentele existente nu duc la interpretarea ca imparatul ar fi fost adeptul aranismului sau trinitatii. Dar poate ai tu traduceri unde scrie asta.

2. Parerea ta o poti discuta cu prietenii la o bere.
In rest daca ai fi un teolog si te-ai ocupa cu exegeza poate as citi mai departe, dar asa bye bye si spor la treaba pe aici ca nu ma intereseaza niste citate rupte din context de ici si colo...


3. Orcum te-ai descalificat, punand intrebarea gresit. Sfantul Constantin nu este la toti crestinii un "sfant".
Mai citeste si informeaza-te corect.

Nu-ti da silinta sa ma injuri si altele ca nu ma tangeaza nici in periferie.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 14 Aprilie 2010 09:00
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2010-04-14 09:00:20
De la: Master, la data 2010-04-13 19:04:06
Iniante ca sa primeasca rangul de Augustus asa cum primeau Caesarii , caci a fost un Caesar care se credea vrednicide inchinare , El (Constantin ) si-a ucis sotia dupa 19 ani de casnicie , sotie care si ea primise rangul de Augusta dar sfarsind ucis chiar de sotul Constantin ''Imparatul Criminal si pagan''

Iar parerea mea este ....


1.
a.Atunci cand te dai istoric, fa-o corect. Nu si-a ucis numai nevasta, Fausta, ci si baiatul, Crispus pe care il avea dintr-o relatie anteriora.

b. Inainte de moarte, cand a fost botezat si a primit sacramantele, le-a primit de la Eusebius din Nikomedia, care era arianist, exact opusul trinitatii. Documentele existente nu duc la interpretarea ca imparatul ar fi fost adeptul aranismului sau trinitatii. Dar poate ai tu traduceri unde scrie asta.

2. Parerea ta o poti discuta cu prietenii la o bere.
In rest daca ai fi un teolog si te-ai ocupa cu exegeza poate as citi mai departe, dar asa bye bye si spor la treaba pe aici ca nu ma intereseaza niste citate rupte din context de ici si colo...


3. Orcum te-ai descalificat, punand intrebarea gresit. Sfantul Constantin nu este la toti crestinii un "sfant".
Mai citeste si informeaza-te corect.

Nu-ti da silinta sa ma injuri si altele ca nu ma tangeaza nici in periferie.



Nu am de ce sa te injur , ti-ai spu opinia si ma bucur ca ai completat crimele lui Constantin ..dar sunt mult mai multe decat ata .


Nu m-am descalificat caci intrebarea mea a fost pentru Crestinii care il considera ''Sfant '' si pentru acei Crestini care l-au numit ''Sfant '' si acelor Crestini care sarbatoresc ''Constantin si Elena''

nici nu cred ca era nevoie sa mai spun toate astea ..dar '' Fericiti cei saraci in Duh caci a lor este Ipmaratia...'' ( NT:Matei)
Master
Postat pe 14 Aprilie 2010 09:15
De la: rashela, la data 2010-04-13 19:45:25Foarte interesant. Si acum, ce urmeaza? Care ar fi rolul topicului tau? Preupunem ca vor da navala toti sa-l citeasca, sa-si insuseasca noile invataturi, care-i scopul?


Scopul este ca orice Crestin ''sarac in Duh '' asa cum spune evanghelia , are dreptul sa stie despre sfintii pe care-i sarbatoresc , si ai cinstesc aducandu-le ,laude .

Daca vor da navala sau nu astai partea doua ...,iar invataturile nu sunt noi ..
Master
Postat pe 14 Aprilie 2010 09:21
si anul trecut a fost intors acest sfant pe dos si pe fata
yumy
Postat pe 14 Aprilie 2010 09:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce n-are ursul coada ? 33 De la: kudika_988778 29 Iunie 2015 22:52
a vorbit cineva cu erikababy? 9 De la: onnyta 6 Martie 2008 10:20
oare ma anseala!? 50 De la: kudika014690 29 Septembrie 2009 22:41
Sfanta Marta 15 De la: kudika_3565 31 August 2016 16:23
Concurs 1 De la: Danutza_blonda 15 Aprilie 2010 19:55