Setari Cookie-uri

pe scurt povestea mea...vreau o parere?

Acum 5 ani am cunoscut un baiat,eram colegi la facultate asa ca am inceput sa iesim impreuna, ne-am placut si am hotarat sa locuim impreuna.El este musulman(arab),ne-am bucurat de o relatie frumoasa timp de un an dupa care ne-am despartit.Au urmat 3 ani in care nu am tinut legatura unul cu celalalt,apoi destinul a facut in asa fel incat sa ne bucuram din nou de o relatie frumoasa plina de armonie si intelegere.Problema mea este faptul ca desi ne-am impacat de aproximativ 2 ani nu stiu ce se va alege de relatia noastra pentru ca el este ultimul an la facultate si va pleca acasa.Imi spune ca ma iubeste si ca si-ar dorii sa fim impreuna pe viitor dar nu imi da nici un raspuns concret.Doresc sa stiu daca exista vreo metoda prin care as putea sa-l determin sa inmi de-a un raspuns concret?Astept pareri.......
biadeia
Postat pe 14 Aprilie 2010 19:14
pai spune'i clar ce te doare, zi'i sa ia o decizie sa'ti spuna exact ce are de gand... oricum tine cont ca vorbele sunt doar vorbe, iar promisiunile sunt doar promisiuni, pana se ajunge la a le duce pana la capat mai e.
Shhh
Postat pe 14 Aprilie 2010 19:53
Asa este,am discutat cu el dar imi spune mereu ca nu vrea sa imi promita nimic,isr apoi sa nu isi respecte cuvantul.Pe mine ma omoara faptul ca nu stiu ce sa fac sa-l astept atat cat va fi nevoie,sau sa imi vad de viata dupa plecarea lui.Ma intreb daca stie ce vrea si ii e frica sa nu ma raneasca?
biadeia
Postat pe 14 Aprilie 2010 20:00
Daca iti tot spune asa, e clar nu are nimic de gand. Daca te iubea, nu avea astfel de dileme. Ar trebui sa-i arati ca nu e singurul barbat de pe lume...
darksukkubus69
Postat pe 14 Aprilie 2010 21:30
"Doresc sa stiu daca exista vreo metoda prin care as putea sa-l determin sa inmi de-a un raspuns concret?"
poti sa fi duru- duru adica sa ii dai un ultimatum: daca nu te insori cu mine, de maine imi iau zborul catre tari mai calde daca ti-l doresti atat de mult dar parerea mea este ca peste un an va pleca si te va lasa cu buzele umflate!
miss_darine
Postat pe 15 Aprilie 2010 14:40
putin mai complicat prieteni aici...
ai spus ca este musulman...sunt sigur ca le cunosti cultura.
tu esti dispusa sa te casatoresti cu un musulman??? esti pregatita sa renuntzi la toata libertatea femeii pt el??
inainte sa gaasesti raspunsuri la el, mai bine ai cauta la tine.
destin_srr
Postat pe 15 Aprilie 2010 14:53
De la: biadeia, la data 2010-04-14 19:14:39Acum 5 ani am cunoscut un baiat,eram colegi la facultate asa ca am inceput sa iesim impreuna, ne-am placut si am hotarat sa locuim impreuna.El este musulman(arab),ne-am bucurat de o relatie frumoasa timp de un an dupa care ne-am despartit.Au urmat 3 ani in care nu am tinut legatura unul cu celalalt,apoi destinul a facut in asa fel incat sa ne bucuram din nou de o relatie frumoasa plina de armonie si intelegere.Problema mea este faptul ca desi ne-am impacat de aproximativ 2 ani nu stiu ce se va alege de relatia noastra pentru ca el este ultimul an la facultate si va pleca acasa.Imi spune ca ma iubeste si ca si-ar dorii sa fim impreuna pe viitor dar nu imi da nici un raspuns concret.Doresc sa stiu daca exista vreo metoda prin care as putea sa-l determin sa inmi de-a un raspuns concret?Astept pareri.......


eu nu cred ca se va insura cu tine...poate si-ar dori asa ceva si familia lui nu ar fi de acord...poate este logodit la el in tara si nu-ti spune pt a nu te rani....poate isi doreste un alt gen de femeie langa el....sunt multi de "poate"...asa ca, eu cred ca ar fi bine sa incerci si sa te indepartezi de el putin cate putin si sa te reorientezi catre alt baiat...cred ca daca isi dorea cu adevarat sa va casatoriti ar fi avut o alta atitudine si ar fi fost mai decis...intucat bajbaie....asta presupune ca este nehotarat...iar cand un barbat este nehotarat se pot pune multe intrebari....deci, parerea mea este sa te reorientezi...
Barbie39
Postat pe 15 Aprilie 2010 14:56
De la: biadeia, la data 2010-04-14 19:14:39Acum 5 ani am cunoscut un baiat,eram colegi la facultate asa ca am inceput sa iesim impreuna, ne-am placut si am hotarat sa locuim impreuna.El este musulman(arab),ne-am bucurat de o relatie frumoasa timp de un an dupa care ne-am despartit.Au urmat 3 ani in care nu am tinut legatura unul cu celalalt,apoi destinul a facut in asa fel incat sa ne bucuram din nou de o relatie frumoasa plina de armonie si intelegere.Problema mea este faptul ca desi ne-am impacat de aproximativ 2 ani nu stiu ce se va alege de relatia noastra pentru ca el este ultimul an la facultate si va pleca acasa.Imi spune ca ma iubeste si ca si-ar dorii sa fim impreuna pe viitor dar nu imi da nici un raspuns concret.Doresc sa stiu daca exista vreo metoda prin care as putea sa-l determin sa inmi de-a un raspuns concret?Astept pareri.......


La cate rele fac ( dupa ce inainte se poarta frumos si zic vorbe dulci si sunt romantici ) si cum se poarta cu femeile ( mai ales daca te duc in tara lor ) motivand ca asa e cultural lor si ca stiai de la inceput in ce te bagi , sa fii fericita daca se desparte de tine civilizat si fara circ ( circ: razbunari, cautari, amenintat prietenii sa -i dea nr tau de telefon, venit acasa in puterea noptii si batut cu picioarele si cu pumnii in usa sa te verirfice daca nu esti cu altul , etc, etc, etc.. )

stai linistita si poarta -te frumos si dragut cu el pana pleaca si nu te intalni cu altul ( sunt excesiv de gelosi si razbunatori ) pe urma uita -l si gaseste-ti un baiat fara " diferente culturale" .

si sa stii ca ei se poarta mieros ca sa aiba si ei putin sex ca in tarile lor e complet interzis sa vorbeasca cu fetele pe strada , daramite sa-si mai faca si piretena inainte de chestiile oficiale.
deci cu alte cuvinte: distractia s-aterminat, nu -ti mai face planuri cu el ca el oricum e diplomat si nu-ti promite nimic , dupa ce pleaca te re-orientezi .
daca citestei pe toate forumurile o sa vezi ca nevasta de musulma e o chestie foarte naspa sa ajungi asa ca stai in banca ta si bucura-te macar ca ai avut o relatie frumoasa .
kudika052198
Postat pe 3 Mai 2010 11:34
eu cred ca fata a specificat ca e musulman arab doar pentru ca sa ne faca sa intelegem datele problemei si nu ca asta ar fi problema in sine... intr-adevar au o cultura diferita de a noastra, mai ales in ceea ce priveste libertatea de exprimare a femeii, dar nu sunt toti asa. mai ales cineva care a facut atatia ani de scoala in alt mediu. se poate sa ii respecte dorintele. din cate stiu eu religia le interzice chiar sa se casatoreasca cu o persoana apartenenta altei religii. asta depinde doar de el, de cat e de credincios, pt ca legea nu interzice asa ceva. iar treaba cu batutul la usa in miez de noapte si gelozii absurde depinde de ea, de cum s-a stiut face respectata de la bun inceput. vb din experienta, pentru ca actualul meu e musulman, nu arab, dar am norocul ca nu tine la interdictiile religiei, iar familia lui ma place si ma accepta. totul e relativ...

daca il iubesti si crezi ca merita sa faci schimbari in viata ta (pt ca schimbari vor fi, crede-ma) mai drastice sau mai putin drastice, insista, vorbeste-i deschis. foarte deschis, sfatul meu din inima.

mihablonda
Postat pe 5 Mai 2010 00:22
Vreau sa specific faptul ca desi nu imi da un raspuns concret nu ezita sa ma prezinte parintilor sai si mai nou nu exclude varianta continuitaii relatiei noastre.Chiar se comporta foarte frumos si pe zi ce trece imi demonstreaza ca ma iubeste cu adevarat......totusi dilema ramane.Vom fi sau nu o familie.Religia ii permite sa se casatoreasca si cu crestine,totusi cred ca timpul si rabdarea vor decide soarta noastra :)
biadeia
Postat pe 5 Mai 2010 19:54
Fato... tu chiar nu ai ce face, de vrei sa-ti dai singura foc la valiza? Ca daca te mariti cu un musulman, cam asta se va intampla...
darksukkubus69
Postat pe 5 Mai 2010 22:42
Am o veste pentru toate fetele care au relatii cu arabi musulmani...am inceput sa scanez cartea Numai cu fiica mea scrisa de Betty Mahmoody.Este povestea adevarata a unei americance casatorita cu un iranian care ajung sa traiasca in Iran.
Daca doriti aceasta carte va rog sa ma contactati la adresa de amail andreeafzx@yahoo.com
cel mai probabil la sfarsitul lui ianuarie 2011.
andreeafzx
Postat pe 12 Ianuarie 2011 12:31
De la: andreeafzx, la data 2011-01-12 12:31:50Am o veste pentru toate fetele care au relatii cu arabi musulmani...am inceput sa scanez cartea Numai cu fiica mea scrisa de Betty Mahmoody.Este povestea adevarata a unei americance casatorita cu un iranian care ajung sa traiasca in Iran.
Daca doriti aceasta carte va rog sa ma contactati la adresa de amail andreeafzx@yahoo.com
cel mai probabil la sfarsitul lui ianuarie 2011.

buna
eu nu am relatii cu musulmani dar as dori sa pot citi cartea
am scris in e-mail motivele pt care nu pot achizitziona cartea
MissRye
Postat pe 12 Ianuarie 2011 12:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
lectura.... 20 De la: kudika023770 23 Octombrie 2009 19:22
kirie 14 De la: deep_silence 16 August 2009 23:41
help.... 17 De la: jenesaispas 11 Iulie 2009 17:36
ma jucat destul de frumos.... 11 De la: cami_goanga10 6 Aprilie 2010 18:17
Viata in impas 8 De la: nadja23 10 August 2012 20:13