Setari Cookie-uri

ciudat!el?sau eu?

buna! vreau sa citesc parerile si ideile voastre in legatura cu ceva ce am sa povestesc...am un iubit de 3 luni jumatate, tinem unul la celalalt,ne'am facut planuri de viitor impreuna ,ne intelegem destul de bn insa el uneori e foarte orgolios si imi da impresia k vrea sa faca pe barbatul macho:|. spre exemplu nu'i place sa glumesc cu el de fatza cu altcineva(i se pare k persoana de fata cu noi il va crede prost,exact aja mi'a zis)...asta mi s a parut o conceptie aberanta.e foarte suparacios ,si se supara cam fara motiv.
in astea 3 luni ne'am certat cam des...si pe tema sexului,eu am 16 ani si sunt virgina iar el este cu 3 ani mai mare dekt mine, tot batea apropouri...pana knd am fost precisa si i'am zis clar k nu o sa o fac.se pare k a inteles si de atunci nu mi'a mai zis nmk insa park ne certam mai des si pare nervos mai mereu. spune k are planuri mari cu mine, vrea sa ma ia de sotie cum termin liceu...il iubesc si eu mi'as dori.. sa'i fiu sotie dar nu prea ma incanta casatoria la 18 ani...mi se pare prea devreme!(ce mi s'a parut aiurea, intr'o zi knd discutam si cu maicamea, el i'a spus "dak aveti ceva impotriva relatiei noastre sa stiti k eu incetez sa o mai caut"desi mama nu are nimic cu noi si chiar se intelege cu el, chestia asta m'a socat oarecum)dak el ma iubeste cum spune cred k m'ar fi cautat indiferent de ce ar fi zis ai mei...in fine ...nu prea il inteleg..m'am mai gandit k poate se comporta aja si din cauza k vrea sa ne indepartam..nuj dati'va si voi cu parerea,va rog frumos. multumesc anticipat!
revolutiongrl
Postat pe 28 Decembrie 2009 15:31



pai daca de cand i-ai spus clar si raspicat ca nu ai s-o faci cu el pare mai neros...

eu zic ca asta cauta si nu se va lasa pana nu o sa se intample

parerea mea ar fi sa nu accepti daca te certi atat de des cu el si aqm sincer in 3 luni sa iti spuna ca o sa te ia de sotie nu fi naiva;) o sa incerce orice pt a acepta sa interetii relatii sexuale cu el


si de ce ar aduce vorba "daca aveti ceva impotriva relatie noastre sa stiti ca eu incetez sa o mai caut"

daca nimeni nu s-a opuis relatiei voastre
acum nu vreau sa te descurajeze ceea ce spun eu si nu trebuie sa iei in considerare daca nu vrei asta a fost parerea mea adica....am avut si eu o relatie mai demult in care baiatul nu trrecea o zi sa nu imi spuna sa intretin relatii sexuale cu el si vazand intr-un final ca nu accept s-a gandit ca mai bine se desparte de mine;) in concluzie daca o faceam cu el imi dadea papucii imediat;) eu zic sa fii mai indiferenta cu el adica nu-i arata cat de mult tii la el si incearca sa-ti sustii punctul de vedere si sa conversezi mai mult pe tema sexului cu el adica e; doar asta vrea de la tine?

daca vrea ceva serios cu tine te poate astepta pana te simti pregatita .bafta
_PrInTzEs_
Postat pe 28 Decembrie 2009 15:41
rezumat pls
yumy
Postat pe 28 Decembrie 2009 15:44
inca ceva se comporta asha pentru ca probabil el crede daca o sa fie mai distant crede ca asta te determina sa o faci cu el spunandu-ti ca tu esti devina ca nu vrei sa o faci cu el ca asta ar face ca voi sa deveniti mai apropiati..
_PrInTzEs_
Postat pe 28 Decembrie 2009 15:46
Ok.....femeile nar trebui sasi dea cu parerea aici.... orice barbat vrea acceptul mamei fetei.. el a zis chestia aia ca vrea so castige pe maicata....daca il iubesti risca tot cu el....nu pt el pt voi ca si cuplu... risti si castigi.....
maxidanny
Postat pe 28 Decembrie 2009 15:49
el cand a vb cu maicamea s'a referit la faptul k daca lu' mama nu'i convine ceva la el sa fie sincera si sa'i spuna iar el o va asculta dak mama va vrea sa nu mai vina dupa mine, dar gandirea asta a lui nu mi s a parut logica...adica el vine dupa mine k vrea sau nu vrea mama?asta mi s'a parut aiurea


si faptul k a zis k ma ia de sotie nuj kt de adevarat este...si kt de mult ma iubeste el pe mn aja cum sustine...insa de knd ne am cunoscut el s a apropiat mai mult de mn probabil si din cauza faptului k a vrut sa renunte la anturajul prost...si imi sustin parerea si conceptia in continuare

multumesc anelisze de incurajare si sfaturi
revolutiongrl
Postat pe 28 Decembrie 2009 15:51
poate ca a vrut sa castige acceptul mamei dar


de ce sa riste daca nu e sigura

acu sincer dupa 3 luni vrea sa o ia de sotie dupa ce termina liceu in 3 luni i nu poti cunoaste un om


si de ce dupa refuzul ei e foarte nervos si se cearta din orice?


nustiu fiecare are pareri diferite despre situatie

aqum ia din fiecare ce e mai bun
_PrInTzEs_
Postat pe 28 Decembrie 2009 15:54
fi tare stailinistita viata nu se opreste la 16 ani oricum da o sansa relatiei daca nu i accepti partile negative si el nu si le schimba pt tine nu e ok.....eu am invatat ca intro relatie compromisurile si calea de mijloc e imp[ortanta urmarestei reactiile de nu i le analiza prea mult si o sa fie bine... tine minte mai sunt si alti ai 16 ani...
maxidanny
Postat pe 28 Decembrie 2009 15:54
nu prea am dc sa risc totul pt dragoste, eu cred k sunt la o varsta la care trebuie sa ma bucur de lucrurile dedicate adolescentei ...nu prea vad dc sa ma risc..
revolutiongrl
Postat pe 28 Decembrie 2009 15:57
cu atat mai mult ar trebui sa iti respecte decizia daca esti o persoana buna pentru el si
ai putut sa il faci sa renunte cat de cat la anturajul prost

acum na din cateva randuri nu iti poti da seama ce e intre voi


lasa viitoru sa decida;)

eu sunt sigura ca daca s-ar purta altfel cu tine si nu ar bate apropouri despre relatiia sexuala

ar mai trece ceva timp si.. nu se stie..una e gand te streseaza cineva pe tema asta una e cand vine totul de la sine:*
_PrInTzEs_
Postat pe 28 Decembrie 2009 15:57
ei ii e greu sa acepte sexul cu el pt e e virgina si trebuie s aiba siguranta ca o sa dureze relatia dupa aceea de aia ii este greu sa acepte si el trebuie sa isi castige increderea asta
_PrInTzEs_
Postat pe 28 Decembrie 2009 16:00
nu neaparat k nu am incredere in el,din contra am mare incredere in el .dar nu vreau sa fac pasul asta pt k pur si simplu nu ma simt pregatita si vreau sa profit de anii adolescentei, pt k femeie as putea sa devin si in momentul asta...dar fata nu ma voi mai vedea.
revolutiongrl
Postat pe 28 Decembrie 2009 16:08
ee nu e vorba de asta ca nu faci nici o crima

m-am referit ca nu stii ce iti rezerva viitoru dupa ce te vei culca cu el adica nu poti sti ce are el in cap dupa ce isi vede scopu atins


asa mai bine mai lasi un timp sa treaca si il vei cunoaste putin mai bine

ca pana la urma nu poti cunoaste un om intr-o viata
_PrInTzEs_
Postat pe 28 Decembrie 2009 16:15
Esti de abia 3 luni cu el !!!

Va certati des !

Tu ai doar 16 ani !

In niciun caz nu trebuie sa visezi la cai verzi pe pereti, la planuri de viitor, tu te vei mai schimba, iti vei schimba modul de a gandi si poate ca vei avea posibilitatea sa cunosti un tip mult mai bun ! Invata sa refuzi, nu te sacrifica pe tine de la o varsta frageda pt o relatie...poate ca trecatoare !
Daca el tine la tine, va astepta...daca face fitze, trimite-l la plimbare si evita sa fii jucata pe degete !
Vei avea o gramada de timp sa cunosti alti baieti, si niciunul nu se va compara cu acela care chiar tine la tine, te asteapta, si caruia i te daruiesti pt ca vrei, fara regrete, fara indoieli ( stiu ca a sunat putin siropos, insa...cam asa este )

Summer_
Postat pe 28 Decembrie 2009 17:21
De la: revolutiongrl, la data 2009-12-28 15:57:19nu prea am dc sa risc totul pt dragoste, eu cred k sunt la o varsta la care trebuie sa ma bucur de lucrurile dedicate adolescentei ...nu prea vad dc sa ma risc..


Bravo! Atat pot sa-ti spun! Dai dovada de maturitate in gandire, stii care-ti sunt prioritatile in viata in momentul de fata. Sa nu cedezi. Prin tot ceea ce spune prietenul tau, nu doreste altceva decat sa te prosteasca. Ca el vor fi si altii, care vor folosi fel si fel de tertipuri gen "te voi lua de nevasta" pentru a-si atinge scopurile, chipurile pentru a te introduce in randul "femeilor". A fi femeie inseamna mult mai mult, nu numai a renunta la virginitate, si in nici un caz sa nu renunti pentru ca asa ti se recomanda. Bucura-te de anii tai, nu te vei mai intalni cu ei niciodata. Dupa o varsta, toate plangem dupa anii adolescentei cand singurele griji erau cartile, prietenele, o nota mai mica la scoala, fara responsabilitatile unei familii sau a unei relatii. Daca as fi mama ta, te-as pupa si mai mult pentru gandurile tale; prin ceea ce spui si faci acum iti cinstesti parintii si educatia primita. Bravo tie! Nu ceda. In momentul in care te vei simti pregatita psihic si fizic, da, e altceva, se schimba situatia. Dar pana atunci... Lasa gura lumii sa vorbeasca.
La multi ani!
dede25
Postat pe 3 Ianuarie 2010 14:17
Mie mi se pare cam de moda veche tipul, sincera sa fiu. Si e si smecher: motivul pentru care ii zice mamei tale ca el nu ar mai fi cu tine daca asta ar fi dorinta ei, este pentru ca sa-i arate ca nu ii este frica daca asa ceva s-ar ivi intr-o zi. Iar parintii tai il cred un om de treaba si de cuvant. E un mare sarlatan. Nu vrea decat sa o faca cu tine si apoi sa se mandreasca prietenilor sai. Eu ti-as sugera sa-i dai papucii imediat sau sa stai cu el numai sa prinzi experienta, in nici un caz sa te indragostesti. Fii mai indiferenta cu el si cand se mai supara sa-i zici ca tu nu ai nevoie de oameni ofticosi pe langa tine care sa-ti scoata fire albe... si apoi ai si disparut. Ai sa vezi cum te cauta. Iar tu sa nu-l mai bagi in seama niciodata. Esti prea tanara sa ai ganduri din astea. Mai bine ti-ai umple vremea cu altceva: practica un sport, e foarte sanatos:). Iti urez multa bafta...
hajimemasho
Postat pe 3 Ianuarie 2010 14:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pt pagubitii BCR si numai - http://www.creditbcr.ro/ 1 De la: luminutza 21 August 2010 18:05
cat de greu e sa fi sincer?? 1 De la: ella_dark 5 Mai 2011 12:40
Am dat-o in bara ..... !!! 7 De la: blaa 1 Februarie 2011 13:51
cate femei si-au inselat barbatul sau prietenul? 35 De la: Alex_Bodea 4 Ianuarie 2011 20:34
Eu sau el? 11 De la: kudika_1008046 7 Septembrie 2016 19:35