Setari Cookie-uri

Fetelor... As avea nevoie de un sfat .

Desi stiu care este situatia , as vrea sa cred ca am o sansa .
Am cunoscut in toamna anului 2009 , un baiat foarte simpatic ... Este frumos , de treaba si cultivat ... El are 18 ani , iar eu 15 . El este o fire foarte sensibila si sincera ... Zilele noastre de nastere sunt la 3 zile departare una de cealalta . Am iesit de mai multe ori la plimbare (singuri) si am discutat de toate ...
Prima data cand l-am intrebat daca ma place in felul in care il plac eu , mi-a zis ca nu ne cunoastem prea bine si sa nu ma supar , sa-l inteleg gresit , ca sunt o fata foarte de treaba etc ... dar are prietena
Intre timp s-a despartit de fata respectiva , si am inceput din nou sa iesim la plimbare si etc...
Iar acum imi este rusine sa-l intreb din nou daca ma place sau nu... M-ati putea ajuta ???
vonsabinne
Postat pe 15 Aprilie 2010 09:39
offf iubirea asta!
eu cred ca ar trebui sa nu il mai intrebi nimic..ca ai sa pari disperata si nu-i frumos...si baietilor le place sa faca pe cuceritorii...asa ca...iesi la plimbare si nu te implica prea mult...daca iese ceva bine daca nu nu!
one_size
Postat pe 15 Aprilie 2010 10:13
iesi in continuare cu el si fii cat mai simpatica...asteapta sa faca el primul pas...dak iese cu tine e totusi ceva
sakura_7777777
Postat pe 15 Aprilie 2010 22:19
De la: zuzu7, la data 2010-04-15 09:39:21u... M-ati putea ajuta ???



vrei sa-i trimit un mail?
geo_reincarcat_iara
Postat pe 15 Aprilie 2010 22:38
De la: zuzu7, la data 2010-04-15 09:39:21Desi stiu care este situatia , as vrea sa cred ca am o sansa .
Am cunoscut in toamna anului 2009 , un baiat foarte simpatic ... Este frumos , de treaba si cultivat ... El are 18 ani , iar eu 15 . El este o fire foarte sensibila si sincera ... Zilele noastre de nastere sunt la 3 zile departare una de cealalta . Am iesit de mai multe ori la plimbare (singuri) si am discutat de toate ...
Prima data cand l-am intrebat daca ma place in felul in care il plac eu , mi-a zis ca nu ne cunoastem prea bine si sa nu ma supar , sa-l inteleg gresit , ca sunt o fata foarte de treaba etc ... dar are prietena
Intre timp s-a despartit de fata respectiva , si am inceput din nou sa iesim la plimbare si etc...
Iar acum imi este rusine sa-l intreb din nou daca ma place sau nu... M-ati putea ajuta ???


si ce daca...
Tazmanian
Postat pe 15 Aprilie 2010 22:43
Zuzu eu as spune sa mai iesi cu el si sa observi din gesturile lui daca ceva sa schimbat din prietenia voastra anterioara..si daca sa schimbat cu siguranta ca o sa faca un pas inainte si o sa fie un semnal de alarma catre tine.de ce nu? succes ! >:D
Ionuza
Postat pe 15 Aprilie 2010 22:45
Pai asa ma gandeam si eu...
Da e asa greu sa astept
vonsabinne
Postat pe 16 Aprilie 2010 08:09
De la: Tazmanian, la data 2010-04-15 22:43:01
De la: zuzu7, la data 2010-04-15 09:39:21Desi stiu care este situatia , as vrea sa cred ca am o sansa .
Am cunoscut in toamna anului 2009 , un baiat foarte simpatic ... Este frumos , de treaba si cultivat ... El are 18 ani , iar eu 15 . El este o fire foarte sensibila si sincera ... Zilele noastre de nastere sunt la 3 zile departare una de cealalta . Am iesit de mai multe ori la plimbare (singuri) si am discutat de toate ...
Prima data cand l-am intrebat daca ma place in felul in care il plac eu , mi-a zis ca nu ne cunoastem prea bine si sa nu ma supar , sa-l inteleg gresit , ca sunt o fata foarte de treaba etc ... dar are prietena
Intre timp s-a despartit de fata respectiva , si am inceput din nou sa iesim la plimbare si etc...
Iar acum imi este rusine sa-l intreb din nou daca ma place sau nu... M-ati putea ajuta ???


si ce daca...

Daca nu vreai sa ma ajuti mai bine taci ..,.
Cya
vonsabinne
Postat pe 16 Aprilie 2010 08:10
De la: zuzu7, la data 2010-04-15 09:39:21Desi stiu care este situatia , as vrea sa cred ca am o sansa .
Am cunoscut in toamna anului 2009 , un baiat foarte simpatic ... Este frumos , de treaba si cultivat ... El are 18 ani , iar eu 15 . El este o fire foarte sensibila si sincera ... Zilele noastre de nastere sunt la 3 zile departare una de cealalta . Am iesit de mai multe ori la plimbare (singuri) si am discutat de toate ...
Prima data cand l-am intrebat daca ma place in felul in care il plac eu , mi-a zis ca nu ne cunoastem prea bine si sa nu ma supar , sa-l inteleg gresit , ca sunt o fata foarte de treaba etc ... dar are prietena
Intre timp s-a despartit de fata respectiva , si am inceput din nou sa iesim la plimbare si etc...
Iar acum imi este rusine sa-l intreb din nou daca ma place sau nu... M-ati putea ajuta ???

La varsta ta simti un amalgam dorinta, teama, frustrare.....o multime de emotii.
In primul rand faptul ca nu stii cum sa procedezi apare din teama......e poate teama de a nu gresi, teama de a nu pierde......e oarecum cetoasa teama asta.
Lafel cetoasa e toata miscarea de fluturi si alte zburatoare care ti se plimba prin organism.
Cool. Stai putin si analizeaza cata placere e in starea asta de om indregostit....traieste-o.....fara sa iti pese PREA MULT....daca devine maine sau poimaine ceva. Chiar daca maine pleaca sa spunem......starea asta o simti azi. Savureaz-o cu placere nu e o stare de fiecare moment....e ceva magnific....esti indregostita.
Cum adica sa savurezi...cand exista teama? Pai teama ai azi si pentru un examen, si pentru altceva....dar teama asta are ceva special, e foarte placuta.
Teama de fapt iti spune ca esti activata sa faci ceva. E un fel de energie.
Ce ai putea face? Depinde ce doresti sa obtii de la relatie.....prietenie pura, o eventuala viitoare relatie mai profunda, o experienta unica?
Unul dintre pasii spre fiecare dintre aceste aspecte......e comunicarea. In prietenie este esentiala comunicarea....sincera. A fi sincer presupune sa spui ce simti....fara oprelisti. Exista posibilitatea sa te perceapa doar ca prietena foarte buna, sa te perceapa ca o posibila partenera, sau ca o posibila aventura. Inca la acest moment n-ai destula experienta ca sa interpretezi semnele ca sa intelegi ce vrea, plus ca e posibil ca unele dintre gesturile si actiunile lui sa fie in asa fel alese incat sa ascunda oarecum......ceea ce simte cu adevarat. Este regula asta sa nu areti ce simti.....si baietii exersand prin joaca si alte metode emotii mult mai puternice.....le ascund foarte bine, pentru ca le recunosc, lucreaza aproape constient cu ele.
Ce poti face?
Unu. Ascunzand ceea ce simti....starile acestea pot continua o perioada lunga...marind tensiunea generata de dorinta , dorinta de a fi impreuna, de a vorbi, de a avea prieten etc. Daca le traiesti asa cum vin......poti trai o viata emotionala foarte intensa, care este deasemenea foarte placuta.....nesiguranta e un stimul suplimentar, care naste mii de ganduri, imagini si intrebari.......generatoare de reactii ale organismului deci emotii. Cu alte cuvinte...traiesti momentul asa cum e, la intensitate maxima....ce mai esti indragostita......
Doi: E foarte posibil ca el sa simta acelasi lucru, insa sa nu il percepe ca placere ci ca suferinta. La varsta lui.....e plin de hormoni care ii dau raspunsuri si emotii...pe care e greu sa le inteleaga fiind noi pentru el . E normal ce se petrece cu el.....insa si in cazul lui....e greu sa spuna ce doreste, in mare parte pentru ca se lupta cu teama de a nu fi luat de prost sau pampalau.....tacand, sau invers de nesimtit....daca vorbeste. Nu poti trai ce simte el...poti doar aprecia intensitatea emotiilor dupa perioadele de tacere( acelea arata ca are multe de spus)....dupa entuziasmul cu care gaseste noi subiecte de discutie ( prin asta incearca sa mentina legatura constanta si sa ascunda oarecum prin gesturi....puterea emotiilor care il incearca). Astea ar fi ceva semne de intensitate a emotiilor....strangerea mainii cu putere e tot emotie puternica...insa greu de exprimat.
Sustinand comunicarea pe temele generate de el sau de tine....e o metoda de a transmite celuilalt emotii. Rasul puternic, veselia, starile de melancolie......sunt emotii asa de puternice ca sunt scapate de sub control...de aceea se vad. Orice actiune....mai intensa decat stii ca au loc in relatiile lui cu prietenii de exemplu....arata ca langa tine simte mai mult. Acesta intensitate urmareste-o......si raspunde cu intensitatea la care tu simti emotiile. Fii sincera.....nu rade puternic....doar ca sa ii atragi atentia. Tot ce faci sa fie asa cum vine din interior.....fara sa maresti sau sa micsorezi...e sinceritate.....si asa te percepe nu ca o masca ci asa cum esti. Prin acesta metoda arati....mai pe ocolite...ca esti emotionata. Si el ca si tine se teme , acest tip de relatii sunt noi pentru voi. Baietii insa tind sa transpuna repede in viata ceea ce imagineaza. E din constructia lor....si cand nu pot face asta se simt frustrati, aceeasi senzatie pe care o simti cand vrei sa ii spui ceva si taci., ....doar ca el simte nevoia sa faca ceva.....barbatii masoara emotiile mai mult prin efectul lor exterior, decat prin ce stari le provoaca. Tu masori din constructie mai mult emotia decat ce afacte au actiunile pe baza emotiilor.
Cu alte cuvinte......stabileste in minte ce vrei....prietenie simpla, dragoste, sau o relatie ?
In functie de acest obiectiv......apar emotiile. Emotiile tale nu vin de la el.....e raspunsul organismului tau, a mintii tale.......la ideile pe care ti le transmite, amplificate de placerea de a fi cu el.
Emotiile apoi , daca sunt pe baza unui obiectiv......ghideaza. Sunt placute cand gandesti in directia obiectivului....si neplacute cand te indepartezi de la calea spre obiectiv. Te orientezi spre cale......gandind, stimuland creierul cu idei....idei care vor genera noi emotii.....aratand-uti prin placerea lor.....cum sa actionezi.
Din momentul in care ai acel obiectiv......visul, din acel moment emotiile te ghideaza sa stimulezi baiatul spre a raspunde favorabil obiectivului tau. Nu uita insa ca are si el un obiectiv...pe care nu il stii .....stii doar ce iti spune. Poate ca n-are obiectiv de loc....si se lasa condus de emotii.
Faptul ca tu stabilesti in minte clar ce doresti de la el......nu il obliga. Dreptul lui de la mama natura e sa aleaga ce doreste in directia ta....la fel cum alegi si tu. Daca obiectivele coincid......se vede imediat, raspunsul sau este de cele mai multe ori favorabil.
Mai ai o metoda, mai rationala, insa foarte practica.
Comunicarea directa sincera.
Mai baiete....imi placi, asa de mult......atat de tare.....si asta imi doresc in legatura cu tine.
El va raspunde.....in functie de sinceritatea si temerile sale.
Ideea e sa stie ce doresti...clar si fara dubii. Din acel moment si el stie ce are de facut. Discutiile se pot atunci orienta spre ceea ce de fapt doriti amandoi sa discutati.....ce simtiti.
Apoi daca ceea ce planifici...va deveni sau nu realitate?
Stai putin si analizeaza......treci prin zile intregi de emotii deosebite.......indiferent cum se termina.......emotiile acestea raman...nu ti le poate lua nimeni. Chiar daca relatia se termina in cateva minute.......ai trait o poveste. Asa ca la ce sa iti bati capul cum.....se termina.
Traieste si fii sincera si fata de el si fata de tine....indiferent ce crede despre tine.......
E mai greu sa te prefaci.....e infinit de usor sa spui...te iubesc...daca asta simti.
Doar atat sa stii: il iubesti cand simti ca poti fii fericita cand el e fericit cu alta, deci esti fericita de fericirea lui. Pana acolo incetisor iti dezvalui....capacitatea ta de a iubi si de a fi indragostita........nu el e motivul, deschiderea ta e motivul pentru care te simti asa de indragostita.


catyboy69
Postat pe 16 Aprilie 2010 09:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
V-atii insela partenerul / partenera daca el/ ea v-a inselat? 86 De la: Dor_a 29 Iunie 2009 14:33
cum rezisti cand cumnata se amesteca in relatia ta si creeaza disensiuni in familie 47 De la: anca0704 30 Mai 2009 09:38
Ce sa fac ca sa fie totul bine? 11 De la: Metal_spell 14 Decembrie 2009 03:56
Sibiu - si formum ptr Sibieni 1 De la: kudika_13295 17 August 2012 13:51
casatorita cu strain 1 De la: coatina 18 Iulie 2012 16:55