Setari Cookie-uri

Alegere kit profesional

Salutare tuturor,vin cu o prima postare pe acest forum si cu o intrebare pentru profesionisti.
As vrea sa-mi achizitionez un kit de epilare profesionala cu ceara...acuma stiu cam ce inseamna epilarea corecta si profesionala si porcariile din comert care rup firele de par si nu e tratata cu nimic lasand leziuni,fire pe sub piele,bube grave,foliculita etc.
Experienta:sunt baiat de 20 de ani(epilarea inceputa blanck pe la 18 ani) si nu pot sa ma epilez cu ori si ce,deaceea apelez la scule profesionale,numa cu acestea pot indeplini indepartarea parului fara fire sub piele,cosuri etc...Asta pentru ca m-am epilat si cu masina si cu ceara rece(care e degeaba ca nu mi-a prins nici un par) si cu ceara calda care se indeparteaza fara benzi de carton.
Si la masina,si alte porcarii de accesorii home use (in general masina braun silk-epil) mi-a luat aproape toata ziua sa fac pielea neteda de par,peste asta am avut o gramada de fire rupte si fara tratament calumea si grija zilnica (peeling si frecari de mama focului) ma umpleama de bube,iar cu tot efortul asta si durerea se amplifica.Desigur si asa am ramas cu fire sub piele si prostii de genu,deci solutia clinic nu cred ca era recomandata :)) astfel ca m-am decis sa o fac profesional (avand in vedere ca treaba cu ceara calda care se indeparteaza normal a fost super oke fata de masina desi si cu aia trebuia sa fac 1000 de manevre a mers,iar cu banderola de hartie si mai oke).

Ce vreau sa-mi achizitionez este ceara la 800g (conserva) asta vreau sa o iau de pe cosmetice profesionale,ulei post epilare ca si spatula metalica.

Roll on si benzile le-as lua de pe tpb (motiv)calitatea aceeasi si pret mult mai bun ...

Acuma marea dilema a mea este incalzitorul....am gasit o oferta oke d.p.d.v. pret un incalzitor Lyberty la pretul de 175 lei incalzeste ceara de 800g fara necesitatea de a avea si o innsertie...pe de alta parte am vazut la cosmetice profesionale.ro incalzitoare care costau 410 lei + avand nevoie si de insertie (+70 lei) de 800 g.Acestea erau marca UNIX altele Elegance (care mi-au facut cu ochiul. Si desigur era si de 4 kg de ceara cu 1114 lei (nu ma intereseaza ca nu fac atata ceara).Pe tpb.ro am mai gasit 2 variante..una de 140 lei care era un "robot de incalzit ceara" si altul de 500 de lei (eu zic ca se merita cel mai mult) era un incalzitor de inox.Acuma care e diferenta ce e mai bun ...? ma intereseaza totul sa fie profesional!!! nu jucarii....
Astept pareri,Multumiri Anticipate...

kudika049846
Postat pe 18 Aprilie 2010 18:57
Daca folosesti ceara clasica cel mai bine ar fi sa iti cumperi un decantor cu strecurator...cu cat are o capacitate mai mare,cu atat mai bine...economisesti ft mult timp....
_oktober_
Postat pe 18 Aprilie 2010 19:01
Nu vreau ceara care sa o refolosesc,vreau totul de unica folosinta ;)
kudika049846
Postat pe 18 Aprilie 2010 19:33
ok...tu stii...nu folosi ceara cu azulena....nu e chiar asa de stralucita...iar spatula de lemn e mai practica...
_oktober_
Postat pe 18 Aprilie 2010 19:40
---
kudika049846
Postat pe 18 Aprilie 2010 19:54
Mersi de raspuns....Eu m-am luat cu spatula de fier de la informatii si ce am mai vazut si pe net la saloane....Acuma spatula de lemn e si mai ieftina x100 = 15 lei ....x1 fier 13,50 lei ;)
Nu ceara e liposolubila ;) si quality top professional ;) am vazut reclame cu ceara...kit ca costa 35 de lei pana-n 45 lei (ceara elastica pentru zone intime).Aia cu extract de plante si alte prostii nu o folosesc ;)
Pe tpb in schimb am vazut ceara la 25 de lei dar evident NoName asa ca nu m-as risca pentru 10 lei e vorba de pielea mea si multe altele...

Oricum mersi de raspuns ;)
kudika049846
Postat pe 18 Aprilie 2010 19:56
Am lucrat cativa ani buni in domeniu si mi-au placut mai mult cele de lemn...cele din bambus deloc! Din punctul meu de vedere cea mai eficienta e ceara clasica...
_oktober_
Postat pe 18 Aprilie 2010 20:00
Imi explici si mie te rog care e diferenta dintre ceara clasica (probabil aia care se ia la kg) si ceara la conserva de 800 g.....Peste asta banuiesc ca aia clasica se poate refolosi ??? Si ce incalzitori se folosesc....M-ar ajuta daca m-ai redirectiona pe www.cosmeticeprofesionale.ro sau www.tpb.ro (cu incalzitoarele) ....Multumesc de informatii

Multumesc de informatii inca o data!!!
kudika049846
Postat pe 18 Aprilie 2010 20:51
Promit sa ma uit indata ce am putin timp....eu stiu sa iti recomand doar ceea ce am si incercat in ani de munca...cea mai potrivita mi se pare ceara de la Depileve sau cea de la Transvital,care se vinde la un gramaj mai mic dar da randament ft bun....la conserva am cumparat doar o singura data,profesionala dar nu am fost multumita...revin cu amanunte...
_oktober_
Postat pe 19 Aprilie 2010 20:57
Multumesc foarte mult de ajutor !! Apreciez faptul...

Pai da atunci am sa iau cum spui tu ....

Am inteles de la cineva care tot se ocupa cu chestii profesionale de genu,ca daca-mi fac in casa ceara nu-mi trebuie incalzitor ci aragazul un vas in care pun apa apoi pun in aceasta o insertie sau reciepient (daca este cazul "conserva) si o incalzesc,dupa care cu mare grija palpez ceara ca sa verific daca e la temperatura optima si o aplic.Mi-a mai zis ca apa este un termostat exceptional fata de toate ustensilele astea scumpe (rolul lor desigur fiind si unul estetic sa nu stai cu aragazul in salon):))

Iar la a 2-a intrebare ce accesori de hartie sa iau ? Roll on (acelea de 7cmx100m )? sau benzi normale bucata ...
kudika049846
Postat pe 20 Aprilie 2010 21:10
Eu as opta pt hartie roll,o tai la lungimea dorita de tine...peste ceara clasica nu e nevoie sa aplici neaparat hartie,daca o aplici putin mai gros o poti indeparta si fara benzi,asta tine de preferinta fiecaruia...la salon aveam incalzitor cu strecurator ft elegant,nu trebuia sa stau cu resoul sau aragazul inestetic,cumparam ceara la kg sub forma de cuburi sau discuri...interiorul incalzitorului era de inox,puneam ceara,capacul,reglam temperatura si aparatul iti incalzea ceara si o pastra la temperatura aleasa de mine...chiar si ore la rand...Un indicator bun de temperatura a cerii este consistenta...daca incerci sa iei din ea cu spatula si nu se scurge imediat,inseamna ca o poti aplica pe dosul palmei sa vezi daca e suficient de calda sau rece...bineinteles cu cat e mai lichida cu atat e mai fierbinte...
_oktober_
Postat pe 21 Aprilie 2010 21:56
Da,nu cred ca trebuie sa-ti mai spun ca-ti datorez 10000000 de multumiri pentru ajutorul si timpul acordat...asa ca mersi inca o data !!!

Oke hai ca vad ce fac....iau rolluri ca cu mana am incercat (cu ceara aia de care am explicat la inceput,ceva ieftin de la selgros parca era comercializata) si luam cu mana dar lasa o gramada de fire de par intacte si avea si tendinta sa le rupa ca masina ....dar cand am pus hartie (aveam cateva 10 fasii normale) am luat calumea si pot zice ca am facut o epilare foarte eficienta desi era o ceara naturala romaneasca de 8 lei intr-o canistra de plastic si mirosea foarte horror .....dar am gasit variante profesionale cum ar fi IDROX(la cutie de 800mg) si traditionala la 1 kg sub forma de discuri sau cuburi ...
Dar cel mai important este parerea mea ca sunt si tratate cu diverse antibiotice si alte chestii (asta ca sa nu lase bube si sa rareasca respectiv/subtieze si sa inhibe cresterea firului de par).

Cam cum se consuma in general ? ceara ?

Ma refer sa luam un barbat ff paros care vrea sa se faca pe tot corpul :)) din 800 mg cat s-ar consuma,asta ca sa ma edific si cu cantitatiile astea ....



kudika049846
Postat pe 22 Aprilie 2010 22:57
ai mesaj privat de la mine!
_oktober_
Postat pe 25 Aprilie 2010 09:27
Cred ca sunt dator si cu o povestire....Deci am urmat sfatul si am comandat pe net....1 Roll On (25 lei) 7cm x 100m,1 recipient ceara idrox (la tinichea nu ma puteam abtine) aceasta ceara sustine ca ia din prima firele de par si ca este de inalta calitate, 2 kg de ceara traditionala sub forma de discuri (tratata cu glicerina si antibiotic) si 1 spatula smechera de lemn ...

Asa la epilare pai am inceput cu varianta la tinichea avand in vedere ca e prima oara si m-am facut pe abdomen...sincer o mare dezamagire ...ceara e misto fiindca e moale tot timpul se topeste usor (facuta pe aragaz En Vii - recipientul in apa fiarta) si topita calumea ...operatia a fost scurta ia bine parul ceara dar din pacate nu are prindere (daca ai fir de par sub 1 cm ai probleme...nu mai ia nimic)..iar peste asta lasa o gramada de fire de par in urma fara posibilitatea de a le extrage (doar la urmatoarea crestere)...Epilarea am facut-o pur profesionist cu pudra de talc, spalare inainte...din fericire nu lasa bube sau alte pericole deale epilarii....
In concluzie ceara de la tinichea este aproape ca si ceara rece cu o prindere ffff slaba mai ales pentru mine care sunt baiat si am firele de par groase si adanci....Trebuie sa-mi creasta parul ca la Yeti sa pot utiliza cat de cat aceasta ceara iar la fire sub 5 mm nu are nici un efect...

Epilarea cu ceara traditionala...Se poate incazi in microunde si se asteapta pana la temp. optima.
Prinderea 100% buna chiar si un incepator poate lua un strat foarte dens de fire de par groase,dereglate etc...

CONDITIA este sa se utilizeze totusi bandele de hartie,deoarece ceara se rupe usor daca o luam direct cu mana si raman excesuri si poate lasa fire pe langa neextrase sau chiar rupte...

Dar mai ales PRINDEREA indiferent de marimea lui care zic eu ca e cel mai important astpect la epilare !!!Iar are si efectul de a intra in folicul si cine are mana poate smulge firul de par din folicul (abea cand rasare iara)...
Este buna ceara deoarece este tratata cu glicerina si varianta profesionala este CEARA TRADITIONALA IN NICI UN CAZ CEA LA CONSERVA care nu are deloc prindere..

kudika049846
Postat pe 9 Mai 2010 01:06
bravo...te descurci...ma bucur ca ai confirmat si tu ca cea la conserva nu e tocmai stralucita...bafta in continuare!
_oktober_
Postat pe 9 Mai 2010 19:37
Mersi :)

Acuma sa nu-mi permit tousi sa arunc la cos ceara de unica folosinta,este si ea buna iar la axila a facut o treaba buna...are mai degraba o calitate de a mentine esteticul chiar daca lasa fire de par(le face moi si parca invizibile)..in fine ...Dupa cum am zis are prindere extrem de slaba...

Ceara traditionala stie sa prinda extrem de bine de la radacina si daca (la figurat) ai avea un par cu diametru de 3 mm si adanc de 10 cm atunci ceara traditionala l-ar scoate cu succes...

E greu mai ales ca traim intr-o dezinformare crunta in domeniu..si nu stii pe cine sa asculti...Sunt unii care promoveaza si "epilatoarele" de merd care cica-s bune(in realitate =>tortura+cosuri echivalente ca la bolnavii de HIV SIDA etc..).Iar alegerea perfecta este aproape absenta...alta idiotenie este pudra si crema (care stiu sa intoxice pielea).
Iar toti promoveaza IPL si Laseru care dupa mine numai clinic poate avea rezultate reale (si asta costa 1 picior =1000E minimum)..la salon e vrajala,ceara are inca calitati mai bune ;)

Deci echipamentul de varf in domeniu profesional si in acelasi timp home use este:
-Ceara traditionala tratata cu Glicerina;
-Pudra de talc;
-Rolle de hartie;
-Aragaz,2 vase pentru a se pune 1 vas in celalat (acesta avad apa ).
-Spatula stilistica (foarte smechera);

Si lotiune foarte alcoolica dupa epilat (preferinta mea este una f ieftina si buna de la Farmec);

Iar rezultatul va fi 100% promitator FARA risc de infectii,fire rupe,fire sub piele,cosuri,dureri,foliculite etc..
kudika049846
Postat pe 9 Mai 2010 19:56
Mai am o ultima testare...am luat temporar un kit de epilare cu flacoane si ce pot spune este ca a fost spre surprinderea mea super in regula!!!
Ceara de unica folosinta la cutie este de toata jalea dar cea la flacoane este altceva (ce este drept flaconul era titanium->gama de ceara cu cea mai buna prindere)...peste asta este super usor de aplicat datorita faptului ca flaconul prezinta o rola optimizata pentru a face un strat de ceara extrem de subtire si de econom la modul ca cu 40-50g dintr-un flacon se poate epila perfect un barbat extrem de paros.Este un produs tot de uz profesional(nu o jucarie) si extrem de bun mai ales pentru incepatori unde trebuie sa-si faca mana cu spatula si cu stratul(dupa mine aici este si arta epilarii perfecte)..iar curatarea iarasi este foarte usoara ceara fiind liposolubila se ia cu ulei de post epilare.
Nu confundati cu caeara rece sau cea la tinichea de 800 g ca nu este acelasi lucru,aceasta gama cu recipiente este mult mai superioara si competitiva cu ceara traditionala (dezavantajul insa este ca e foarte scumpa) 5.50 lei un falcon de 100g (dar consinderand ca de la 170 lei in sus ia sa te faca flawless pe tot corpul eu zic ca este extrem de ieftin aproape gratis).
kudika049846
Postat pe 18 Mai 2010 20:57
eu mi-am luat kitul profesional pentru epilare de la www.ProfesionalCosmetics.ro impreuna cu tratamentul poentru epilare definitiva Epilar System tot de acolo, sunt f multumita atat de calitatea produselor cat si de faptul ca le-am primit ambalate f atent, cu bule de aer cu instructiuni etc. m-am simtit respectata si eu ca clienta avand in vedere ca am comandat de la alte magazine si am primit coletele facute praf ( o fi vina postei dar si a celor care trimit fara pic de protectie) asa ca recomand cu incredere www.profesionalcosmetics.ro! mergi la sigur cu ei!
ronna20
Postat pe 1 Iunie 2010 22:02
Am auzit de crema aia.
Si poti sa ne dai niste detalii la cum functioneaza crema?
Cum elimina parul si cat tine ?
kudika049846
Postat pe 4 Iunie 2010 14:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Experimente "traumatizante" la epilat 11 De la: Eloah 22 Octombrie 2013 12:44
aparat epilare definitiva laser 35 De la: anairda1975 14 Noiembrie 2016 16:40
PRIMA EPILARE INGHINALA......CU CEARA 10 De la: kudika514482 20 Ianuarie 2015 14:02
Marcata pe viata... 6 De la: battleofwits 1 Iunie 2011 22:34
iritatie de la epilat 27 De la: drew 10 August 2013 20:04