Setari Cookie-uri

Anticonceptionale... Menstruatie...

Hei... Am nevoie de o parere. Mi'am inceput viata sexuala. Am un partener stabil pe care il iubesc si o viata sexuala regulata. Iau anticonceptionale Marvelon 21, dar am o nelamurire: este vreun pericol daca in perioada menstruatiei prietenul meu termina in mine?
SunGirl
Postat pe 21 Aprilie 2010 10:03
Nu.
i_andra
Postat pe 21 Aprilie 2010 10:55
Nu, daca te gandesti la sarcina...
Da, motivele le poti citi aici:
http://www.sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/boli-cu-transmitere-sexuala-sifilisul-gonoreea-chlamydia-scabia-sida_1101
http://www.seximus.ro/intrebari_sex/menstruatie_act_sexual.php
Full_Metal_Jacket
Postat pe 21 Aprilie 2010 11:18
De la: adrianaflo, la data 2010-04-21 11:27:49nu prea e igienic...si plus de asta, este posibil ca in timpul menstruatiei sa se continue eliberarea de ovule, deci posibil sa te "pricopsesti" si cu vreo sarcina...evita!

cum poate ramane insarcinata, daca ia anticonceptionale?
cum se elimina ovule, daca ia anticonceptionale?
kitty_krieger
Postat pe 21 Aprilie 2010 12:27
De la: adrianaflo, la data 2010-04-21 11:27:49nu prea e igienic...si plus de asta, este posibil ca in timpul menstruatiei sa se continue eliberarea de ovule, deci posibil sa te "pricopsesti" si cu vreo sarcina...evita!



da` cati ani ai?
i_andra
Postat pe 21 Aprilie 2010 17:15
98% nu sunt probleme.
Siguranta totala de 100% nu iti ofera decat abstinenta.
Luand anticonceptionale, sansele, desi exista, sunt totusi minime.
Cocktail
Postat pe 21 Aprilie 2010 19:20
De la: adrianaflo, la data 2010-04-21 11:27:49nu prea e igienic...si plus de asta, este posibil ca in timpul menstruatiei sa se continue eliberarea de ovule, deci posibil sa te "pricopsesti" si cu vreo sarcina...evita!


Anticonceptionalele inhiba din start producerea ovulatiei, deci in timpul asa zisei menstre ( este o sangerare asemanatoare menstrei (in care gasesti mucoasa uterului dar nu si ovule)nu vad cum ar putea ramane gravida.Este riscant pentru ca se poate captusi cu candida , tricomonas si altele de genul asta .Atat.

Postat pe 21 Aprilie 2010 19:37
De la: i_andra, la data 2010-04-21 17:15:14
De la: adrianaflo, la data 2010-04-21 11:27:49nu prea e igienic...si plus de asta, este posibil ca in timpul menstruatiei sa se continue eliberarea de ovule, deci posibil sa te "pricopsesti" si cu vreo sarcina...evita!



da` cati ani ai?



corect...mi`a scapat faptul ca ia anticonceptionale..dar in mod normal esrte pobila sa se elimine ovule si in perioada menstruatiei..
adrianaflo
Postat pe 22 Aprilie 2010 12:19
De la: adrianaflo, la data 2010-04-22 12:19:37
De la: i_andra, la data 2010-04-21 17:15:14
De la: adrianaflo, la data 2010-04-21 11:27:49nu prea e igienic...si plus de asta, este posibil ca in timpul menstruatiei sa se continue eliberarea de ovule, deci posibil sa te "pricopsesti" si cu vreo sarcina...evita!



da` cati ani ai?



corect...mi`a scapat faptul ca ia anticonceptionale..dar in mod normal esrte pobila sa se elimine ovule si in perioada menstruatiei..


Pai in timpul menstrei normale se elimina ovulele nefecundate, dar aici eu zic totusi ca nu este cazul! Anumite antibiotice si medicamente interactioneaza cu anticonceptionalele si atunci exista riscul de a ramane gravida.Le scade puterea de inhibare a ovulatiei.Eu asa stiu de la medic.

Postat pe 24 Aprilie 2010 16:35
in timpul menstruatie sansele sunt 0,000001 %...trebuie insa sa ai mare grija la igiena in aceasta perioada. corpul tau este foarte sensibil si exista un risc mare sa te infesctezi.....ai grija
raluca_sweetangel
Postat pe 1 Mai 2010 15:23
De la: i_andra, la data 2010-04-21 10:55:57Nu.
kudika179175
Postat pe 7 Mai 2010 17:09
buna!Din experienta iti zic k nu se intampla nimic si nu e prea indicat sa faci dragoste in timpul menstruatiei deoarece in aceasta perioada vaginul este foarte sensibil,adik ai putea sa faci rana ceea ce este foarte grav.prietenul tau poate sa ejaculeze oriknd in tine dak tu folosesti anticonceptionale.E de ajuns sa nu ejaculeze in primele doua luni de cand tu ai onceput sa iei aceste pilule.nu risti sa ramain insarcinata asa deoarece anticonceptionalele sunt niste hormoni artificiali ce nu permite ovulului si spermei sa creeze embrionul ci din contra il elimina prin substanta care o produce acest etinilestradiol si ce mai contine.Fii fara griji...viat placuta si sanatoasa
kudika084520
Postat pe 7 Mai 2010 19:18
Este adevarat ca poti dezvolta mai repede cancer la san daca iei anticonceptionale. I-au si eu Marvelon de aproape 2 ani si cate o data parca simnt noduli in san...am 22 de ani. Ma gandesc sa renunt si sa ma protejez doar cu prezervativul cu toate ca nu e la fel de placut:(
madal_16
Postat pe 9 Mai 2010 12:11
nu cred ca are nimic dar nu va e scirba sa o faceti?
laleaua_neagra
Postat pe 9 Mai 2010 17:04
va face placere sa faceti sex in aceea perioada???
mj300877
Postat pe 9 Mai 2010 22:57
ce intrebare ciudata!!!! atata timp cat o fac.....inseamna ca se simt bine
alinaydavid
Postat pe 10 Mai 2010 00:35
Acuma presupun ca e normal oricum sa termine in tine, cred ca am inteles la ce te referi. Dar vreau sa-ti dau un sfat care mie mi-a prins bine. Am aflat intai de la bunica mea, si am aflat si de la biserica, stii, nu e bine sa faci dragoste pana nu te-ai casatorit religios. Daca nu te casatoresti, n-are nimic. Zicea Sf. Paul ca este mai bine pt. om sa ramana cum este el insusi, el era necasatorit. Oricum Isus e Mirele intregii creatii, pt. Dumnezeu fiecare creatura este unica.
Stiu ca la ortodocsi cica iti da voie sa te recasatoresti. De fapt, mi-a zis un preot calugar franciscan catolic ca cununie peste cununie nu este valabil. Pana nu i-a murit unei persoane sotul sau sotia, nu se poate casatori din nou. Mi-a mai zis preotul respectiv ca nu e bine sa te saruti pe gura, nici sa te atingi prea mult pana nu te-ai casatorit religios. El imi spunea cam asa, cand il vezi, poti sa il pupi, asa, pe obraz, poti chiar sa il imbratisezi, dar nu trebuie repetate atingerile.
Despre anticonceptionale, biserica catolica le interzice, stii, numai mijloacele naturale sunt permise. De exemplu, sa faci inainte si dupa menstruatie, am auzit, daca nu vrei sa faci prea multi copii, nu stiu, si am mai auzit de o metoda, parca higgins, ca sa vezi cand mai poti sa faci.Erau cred ca doi, sot si sotie, care tineau un curs despre aceasta metoda. Asa, interesant. Am auzit ca anticonceptionalele fac rau, dau si depresie... Nu-i asa?
kudika081126
Postat pe 10 Mai 2010 02:04
De la: kudika081126, la data 2010-05-10 02:04:58 Acuma presupun ca e normal oricum sa termine in tine, cred ca am inteles la ce te referi. Dar vreau sa-ti dau un sfat care mie mi-a prins bine. Am aflat intai de la bunica mea, si am aflat si de la biserica, stii, nu e bine sa faci dragoste pana nu te-ai casatorit religios. Daca nu te casatoresti, n-are nimic. Zicea Sf. Paul ca este mai bine pt. om sa ramana cum este el insusi, el era necasatorit. Oricum Isus e Mirele intregii creatii, pt. Dumnezeu fiecare creatura este unica.
Stiu ca la ortodocsi cica iti da voie sa te recasatoresti. De fapt, mi-a zis un preot calugar franciscan catolic ca cununie peste cununie nu este valabil. Pana nu i-a murit unei persoane sotul sau sotia, nu se poate casatori din nou. Mi-a mai zis preotul respectiv ca nu e bine sa te saruti pe gura, nici sa te atingi prea mult pana nu te-ai casatorit religios. El imi spunea cam asa, cand il vezi, poti sa il pupi, asa, pe obraz, poti chiar sa il imbratisezi, dar nu trebuie repetate atingerile.
Despre anticonceptionale, biserica catolica le interzice, stii, numai mijloacele naturale sunt permise. De exemplu, sa faci inainte si dupa menstruatie, am auzit, daca nu vrei sa faci prea multi copii, nu stiu, si am mai auzit de o metoda, parca higgins, ca sa vezi cand mai poti sa faci.Erau cred ca doi, sot si sotie, care tineau un curs despre aceasta metoda. Asa, interesant. Am auzit ca anticonceptionalele fac rau, dau si depresie... Nu-i asa?

tu vorbesti serios???doar ai auzit ..doar ai aflat....da' de incercat???
bogadish
Postat pe 11 Mai 2010 10:55
Nu, n-am incercat.
kudika081126
Postat pe 12 Mai 2010 01:29
cine ti-a zis tie k nu are voie doua luni de la inceperii anticonceptionalelor sa ejaculeze barbatu in interior... pastilele astea iti ofera protectie de la prima pastile....ti.o zic din propria experienta...eu am luat prima pastila si seara am avut contact cu sotul...si nu am ramas insarcinata este o prostie k barbatul trebuie sa astepte...eu imi doresc un al doilea bebe...si am intrerupt anticonceptionalele de o saptamana...insa vreau sa astept minim 3 luni...
kudika_36418
Postat pe 11 Iunie 2013 13:46
D-abia dupa primele 7 pastilute sau, mai bine zis, la o saptamana dupa ce ai inceput sa iei pentru prima oara anticonceptionale, esti protejata intr-adevar.
kudika_32792
Postat pe 11 Iunie 2013 13:50



Incepand cu prima pastila de contraceptiv,femeia este protejata,intrucat substanta este dozata corespunzator eliminarii oricarui risc de a ramane insarcinata!!Este foarte important,insa,sa se administreze corect,zilnic si la aceeasi ora de administrare!!!!
kudika_15804
Postat pe 11 Iunie 2013 13:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sex cu fotbalisti ? 31 De la: roxette13 14 Septembrie 2010 18:31
Din cauza tratamentului cu ovule nu mi-a venit ciclul? 3 De la: i_andra 24 Octombrie 2009 16:38
Nu am avut niciodata orgasm 489 De la: kudika514482 13 Februarie 2013 23:41
sexul in 3/grup ,Romania si Franta :) 9 De la: _calandrinon_ 18 Septembrie 2010 11:21
Relatie perversa 1 De la: kudika_1008354 17 Aprilie 2016 14:37