Setari Cookie-uri

prietena cu un capricorn. va rog un sfat!!!!!!

Sunt prietena cu un capricorn de un an si patru luni. El refuza sa se mute cu mine cu chirie, iar eu nu vreau sa ma mut cu el, mama lui si familia fratelui lui intr-o localitate de langa Bucuresti. Mama lui se baga foarte mult in relatia noastra. Ne-am certat des din cauza asta. Ar trebui sa plec din Bucuresti, sa fac naveta cu microbuzul si sa locuiesc cu el si rudele lui. Casa in care sta nu are utilitati. Eu sunt obisnuita sa locuiesc la bloc si sa am tot ce-mi trebuie. El refuza sa se mute numai cu mine. Tin foarte mult la el, dar nu mai suport situatia asta. Ne vedem doar o data pe saptamana pt. ca este foarte ocupat. Am incercat sa-l inteleg, dar nu mai merge asa. Va rog sa-mi dati un sfat. Trebuie sa iau o decizie. Va multumesc.
kudika171381
Postat pe 23 Aprilie 2010 10:30
nu crezi ca era suficient un topic?
Dontyyy
Postat pe 23 Aprilie 2010 10:36
cred k ar fi mai bine sa te desparti de el....mai ales daca e "baiatul mamei"...nu o sa reusesti sa il atragi de partea ta niciodata....iti spun propria experienta
mari_23
Postat pe 6 Mai 2010 19:09
da.. mari are perfecta dreptate.. e greu sa te intelegi cu el atat timp cat familia iti sta infipta in spate ca un ghimpe.. consider ca trebuie sa gasiti o cale de mijloc.. de ce nu cautati ceva cu chirie intr-o zona a buc aproape de localitatea lui.. oricum.. cert este ca daca te iubeste o sa te inteleaga si pe tine si va ceda pt ca pana la urma relatia o are cu tine nu cu mama lui! pasul acesta va trebui sa-l faca mai devreme sau mai tarziu din moment ce te-a invitat sa stai la el in casa!
iti doresc mult succes!
kudika179096
Postat pe 7 Mai 2010 10:23
pentru capricorn familia e pe primul loc,in momentul in care iubeste cu adevarat el face totul pt. persoana iubita chiar daca asta inseamna sa plece din casa parinteasca,parerea mea e ca nu te iubeste destul,iar daca face doar ce zice mama nu prea e bine ca de soacra e soacra.ar fii mai bine sa sa va mutati impreuna macar de proba sa vedeti daca chiar va iubiti,daca nu vrea nu e de tine,dar fii optimista "are balta peste"..........iti spune un capricorn
delegeanu
Postat pe 7 Mai 2010 23:16
sunt si eu capricorn si totusi chiar dak familia este p primul loc nu inseamna k at knd nu vrea sa se mute un baiat la o fata k nu o iubeste indeajuns..bine,e posibil s fie si asta,dar chiar fata a specificat k e ft ocupat...asa k eu una inteleg k baiatu are serviciu,probabil e aproape de locul de munca,dupa serv stie k gaseste sigur mankrea gata ...si mai ales aia preferata...asa k nush...draga mea,tb sa discuti q el si sa puneti in balanta atat avantajele kt si dezavanjele p kre le-ati putea avea stand impreuna/departe unu d celalalt si apoi luata decizia corecta.si app,mi s pare km aiurea (Desi n-ai specifikt mkr varsta lui) k sa mai fie baiatu mamei si sa nu fie el in stare sa ia o hotarare fara sa-l influenteze familia..aqma depinde de personalitatea fiekrui capricorn in parte si anturajul sau..
gagalitza
Postat pe 8 Mai 2010 00:11
Buna in legatura cu Capricornu tau care e cam cap.....ricorn si eu sunt capricorn dar chestia cu mutatu la el cu atata populatie in casa nu prea da bine in primul rand daca te iubeste ?? cum probabil zice el si daca mai este si familist nu ar trebui sa refuze mutarea cu tine cu chirie, nu se stie ce-ti rezerva viata poate apare si o casa intre timp, dar sigur dupa cum ai spus este baiatul mamii si dar atata timp cat iubesti pe cineva cu ADEVARAT atunci mami sa stea la ea acasa trebuie sa pui piciorul in prag si sa-l trezesti la realitate, gata cu mami si cu lugu lugu ori cu tine ori cu mamica daca apare si un bebe ....?? Viata e scurta TRAIESTE-O oricum lac sa fie ca broaste`s destule, bafta.
safeway72
Postat pe 8 Mai 2010 07:06
Draga mea,eu sunt de 15 ani cu un capricorn si cunosc foarte bine caracterul lor.In momentul in care un capricorn iubeste cu adevarat nu va lasa o clipa persoana iubita nesupravegheata,o urmeaza peste tot,nu poate sta fara ea,mai ales ca gelozia este foarte mare.Din cate spui tu ca va vedeti odata pe saptamana....imi da de gandit,sotul meu ,nici acum ,dupa atat timp nu ma lasa sa merg undeva singura,nici pana la colt sa iau o cafea,daca este liber se scoala la 6 dimineata si ma conduce la servici iar seara vine sa ma ia,nu este vorba de gelozie,pur si simplu nu poate sta fara mine.Mai am o prietena care urmeaza sa se casatoreasca tot cu un capricorn,are acelasi caracter,sunt identici in gandire si in gesturi.Bineinteles ca am avut si eu probleme cu soacra,dar el intotdeauna a fost de partea mea,chiar a pus-o la punct de cateva ori,si unde am vrut eu sa stau m-a urmat fara regrete,doar pentru ca ma iubeste si eu sunt tot ce este mai important pentru el.
Parerea mea este ca nu te iubeste cu adevarat,daca te iubea, te urma peste tot nu putea trai fara tine si nimeni sau nimic altceva nu conta,niciun sacrificiu nu este prea mare atunci cand iubesc.
Te rog sa te gandesti la acest lucru si sa iei hotararea corecta.
tzumpiloi
Postat pe 8 Mai 2010 09:37
Tu vezi cel mai bine...prezinti situatia atat de clar si vrei sfaturi??? Nu esti sanatoasa sau esti disperata!

Cauta liniste si nu sex!!! La tara ...fara apa curenta...cu o casutza mica si cu soacra in pat cu voi daca se poate...daca asta vrei du-te si nu mai cere parerea altora..
kudika060417_capricorn
Postat pe 8 Mai 2010 09:39
Eu sunt maritata cu un capricorn!Asa sunt ei delasatori si foarte mamosi!greu de inteles de multe ori!buni de altfel dar dificili cand e vorba de familia lor!Sfat:LASA-L!O SA REGRETTI MAI TARZIU!ASTA FAC SI EU ACUM!IMI PARE RAU!
gabrielagologan
Postat pe 8 Mai 2010 11:57
capricornii sunt in general oameni foarte ok, depinde insa si de ascndent si de stadiul evolutiv al sufletului sau...insa se urnesc foarte greu, iau o decizie foarte greu, probabil baiatul este intre ciocan si nicovala daca mama lui nu e de acord cu relatia voastra,
in general isi asculta foarte bine parintii, dar daca isi doreste un viitor cu tine ar accepta o mutare impreuna, insa vezi ce venituri are caci un capricorn tine mult la bani si nu-i cheltuie aiurea decat daca considera ca se merita. iar in cazul vostru ceva nu merge...
trebuie sa dai cartile pe fata si sa-i amintesti ca-l iubesti motiv pentru care ai acceptat sa stai si la el, insa e timpul sa va cunoasteti mai bine si nu o puteti face decat locuind impreuna....spune-i ce simti pt el (vrea sa fie sigur ca-l iubesti) si determina-l si pe al sa spune ce crede despre relatia voastra, ce simte pt tine....daca nu face dovada ca vrea cu adevarat o relatie cu tine, abandoneaza-l, deoarece atunci insemna ca nu esti persoana pe care si-o doreste alaturi...
viata merge mai departe si o relatie nu poate fi decat in doi...
psihoterapeut
Postat pe 8 Mai 2010 12:15
Capricornul barbat este inauntrul lui sensibil, morocanos, plin de el, vanitos dar FIDEL si CASNIC . Amant bun, insa, daca te-a simtit mai slaba, te-a nenorocit. Incearca sa-i mentii viu interesul pt tine si fii secretoasa. asa il ai. Daca ai plecat la un drum cu el, si te-ai dat inapoi, nu te vad bine
kudika097899
Postat pe 8 Mai 2010 12:39
In primul rand, vreau sa mentionez ca nu conteaza zodia partenerului tau intr-o relatie, ci, mai degraba, educatia pe care a primit-o, nu este nimic rau in a fi atasat de familie. Consider ca problema apare abia atunci cand iubitul tau ii acorda mai multa credibilitate mamei decat tie. Este dificil sa te lupti zi de zi cu umbra soacrei tale, sa vezi cum partenerul relationeaza orice gest de-al tau cu unul de-al mamei sale. Nu cred ca exista femeie care sa isi doreasca sa traiasca cu impresia ca, in orice secunda a vietii sale, soacra ii vegheaza din intuneric.
In al doilea rand, important este ca tu sa-ti dai seama daca dragostea iti este impartasita. Personal, eu nu inteleg de ce iubitul tau refuza sa va mutati impreuna.... in momentul in care esti indragostit, doresti sa iti petreci clipele alaturi de persoana iubita, nu poti nici macar sa concepi sa o vezi o singura data pe saptamana, iti este greu sa te desparti de ea, chiar si pentru a te intoarce la familia ta.
Si eu sunt casatorita de un an de zile, dupa o frumoasa relatie de 5 ani (cu un Capricorn, dar aceasta nu face nici o diferenta, intrucat nu cred ca zodia este cea care influenteaza raporturile). Totusi, ma izbesc si eu de o bariera: oare cand vor intelege barbatii ca ne intemeiem adevarata familie doar dupa casatorie si ca acesta nu are nici o legatura cu parintii?
In final, iti doresc mult sange rece, ca sa gandesti cu calm situatia ta si sa iei o decizie justa in ceea ce te priveste, sfatul meu este sa stati de vorba, sa cantariti lucrurile, sa vezi ce isi doreste si partenerul tau de la relatia voastra!
navamalika87
Postat pe 8 Mai 2010 12:57
... Si eu sunt un capricorn si imi pare rau ca trebuie sa-ti spun ceea ce cred, dar sper sa te ajute.
Nu m-as certa cu iubita/prietena/sotia mea din cauza parintilor, a mamei in special.
Nu cred ca te iubeste cu adevarat.
Capricornii au un suflet larg si simt de multe orii ca o singura fiinta iubita este prea putin pentru cat pot ei sa ofere, sufleteste vorbind - de aici impresia ca ar fi fustangii sau cum mai sunt ei categorisiti.
Insa atunci cand s-au oferit unei relatii e greu sa - i faci sa dezamageasca persoana iubita.
Ceea ce nu prea se vede in cazul tau.
muad_dib
Postat pe 8 Mai 2010 13:54
De la: muad_dib, la data 2010-05-08 13:54:47 ... Si eu sunt un capricorn si imi pare rau ca trebuie sa-ti spun ceea ce cred, dar sper sa te ajute.
Nu m-as certa cu iubita/prietena/sotia mea din cauza parintilor, a mamei in special.
Nu cred ca te iubeste cu adevarat.
Capricornii au un suflet larg si simt de multe orii ca o singura fiinta iubita este prea putin pentru cat pot ei sa ofere, sufleteste vorbind - de aici impresia ca ar fi fustangii sau cum mai sunt ei categorisiti.
Insa atunci cand s-au oferit unei relatii e greu sa - i faci sa dezamageasca persoana iubita.
Ceea ce nu prea se vede in cazul tau.

corect capricornii sunt cei mai iubitori si nu ii intereseaza dak parintilor nu le convine de iubit/iubita
zyzyka
Postat pe 8 Mai 2010 13:56
si eu sint un capricorn si iti spun ; sint incapatinati, cedeaza foarte greu,nu prea iarta asa ca tu esti piesa principala ca prin decizie sa fie de acord si el
puiufina
Postat pe 8 Mai 2010 16:37
si eu sunt casatorita cu un capricorn de 4ani , impreuna de 7 ani in total . Ce s-a spus pana acum este foarte adevarat : ori nu te iubeste atat de mult incat sa se mute cu tine , ori nu se simte destul de matur pt o relatie serioasa , ori nu are suficienti bani , si asta chiar il tine in loc , crede-ma BANII !!!!! sunt foarte importanti pt fericirea unui Capricorn .In general Capricornii se casatoresc mai tarziu , atunci cand vor avea destui bani pt asta . Sunt foarte chibzuiti , nu neaparat zgarciti . Ei se gandesc mereu la viitor si nu sunt foarte cheltuitori . Dar dupa un timp o sa-ti dai singura seama care este problema ....mai da-i ceva timp ....daca nu se decide , mai bine renunta , asta inseamna ca nu esti tu cea aleasa . Daca se indragostesc , si incep sa iubeasca cu adevarat , atunci o vor face din prima zi pana cand .......altceva va interveni in relatia voastra . Iti doresc succes !
alen79
Postat pe 9 Mai 2010 22:00
iti trebuie f multa rabdare....Capricornii sunt oamenii care permit f mult ca familia sa li se bage in viata...si de dragul lor poate renunta la tine...
Deci iti trebuie f multa rabdare si capacitatea de a te astepta la orice final in povestea asta....
cristiana_T_
Postat pe 10 Mai 2010 08:59
Nu iti trebuie neaparat rabdare, iti trebuie sa te iubeasca cu adevarat..si eu am avut o relatie cu un capricorn de mai bine de doi ani...
mi-am dat seama ca ma iubeste cu adevarat in momentul in care a inceput sa nu ii mai pese de nimeni inafara de mine, nici de familie si nici de prieteni si ar fi fost dispus sa se mute la sute de kilometri de ei numai ca sa fie cu mine...si da si banii ar fi un motiv, insa daca te iubeste asa cum ne place noua femeilor sa fim iubite trece si peste obstacolul asta...
xsAna
Postat pe 10 Mai 2010 09:33
De la: kudika171381, la data 2010-04-23 10:30:25Sunt prietena cu un capricorn de un an si patru luni. El refuza sa se mute cu mine cu chirie, iar eu nu vreau sa ma mut cu el, mama lui si familia fratelui lui intr-o localitate de langa Bucuresti. Mama lui se baga foarte mult in relatia noastra. Ne-am certat des din cauza asta. Ar trebui sa plec din Bucuresti, sa fac naveta cu microbuzul si sa locuiesc cu el si rudele lui. Casa in care sta nu are utilitati. Eu sunt obisnuita sa locuiesc la bloc si sa am tot ce-mi trebuie. El refuza sa se mute numai cu mine. Tin foarte mult la el, dar nu mai suport situatia asta. Ne vedem doar o data pe saptamana pt. ca este foarte ocupat. Am incercat sa-l inteleg, dar nu mai merge asa. Va rog sa-mi dati un sfat. Trebuie sa iau o decizie. Va multumesc.


Indiferent de zodie un " baiat mamos" nu e o alegere buna pe termen lung. Acum depinde ce planuri ai tu cu el si ce perioada " de asteptare" iti poti acorda ca sa lamuresti ce e in capul lui si sa iei o decizie. Oricum nu poti sa stai la nesfarsit intrebandu- te ce sa faci si sa astepti ca el sa decida ceva.. ( lui ii convine situatia, are si prietena si nu se cearta cu mamicutza, nu o sa miste nimic)
kudika052198
Postat pe 10 Mai 2010 13:11
Draga m,ea si eu sunt capricorn si pot sa-ti spun ca pe el nu il tine acolo mama ci sentimentul de siguranta si stabilitate pe care i-l ofera casa parinteasca.Daca vrei sa vina cu tine,va trebui sa il faci sa se simta in siguranta si sa evita sa-i servesti vreodata chiar si in gluma,o replica de genul"e casa mea"...
sultanika
Postat pe 11 Mai 2010 14:59

salut draga mea.Si eu am un iubit capricorn de un an.As vrea sa ti spun ca poate capricornul tau e f tinerel si inca nu are curajul sa si asume niste responsabilitati reale,adica ceea ce implica mutatul cu tine sau inca nu vrea sa renunte la siguranta pe care i o ofera casa parinteasca si grija mamei lui pt el.Dar daca o sa l bati la cap cu asta si o sa te certi cu el din cauza asta nu o sa l faci decat sa fie si mai incapatanat decat deja este.Eu te sfatuiesc sa mai ai putina rabdare cu el,in continuare,desi ai nevoie de inca o doza maaaaaaaaaaaaaaaare de rabdare sa vezi ce are de gand si in ce directie trage.Daca o sa joci si tu putin teatru(nu strica) si o sa vada ca esti mai intelegatoare cu el in privinta asta,adica nu o sa l mai bati la cap,el o sa devina mai receptiv sa stii la ceea ce tu ii ceri.Eu asa fac cu al meu.Cand chiar nu vrea sa faca ceva ce eu imi doresc incerc sa l mituiesc ca sa zic asa,il las o vreme in pace si nu i mai pomenesc de lucru respectiv si ii spun k o sa facem aia sau aia cand o sa aiba si el chef si timp.Daca te vede intelegatoare cu el si supusa(ai grija sa i lasi impresia asta) o sa fie al tau.Dar daca nu vrea nicicum sa renunte si tu vrei sa se mute cu tine atunci gandeste te f bine ca daca il cicalesti il pierzi,si atunci mai bine renunta la asta cel putin o vreme sau daca nu ,,,,,,lasa l.Simplu de spus si greu de facut.

kudika042695
Postat pe 12 Mai 2010 21:49
si eu am iubit un capricorn...si pot sa zic ca e foarte orgolios.....dar si gelos.!
kudika182894
Postat pe 15 Mai 2010 01:02
Buuun. Am vazut ca sunt multe doamne care sunt casatorite cu capricorni. Sunt de acord cu ele pentru ca sunt ' in aceiasi oala'. Asa ca iti spun urmatoarele: familia nu il influenteaza pentru ca este o fire incapatanata si cand iubeste cu adevarat nu mai conteaza nimic. Asa ca mai ai de asteptat pana cand sa considere el ca este gata sa treaca la un alt nivel al relatiei voastre. Oricum, este o persoana destul de comoda si nu cred ca o sa vrea sa sufere anumite lipsuri pe care le-ar impune o chirie.
Iar persoana care spune ca nu conteaza zodia ci felul in care a fost crescut nu sunt de acord cu ea.
kudika031402
Postat pe 16 Mai 2010 01:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
eu berbec el pesti 20 De la: frosi_ssimonica 6 Octombrie 2009 12:25
ajutor :( 7 De la: _3_Zina 15 Octombrie 2012 16:02
Ceva interesant de facut in weekend in Bucuresti 11 De la: IMF 26 Mai 2009 13:15
eu taur, el scorpion, o sa mearga? 5 De la: dezsi_dianna 20 Ianuarie 2009 16:24
Un sfat?... va rog! 9 De la: Amy_K 22 Noiembrie 2009 00:18