Setari Cookie-uri

AM UN NODUL IN PARTEA STANGA...NU MA DOARE ,DAR E CEVA GRAV???

Am observat acest nodul de cateva luni...si sincer mi-e f frica sa merg la control....nu stiu ce dq sa mai cred! Unii zic ca nu e grav...ca bla bla...altii k trebuie sa ma operez.....iar chestia cu operatul m-a panicat!! O fii oare si k nu am relatie sexuala de acum 1 an?! daca a-ti intampinat asemenea problema,spuneti-mi o parere! va multumesc
lady_gaga_01
Postat pe 26 Aprilie 2010 22:21
n-am tzatze sa-ti pot impartasii vreo traire, da' ma duce mintea pana-ntracolo incat sa stiu ca un doctor are mai multa experienta decat un forum.
plus ca ala poa' sa te si palpeze, pe cand forumul nu!
apropo de lipsa de sex, ce faci sambata?
geo_reincarcat_iara
Postat pe 26 Aprilie 2010 22:52
Mai bine treci peste rusine si mergi la doctor.
poate nu se ajunge la operatie..
dar daca intradevar ai ceva si se agraveaza o sa fie mai mult decat o operatie, multe alte riscuri

bafta !
kudika454656
Postat pe 28 Aprilie 2010 17:32
nu pot sa va inteleg frica de doctori. sunt cumva tartori? va omoara? va pune la ghilotina? stati asa cu o boala si cand se agraveaza si dati in altceva mult mai grav atunci va plangeti ca sunteti niste nefericite si vai ce necaz si nenorocire pe capu' vostru. mai fata dute acum la inceput la un medic si daca nu e nimic grav scapi cu tratament medicamentos, daca e de operat se opereaza, ai impresia ca e sfarsitul lumii sa operezi ceea ce mai tarziu poate fi cancer??? ori ce crezi tu ca ti se intampla la o operatie? oricum iti face anestezie generala deci care'i problema?? DE UNDE VINE FRICA??????????
Shhh
Postat pe 28 Aprilie 2010 18:48
de ce te sperii ? poa' sa fie numai ceva hormonal ! se trateaza usor ! dar mergi la doctor ! nu mai sta !
coldwind
Postat pe 28 Aprilie 2010 18:51
eu st cea cu acest nodul...mi-am uitat
parola si de aceea am facut alt cont!AM Fosr la dr. si trebuie SA MA OPEREZ....neaparat!!! acu problema e ca nu a tinut cont daca mai st virgina sau nu....nu mi=a facut si control vaginal....ce sa fac?! mi=a zis k am fibroaedon mamar. e carvea de aici care s=a m=ai operat! astept pareri....!multumesc
o_fata_de_treaba
Postat pe 30 Aprilie 2010 14:15
De la: o_fata_de_treaba, la data 2010-04-30 14:15:21eu st cea cu acest nodul...mi-am uitat
parola si de aceea am facut alt cont!AM Fosr la dr. si trebuie SA MA OPEREZ....neaparat!!! acu problema e ca nu a tinut cont daca mai st virgina sau nu....nu mi=a facut si control vaginal....ce sa fac?! mi=a zis k am fibroaedon mamar. e carvea de aici care s=a m=ai operat! astept pareri....!multumesc


nu merge atat de repede la operatie ! mai vezi si un alt doctor ! ai fost la oncologie sau la endocrinologie?
coldwind
Postat pe 30 Aprilie 2010 14:21
mi-a facut ecografie si mamografie 3 doctori pana aq! iar cel de la bucuresti de la spitalul militar m=a programat luni sa ma interneze ...sa imi fac analizele dp care operatia urgent ca daca nu intr=un an maxim fac cancer! st mai speriata decat de bombe....rau imi pare k n-am fst din timp....dar nu m-a durut si nici nu mi s=a parut asa mare aceasta tumoare...pe knd ea e formata in interioul sanului mai mult...!oare o sa fie asa rea operatia asta?!!
o_fata_de_treaba
Postat pe 30 Aprilie 2010 14:30
ce legatura are virginitatea cu fibroadenomul mamar, ca eu nu inteleg? si virginele si ne- pot avea aceasta problema

http://www.121.ro/forum/18-ani-fibroadenom-mamar-t1874.html
http://www.healthy.ro/articol/oncologie/5121/Am-fost-diagnosticata-cu-fibroadenom-mamar-discutii-pe-forumul-Healthy.html
http://www.romedic.ro/fibroadenom-mamar

chiar citeste, sunt lucruri foarte interesante. Si, din cate inteleg eu, daca nu vrei operatie, mergi la alt medic sa-ti prescrie tratament cu medicamente sau unul naturist.
kitty_krieger
Postat pe 30 Aprilie 2010 14:40
De la: o_fata_de_treaba, la data 2010-04-30 14:30:46mi-a facut ecografie si mamografie 3 doctori pana aq! iar cel de la bucuresti de la spitalul militar m=a programat luni sa ma interneze ...sa imi fac analizele dp care operatia urgent ca daca nu intr=un an maxim fac cancer! st mai speriata decat de bombe....rau imi pare k n-am fst din timp....dar nu m-a durut si nici nu mi s=a parut asa mare aceasta tumoare...pe knd ea e formata in interioul sanului mai mult...!oare o sa fie asa rea operatia asta?!!

in acest caz eu as asculta de medic
n-am avut asa ceva, dar pe acele linkuri poti sa gesesti diverse povesti.
Te inteleg ca esti speriata, nici nu stii cum am fost, cand din cauza unor probleme hormonale, am facut un amarat de cheag de sange in picior. Si asta din cauza unei doctorite "binevoitoare" si a celor din jur care veneau cu scenarii cataclismice. Doctorita care mi-a dat tratament a fost, in schimb, super.
Nu mai asculta ce au de spus persoanele neavenite din jur, asculta de medicul tau.

kitty_krieger
Postat pe 30 Aprilie 2010 14:46
pai mai...crezi k eu as vrea operatie dar mi-a zis ca daca ma duceam din timp,imi dadea tratament dar ....acu deja e prea mare si sg solutie cica ar fii operatia! iar faza ca apare la orice varsta intr=adevar asa a zis dar as fii vrut sa vb cu careva care a facut totusi aceasta operatie ca sa aflu mai multe amanunte! dr ca oricare...imi zice sa nu imi fac griji ....totul o sa fie bine....dar totusi nu mi se pare chiar asa simplu...si sa nu mai zic ca e 1 operatie care o fac in viata mea....:((! ms pt sfaturi
o_fata_de_treaba
Postat pe 30 Aprilie 2010 14:47
De la: o_fata_de_treaba, la data 2010-04-30 14:30:46mi-a facut ecografie si mamografie 3 doctori pana aq! iar cel de la bucuresti de la spitalul militar m=a programat luni sa ma interneze ...sa imi fac analizele dp care operatia urgent ca daca nu intr=un an maxim fac cancer! st mai speriata decat de bombe....rau imi pare k n-am fst din timp....dar nu m-a durut si nici nu mi s=a parut asa mare aceasta tumoare...pe knd ea e formata in interioul sanului mai mult...!oare o sa fie asa rea operatia asta?!!


de asta am intrebat daca te-a vazut doar un medic ! mergi la operatie si mult noroc ! sanatate !
coldwind
Postat pe 30 Aprilie 2010 14:53
multumesc! sper sa fie bn....ca st ingrijorata rau:( sapt viitoare....va tin la curent cum a decurs operatia...:(
o_fata_de_treaba
Postat pe 30 Aprilie 2010 15:02
ce am sa'ti zic eu nu are nici o legatura cu boala ta ci doar cu interventiile chirurgicale. pana acum am suportat 3 operatii mari, importante, costisitoare, nasoale si cum mai vrei tu sa le spui. daca ma duceam din timp as fi scapat fara nici una din ele si fara zecile de perfuzii si medicamente ce a trebuit sa le iau intre operatii. am fost la un pas sa ma duc in groapa nu din cauza medicului si nu din cauza instrumentalului sau a conditiilor din spital ci din cauza starii mele de sanatate. de aceea iti spun sa iti investighezi inima sa vezi daca suporta o anestezie generala, sa iti faci analize la sange sa vezi cum stai cu sanatatea si daca mai descoperi vreo alta anomalie, fii foarte atenta la medicul chirurg pe care ti'l alegi sa fie un medic bun, cu referinte, cauta pe net tot ce gasesti despre el si citeste cu mare atentie. la o adica te duci in spital la ora de vizita, la salonul de operate si vb acolo cu vreo pacienta, nu e nici o rusine, intrebi pur si simplu cine le'a operat si stai la discutii cu pacientele. alege un spital bun cu aparatura cat de cat noua si cu dotari cat de cat omenesti. trebuie sa ai incredere in D'zeu, doar asa iti alungi frica, orice operatie e nasoala, mai aiurea sunt zilele de dupa interventie. nu te speria si nu te du panicata, ai incredere ca va fi bine. si data viitoare nu mai sta si fugi la medic din timp, acum stii si tu din propria experienta. Doamne ajuta si iti doresc multa sanatate!!!
Shhh
Postat pe 30 Aprilie 2010 15:30
Ecografie si mamografie zici ca ti-au facut dar biopsie? Biopsia e singura modalitate prin care se poate sti 100% ce e. La fel am si eu un nodul , si pt ca la ecografie si mamografie a iesit ca e solid (adik nu umplut cu lichid cum sunt cei nepericulosi ) mi-au facut biopsie pe loc. Rezultatul l-am avut intr-o saptamana si s-a dovedit a fi ceva total nepericulos. Deci inainte sa faci operatie mai intai fa o biopsie . Multa sanatate iti doresc!
aura09
Postat pe 19 Mai 2010 21:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ufff zodiile astea... 14 De la: kudika069834 2 Octombrie 2009 09:41
pantofi.. 3 De la: mimi_ca29 13 Mai 2011 21:19
Buna 6 De la: battleofwits 18 Februarie 2011 18:38
VESTA 1 De la: Aer_D 4 Aprilie 2011 17:39
Intrebare :D 6 De la: amircristian 17 Martie 2010 12:08