Setari Cookie-uri

senzatia de deja-vu

aseara am fost cu baietelul meu la doctor si jur ca o parte din conversatie am mai trait-o. nu stiu cum si unde. nu stiu daca am visat asta , sau se intampla altceva, cert e ca mi se intampla des. ati avut si voi senzatia asta? eu as prefera sa stiu dinainte, dar abia cand se intampla am un flash ,ceva de genu. sigur e o explicatie logica, dar care. daca stie cineva...astept rasp
salitos
Postat pe 11 Mai 2010 14:17
mi-aduci aminte de matrix .... acolo daca mai tineti minte deja-vu-ul era premergator sosirii nenilor aia la costum si ochelari
miss_darine
Postat pe 11 Mai 2010 14:32
de ce am senzatia ca am mai fost topicu' asta!!!?
hmmm!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 11 Mai 2010 19:30
De la: miss_darine, la data 2010-05-11 14:32:40 mi-aduci aminte de matrix .... acolo daca mai tineti minte deja-vu-ul era premergator sosirii nenilor aia la costum si ochelari

Nu tin minte cum era in Matrix, dar pe doi nenea costumati cu ochelari îi déjà-vu in Men in Black
Iar on topic exista diferite explicatii pentru acest "fenomen". Incepand de la o mica "dereglare" de moment intre memoria scurta si lunga in care diferite situatii le "adaugi" tu dupa principiul pars pro toto, stres, imaginatia pe care o ai, consum de droguri, anumite boli pana la situatia care intradevar ai trait-o deja, dar a fost atat de scurta ca nu ti-a intrat "constient" in memorie...Eu cred ca mai bine sa cauti un articol scris de cineva care cunoaste termeni de specialitate in lb. romana. Ma dau batuta ca nu am cuvinte sa explic Si asta cum se mai numeste ?
Full_Metal_Jacket
Postat pe 11 Mai 2010 20:26
ms full metal. cred ca stresul e explicatia logica. de cand l am nascut pe david adica acu 7 luni, eu nu dorm mai mult de 4 5 ore pe zi. intr-adevar, creieru meu nu mai e ce a fost.
salitos
Postat pe 11 Mai 2010 22:02
De la: salitos, la data 2010-05-11 22:02:08ms full metal. cred ca stresul e explicatia logica. de cand l am nascut pe david adica acu 7 luni, eu nu dorm mai mult de 4 5 ore pe zi. intr-adevar, creieru meu nu mai e ce a fost.


Atunci orcum e mai clar, esti obosita stresata si mergi oarecum "regulat" la medic cu cel mic, intr-un fel vizitele sunt asemanatoare, totul e ca de obicei, discutia, mirosul specific intr-un cabinet, te incurci cu evenimentele si ti se par deja traite.
Totusi incearca sa nu te consumi exagerat si sa dormi macar o ora doua mai mult, sa te relaxezi prin parc la o plimbare la soare cu cel mic ...
Full_Metal_Jacket
Postat pe 11 Mai 2010 23:46
eu ma intreb daca nu ai un deja-vu ca-i copilul amantului?
one_size
Postat pe 14 Mai 2010 14:15
Cred si eu ca e stresata si ca nu doarme mai mult de 4-5 ore, e greu sa te imparti intre copil, sot si amant. Si mai e si stresul sa nu fie prinsa... pfiu, iti dai seama!
kitty_krieger
Postat pe 14 Mai 2010 14:17
De la: one_size, la data 2010-05-14 14:15:28eu ma intreb daca nu ai un deja-vu ca-i copilul amantului?


eu am un deja-vu ca afla sotul de amant si asa ii da la ochi!
touch_me
Postat pe 14 Mai 2010 14:17
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2010-05-11 23:46:08
Totusi incearca sa nu te consumi exagerat si sa dormi macar o ora doua mai mult, sa te relaxezi prin parc la o plimbare la soare cu cel mic ...

cum tu, exact atunci se poate intalni cu amantul
kitty_krieger
Postat pe 14 Mai 2010 14:18
De la: kitty_krieger, la data 2010-05-14 14:18:28
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2010-05-11 23:46:08
Totusi incearca sa nu te consumi exagerat si sa dormi macar o ora doua mai mult, sa te relaxezi prin parc la o plimbare la soare cu cel mic ...

cum tu, exact atunci se poate intalni cu amantul


cu care dintre aia 4 sau 5?
touch_me
Postat pe 14 Mai 2010 14:21
De la: touch_me, la data 2010-05-14 14:21:40
De la: kitty_krieger, la data 2010-05-14 14:18:28
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2010-05-11 23:46:08
Totusi incearca sa nu te consumi exagerat si sa dormi macar o ora doua mai mult, sa te relaxezi prin parc la o plimbare la soare cu cel mic ...

cum tu, exact atunci se poate intalni cu amantul


cu care dintre aia 4 sau 5?

of, nu stiu... la naiba incep sa ma stresez si eu!
kitty_krieger
Postat pe 14 Mai 2010 14:25
Acum inteleg eu de ce a ajuns la al4 lea amant, din cauza deja-vu , ii schimba , ii schimba dar ea are impresia ca-i tot ala , nu mai face diferentza !

Postat pe 14 Mai 2010 14:38
De la: scorpio67, la data 2010-05-14 14:38:16Acum inteleg eu de ce a ajuns la al4 lea amant, din cauza deja-vu , ii schimba , ii schimba dar ea are impresia ca-i tot ala , nu mai face diferentza !


si daca are cate un deja-vu din asta odata pe saptamana?
touch_me
Postat pe 14 Mai 2010 14:55
De la: scorpio67, la data 2010-05-14 14:38:16Acum inteleg eu de ce a ajuns la al4 lea amant, din cauza deja-vu , ii schimba , ii schimba dar ea are impresia ca-i tot ala , nu mai face diferentza !

Se astepta la o sexuiala buna, dar calitatea proasta creeaza senzatia déjà-vu ;-)


De la: kitty_krieger, la data 2010-05-14 14:18:28
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2010-05-11 23:46:08
Totusi incearca sa nu te consumi exagerat si sa dormi macar o ora doua mai mult, sa te relaxezi prin parc la o plimbare la soare cu cel mic ...

cum tu, exact atunci se poate intalni cu amantul

Si pe copil unde il lasa?
Sau o vezi tu cu caruciorul fuguta la amant, iubire si fuguta la intoarcere pe la alimentara, cumparaturi, fuguta acasa, mancare pentru sot. Inainte de a veni, pune mana pe aspirator ....blabla

Cand a intrebat nu eram informata ca face part time intre sot, amant si copil si mai stiu eu ce...Imi inchipuiam o femeie suprasolicitata cu cresterea copilului, obosita...blablabla...Intre timp am vazut ca e mai ocupata decat e cazul...
Full_Metal_Jacket
Postat pe 14 Mai 2010 14:57
De la: touch_me, la data 2010-05-14 14:55:22
De la: scorpio67, la data 2010-05-14 14:38:16Acum inteleg eu de ce a ajuns la al4 lea amant, din cauza deja-vu , ii schimba , ii schimba dar ea are impresia ca-i tot ala , nu mai face diferentza !


si daca are cate un deja-vu din asta odata pe saptamana?


O sa faca recensamantul sexual la toti masculii de care se impiedica hormonii ei!

Postat pe 14 Mai 2010 16:21
AndreeaDeutza
Postat pe 15 Mai 2010 11:50
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-05-11 19:30:08de ce am senzatia ca am mai fost topicu' asta!!!?
hmmm!

Si eu de ce a senzatia k ai avut un deja-vu?
AndreeaDeutza
Postat pe 15 Mai 2010 12:08
Nu toate lucrurile au o explicatie logica. Unele nici macar nu au o explicatie in aria puterii noastre de intelegere.

Stressul poate justifica - in mica masura, cred eu - senzatiile de déjà vu; mintea ne joaca feste.

Totusi, mult mai aproape de realitate mi se pare ideea ca aceste "flash-uri" sunt amintiri din alte vieti, momente care ne-au marcat si, prin impactul lor deosebit, s-au pastrat in memoria sufletului. Te sperie aceste senzatii? Totusi, fac parte din tine, dintr-un colt al sufletului tau pe care nu-l cunosti.

Ma indoiesc ca vei gasi raspunsuri pe un forum sau intr-un cabinet medical. Toate raspunsurile adevarate sunt in tine. Inchide ochii si da-ti timp sa hoinaresti prin gradina ta interioara, cu ochii sufletului deschisi, cu toate simturile treze. S-ar putea sa descoperi mai mult decat ai cautat. Si apoi, calatoria in sine va merita efortul, oriunde ai ajunge. Iti doresc curaj si un spirit treaz.
GabrielaB
Postat pe 15 Mai 2010 13:25
aceasta senzatie am trait-o de foarte multe ori.in ciuda faptului ca unii cred ca-i o gluma...eu ,tu si multi altii traim o astfel de experienta.asa cum spuneam mai inainte...am trecut prin asta nu doar o data...mi se intampla destul de des...am incercat ,uneori ,sa schimb cate ceva in ce se intampla ,caci nu intotdeauna sant lucruri bune ,dar nu am reusit...putem fi considerati nebuni,consumatori de cine stie ce substante...sau mai stiu eu ce....dar adevarul este ca se intampla sa fie adevarat ceea ce simtim ....pe mine ma intristeaza situatia ,pt. ca in general,ceea ce vad si stiu ca se va intapla nu sant lucruri tocmai favorabile....dar poate ca ar trebui sa consideram ,,un dar´´ ca ai aceeasta capacitate.
val333
Postat pe 15 Mai 2010 15:51
De la: salitos, la data 2010-05-11 14:17:06aseara am fost cu baietelul meu la doctor si jur ca o parte din conversatie am mai trait-o. nu stiu cum si unde. nu stiu daca am visat asta , sau se intampla altceva, cert e ca mi se intampla des. ati avut si voi senzatia asta? eu as prefera sa stiu dinainte, dar abia cand se intampla am un flash ,ceva de genu. sigur e o explicatie logica, dar care. daca stie cineva...astept rasp


Buna, mi s-a intamplat si mie de cateva ori, si chiar le-am intrebat pe prietenele mele daca ele au trecut prin asa ceva, una singura mi-a zis ca i s-a intamplat si ei. Mi se intampla sa traiesc momente care pot jura ca le-am mai trait inainte sau exact cum ai zis tu, conversatii, care la fel, am impresia ca le-am mai avut candva.
rahela11
Postat pe 15 Mai 2010 15:56
si mie mi se intampla des...de la un timp ..km rar acest lucru...de exemplu vad o persoana si am impresia ca am intalnit-o in acelasi loc inainte cu ceva timp..sau cand folosesc o anumita expresie am senzatia ca am mai folosit-o in acelasi context vorbind cu aceeasi persoana...st persoane carora li se intampla destul d des...am inteles ca e un lucru normal..la anumite persoane putin mai speciale in aceasta privinta
kyssme_06
Postat pe 16 Mai 2010 19:24
De cand asteptam un topic din acesta...
Sunt foarte interesata de aces fenomen
Si nu cred ca este din cauza stresului sau oboselii....eu am de cand sunt mica [10 ani] deja-vu si nici acum nu sunt stresata [15]
Cred ca este doar un fenomen care are loc la nivelul creierului....precum visele...
Deobicei mi se intampla sa vad scene intregi...scurte, precum mutarea unui obiect....sau lungi precum o intraga convorbire....
Intr-adevar nu iti dai seama intainte...ci este un "flash" de moment.
Se spune ca atunci cand ai un deja-vu este ca si cand ai mai trait scena in alta viata si atunci trebuie sa schimbi ceva [adica sa actionezi altfel decat ai facut in cealalta viata]. Faza e ca totul se intampla prea repede si nu ai cum sa mai faci ceva odata ce a inceput deja-vuul
Oricum, eu am inceput sa ma amuz din deja-vuuri, ba chiar le iau ca pe ceva normal dar plin de mister [precum visele] si profit cu fiecare ocazie sa inspectez indetaliat acest fenomen foarte paranoic

P.S.Dece ati schimbat subiectul [deja-vu] cu o telenovela [amanti]
LoveSmartFashion
Postat pe 18 Mai 2010 19:40
De la: LoveSmartFashion, la data 2010-05-18 19:40:12De cand asteptam un topic din acesta...
Sunt foarte interesata de aces fenomen
Si nu cred ca este din cauza stresului sau oboselii....eu am de cand sunt mica [10 ani] deja-vu si nici acum nu sunt stresata [15]
Cred ca este doar un fenomen care are loc la nivelul creierului....precum visele...
Deobicei mi se intampla sa vad scene intregi...scurte, precum mutarea unui obiect....sau lungi precum o intraga convorbire....
Intr-adevar nu iti dai seama intainte...ci este un "flash" de moment.
Se spune ca atunci cand ai un deja-vu este ca si cand ai mai trait scena in alta viata si atunci trebuie sa schimbi ceva [adica sa actionezi altfel decat ai facut in cealalta viata]. Faza e ca totul se intampla prea repede si nu ai cum sa mai faci ceva odata ce a inceput deja-vuul
Oricum, eu am inceput sa ma amuz din deja-vuuri, ba chiar le iau ca pe ceva normal dar plin de mister [precum visele] si profit cu fiecare ocazie sa inspectez indetaliat acest fenomen foarte paranoic

P.S.Dece ati schimbat subiectul [deja-vu] cu o telenovela [amanti]


deschizatoarea topicului are deja-vu cand cu un amant , cand cu altul, cand cu sotul.
Nu e barfa, sunt spusele ei de pe alt topic.

Postat pe 18 Mai 2010 20:03
...mihai...daca tu esti promotorul acestui topic....iar ma lasi muta....numai ca acum raman muta mutelor....anticipezi totul,vindeci de la distanta,agiti,determini fenomene,reactii...etc....
kudika045103
Postat pe 22 Mai 2010 07:20
ffffffffffoooooooooooaaaaaaaaaaaarte taaaaaaaaaaaaaaare bv!
rila_iepurila
Postat pe 22 Mai 2010 07:42
mie mi se intampla inainte de a face o criza de epilepsie acelas lucru o stare ce am cunoscut o f bine si asa ma anunta DUMNEZEU sa mi iau masuri dar n as putea sa ti spun ce e am pus o pe cauza bolii
kudika106611
Postat pe 22 Mai 2010 08:02
Senzaþia de deja vu se bazeazã pe TELEPATIE. ªi eu am trãit-o ºi mi se întâmplã frecvent aºa ceva. Toate fiinþele humanoide sunt interconectate. Nu e vorba de magie ori reâncarnare, ci de ºtiinþã.
ileanaadrianastan
Postat pe 22 Mai 2010 08:10
Nu stiu daca o conversatie si-nconditiile prezentate de tine ,se poate "cataloga"drept un "deja-vu" ! Cand de regula vorbim despre un deja-vu ,deja ne aruncam cu gandurile mult mai in profunzime ! Astfel ne sunt familiare locuri sau...persoane, pe care le vizitam pentru prima data ...si paradoxal ,chiar aflate la distante apreciabile ! NU EXISTA OM SA NU TRAIASCA EXPERIENTA UNUI...DEJA-VU ! EXPLICATIA ?!....Poate existenta lumilor paralele,poate vreo experienta dintr-o alta (sau alte)viata traita anterior sau poate "premonitia spre firesc"(spre telepatica ...logica normala a lucrurilor)gandita de ...Isaac Asimov !
crysis
Postat pe 22 Mai 2010 08:20
Si mie mi se intampla uneori chestia asta, sa am impresia ca am mai fost in locul acela , ca am avut aceeasi conversatie...Sau mie se intampla sa visez si apoi sa traiesc visul.Nu am o explicatie anume...
kudika080247
Postat pe 22 Mai 2010 08:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CE SA MA FAC? 12 De la: dragalaspui 10 Septembrie 2008 15:30
Cele mai frumoase pisicute isi cauta o familie 6 De la: reality65 8 Ianuarie 2011 10:38
Asigurare!!! 1 De la: veronikky 18 Aprilie 2011 23:14
Gradinita Cami - Reduceri de sarbatori 1 De la: gradinitacami 3 Decembrie 2009 19:46
Invitatii pentru majorat !!! :( 4 De la: dragon_fly88 9 Iulie 2010 16:36