Setari Cookie-uri

compatibilitate?

ce inseamna compatibilitatea intr o relaþie?
catalina69
Postat pe 18 Mai 2010 12:36
De la: catalina69, la data 2010-05-18 12:36:19ce inseamna compatibilitatea intr o relaþie?

am deschis acest topic nu pentrtu ca eu nu as sti ci pentru ca parerile sunt impartite si, pentru ca sunt multe persoane pe acest forum cu mai putina experienta de viata ma gandeam ca, spunandu ne fiecare parerea, sau o experienta traita, indirect dam si sfaturi despre viata celor mai neexperimentati...
si acum pãrerea mea....consider ca intr o relatie trebuie sa fie iubire, respect, sinceritate si comunicare...daca lipseste unul din aceste elemente tot echilibrul relatiei se va rasturna si de aici suferinta ambelor parti mai mult sau mai putin...apoi, fiecare dintre noi ne consideram victime insa nu ne analizam si sa analizam fiecare pas al relatiei sa vedem unde si de ce s a produs ruptura....eu am o prietena care iubeste un singur barbat de 16 ani...nu sunt casatoriti dar se iubesc foarte mult, cu toate ca ea a fost si este veriga puternica in relatie....multi si foarte multi dintre noi ne ghidam si dupa zodie ( ca si mine, recunosc ) si sarim in sus de bucurie cand partenerul /a fac parte dintr o zodie compatibila noua...astept parerile voastre...
catalina69
Postat pe 18 Mai 2010 12:44
pt a exista compatibilitate, omul de langa tine trebuie sa rezoneze odata cu tine, cu alte cuvinte sa fie facut din acelasi aluat!
"si acum pãrerea mea....consider ca intr o relatie trebuie sa fie iubire, respect, sinceritate si comunicare...daca lipseste unul din aceste elemente tot echilibrul relatiei se va rasturna si de aici suferinta ambelor parti "
hai sa disecam putin, prin prisma celor relatate de mine mai sus:
-comunicare exista daca cei doi au acelasi nivel de educatie( nu stiu ex in care el doctor conferentiar a avut o relatie extraordinara cu femeia de serviciu )
- sinceritate exista daca cei doi n-au nicio teama in a-si dezvalui chiar si cele mai intunecate parti ale sufletului si iubesti la partener inclusiv defectele
-respectul deriva tot din educatie, sau din cei sapte ani de-acasa,
- sa nu uitam sexul, care este un ingredient la fel de important intr-o relatie ca si celelalte(nu exista compatibilitate la pat, mai devreme sau mai tarziu tot se va strica, caruta)
In ceea ce priveste asa zisa compatibilitate zodiacala,nu vreau sa discut, pt ca este o tampenie si cel mai bun exemplu sunt eu, o leoaica divortata de o balanta cu care am dat cel mai mare chix al vietii mele, actualmente strans legata de un varsator
miss_darine
Postat pe 20 Mai 2010 20:41
buna.. eu sunt scorpion cu un barbat balanta de 1 an...si sincera sa fiu dpdv zodiacal nu ne potrivim ..insa noi ne intelegem bine...avem km aceleasi tinte ...insa am o neliniste si anume ca am auzit ca multi barbati din balanta se casatoresc toate bune si frum...dupa care divorteaza...mie una sincer kiar mi-e teama numai knd aud divort....
Oare ce vor ei?ce cauta ei cu adevarat???

P.S.:iubitul meu nu mi-a dat niciodata motive sa ma indoiesc de increderea lui..
astept raspuns... :))pupici
buburuza25
Postat pe 22 Mai 2010 01:07
te indrepti putin catre perfectiune miss darine
care de fapt nu exista
in rest iti dau dreptate cu o mica completare care ai spus-o
si tu dar eu sustin mai apasat
PATUL ,SINGELE,CALDURA TIN O RELATIE,
atunci cind simti ca patul nu-ti mai ajunge
atunci cind simti ca singele se uneste cu al celuilalt
si atunci cind caldura dintre ei razbat orice senzatie de frig
inseamna ca dragostea adevarata este la ea acasa.
aceste sentimente nu se uita niciodata daca ai avut parte de ele in viata.
LOPY_71
Postat pe 22 Mai 2010 12:53
De la: miss_darine, la data 2010-05-20 20:41:45 pt a exista compatibilitate, omul de langa tine trebuie sa rezoneze odata cu tine, cu alte cuvinte sa fie facut din acelasi aluat!
"si acum pãrerea mea....consider ca intr o relatie trebuie sa fie iubire, respect, sinceritate si comunicare...daca lipseste unul din aceste elemente tot echilibrul relatiei se va rasturna si de aici suferinta ambelor parti "
hai sa disecam putin, prin prisma celor relatate de mine mai sus:
-comunicare exista daca cei doi au acelasi nivel de educatie( nu stiu ex in care el doctor conferentiar a avut o relatie extraordinara cu femeia de serviciu )
- sinceritate exista daca cei doi n-au nicio teama in a-si dezvalui chiar si cele mai intunecate parti ale sufletului si iubesti la partener inclusiv defectele
-respectul deriva tot din educatie, sau din cei sapte ani de-acasa,
- sa nu uitam sexul, care este un ingredient la fel de important intr-o relatie ca si celelalte(nu exista compatibilitate la pat, mai devreme sau mai tarziu tot se va strica, caruta)
In ceea ce priveste asa zisa compatibilitate zodiacala,nu vreau sa discut, pt ca este o tampenie si cel mai bun exemplu sunt eu, o leoaica divortata de o balanta cu care am dat cel mai mare chix al vietii mele, actualmente strans legata de un varsator



Miss Darine! am simtit ca esti leoaica de-a mea! de aceea ,cu parere de rau,te contrazic : am vazut relatie intre prof universitar si barmanita, si-a lasat balta nevasta medic...toate sunt cu curu-n sus pe lumea asta... nu ma mai mira nimic .ps :leoaica divortata de peste ,actualmente strans legata de alt peste .
mdana
Postat pe 22 Mai 2010 16:14


unul din subiectele mele preferate , ma pricep la astrologie , compatibilitatea inseamna foarte multe lucruri in comun , afinitati , acele lucruri care dureaza in timp , pasiuni , filme , hobby-uri comune , muzica , literatura etc. cand dispare atractia ( ceea ce se intampla la multe cupluri ) raman doar compatibilitatile , daca ele exista relatia poate dura , fericita pana la adanci batranete.
banalulanonim
Postat pe 22 Mai 2010 19:17
De la: mdana, la data 2010-05-22 16:14:03


Miss Darine! am simtit ca esti leoaica de-a mea! de aceea ,cu parere de rau,te contrazic : am vazut relatie intre prof universitar si barmanita, si-a lasat balta nevasta medic...toate sunt cu curu-n sus pe lumea asta... nu ma mai mira nimic .ps :leoaica divortata de peste ,actualmente strans legata de alt peste .

sa-mi spui daca acea relatie se va termina cu happy end....si-au trait fericiti pana la adanci batraneti pt ca nu cred,... in ceea ce priveste pseudo compatibilitatile zodiacale....apa stinge focul, nu?
miss_darine
Postat pe 22 Mai 2010 20:35
De la: miss_darine, la data 2010-05-22 20:35:38
De la: mdana, la data 2010-05-22 16:14:03


Miss Darine! am simtit ca esti leoaica de-a mea! de aceea ,cu parere de rau,te contrazic : am vazut relatie intre prof universitar si barmanita, si-a lasat balta nevasta medic...toate sunt cu curu-n sus pe lumea asta... nu ma mai mira nimic .ps :leoaica divortata de peste ,actualmente strans legata de alt peste .

sa-mi spui daca acea relatie se va termina cu happy end....si-au trait fericiti pana la adanci batraneti pt ca nu cred,... in ceea ce priveste pseudo compatibilitatile zodiacale....apa stinge focul, nu?

mda...am citit toate parerile voastre de pana acum...si eu sunt divortata, actualmente intr o relatie cu un pesti...uitasem...eu sunt scorpioanca.....
si acum sa ti spun ceva miss darine....nu este adevarat ca pana la urma relatia intima, cu trecerea anilor cade precum caruta (cam asa te ai expirmat, daca am gresit scuze)....totul depinde de cei doi cum intretine "flacara"....eu am intalnit cupluri care aveau o legatura puternica in dormitor iar in viata cotidiana mai putin....pana la urma (cum spunea cineva de aici) sexul este o veriga importanta intr o relatie....dar, cum spuneam la inceput parerile sunt impartite si nu putem spune ca doar noi avem dreptate....dupa experienta traita ne spunem parerea....si, inainte sa inchei vreau sa mai adaug ca e foarte important ca intr o relatie amandoi sa faca compromisuri (pana la un punct)....astept alte pareri...pupici la voi toti
catalina69
Postat pe 22 Mai 2010 21:00
De la: buburuza25, la data 2010-05-22 01:07:16buna.. eu sunt scorpion cu un barbat balanta de 1 an...si sincera sa fiu dpdv zodiacal nu ne potrivim ..insa noi ne intelegem bine...avem km aceleasi tinte ...insa am o neliniste si anume ca am auzit ca multi barbati din balanta se casatoresc toate bune si frum...dupa care divorteaza...mie una sincer kiar mi-e teama numai knd aud divort....
Oare ce vor ei?ce cauta ei cu adevarat???

P.S.:iubitul meu nu mi-a dat niciodata motive sa ma indoiesc de increderea lui..
astept raspuns... :))pupici

gandeste pozitiv....relatia voastra este frumoasa....increderea nu lipseste.....si ...sincera sa fiu, la ce urmeaza sa fie in tara noastra, mapamon....nu te grabi cu maritisul....despre barbatii balanta nu stiu absolut nimic...nu am cunoscut nici un barbat...poate iti va raspunde altcineva pe acest subiect...pupici.,...
catalina69
Postat pe 22 Mai 2010 21:03
"nu este adevarat ca pana la urma relatia intima, cu trecerea anilor cade precum caruta (cam asa te ai expirmat, daca am gresit scuze)"
Nu, n-ai inteles! vb de acele cupluri incompatibile sexual... cuplul in care femeia mimeaza orgasmul mergand pe premiza, macar el sa se simta bine.... sau unul isi doreste numai varianta misionarului iar celalalt vrea aerobic pe verticala ....la acestea se strica , mai devreme sau mai tarziu caruta, respectiv mariajul!
miss_darine
Postat pe 22 Mai 2010 21:17
Buna, buburuza! Eu sunt capricorn, sotul meu este varsator. Se spune ca in nici un caz nu se potrivesc aceste zodii intr-o casnicie. Si iata ca avem anul acesta 17 ani de casnicie si multumesc lui Dumnezeu ca avem o relatie frumoasa, inca ne iubim, poate mai mult decat la inceput, avem un copil minunat. Asa ca, parerea mea, daca va iubiti si aveti incredere unul in celalalt, daca veti comunica intre voi, nu ar trebui sa asculti de ce spun zodiile.... Soarta ne-o da Dumnezeu, dar ne-o mai facem si noi. Pupici si multa sanatate si fericire in viata!
Mariuta_c
Postat pe 1 Iunie 2010 09:38
cum se intelege un peste si capricorn?eu fiind capricorn simt ca vibrez cand sunt langa peste .....il simt profund ,nu stiu daca ei joaca teatru sau pur si simplu sunt sinceri ,relatez e o persoana destul de educata si familial si la serviciu,are mult bun simt si foarte respectos dar ce nu inteleg e ca de cand lam vazut mi sa intanplat ceva ciudat ,incercam sa ma eau cu alt ceva dar daca il intalneam mi se rupea firul il simt pamna in maduva oselor....inca nu e nimic ci suntem prieteni dar totusi ceva nui inregula......incerc sa ma eau cu alt ceva dar in prezenta lui mi se rupe firul are un miros specific care ma da pe spate.....!si ma intreb oare ne potrivim ?
kudika191134
Postat pe 1 Iunie 2010 11:15
De la: kudika191134, la data 2010-06-01 11:15:04.incerc sa ma eau cu alt ceva dar in prezenta lui mi se rupe firul are un miros specific care ma da pe spate.....!si ma intreb oare ne potrivim ?


miroase a peste :))))
yogeolove
Postat pe 1 Iunie 2010 16:17


sa va potriviti in multe , chiar in cele mai multe lucruri , sa va placa aceleasi activitati , filme , muzica , lectura , sa faceti impreuna cat mai multe lucruri cu placere , sa nu va mai vina sa va despartiti , sa aveti calitati care va completeaza unul pe altul , dar multi se grabesc la inceputul relatiei ca este minunat , astea se vad in timp , dupa ce trece atractia fizica ramane compatibilitatea daca nu exista ce ramane ?
dezgust , plictiseala , rutina , infidelitate etc.Trebuie ani cateodata , uneori cam multi ca sa vezi ca esti compatibil cu perechea ta , asta daca nu ai cunostinte de zodiac .Daca oamenii ar avea cunostinte si s-ar casatorii pe baza de compatibilitate si nu atractie fizica , rata divorturilor ar fii cred de maxim 2 % . Lumea at arata altfel , fericita si implinita.
banalulanonim
Postat pe 1 Iunie 2010 16:43
din cate stiu si eu...pot zice urmatoarele:
a iubi si a tine la cineva e ceva care se traduce prin multa comunicare,indiferent ca tb sa zici si ce ti-e jena,tb sa vrei sa fii mai bun pt acea pers, sa stii ca e mandra ca te are alaturi,ca poti sa evoluezi cu ea(apropo..medicul ala..), sa fii multumit ca esti langa acea persoana,k te merita si-l meriti...
cu compatibilitatea dintre zodii..si eu ma iau dupa asta..poate n-ar trebui,dar chiar se potriveste:)
cine nu crede in zodii..inseamna ca are alte principii..asta e...diferiti oameni:)
cand iubesti..trebuie sa fii mereu acolo...sa stii ca si celalalt e acolo,sincer alaturi de tine-cu defecte,cu bune...sa vibrati pe aceesi unda/melodie:)
dragon_fly88
Postat pe 7 Iunie 2010 23:02
cum se intelege un rac cu un varsator?
kudika199563
Postat pe 3 Februarie 2011 12:23
De la: kudika199563, la data 2011-02-03 12:23:11cum se intelege un rac cu un varsator?


care rac si care e varsator... daca e fata rac si barbatul varsator nu se inteleg deloc ...am in familie stiu ce zic....
ad__83
Postat pe 3 Februarie 2011 12:26
pai...si asta cam ce inseamna? da cateva exemple :D te rog!
ms
kudika199563
Postat pe 3 Februarie 2011 12:28
De la: kudika199563, la data 2011-02-03 12:28:09pai...si asta cam ce inseamna? da cateva exemple :D te rog!
ms


Ce inseamna??adik?? nu sunt compatibili...el este un mare egoist nu il intereseaza decat persona lui....si ea o fraiera care ii face pe plac dar fara nici o satisfactie....
ad__83
Postat pe 3 Februarie 2011 12:31
De la: kudika199563, la data 2011-02-03 12:28:09pai...si asta cam ce inseamna? da cateva exemple :D te rog!
ms


Ce inseamna??adik?? nu sunt compatibili...el este un mare egoist nu il intereseaza decat persona lui....si ea o fraiera care ii face pe plac dar fara nici o satisfactie....
ad__83
Postat pe 3 Februarie 2011 12:31
De la: ad_83, la data 2011-02-03 12:31:55
De la: kudika199563, la data 2011-02-03 12:28:09pai...si asta cam ce inseamna? da cateva exemple :D te rog!
ms


Ce inseamna??adik?? nu sunt compatibili...el este un mare egoist nu il intereseaza decat persona lui....si ea o fraiera care ii face pe plac dar fara nici o satisfactie....



am inteles...mersi...deci se exclude o relatie cu un varsator :d ...am inteles...ms muuuuult :* >:D
kudika199563
Postat pe 3 Februarie 2011 12:38
De la: kudika199563, la data 2011-02-03 12:38:24
De la: ad_83, la data 2011-02-03 12:31:55
De la: kudika199563, la data 2011-02-03 12:28:09pai...si asta cam ce inseamna? da cateva exemple :D te rog!
ms


Ce inseamna??adik?? nu sunt compatibili...el este un mare egoist nu il intereseaza decat persona lui....si ea o fraiera care ii face pe plac dar fara nici o satisfactie....



am inteles...mersi...deci se exclude o relatie cu un varsator :d ...am inteles...ms muuuuult :* >:D

Dar stai mai ca poate nu sunt toti asa....sau poate nu trebuie sa ne luam dupa zodii....
ad__83
Postat pe 3 Februarie 2011 12:41
De la: ad_83, la data 2011-02-03 12:41:53
De la: kudika199563, la data 2011-02-03 12:38:24
De la: ad_83, la data 2011-02-03 12:31:55
De la: kudika199563, la data 2011-02-03 12:28:09pai...si asta cam ce inseamna? da cateva exemple :D te rog!
ms


Ce inseamna??adik?? nu sunt compatibili...el este un mare egoist nu il intereseaza decat persona lui....si ea o fraiera care ii face pe plac dar fara nici o satisfactie....



am inteles...mersi...deci se exclude o relatie cu un varsator :d ...am inteles...ms muuuuult :* >:D

Dar stai mai ca poate nu sunt toti asa....sau poate nu trebuie sa ne luam dupa zodii....


poate...oricum...voi fi atenta la micile detalii ;)
kudika199563
Postat pe 3 Februarie 2011 12:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
fosta prietena in actuala relatie 127 De la: kudika_33360 30 Aprilie 2013 12:52
Sa fim impliniti/implinite in relatie 9 De la: wait_sign 10 Aprilie 2010 05:16
help !!!! 17 De la: Barbie30 3 Septembrie 2010 13:08
fecioara & fecioara 30 De la: pamela_1 29 Mai 2009 16:28
Intrebare,putin ajutor daca se poate. 34 De la: thadoogback 3 Octombrie 2010 20:59