Setari Cookie-uri

nuvele sau romane?

daca tot e criza si e mai mult timp pentru de toate..ce alegeti sa cititi?
nuvele sau romane?
si dak tot veni vorba de romane...ce fel de romane va plac?
cat suntem mici preferam basme si fabule...acum ce se mai poarta?
dragon_fly88
Postat pe 4 Iunie 2010 20:31
De la: luluby, la data 2010-06-04 20:31:59daca tot e criza si e mai mult timp pentru de toate..ce alegeti sa cititi?
nuvele sau romane?
si dak tot veni vorba de romane...ce fel de romane va plac?
cat suntem mici preferam basme si fabule...acum ce se mai poarta?



se poarta genul care i-ti place!!!!!
anastasia_m
Postat pe 4 Iunie 2010 20:39
Cititul nu este o moda, sa intrebi "ce se poarta". Tu citesti doar ca sa comenteze lumea despre tine, porti cartea ca pe un accesoriu de moda?
Vorbesc foarte serios.
Ar trebui sa citesti ce-ti place si ce vrei, sa citesti pentru tine si sufletelul tau. Nu, daca toata grupa la facultate citeste cartea X, o citesti si tu ca nu cumva sa nu fii in trend.... indiferent daca te atrage sau nu stilul, autorul sau continutul.

PS: eu preferam romane cand eram mica... pentru copii, ce-i drept;... povestiri mai lungi, daca vrei.
kitty_krieger
Postat pe 4 Iunie 2010 21:00
De la: kitty_krieger, la data 2010-06-04 21:00:32Cititul nu este o moda, sa intrebi "ce se poarta". Tu citesti doar ca sa comenteze lumea despre tine, porti cartea ca pe un accesoriu de moda?
Vorbesc foarte serios.
Ar trebui sa citesti ce-ti place si ce vrei, sa citesti pentru tine si sufletelul tau. Nu, daca toata grupa la facultate citeste cartea X, o citesti si tu ca nu cumva sa nu fii in trend.... indiferent daca te atrage sau nu stilul, autorul sau continutul.

PS: eu preferam romane cand eram mica... pentru copii, ce-i drept;... povestiri mai lungi, daca vrei.

nu citesc ca sa comenteze lumea despre mine.
citesc pt mine,nu pt altii
am intb dak preferati romane sau nuvele..
si nu inseamna k citesc ceea ce grupa citeste-nici nu stau la mari discutii cu toata lumea,ci baliverne..
la sfarsit ai raspuns...
nu sunt in trend citind o X carte...citesc dak ma atrage ceva la ea:P
ma refeream "ce cititi si ce va place...roman..sau nuivela...din punctul vostru de vedere"
nu cred k mai trebuie sa adaug alte chestii
nu-s fashonista si altele:P
dragon_fly88
Postat pe 4 Iunie 2010 22:51
De la: dragon_fly88, la data 2010-06-04 20:31:59daca tot e criza si e mai mult timp pentru de toate..ce alegeti sa cititi?
nuvele sau romane?
si dak tot veni vorba de romane...ce fel de romane va plac?
cat suntem mici preferam basme si fabule...acum ce se mai poarta?

romane horror, gen shine
in rest, cand eram mic, citeam cu sila cele de la scoala, si mai mult pe aratura alte genuri-sf-asimov si wells..
nu prea ma omor cu nuvelele, ca nu au mai nimic de spus pana la urma
bogdan76
Postat pe 30 Iunie 2010 15:51
romanele au farmecul lor, nuvele pe al lor. depinde de scriitor si de gen. am citi mai sus discutia aceea aberanta cu a citi sa fii la moda. dragi yuppisti asta e un topic serios, daca aveti chef de mahalageala mergeti pe topicurile unde posteaza cei de teapa asta nu aici, aici nu si au loc insultele si contrazicerile de prost gust, aici merge doar schimbul de opinii si pareri
angelradios
Postat pe 14 August 2010 21:38
ehe, inca de cum am citit titlul imi dadusem seama cine l-a scris :P, dragonas e cu "ori , ori" :P

eu prefer romanele, actiunea e mai ampla si personajele mai complexe , si preferatele mele sunt romanele politiste si thrilerele, ma tin in suspans
_calandrinon_
Postat pe 14 August 2010 22:40
drago interesant topic :D
citesc tot ce imi cade in mana daca imi place inceputul citesc daca nu pa si la revedere
yumy
Postat pe 15 August 2010 08:48
De la: dragon_fly88, la data 2010-06-04 20:31:59daca tot e criza si e mai mult timp pentru de toate..ce alegeti sa cititi?
nuvele sau romane?
si dak tot veni vorba de romane...ce fel de romane va plac?
cat suntem mici preferam basme si fabule...acum ce se mai poarta?

nu stiu ce se poarta si daca se poarta.
insa, prefer romanele.
"port" mereu un roman, cu mine
maria-ioana
Postat pe 4 Octombrie 2011 22:10
De la: dragon_fly88, la data 2010-06-04 20:31:59daca tot e criza si e mai mult timp pentru de toate..ce alegeti sa cititi?
nuvele sau romane?
si dak tot veni vorba de romane...ce fel de romane va plac?
cat suntem mici preferam basme si fabule...acum ce se mai poarta?


Prefer romanele pentru ca in ele pot fi surprinse mai pe larg anumite stari, personaje, intamplari etc. In general imi plac romanele cu tema stiintifica si thrillerele psihologice, dar imi plac si romanele cu tema SF si cu tema fantastica.

Cand eram micuta preferam povestile, poeziile pentru copii, dar si literatura ceva mai complicata decat basmele pentru cei mici, gen Ionel Teodoreanu, Caragiale, romanele lui Jules Verne etc. Mi s-au parut dintotdeauna interesante si romanele care prezinta dramele sociale ale unei anumite epoci, spre exemplu.

In general, nu prea citesc titlurile de carti foarte la moda, adica citite de multa lume, pentru ca, iti spun din proprie experienta, la pomul laudat sa nu te duci cu sacul. De atatea ori am fost dezamagita de carti despre care citisem atatea pareri pozitive, mi-am cumparat respectivele romane si am fost dezamagita dupa ce am terminat sa le citesc.
franziska_eu
Postat pe 15 Martie 2012 10:41
De la: caisa, la data 2011-10-04 22:10:35
De la: dragon_fly88, la data 2010-06-04 20:31:59daca tot e criza si e mai mult timp pentru de toate..ce alegeti sa cititi?
nuvele sau romane?
si dak tot veni vorba de romane...ce fel de romane va plac?
cat suntem mici preferam basme si fabule...acum ce se mai poarta?

nu stiu ce se poarta si daca se poarta.
insa, prefer romanele.
"port" mereu un roman, cu mine


Si eu fac la fel! :)
franziska_eu
Postat pe 15 Martie 2012 10:43


Prefer romanele din Literatura clasica,dar nu refuz sa lecturez orice alt roman ,pe care il consider interesant la un moment dat!!!!!Cu predilectie,ma indrept spre Literatura romantioasa,de dragoste,aceste romane ma caracterizeaza destul de bine!!!Nuvelistica o parcurg in momentele in care ma simt distrasa ,in asa maniera incat nu ma pot concentra la parcurgerea unui roman "greu"!!!!!
MissRainbow
Postat pe 15 Martie 2012 12:41
io mai tin o carte in brate ca sa ma dau desteapta foc!!!!!! da citesc multe reviste cu poze!!!!!
zinaceabunasinebuna
Postat pe 15 Martie 2012 15:32
mie una imi plac romanele cat mai luuuungi...
fireste, conditia este sa fie bune!

mi s-a intamplat de cateva ori sa citesc romane mai scurte, de 150-200 de pagini si sa-mi para grozav de rau ca se termina :(
kudika_4953
Postat pe 17 Aprilie 2012 20:58
eu preder romanele despre branza
giordao
Postat pe 17 Aprilie 2012 21:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O carte care va poate schimba viziunea asupra vietii 50 De la: 29 Octombrie 2014 17:07
Cele mai bune carti HORROR. 13 De la: LiveFromHell 13 Iulie 2010 09:30
De cind eram mici 15 De la: soraderazboi 15 Martie 2012 10:44
Debutant Proza scurta 3 De la: iulia069834 8 Mai 2010 20:48
:-s 3 De la: LiveFromHell 18 Iulie 2010 07:29