Setari Cookie-uri

oare am schimbat bine tara?

sunt in italia de cateva luni si nu reusesc sa ma regasesc..am cumparat un apartament aici in speranta de a incepe o noua viata insa nu imi este bine deloc..sunt cu prietenul meu(italian de origine) dar cateodata am impresia ca nu ma intelege deloc..trebuie sa imi caut singura servici si deja ma-m saturat..prieteni ,familie nimic...ce sa fac? va rog sa imi dati un sfat ca nu mai stiu ce sa fac...am impresia ca nu mai este nimeni in situatia mea.
ionelyizza
Postat pe 7 Iunie 2010 14:49
De la: kudika188872, la data 2010-06-07 14:49:46sunt in italia de cateva luni si nu reusesc sa ma regasesc..am cumparat un apartament aici in speranta de a incepe o noua viata insa nu imi este bine deloc..sunt cu prietenul meu(italian de origine) dar cateodata am impresia ca nu ma intelege deloc..trebuie sa imi caut singura servici si deja ma-m saturat..prieteni ,familie nimic...ce sa fac? va rog sa imi dati un sfat ca nu mai stiu ce sa fac...am impresia ca nu mai este nimeni in situatia mea.


Vino in Romania sa traiesti cu un salariu de 150 E sau cu o pensie de 80 E ( stiu nu e cazul tau )

Postat pe 7 Iunie 2010 14:54
Hai ma lasi, chiar asa trebuie sa iti cauti singura serviciu? Chiar nu e nimeni sa o faca pentru tine?
Daca vrei prieteni, iesi si tu din casa, fa un curs de ceva, mergi la sala, inscrie-te intr-un club, fa voluntariat, orice.....
kitty_krieger
Postat pe 7 Iunie 2010 23:16
Trecand peste "problemele" avute de tine, unele lucruri le inteleg. Saptamana trecuta a fost la mine cineva din tara. Cred ca n-am vorbit atat de mult si cu atata drag (in limba mea, desigur) de cativa ani. Avem prieteni in afara tarii, cei care am emigrat? Nu stiu. Un prieten trebuie sa te inteleaga in totalitate. Uneori fara cuvinte. Sa te "citeasca" daca e nevoie. Sot sau nu, barbatul care gandeste intr-o alta limba ... nu poate fi 100% al tau. Asa simt eu. Te duci printre ei si nu-i intelegi. Asa cum limba noastra are "dumele" ei, sumedenia de "alt sens, alt inteles", asa au si ei. Si zambesti pentru ca se zambeste in jurul tau. Dar nu SIMTI. Nu vibrezi. Orice petrecere in strada e pentru tine doar o curiozitate. Si nu-i cunosti semnificatia, si nu stii ce trebuie sa faci. Doar sa te uiti la ei si sa te gandesti ... la petrecerile romanesti. S.a.m.d.

Si nu, nu-ti cauta nimeni loc de munca daca nu ti-e mama sau tata. Cui si de ce i-ar pasa de-un emigrant?
rashela
Postat pe 8 Iunie 2010 02:10
Hai ma lasi, chiar asa trebuie sa iti cauti singura serviciu? Chiar nu e nimeni sa o faca pentru tine?
Daca vrei prieteni, iesi si tu din casa, fa un curs de ceva, mergi la sala, inscrie-te intr-un club, fa voluntariat, orice.....







as putea spune ca ai dreptate si de ce nu....asa as fi raspuns si eu dar ca, sa poti intelege cu adevarat trebuie sa fii aici ..e total diferit si parca devii mai sensibil ,mai iritant,e o senzatie foarte ciudata ca sa o pot explica..sunt diferiti de noi. oriunde intru ma fixeaza toata lumea si doar ma imbrac normal nu iesit din comun....in plus fetele italience parca sunt rokarite aici , vor doar discoteci si baieti ..iar cele care sunt "normale" sunt prea cu nasul pe sus...de iesit ies din casa dar doar sa imi caut servici si de ce am nevoie..am 23 de ani si jur ca parca sunt cazuta cu pluta de cand sunt in italia
ionelyizza
Postat pe 8 Iunie 2010 15:05
De la: kudika188872, la data 2010-06-08 15:05:21 Hai ma lasi, chiar asa trebuie sa iti cauti singura serviciu? Chiar nu e nimeni sa o faca pentru tine?
Daca vrei prieteni, iesi si tu din casa, fa un curs de ceva, mergi la sala, inscrie-te intr-un club, fa voluntariat, orice.....







as putea spune ca ai dreptate si de ce nu....asa as fi raspuns si eu dar ca, sa poti intelege cu adevarat trebuie sa fii aici ..e total diferit si parca devii mai sensibil ,mai iritant,e o senzatie foarte ciudata ca sa o pot explica..sunt diferiti de noi. oriunde intru ma fixeaza toata lumea si doar ma imbrac normal nu iesit din comun....in plus fetele italience parca sunt rokarite aici , vor doar discoteci si baieti ..iar cele care sunt "normale" sunt prea cu nasul pe sus...de iesit ies din casa dar doar sa imi caut servici si de ce am nevoie..am 23 de ani si jur ca parca sunt cazuta cu pluta de cand sunt in italia

sa stii ca sunt intr-o situatie asemanatoare cu a ta; dar eu sunt nitel mai ciudatica, eu n-am prea prins radacini in Ro si am mai trait si in alte tari. Oamenii sunt la fel peste tot, sunt mici diferente in functie de natie sau rasa, insa. Te asigur ca doar ti se pare tie ca se holbeaza toti la tine oriunde te duci, poate se mai uita unu-doi ca-si dau seama ca nu esti de acolo, dar nu toata lumea. Poate ar trebui sa ai mai multa incredere in tine si sa te implici in diverse activitati in comunitate. Astfel vor incepe sa te cunoasca si sa te accepte si n-ai sa te mai simti asa ciudat. Poate iti vei face si prieteni. Eu am intalnit o gramada de oameni minunati pe unde am fost.
Fii cu mintea deschisa si cu zambetul pe buze si totul va fi bine
kitty_krieger
Postat pe 8 Iunie 2010 21:13
ai dreptate stiu....nu sunt timida si nici una care nu stie sa vorbeasca,, am doar o perioada ciudata ...poate ca mi-am pierdut increderea in mine ....ma-m dezamagit de cand cu servicul pe care nu-l gasesc...mersi mult pt sfaturile tale... ma simt mai bn acum
ionelyizza
Postat pe 9 Iunie 2010 12:57
apropo habar nam de activitatile pe care le-as putea face aici ......explicami te rog dak vrei poate ca tu cunosti mai bine ....cum as putea sa ma implic si in ce activitati mai precis....mersi
ionelyizza
Postat pe 9 Iunie 2010 13:01
Trebuie sa existe un centru de voluntariat in orasul tau... daca nu, te poti interesa la un spital sau o clinica. Plus ca, daca faci voluntariat, iti faci si experienta de munca in tara respectiva si-ti va fi mai usor sa gasesti ceva.
Poti de asemenea, sa faci un curs de... orice ce te atrage pe tine. E imposibil sa nu gasesti ceva informatie pe net.
Stai cu ochii pe ziarele locale, o sa gasesti diverse activitati pe care le poti face (fie ca sunt cursuri, fie o activitate culturala - care e buna ca te scoate din casa si pentru alt motiv) si vei ajunge sa intelegi mai bine comunitatea din care faci parte si cum te poti implica.
Sper sa te ajute.
kitty_krieger
Postat pe 9 Iunie 2010 13:34
mersi mult !!! ai dreptate ,ma-u ajutat mult sfaturile tale si ma bucur ca exista acest site prin care poti discuta despre orice si poti primi sfaturi de la persoane pe care nu le cunosti dar care te pot ajuta mai mult ca cei cunoscuti....esti o scumpa , si ms la toti!!
ionelyizza
Postat pe 13 Iunie 2010 14:00
buna si eu sunt in aceeasi situatie, tot cu un italian de 2 ani si nu am reusit sa mi gas nici de munk nici sa mi fac prieteni. Tu in ce parte a italiei esti , eu in prov din foggia,poate cine stie suntem in apropiere.
mickhaela
Postat pe 15 Iunie 2010 15:03
buna si eu sunt in aceeasi situatie, tot cu un italian de 2 ani si nu am reusit sa mi gas nici de munk nici sa mi fac prieteni. Tu in ce parte a italiei esti , eu in prov din foggia,poate cine stie suntem in apropiere.



iubita eu sunt in nordul italiei , in udine apropo spunemi cate ceva despre situatia ta daca vrei, as vrea sa inteleg cum reusesti sa mergi inainte si ce activitati ai sau dak ai gasit o solutie....ma gandeam ca nu mai exista alte cazuri decat al meu ...o prietena de-a mea lucreaza in foggia
ionelyizza
Postat pe 15 Iunie 2010 19:33
Fata ti-am povestit situaia mea cu am ajuns in Italia, prin cate am trecut,singura fara familie ,dar familia pentru care lucrez s-a purtat cu mn ca cu un copil al lor.Multumeste-te ca ai casa si nu duci lipsa de nimik , ai libertate de a iesi din casa cand vrei ,servici iti gasesti tu ai rabdare....orcum varianta cu intoarcerea in Romania pe criza asta as exclude-o.Sper sa gasesti ceva mai bun ca mn ca eu m-am saturat sa stau inchisa in casa 24 din 24 cu doar o zi libera pe saptamana.Pop fata las ca toate se vor rezolva
Lumiynitza
Postat pe 22 Iunie 2010 14:18
Draga mea , sper din suflet ca stapanesti bine limba italiana , daca nu , nu ai nicio sansa sa te integrezi . In al doilea rand fiind casatorita cu un italian, nu prea e cazul sa ai amicitii romanesti . Asta ti-o spun din proprie experienta !Italia e frumoasa , primitoare , doar sunt tigani ca si noi !Ai curaj !!
Cred ca esti tanara , draguta si simpatica ..o sa te bage lumea in seama ai incredere !!!
Unica, chestie negativa e ca s-au cam saturat de rudele lor sarace si murdare ..romanii. Dar daca esti de treaba se dau pe brazda !!!
Eu am trait 12 ani in Italia s, m-am intors de un an acasa si-mi plang in pumni ..
Nu se compara nimic cu nimic !! hai curaj , o sa te obsnuiesti ..si pe urma il ai pe "Giovanni "langa tine , dragut , simpatic si iubaret ..si mult mai curat ca un connational !!!muuuult mai curat !!!
Iti doresc numai bine !!!
kudika174057
Postat pe 25 Iunie 2010 02:22
Asa cum zice Kitty poti merge sa faci voluntariat. Cursurile sunt gratuite (dar incep prin septembrie), si ai ocazia sa cunosti multe persoane foarte de treaba.
Sotul tau nu are prieteni? incearca si tu sa te imprietensti cu prietenii sotului tau.
Iesi in "mercat", mai vorbeste cu o vecina, mergi la piscina... o sa fie totul mult mai usor daca vei fi mai "deschisa".
lusha_ubitik
Postat pe 26 Iunie 2010 13:25
De la: kudika174057, la data 2010-06-25 02:22:30Draga mea , sper din suflet ca stapanesti bine limba italiana , daca nu , nu ai nicio sansa sa te integrezi . In al doilea rand fiind casatorita cu un italian, nu prea e cazul sa ai amicitii romanesti . Asta ti-o spun din proprie experienta !Italia e frumoasa , primitoare , doar sunt tigani ca si noi !Ai curaj !!
Cred ca esti tanara , draguta si simpatica ..o sa te bage lumea in seama ai incredere !!!
Unica, chestie negativa e ca s-au cam saturat de rudele lor sarace si murdare ..romanii. Dar daca esti de treaba se dau pe brazda !!!
Eu am trait 12 ani in Italia s, m-am intors de un an acasa si-mi plang in pumni ..
Nu se compara nimic cu nimic !! hai curaj , o sa te obsnuiesti ..si pe urma il ai pe "Giovanni "langa tine , dragut , simpatic si iubaret ..si mult mai curat ca un connational !!!muuuult mai curat !!!
Iti doresc numai bine !!!

subscriu la faza cu prieteni romani...iar faza ca nu te accepta...nu este adevarat...sunt mai circumspecti dar dupa ce te cunosc nu mai scapi tu...dar de ce nu cauti sa mergi la sala ...acolo se leaga prietenii cu fetele care vin pentru ca ele chiar merg si fac gimnastica...incearca sa cunosti ...sa te faci cunoscuta cit despre servici...este foarte greu pentru toti inclusiv pentru ei.acum vara cind iau vacanta poti gasi prin statiuni dar doar in sezon.stiu acest lucru deoarece am foarte multi prieteni acolo...daca vei sta in casa nu vei gasi...si inca ceva ...daca nu stapinesti bine limba greu ...
RUY_BLAS
Postat pe 26 Iunie 2010 19:50
stai linistita ,in curand vei gasi ceva de lucru.E bine ca ai o casa si un iubit,incet incet iti gasesti si prieteni .
marinela_diana
Postat pe 27 Iunie 2010 14:38
Draga mea , sper din suflet ca stapanesti bine limba italiana , daca nu , nu ai nicio sansa sa te integrezi . In al doilea rand fiind casatorita cu un italian, nu prea e cazul sa ai amicitii romanesti . Asta ti-o spun din proprie experienta !Italia e frumoasa , primitoare , doar sunt tigani ca si noi !Ai curaj !!
Cred ca esti tanara , draguta si simpatica ..o sa te bage lumea in seama ai incredere !!!
Unica, chestie negativa e ca s-au cam saturat de rudele lor sarace si murdare ..romanii. Dar daca esti de treaba se dau pe brazda !!!
Eu am trait 12 ani in Italia s, m-am intors de un an acasa si-mi plang in pumni ..
Nu se compara nimic cu nimic !! hai curaj , o sa te obsnuiesti ..si pe urma il ai pe "Giovanni "langa tine , dragut , simpatic si iubaret ..si mult mai curat ca un connational !!!muuuult mai curat !!!
Iti doresc numai bine !!!



ma bucur mult ca esti de acord cu faptul ca romanii nu sunt bune cunostinte in strainatate..am cunoscut cativa pentru ca stau in apropiere de mine si nu imi plac (plus ca sunt perversi) dar ne salutam si atat, atunci cand ne gasim pe strada...cu limba ma descurc destul de bine....am avut si de la cine invata ....iar aum am inceput sa ies mai mult din casa ....cred ca , cu cat stai mai mult , cu atat te obijnuiesti mai bine ....oricum nu se comparacu cei 12 ani ai tai ....ms pentru sfaturi ...de ce te-ai intors??
ionelyizza
Postat pe 28 Iunie 2010 18:03
subscriu la faza cu prieteni romani...iar faza ca nu te accepta...nu este adevarat...sunt mai circumspecti dar dupa ce te cunosc nu mai scapi tu...dar de ce nu cauti sa mergi la sala ...acolo se leaga prietenii cu fetele care vin pentru ca ele chiar merg si fac gimnastica...incearca sa cunosti ...sa te faci cunoscuta cit despre servici...este foarte greu pentru toti inclusiv pentru ei.acum vara cind iau vacanta poti gasi prin statiuni dar doar in sezon.stiu acest lucru deoarece am foarte multi prieteni acolo...daca vei sta in casa nu vei gasi...si inca ceva ...daca nu stapinesti bine limba greu ...



cred ca barbatilor romani nu le plac relatiile dintre romance si italieni(mai ales daca romanca e frumusica foc)...cat despre servici am gasit undeva la un salon de coafura..au nevoie de personal fara prea multa experienta si sper sa mearga.....pe sezon am lucrat si sincer nu as mai lucra(unii patroni sunt chiar rasisti)...tu locuiesti in italia???lucrezi sau....??
ionelyizza
Postat pe 28 Iunie 2010 18:13
Fata ti-am povestit situaia mea cu am ajuns in Italia, prin cate am trecut,singura fara familie ,dar familia pentru care lucrez s-a purtat cu mn ca cu un copil al lor.Multumeste-te ca ai casa si nu duci lipsa de nimik , ai libertate de a iesi din casa cand vrei ,servici iti gasesti tu ai rabdare....orcum varianta cu intoarcerea in Romania pe criza asta as exclude-o.Sper sa gasesti ceva mai bun ca mn ca eu m-am saturat sa stau inchisa in casa 24 din 24 cu doar o zi libera pe saptamana.Pop fata las ca toate se vor rezolva



.........cred ca ar fi cazul sa vii sa locuiesti cu mine
ionelyizza
Postat pe 28 Iunie 2010 18:17
De la: ionelyizza, la data 2010-06-28 18:13:26subscriu la faza cu prieteni romani...iar faza ca nu te accepta...nu este adevarat...sunt mai circumspecti dar dupa ce te cunosc nu mai scapi tu...dar de ce nu cauti sa mergi la sala ...acolo se leaga prietenii cu fetele care vin pentru ca ele chiar merg si fac gimnastica...incearca sa cunosti ...sa te faci cunoscuta cit despre servici...este foarte greu pentru toti inclusiv pentru ei.acum vara cind iau vacanta poti gasi prin statiuni dar doar in sezon.stiu acest lucru deoarece am foarte multi prieteni acolo...daca vei sta in casa nu vei gasi...si inca ceva ...daca nu stapinesti bine limba greu ...



cred ca barbatilor romani nu le plac relatiile dintre romance si italieni(mai ales daca romanca e frumusica foc)...cat despre servici am gasit undeva la un salon de coafura..au nevoie de personal fara prea multa experienta si sper sa mearga.....pe sezon am lucrat si sincer nu as mai lucra(unii patroni sunt chiar rasisti)...tu locuiesti in italia???lucrezi sau....??

nu dar merg destul de des...barbatii romani vor altceva de la fetele romance casatorite cu Italieni...si mai ales daca sunt dragute...si sunt destule care sunt exploatate...si care mai atrag alte fete...nu toti barbatii romani...dar sunt destui...mai ales in Milano...
intradevar italienii sunt foarte rasisti...dar daca stii sa le intri la suflet sunt cei mai bunu oameni...incepe de jos fii serioasa si vei ajunge departe...cunosc fata cu doua facultati care a spalat wc-uri si a fost baby sitter...dar dupa aproximativ 2 ani...bine prin casatorie...a ajuns....dar a ajuns nu gluma.
sa fii iubita
RUY_BLAS
Postat pe 29 Iunie 2010 21:18
.....nu dar merg destul de des...barbatii romani vor altceva de la fetele romance casatorite cu Italieni...si mai ales daca sunt dragute...si sunt destule care sunt exploatate...si care mai atrag alte fete...nu toti barbatii romani...dar sunt destui...mai ales in Milano...
intradevar italienii sunt foarte rasisti...dar daca stii sa le intri la suflet sunt cei mai bunu oameni...incepe de jos fii serioasa si vei ajunge departe...cunosc fata cu doua facultati care a spalat wc-uri si a fost baby sitter...dar dupa aproximativ 2 ani...bine prin casatorie...a ajuns....dar a ajuns nu gluma.
sa fii iubita


da posibil sa ai dreptate ...pfff cu doua facultati si a inceput cu spalatul wc la italieni....destul de jenan,.... trebuie sa fi avut un caracter ptuerinic.... ...aaa si nu sunt maritata ....cred ca tot cu un roman ma voi marita
ionelyizza
Postat pe 2 Iulie 2010 23:46
De la: ionelyizza, la data 2010-07-02 23:46:49.....nu dar merg destul de des...barbatii romani vor altceva de la fetele romance casatorite cu Italieni...si mai ales daca sunt dragute...si sunt destule care sunt exploatate...si care mai atrag alte fete...nu toti barbatii romani...dar sunt destui...mai ales in Milano...
intradevar italienii sunt foarte rasisti...dar daca stii sa le intri la suflet sunt cei mai bunu oameni...incepe de jos fii serioasa si vei ajunge departe...cunosc fata cu doua facultati care a spalat wc-uri si a fost baby sitter...dar dupa aproximativ 2 ani...bine prin casatorie...a ajuns....dar a ajuns nu gluma.
sa fii iubita


da posibil sa ai dreptate ...pfff cu doua facultati si a inceput cu spalatul wc la italieni....destul de jenan,.... trebuie sa fi avut un caracter ptuerinic.... ...aaa si nu sunt maritata ....cred ca tot cu un roman ma voi marita


Dupa ce am citit tot ceea ce ai scris....banuiesc ca acest italian al tau e casatorit si trece rar pe la tine. Gresesc?
Vad ca te gandesti la maritis cu roman
stem_29
Postat pe 3 Iulie 2010 01:24
Dupa ce am citit tot ceea ce ai scris....banuiesc ca acest italian al tau e casatorit si trece rar pe la tine. Gresesc?
Vad ca te gandesti la maritis cu roman


iubta noi ne vedem rar pentru ca el are afaceri multe si nu poate sa stea tot timpul cu mine...noaptea ne vedem si deci nu poate fi insurat...poate o mai avea una si inca una aici da e posibil ....noi suntem de 5 ani impreuna , intradevar a facut multe pentru mine.....am spus asta pentru ca el este de neschmbat ...ai place viata asa cu mine..nu cere casatorii, nu cere prea multe, chiar imi lasa libertatea de a face ce vrea(nici eu nu stiu ce vrea)daca as afla ca mai are una la-s lasa, cu constiinta impacata ca am facut tot ce am putut ca sa fim impreuna s sa mearga relatia...
ionelyizza
Postat pe 3 Iulie 2010 17:37
De la: ionelyizza, la data 2010-07-03 17:37:32Dupa ce am citit tot ceea ce ai scris....banuiesc ca acest italian al tau e casatorit si trece rar pe la tine. Gresesc?
Vad ca te gandesti la maritis cu roman


iubta noi ne vedem rar pentru ca el are afaceri multe si nu poate sa stea tot timpul cu mine...noaptea ne vedem si deci nu poate fi insurat...poate o mai avea una si inca una aici da e posibil ....noi suntem de 5 ani impreuna , intradevar a facut multe pentru mine.....am spus asta pentru ca el este de neschmbat ...ai place viata asa cu mine..nu cere casatorii, nu cere prea multe, chiar imi lasa libertatea de a face ce vrea(nici eu nu stiu ce vrea)daca as afla ca mai are una la-s lasa, cu constiinta impacata ca am facut tot ce am putut ca sa fim impreuna s sa mearga relatia...


Tu stii, eu doar am presupus. Ce e curios e faptul ca tu te gandesti la maritis cu roman, ceea ce m-a facut sa ma gandesc ca -ti pierzi tineretea cu un om care nu-si doreste sa se casatoreasca cu tine
stem_29
Postat pe 4 Iulie 2010 11:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
il iubesc dar a face dragoste cu el,mi se pare pierdere de timp...help!!!! 214 De la: kudika171801 5 August 2010 13:43
va cer din toata inima parerea!!!!!!! 48 De la: cristio2006 11 Decembrie 2009 11:50
Ultima carte citita. 13 De la: metaphor 23 Februarie 2014 11:59
Cine m-a facut sa zambesc astazi... 15 De la: Dontyyy 20 Aprilie 2010 12:27
caut jocuri de logica................ 4 De la: Barbie30_ 4 Mai 2011 11:18