Setari Cookie-uri

animale de companie

ce animale de companie aveti?ce va place la ele?
incep eu:
-am 2 pisici:motanul numit:porcul baltat.il iubesc pentru ca doarme pe monitor si se cuibareste in bratele mele alintadu se cu gherutzele.
mai am si o pisicuta(surioara purcelului) numita:pestele mic si nenorocit
o iubesc pentru ca musca porcul si l face sa scoata sunete din el.
-l am mai avut pe Gup-gupishor...era un hamster.era tare bun saracul cu exceptia faptului ca ma musca unoeri.din pacate a fugit in baie pe coloana.nu mi a dat prin cap sa astup gaura aia:(((.imi pare tare rau de el si o sa mi cumpar alt gup instead...de sarbatori.
elisa_me
Postat pe 1 Decembrie 2008 21:25
am 2 papagali vb mult si prost ca soacra mea
danutzza_stefi
Postat pe 1 Decembrie 2008 21:29
am doua pisici beji si simona.

vezi albumele de pe profil. ador modul cum imi inveselesc zilele si ca sunt mereu altfel si pentru ca fac numai ce le trece lor prin cap.

ador ochii lor si glasurile lor si modul lor de a dormi... pe mine
dandanaua_reloaded
Postat pe 1 Decembrie 2008 21:30
De la: rxdana, la data 2008-12-01 21:29:18am 2 papagali vb mult si prost ca soacra mea


:)))))))))).ce n as da sa am si eu un papagal...l as invata sa spuna toata ziua"porc baltat...porc baltat"...ar vorbi mult si prost si l ar irita si pe purcel.
elisa_me
Postat pe 1 Decembrie 2008 21:34
btw...cat ai dat pe ei?de unde i ai luat?se intretin greu?m as risca la un papagal numai pentru satisfactia pe care as avea o vazand in sfarsit pisicile fericite pe deplin.
elisa_me
Postat pe 1 Decembrie 2008 21:35
nu te-as sfatui, curiozitatea pisicilor o a terorizeze pasarile.... ale mele oricat de frica le e de apa si de baie... tot au pescuit pesti din acavariu .... nu mai spun ca au prins si vrabiute .groaznic... mia bine animale de plus pe care sa ma cert cu ele decat alte animale vii.
dandanaua_reloaded
Postat pe 1 Decembrie 2008 21:38
da dar pisicile mele sunt foarte tolerante.ai dreptate...e posibil totusi sa l atace...asa ca nu ma risc...
totusi am avut si hamster...si nu i faceau nimic.se uitau la el..dadeau cu labutza dar usor fara sa scoata gherutele...le placea sa se uite la el cum merge prin casa...era o dulceata de soricel...de ce a trebuit sa mi amintesc iar?!
elisa_me
Postat pe 1 Decembrie 2008 21:42
1 maidanez,o boxeritza,2 perusi si 2 pisici pe care ii iubesc
ETE_EU
Postat pe 1 Decembrie 2008 22:05
De la: ETE_EU, la data 2008-12-01 22:05:211 maidanez,o boxeritza,2 perusi si 2 pisici pe care ii iubesc
La tine ce este acasa? Gradina zoologica?
danutzza_stefi
Postat pe 2 Decembrie 2008 21:30
1 maidanez , o catelusa golden retriver, 2 motani portocalii , o pisicuta neagra si o testoasa.deci si la mine e gradina zoologica
maidanezu sammy e un smecher ordinar si f lipicios , catelusa zombie e cel mai cuminte catel care l-am avut vreodata , unul dintre motanii portocalii care e si cel mai batran dintre ei jinx e un puturos si un fitzos ordinar , celalat portocaliu care e mijlociul junior e ca mare vanator si povestitor iar pisicuta neagra, mezina casei ,maqui parca e un liliac zboara peste tot prin casa se joaca cu orice deci e cam nebuna sarca dar speram ca , cu timpul isi va reveni.
witcher
Postat pe 6 Decembrie 2008 18:56
vai am uitat-o pe goupy , testoasa noasta care defapt e cea mai batrana dintre toti are 12 ani si e f mancacioasa.
witcher
Postat pe 6 Decembrie 2008 18:57
ei uite ca si eu am avut o iguana , dar s-a plictisit si a plecat dintre noi ,de ce sa-i faci nu i-a mai placut atmosfera din casa
danutzza_stefi
Postat pe 7 Decembrie 2008 11:19
De la: medeea01, la data 2008-12-01 21:25:46ce animale de companie aveti?ce va place la ele?
incep eu:
-am 2 pisici:motanul numit:porcul baltat.il iubesc pentru ca doarme pe monitor si se cuibareste in bratele mele alintadu se cu gherutzele.
mai am si o pisicuta(surioara purcelului) numita:pestele mic si nenorocit
o iubesc pentru ca musca porcul si l face sa scoata sunete din el.
-l am mai avut pe Gup-gupishor...era un hamster.era tare bun saracul cu exceptia faptului ca ma musca unoeri.din pacate a fugit in baie pe coloana.nu mi a dat prin cap sa astup gaura aia:(((.imi pare tare rau de el si o sa mi cumpar alt gup instead...de sarbatori.


Eu am un catel pe care il iubesc foarte mult si pe care- spre rusinea mea- l-am rasfatat foarte tare. De aceea este cam incapatanat si nu prea ma asculta. Dar in schimb imi place ca este foarte afectuos si foarte, foarte protector cu mine. Cum l-am primit cand avea numai o luna si a dormit in camera mea pt. mine e ca un copilas (unul cam supradezvoltat ce-i drept.
rosebud
Postat pe 10 Decembrie 2008 23:01
Hello. Am si eu o intrebare, sunt foarte disperata si poate cineva se gaseste sa imi dea cateva sfaturi care sa functioneze: am o pisica de 5 luni, alba, rasa persana si am innebunit de cat par lasa in toata casa. Mi-e draga de mor, dar in ritmul asta o voi da la altcineva pentru ca nu mai stiu ce sa mai fac: am par pe toate hainele din casa, peste tot; deja simt ca nu mai suport.
Poate stiti o metoda buna. (pastile i-am dat, nu a mers... ) Merci tuturor! Pupici
FastSoul
Postat pe 10 Decembrie 2008 23:07
De la: FastSoul, la data 2008-12-10 23:07:23Hello. Am si eu o intrebare, sunt foarte disperata si poate cineva se gaseste sa imi dea cateva sfaturi care sa functioneze: am o pisica de 5 luni, alba, rasa persana si am innebunit de cat par lasa in toata casa. Mi-e draga de mor, dar in ritmul asta o voi da la altcineva pentru ca nu mai stiu ce sa mai fac: am par pe toate hainele din casa, peste tot; deja simt ca nu mai suport.
Poate stiti o metoda buna. (pastile i-am dat, nu a mers... ) Merci tuturor! Pupici


de ce esti nervoasa pe lanitza ei?are si ea mai multa decat ar fi necesar.periaz o...aspira mai des...habar n am ce sa ti zic.ale mele lasa par dar nu ma deranjeaza.m am obisnuit deja.mi am luat un scotch bright pentru a mi peria hainele ca sa nu ies cu ele pline de par.si inchid usa la dulap ca sa nu doarma motanelul acolo.in rest...aspir mai des prin casa si cam atat.mai sunt si alte neajunsuri in ceea ce priveste tinutul pisicii in apartament...dar nu ma plang de nimic.le iubesc prea mult ca sa le dau cuiva pentru ca unii oameni se plictisesc de pisici cand cresc si nu as vrea sa ajunga in strada.
elisa_me
Postat pe 10 Decembrie 2008 23:30
Merci pentru raspuns. Asa e: si eu mi-am luat scotch de haine si imi periez hainele cand ies din casa, dar pisica mea lasa atat de mult par incat si atunci cand le scot din masina de spalat sunt pline de par. O periez cam o data pe zi, pentru ca nu am timp sa stau sa o periez de mai multe ori...chiar nu am. In plus si eu am avut pisici cand eram mai mica (tot in apartament), dar nu lasau atat de mult par... Cred ca este din cauza rasei, dar am ajuns sa nu mai suport sa am par de pisica peste tot. Din cauza ca nu prea am timp, nu pot sa dau cu aspiratorul in fiecare zi. Mi-e draga tare pisica ptr ca este o dulceata, dar speram ca poate exista totusi o metoda de care nu am auzit...si o sa scap de gandul de a o da....
FastSoul
Postat pe 10 Decembrie 2008 23:40
Pai nu prea ai ce sa faci. Si eu am probleme ca imi lasa catelul par pe covoare dar tin prea mult la el ca sa ma deranjeze. Tot ce pot sa fac e sa imi tin hainele departe din calea lui, il perii cat de des pot(sunt perii speciale pt. animale) si aspir foarte bine covorul. Spre "norocul" meu stau la casa si cand e noroi afara imi lasa niste urme de imi vine sa plang.Dar asta este inghit in sec, sterg pe jos si merg mai departe.
P.S Daca ti se pare ca lasa prea mult par du-o la un veterinar ca s-ar putea sa aiba o problema de sanatate.
rosebud
Postat pe 11 Decembrie 2008 16:29
De la: FastSoul, la data 2008-12-10 23:40:35Merci pentru raspuns. Asa e: si eu mi-am luat scotch de haine si imi periez hainele cand ies din casa, dar pisica mea lasa atat de mult par incat si atunci cand le scot din masina de spalat sunt pline de par. O periez cam o data pe zi, pentru ca nu am timp sa stau sa o periez de mai multe ori...chiar nu am. In plus si eu am avut pisici cand eram mai mica (tot in apartament), dar nu lasau atat de mult par... Cred ca este din cauza rasei, dar am ajuns sa nu mai suport sa am par de pisica peste tot. Din cauza ca nu prea am timp, nu pot sa dau cu aspiratorul in fiecare zi. Mi-e draga tare pisica ptr ca este o dulceata, dar speram ca poate exista totusi o metoda de care nu am auzit...si o sa scap de gandul de a o da....


persnele sunt o rasa aparte intr-adevar.... dar e neobisnuit sa lase atata par... mergi cu ea la veterinar, iti va da cateva sfaturi foarte bune.
eu am o siameza.... care in perioadele cand era stresata ca ramane singura in casa ... ii cadea si parul foarte mult... a trebuit sa i iau companie...si acum am doua ... pisici.
dar... asa am scapat de o gramada de par din casa.
dandanaua_reloaded
Postat pe 11 Decembrie 2008 16:38
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 29 Decembrie 2008 17:37
De la: medeea01, la data 2008-12-10 23:30:42
De la: FastSoul, la data 2008-12-10 23:07:23Hello. Am si eu o intrebare, sunt foarte disperata si poate cineva se gaseste sa imi dea cateva sfaturi care sa functioneze: am o pisica de 5 luni, alba, rasa persana si am innebunit de cat par lasa in toata casa. Mi-e draga de mor, dar in ritmul asta o voi da la altcineva pentru ca nu mai stiu ce sa mai fac: am par pe toate hainele din casa, peste tot; deja simt ca nu mai suport.
Poate stiti o metoda buna. (pastile i-am dat, nu a mers... ) Merci tuturor! Pupici


de ce esti nervoasa pe lanitza ei?are si ea mai multa decat ar fi necesar.periaz o...aspira mai des...habar n am ce sa ti zic.ale mele lasa par dar nu ma deranjeaza.m am obisnuit deja.mi am luat un scotch bright pentru a mi peria hainele ca sa nu ies cu ele pline de par.si inchid usa la dulap ca sa nu doarma motanelul acolo.in rest...aspir mai des prin casa si cam atat.mai sunt si alte neajunsuri in ceea ce priveste tinutul pisicii in apartament...dar nu ma plang de nimic.le iubesc prea mult ca sa le dau cuiva pentru ca unii oameni se plictisesc de pisici cand cresc si nu as vrea sa ajunga in strada.
tunde-o la chelie
danutzza_stefi
Postat pe 30 Decembrie 2008 23:10
Noi avem 3 pisici ( lupy, muky si fety -au nume ciudate, stiu ) si o catea (rita). Ii iubim foparte mult, sunt ca niste membrii ai familiei :D
Andreea1008
Postat pe 30 Decembrie 2008 23:16
voi vorbiti de gradina zoologica? sa vedeti la mine
deci, 1 caine...l-am luat cand avea 2 kg si acu are aproape 60, 3 pisici, 1 motan, 4 porcurosi de guineea si 3 hamsteri. noroc k am mai dat, k altfel aveam 7 porcusori si 10 hamsteri..
poate unora li se par multe animale...dar eu cand ma atasez de ceva...nu mai pot renunta. e mostenire de familie...bunica s-a nascut si a trait cu pisici in casa, mama la fel, eu doar am diversificat :D.
Lexy87
Postat pe 26 Februarie 2009 14:36
Si eu am un catel , e fetita si o cheama Tasha :P
e un puddle negru si il ador :X
l`am primit cadou de ziua mea cand era un ghemotoc de blana mic si negru...nororc cu fundita rosie de la gat ca altfel nu stiai unde`i capu si unde`i coada :))
acum e mare,are 5 anisori si e rasfatata familiei [chiar incep sa cred ca parintii ma neglijeaza pe mine in favoarea catelului :P]
ca sa nu mai zic ca o data la 2 luni are ziua ei speciala de ingrijire :)) cand este tunsa,frezata si cu pedichiura facuta
sunt extrem de atasata de ea ,asa ca am luat`o cu mine peste tot pana acum,ultima data pt.ca am plecat cu avionul am umblat pt.bilet de.catel mai mult decat am cautat pt.mine !
mi`am dormit`o foarte mult dar am avut multa munca de convingere cu mama :)) care nu vroia catel sub nicio forma...si acum de cand o are a ajuns sa`i puna cip la ureche in caz ca`i fura cineva catelul sa si`l gaseasca
not_so_blonde
Postat pe 10 Mai 2009 17:01
apropo` pt.cele care sunteti din TM va vand un pont in caz cu nu stiati deja
la pet-shopp`ul de la mall gasiti medalioane foaaarte dragute pt.animalutzele voastre,tot felul de forme [tip banutz , os, inimioara etc.] si de diferite culori [roz,mov,auriu,argintiu] pe care puteti sa cereti sa fie gravat numele animalului,adresa sau ce doriti voi si eu zic ca sunt la un pret foarte bun si accesibil 25 lei sunt si unele cu strasuri ceva putintel mai scumpe la 40 sau 50 de lei nu mai ratin exact !
not_so_blonde
Postat pe 10 Mai 2009 17:08
pisicile astea trebuie periate zilnic...altfel arata groaznik..dk nu te descurci poti sa o tunzi.ai grija ce mancare ii dai,k ii poate pica parul datorita alimentatiei.si in privinta pastilelor...poate nu i ai dat cat timp trebuia,sau doza necesara.e o intreaga schema de tratament si diverse medicamente(care isi fac m bine efectul corelate cu o alimentatie adecvata).poate avea un parazit intern,extern(analiza a firului de par,raclat de pe piele dk are ceva la acest nivel).....sau,in cel m fericit caz,exagerezi un pic,ea fiind de fapt in perioada de naparlire:) dk m ai nevoie de informatii....sunt dispusa sa ofer
n_cris_tina
Postat pe 10 Mai 2009 20:40
topic cu animalute...hmmm..aici e de mn.
io am deja 3 catelusi acasala ai mei dar vreau si aici in Bucuresti unul mic, gen pug ( cu falci, indesat si mic de statura)
ador animalele de companie numai k tre mint k l-am gasit pe undeva...k dak le zic alor mei k l-am cumparat, nu ma mai finanteaza cu bani k sa-l ingrijesc ...poate pana atunci o sa-mi iau si io un part-time...
x_tina90
Postat pe 10 Mai 2009 21:40
caut catelusa pt cainele meu, Billy ( vorbesc foarte serios )
pun poze cu el la profil

Postat pe 10 Mai 2009 21:43
w
camelia75
Postat pe 1 Iunie 2009 18:38
am si eu o mandrete de catel.....este PITBULL...si desi pare infricosator, si desi nu este sociabil cu strainii....pe noi (famila) ne adora....si noi pe el.:X:X

Mi l`a adus fratele knd avea cre`k nici o luna pt k nu putea sa mearga si acum cre`k are vreo 40-50kg si 2 ani juma`, in schimb..l`am dresat acasa..STIE sa sada la comanda, sa dea labutza, sa stea "opa" adica asa dragals in fund si cu doua labe in sus, ma asculta de regula ff tare..dar ne mai si certam....abia asteptam sa ne vedem sa ne jucam unul cu altul doar k ma cam epuizeaza, pt k e mare si joaca lui ee foarte antrenanta. Sunt studenta acum si nu mai stau cu el, cand plec de fiecare data se supara pe mine, efectiv pune bot, si nu vrea sa se uite la mine, daca alta data "Da pop"..pt k l`am dresat sa faca si asta....knd stie k plec nici nu vrea sa ma vada.

Mama l`a invatat sa ii sarute mana:)):))...knd ii face cate un "favor lui"..ii spune..zii saru`mana..i`o intinde si el da o limba:))


Am avut un hamster(cafea cu lapte), un doberman cik( dar care avea o coada stufoasa ca la lup:)) si o catelusha dolly...de care ma atasasem ff mult..o primisem de la o fam care pleca in strainatate definitv...dar in juma` de an s`au intors:(...
Cherry_bob
Postat pe 6 Iunie 2009 19:56
Eu am un perus... nu il am de f mult timp... e un scump doar ca are momente in care parca e turbat... isi varsa mancarea... se da peste cap prin colivie.... si tipa intr-un hal!!!! Si asta pt ca nu ii dau drumul din colivie... nu pot nici eu sa il tin non stop afara asa cum ar vrea el...
nicoleta4856
Postat pe 8 Iunie 2009 00:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
pisica british shorthair 6 De la: kudika_973611 12 Septembrie 2014 16:28
Pedeapsa cu moartea,da sau nu ?! 58 De la: diana1981 28 Iulie 2009 16:41
RUBRICA DE MATRIMONIALE 857 De la: northstar 13 Iunie 2009 17:09
Nume pentru papagalul meu... 58 De la: nicoleta4856 15 Iulie 2015 13:56
NIMICUL 284 De la: kudika_940065 19 Martie 2014 08:13