Setari Cookie-uri

arta sau bani?

stim foarte bine ce inseamna criza(chiar dak altii au indus-o si amplificat-o psihologic)..
oare teatrul in ziua de zi se face pt a fi inca arta sau pt bani?
mai sunt piese de calitate?
se mai vad daruirea si aceeasi energie pt a incanta publicul, din partea unui actor?
dragon_fly88
Postat pe 11 Iunie 2010 11:44
Ce te face sa crezi asta?
lora0206
Postat pe 6 Februarie 2011 15:23
De la: dragon_fly88, la data 2010-06-11 11:44:00stim foarte bine ce inseamna criza(chiar dak altii au indus-o si amplificat-o psihologic)..
oare teatrul in ziua de zi se face pt a fi inca arta sau pt bani?
mai sunt piese de calitate?
se mai vad daruirea si aceeasi energie pt a incanta publicul, din partea unui actor?


Rasfoiesc din cand in cand sectiunea LifeStyle de pe Kudika. Ma rog, nu stiu exact daca acolo dau peste "Cultura", dar vreau sa spun ca am citit cateva intreviuri cu actori (chiar mari actori) de-ai nostri si, fara nicio exceptie, toti spun ca-si fac meseria cu mare placere. Evident ca ei o fac si pentru a supravietui, dar dincolo de asta, daca nu-i pasiune, nu faci nimic. Profesorii, de exemplu, pot preda in nshep locuri pentru a-si rotunji veniturile. Presupun ca un actor nu dispune de atata timp ca sa faca si altceva si sa le face bine pe amandoua.


Imi aduc aminte de diverese perioade ale adolescentei mele (si nu numai) in care se spunea cam asa: Dau la ASE ca-i de viitor. Ma fac x profesie ca e singura unde se mai castiga.
Nu cred ca alege cineva sa mai faca teatru daca nu-i curge prin vene. Asa cred eu.
rashela
Postat pe 6 Februarie 2011 15:52
De la: lora0206, la data 2011-02-06 15:23:17Ce te face sa crezi asta?

ai mai fost pe la teatru?
dragon_fly88
Postat pe 7 Februarie 2011 12:43
De la: rashela, la data 2011-02-06 15:52:47
De la: dragon_fly88, la data 2010-06-11 11:44:00stim foarte bine ce inseamna criza(chiar dak altii au indus-o si amplificat-o psihologic)..
oare teatrul in ziua de zi se face pt a fi inca arta sau pt bani?
mai sunt piese de calitate?
se mai vad daruirea si aceeasi energie pt a incanta publicul, din partea unui actor?


Rasfoiesc din cand in cand sectiunea LifeStyle de pe Kudika. Ma rog, nu stiu exact daca acolo dau peste "Cultura", dar vreau sa spun ca am citit cateva intreviuri cu actori (chiar mari actori) de-ai nostri si, fara nicio exceptie, toti spun ca-si fac meseria cu mare placere. Evident ca ei o fac si pentru a supravietui, dar dincolo de asta, daca nu-i pasiune, nu faci nimic. Profesorii, de exemplu, pot preda in nshep locuri pentru a-si rotunji veniturile. Presupun ca un actor nu dispune de atata timp ca sa faca si altceva si sa le face bine pe amandoua.


Imi aduc aminte de diverese perioade ale adolescentei mele (si nu numai) in care se spunea cam asa: Dau la ASE ca-i de viitor. Ma fac x profesie ca e singura unde se mai castiga.
Nu cred ca alege cineva sa mai faca teatru daca nu-i curge prin vene. Asa cred eu.

sunt piese care sunt exploatate...se joaca pt ca joaca x care aduce public...
asta ce mai inseamna?
dragon_fly88
Postat pe 7 Februarie 2011 12:44
De la: dragon_fly88, la data 2010-06-11 11:44:00stim foarte bine ce inseamna criza(chiar dak altii au indus-o si amplificat-o psihologic)..
oare teatrul in ziua de zi se face pt a fi inca arta sau pt bani?
mai sunt piese de calitate?
se mai vad daruirea si aceeasi energie pt a incanta publicul, din partea unui actor?


nu-mi plac piesele de teatru...mi se par ridicole, cel putin la cele la care am fost eu

modul cum "striga" dramatic de pe scena ...pe mine ma umple de
battleofwits
Postat pe 7 Februarie 2011 12:55
De la: dragon_fly88, la data 2011-02-07 12:44:57
De la: rashela, la data 2011-02-06 15:52:47
De la: dragon_fly88, la data 2010-06-11 11:44:00stim foarte bine ce inseamna criza(chiar dak altii au indus-o si amplificat-o psihologic)..
oare teatrul in ziua de zi se face pt a fi inca arta sau pt bani?
mai sunt piese de calitate?
se mai vad daruirea si aceeasi energie pt a incanta publicul, din partea unui actor?


Rasfoiesc din cand in cand sectiunea LifeStyle de pe Kudika. Ma rog, nu stiu exact daca acolo dau peste "Cultura", dar vreau sa spun ca am citit cateva intreviuri cu actori (chiar mari actori) de-ai nostri si, fara nicio exceptie, toti spun ca-si fac meseria cu mare placere. Evident ca ei o fac si pentru a supravietui, dar dincolo de asta, daca nu-i pasiune, nu faci nimic. Profesorii, de exemplu, pot preda in nshep locuri pentru a-si rotunji veniturile. Presupun ca un actor nu dispune de atata timp ca sa faca si altceva si sa le face bine pe amandoua.


Imi aduc aminte de diverese perioade ale adolescentei mele (si nu numai) in care se spunea cam asa: Dau la ASE ca-i de viitor. Ma fac x profesie ca e singura unde se mai castiga.
Nu cred ca alege cineva sa mai faca teatru daca nu-i curge prin vene. Asa cred eu.

sunt piese care sunt exploatate...se joaca pt ca joaca x care aduce public...
asta ce mai inseamna?


Pai, ce sa zic? Oamenii aia din asta traiesc, vand si ei ce se cumpara.
rashela
Postat pe 7 Februarie 2011 13:56
De la: dragon_fly88, la data 2010-06-11 11:44:00stim foarte bine ce inseamna criza(chiar dak altii au indus-o si amplificat-o psihologic)..
oare teatrul in ziua de zi se face pt a fi inca arta sau pt bani?
mai sunt piese de calitate?
se mai vad daruirea si aceeasi energie pt a incanta publicul, din partea unui actor?


eu nu prea merg la teatru , in schimb merg la opera. Majoritatea celor care doresc sa devina actori, fac asta pt ca asta isi doresc cu adevarat, pt ca bani nu se castiga din actorie, asta este si motivul pentru care multi actori de valoare ajung sa joace in telenovele de prost gust, cum ar fi State sau cum se numea, in care joaca Dinica, Visu etc, in plus nu multi au norocul lui Marcel Iures de a ajunge sa joace alaturi de Colin Farrel sau George Clooney
visan_georgiana
Postat pe 7 Februarie 2011 14:30
De la: dragon_fly88, la data 2011-02-07 12:44:57
sunt piese care sunt exploatate...se joaca pt ca joaca x care aduce public...
asta ce mai inseamna?

Pai si daca nu vine lumea la teatru, atunci rostul teatrului inceteaza sa mai existe. Si teatrul ca si orice altceva este pe baza de cerere si oferta, trebuie si actorul sa manance si regizorul si masinistul si luministul etc. Nu pricep de ce te deranjeaza acest aspect si de ce ii spui exploatare.
Ca si la anumite filme te duci pentru ca joaca X in ele
kudika_pudika
Postat pe 7 Februarie 2011 15:25
De la: dragon_fly88, la data 2011-02-07 12:43:37
De la: lora0206, la data 2011-02-06 15:23:17Ce te face sa crezi asta?

ai mai fost pe la teatru?


Sunt la liceul de teatru. deci consider ca sunt in tema cat de cat.
lora0206
Postat pe 7 Februarie 2011 15:27
eu in viata mea de 43 de ani am fost la 2 piese de teatru la prima am fost in clasa a 5-a cu clasa si o profesoara de limba rusa si se numea*nebuna din chilot*nu prea am inteles eu atunci prea mult dar cu toate ca era la Teatrul national din Bucuresti am fost mirat de modestia actorilor si de dresul rupt al actritei principale
am mai fost la teatru acum o luna tot la un teatru national din ardeal am vazut piesa * sluga la doi stapani*
mi-a placut cum a jucat actorul din rolul principal.acel om cred ca ar juca si fara nici un ban parea ca-si da duhul pe scena!ar merita o statuie vis a vis de acel teatru la fel de mare ca cea existenta acolo
pickard
Postat pe 28 Martie 2011 21:44
De la: battleofwits, la data 2011-02-07 12:55:36
De la: dragon_fly88, la data 2010-06-11 11:44:00stim foarte bine ce inseamna criza(chiar dak altii au indus-o si amplificat-o psihologic)..
oare teatrul in ziua de zi se face pt a fi inca arta sau pt bani?
mai sunt piese de calitate?
se mai vad daruirea si aceeasi energie pt a incanta publicul, din partea unui actor?


nu-mi plac piesele de teatru...mi se par ridicole, cel putin la cele la care am fost eu

modul cum "striga" dramatic de pe scena ...pe mine ma umple de

cateodata mai e nevoie sa vezi si dramatismul chiar si piesele vesele au o doza de dramatism in ele.
pickard
Postat pe 28 Martie 2011 21:52
De la: dragon_fly88, la data 2010-06-11 11:44:00stim foarte bine ce inseamna criza(chiar dak altii au indus-o si amplificat-o psihologic)..
oare teatrul in ziua de zi se face pt a fi inca arta sau pt bani?
mai sunt piese de calitate?
se mai vad daruirea si aceeasi energie pt a incanta publicul, din partea unui actor?


da! eu am vazut asta! doar cu 15 roni cat am dat pe biletul luat in ultima clipa am vazut o echipa de actori minunata care m-a incantat pur si simplu! iar actorul din rolul slugii a fost fenomenal avand in vedere ca a doua zi era programat la o consultatie medicala.n-am retinut cum il cheama dar am pe cine intreba
pickard
Postat pe 28 Martie 2011 22:02

vad ca toata lumea vrea barfa ge buzuka si pepe, moni si columbeanu si nu se inghesuie nimeni pe topicuri de arta si cultura
pickard
Postat pe 31 Martie 2011 07:18
De la: lora0206, la data 2011-02-07 15:27:25
De la: dragon_fly88, la data 2011-02-07 12:43:37
De la: lora0206, la data 2011-02-06 15:23:17Ce te face sa crezi asta?

ai mai fost pe la teatru?


Sunt la liceul de teatru. deci consider ca sunt in tema cat de cat.

in ce piesa ai jucat!
pickard
Postat pe 8 Aprilie 2011 19:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cursuri de teatru pentru adolescenti 5 De la: Metal_spell 29 Mai 2010 18:11
a murit STEFAN IORDACHE 10 De la: crissa_909 23 Iunie 2009 18:15
Cursuri de teatru prin improvizatie 11 De la: luluby 10 Iunie 2010 19:50
Comedia „Din Rusia, cu drag” - o noua reprezentatie 1 De la: kudika_994113 13 Octombrie 2015 14:12
Credeti ca o persoana care nu te cunoste in realitate,doar din poze,si cu care vb la telefon aproape zilnic,te poate iubi cu adevarat asa cum spune? 50 De la: guru_ion 23 Noiembrie 2011 23:08