Setari Cookie-uri

Gravida la 15 ani. :|

Dupa numele topicului va puteti da seama cam despre ce e vorba. Fetita dezvoltata prematur+golan care vrea sa f***= multe probleme. ce e de facut? tin sa mentionez ca deja nu se poate face avort. sarcina are deja 4 luni.
BikeritzZa
Postat pe 20 Iunie 2010 23:58
pai si ce sfat mai vrei .......dati-o inainte,odata ce nu v-ati gandit la niste balonase inainte acum suportati ceea ce va veni,nu stiu cum dar maturizeaza-te si gandeste-te bine inainte de a face ceva,orice......vorbeste cu parintii,vorbeste cu el....ce veti face ,e usor sa faci sex dar mai grele sunt urmarile neatentiei si ignorantei.....ce naiba iti trebuia sex la 15 ani????......sincer,uneori nu inteleg generatia asta a voastra,vb de parca as avea 100 ani,in fine,generatia voastra e prea "cu capul inainte"......fetelor,ganditi-va bine inainte de a o face "FARA",e un risc pe care trebuie sa il asumati mai tarziu
sweet_heart
Postat pe 3 Iulie 2010 01:41
Tragic este ca in comunitatea de etnie rroma lucrurile acestea se intampla obligatoriu.. La 15 ani fac al doilea copil ... Iar cei care ar trebui sa protejeze fetitele maritate mai mult sau mai putin cu sila de la 10 ani nu pot lua nici o masura pt ca automat familiile celor implicati incep sa acuze sistemul de discriminare... Ca mai sunt si pustoaice care gresesc, e altceva, iar pt asta ar trebui sa cerem socoteala parintilor, scolii, mass-mediei ... "Apoi, niste libertini au cerut sa tiparim cat mai multe reviste cu femei goale, in semn de respect si apreciere a frumusetii feminine.. Iar noi am spus O.K.
Apoi, altcineva a impins acea apreciere un pas mai departe, publicind fotografii cu copii goi, si inca mai departe, afisindu-le pe Internet. Iar noi am spus O.K., au dreptul la libera exprimare. Apoi, industria show-business-ului a spus: hai sa facem show-uri TV si filme care sa promoveze indepartarea de Dumnezeu, violenta si sexul ilicit, sa inregistram melodii care sa incurajeze violurile, drogurile, crimele,sinuciderea si temele satanice. Iar noi am spus ca nu este decit entertainment-amuzament, nu are efecte adverse si oricum nu o ia nimeni in serios, asa ca totul a mers inainte" (Anne Graham, intr-un interviu in emisiunea "Early Show" (Spectacolul matinal),
Daca acea fetita nu mai poate fi ajutata foarte mult, ar trebui sa luam masuri ca altele sa nu pateasca la fel.
camiflorea
Postat pe 3 Iulie 2010 08:40
Inca doua vieti distruse..
Barbie30
Postat pe 3 Iulie 2010 08:41
va trebui ajuta-ta de parinti asta e clar pt ca va deveni o mama copil cu un copil si sfatuita sa nu abandoneze scoala dupa nastere si perioada de refacere asemenea "accidente" ma fac de fiecare data sa intreb retoric....mama fetei unde a fost?....de ce copilele astea habar n-au cu ce se mananca sexul protejat? in ce lume de c_c_o traim
miss_darine
Postat pe 3 Iulie 2010 09:02
De la: miss_darine, la data 2010-07-03 09:02:16va trebui ajuta-ta de parinti asta e clar pt ca va deveni o mama copil cu un copil si sfatuita sa nu abandoneze scoala dupa nastere si perioada de refacere asemenea "accidente" ma fac de fiecare data sa intreb retoric....mama fetei unde a fost?....de ce copilele astea habar n-au cu ce se mananca sexul protejat? in ce lume de c_c_o traim

Emusai ca parintii sa o sustina. Deja e prea tarziu si pentru regrete si pentru alte fapte. Sa ii fie copilasul sanatos! Iar pentru ea concluziile vor veni mai tarziu. Acum e pui. Sau poate aceasta experienta ii va servi la ceva. Multa sanatate!
kudika_kudika
Postat pe 3 Iulie 2010 09:11
De la: kudika_kudika, la data 2010-07-03 09:11:15
De la: miss_darine, la data 2010-07-03 09:02:16va trebui ajuta-ta de parinti asta e clar pt ca va deveni o mama copil cu un copil si sfatuita sa nu abandoneze scoala dupa nastere si perioada de refacere asemenea "accidente" ma fac de fiecare data sa intreb retoric....mama fetei unde a fost?....de ce copilele astea habar n-au cu ce se mananca sexul protejat? in ce lume de c_c_o traim

Emusai ca parintii sa o sustina. Deja e prea tarziu si pentru regrete si pentru alte fapte. Sa ii fie copilasul sanatos! Iar pentru ea concluziile vor veni mai tarziu. Acum e pui. Sau poate aceasta experienta ii va servi la ceva. Multa sanatate!

Scuze. Traim in secolul vitezei si al neatentiei...
"E musai..."
kudika_kudika
Postat pe 3 Iulie 2010 09:12
De la: kudika_kudika, la data 2010-07-03 09:12:41
Scuze. Traim in secolul vitezei si al neatentiei...
"E musai..."

stai cumintica...esti iertata atat timp cat nu scrii in messengita de balta
miss_darine
Postat pe 3 Iulie 2010 09:16
Incercati totusi la medici, undeva la un spital renumit. Stiinta a avansat destul de mult. Poate se mai poate face avort. Grabiti-va!
Plopia
Postat pe 3 Iulie 2010 09:17
Plopia,
Cine se mai baga la 4 luni?Dar eu nu pot sa nu ma intreb de ce dracu nu au vazut parintii ei 4 luni????
Barbie30
Postat pe 3 Iulie 2010 09:21
Voi spuneti ca parintii sunt vinovati,dar nu sunt deacord cu voi.Orice parinte incearca sa-si educe copilul cat poate de bine,dar nici o mama nu poate sta dupa fundul fiicei ei.E drept ca e o copila si e cruda,dar greseala ii apartine in totalitate.Asa cum a mai spus cineva,sa speram ca asta ii va fi invatatura de minte.In rest,sa-ti fie copilasul sanatos.Nu te mai gandi la avort ca e pacat.
yocorrina22
Postat pe 3 Iulie 2010 09:38
22,nu pot sta dupa fundul ei,de acord cu tine,dar atata timp cat sta cu tine in casa nu ai cum sa nu vezi ceva schimbat la ea.
Barbie30
Postat pe 3 Iulie 2010 09:46
De la: yocorrina22, la data 2010-07-03 09:38:42Voi spuneti ca parintii sunt vinovati,dar nu sunt deacord cu voi.Orice parinte incearca sa-si educe copilul cat poate de bine,dar nici o mama nu poate sta dupa fundul fiicei ei.E drept ca e o copila si e cruda,dar greseala ii apartine in totalitate.Asa cum a mai spus cineva,sa speram ca asta ii va fi invatatura de minte.In rest,sa-ti fie copilasul sanatos.Nu te mai gandi la avort ca e pacat.

nu sunt de acord cu tine cine zice ca o mama sa stea 24 din 24 de ore la fundul fetei? una e educatia si alta e prietenia dintre o mama si copilul ei....este chiar atat de greu sa fi prieten cu propriul copil?.... sa ii fie usor sa vina la mama si sa-i spuna fara frica de pedepse sau batai...mama mi-am inceput viata sexuala....ajuta-ma, sfatuieste-ma!.... din pacate uitam de copii nostri in alergatura asta zilnica pt un trai decent...si de-aici toate necazurile si problemele!
PS. tu ai copil corrina? ai da vina in totalitate numai pe el, in cazul in care s-ar intampla asa ceva ?
miss_darine
Postat pe 3 Iulie 2010 09:48
Ca bine zici Darine!
wtf un copil nu inseamna doar sa-i dai sa manance,sa-l imbraci si sa-l duci la scoala
Barbie30
Postat pe 3 Iulie 2010 09:52
stai ca nu inteleg...tu esti acea persoana?ca la profil apare 19 ani!in fine...in cazul in care ai spus ca avort nu se poate face, nu ai alta solutie decat sail pastrezi...nu?si vei vedea atunci cum vei proceda!ce sfat ai putea gasi tu aici,cand tu cred ca o sa stii cel mai bine la momentul potrivit!trebuia sa te gandesti inainte...da acum oricum nu se mai poate face nimic! asa ca ...succes pe viitor!
kssyele
Postat pe 3 Iulie 2010 10:01
Mai fetelor nu o mai criticati pt ce afacut ,asta e sa intimplat .ar trebui sa o incurajati pt ca e o copila si are nevoie de ajutor.e f usor sa judeci pe cineva,dar voi nu va ginditi ca are o virsta frageda si ca un baiat mai mare decit ia a pacalit-o.un copil e dar de la D-zeu si sper din tot sufletul ca parintii ei sa o sustina.
Georgiana28
Postat pe 3 Iulie 2010 11:37
Daca nu are o situatie buna sa-l creasca sa-l dea la stat.Iar respectivul sa fie dat pe mina legii daca a fost viol.
kudika098645
Postat pe 3 Iulie 2010 11:42
poti s-o ajuti sa creasca ea copilul! asta e de facut!
roz5blue6lila7
Postat pe 3 Iulie 2010 13:19
Va fi bine! Mama mea s-a aflat exact in aceeasi situatie si am aparut eu Bineinteles nu s-a casatorit cu tatal meu biologic ci cu un alt barbat care e singurul om pe care eu il numesc " tata" .Totul s-a intamplat in vremuri mult mai dificile , in timpul comunismului, dar bunicii mei au ajutat foarte mult la cresterea mea si nu s-au ganditi nici o clipa sa m-a dea spre adoptie. Acum eu am 26 de ani sunt medic stomatolog iar mama mea a reusit sa creasca 3 copii si sa aiba o viata linstita si frumoasa in ciuda faptului ca a avut un copil atat de tanara.
budean_florina
Postat pe 3 Iulie 2010 14:43
De la: miss_darine, la data 2010-07-03 09:48:32
De la: yocorrina22, la data 2010-07-03 09:38:42Voi spuneti ca parintii sunt vinovati,dar nu sunt deacord cu voi.Orice parinte incearca sa-si educe copilul cat poate de bine,dar nici o mama nu poate sta dupa fundul fiicei ei.E drept ca e o copila si e cruda,dar greseala ii apartine in totalitate.Asa cum a mai spus cineva,sa speram ca asta ii va fi invatatura de minte.In rest,sa-ti fie copilasul sanatos.Nu te mai gandi la avort ca e pacat.

nu sunt de acord cu tine cine zice ca o mama sa stea 24 din 24 de ore la fundul fetei? una e educatia si alta e prietenia dintre o mama si copilul ei....este chiar atat de greu sa fi prieten cu propriul copil?.... sa ii fie usor sa vina la mama si sa-i spuna fara frica de pedepse sau batai...mama mi-am inceput viata sexuala....ajuta-ma, sfatuieste-ma!.... din pacate uitam de copii nostri in alergatura asta zilnica pt un trai decent...si de-aici toate necazurile si problemele!
PS. tu ai copil corrina? ai da vina in totalitate numai pe el, in cazul in care s-ar intampla asa ceva ?
Miss,unde ai vazut tu ca in vremurile noastre o fata sa mai mearga la mama sa-i spuna ca si-a inceput viata sexuala?Toate,sau aproape toate stau pe net si cer sfaturi sau vorbesc cu prietenele,nu cu mama.Mama,in conceptia majoritatii tinerelor din ziua de azi,e pe locul doi.Pe primul loc sunt prietenii,anturajul.Plus,ca multi copii cred ca mama are idei invechite,si nu ar intelege problemele pe care el sau ea le are.
Si da,am trei fetite.Inca sunt micute,deci nu ma gandesc asa departe.Normal ca nu asi da vina doar pe copil.Dar in privinta fetei care a deschis topicul,poti tu sau eu sa stim care e situatia intre ea si mama ei?Poate mama ei,ca oricare alta mama,i-a spus sa nu mai umble cu baiatul respectiv pentru,asa cum a scris ea,e golan.Daca ea era indragostita,crezi ca si-a ascultat mama?Poate mama i-a spus care sunt riscurile sexului neprotejat dar daca EL,cel pe care il iubeste,i-a spus ca ii place fara prezervativ si ca o sa aiba grija sa nu ramana insarcinata,crezi ca ea s-a mai gandit la sfaturile mamei?
yocorrina22
Postat pe 3 Iulie 2010 19:53
draga mea vad ca din toate raspunsurilea astea nu ai primt nimic care sa te linisteasca eu zic ca ar trebui sati iei inima in dinti si sa vb cu parinti tai sau daca nu ai curaju spunei unei rude de ale tale mai tinere vb cu ia si zi sa vb ia in locul tau si pastreaza copilu indiferent ce se intampla nui lua VIATA ESTE AL TAU SANGE DIN SANGELE TAU AI SA VEZI CAND O SAL TI IN BRATE CAT DE FERICITA O SA FI CA NU LAI AVORTAT SI CE SA ZIC DESPRE AI TAI 15 ANI STAI LINISTITA ODATA CU VENIREA LU BEBE O SA TE MATURIZEZI DOAR VEI FI MAMICA BAFTA SI SA MA TI LA CURENT CU CE ZIC PARINITI
kudika169977
Postat pe 3 Iulie 2010 23:15
De la: kudika_kudika, la data 2010-07-03 09:11:15
De la: miss_darine, la data 2010-07-03 09:02:16va trebui ajuta-ta de parinti asta e clar pt ca va deveni o mama copil cu un copil si sfatuita sa nu abandoneze scoala dupa nastere si perioada de refacere asemenea "accidente" ma fac de fiecare data sa intreb retoric....mama fetei unde a fost?....de ce copilele astea habar n-au cu ce se mananca sexul protejat? in ce lume de c_c_o traim

Emusai ca parintii sa o sustina. Deja e prea tarziu si pentru regrete si pentru alte fapte. Sa ii fie copilasul sanatos! Iar pentru ea concluziile vor veni mai tarziu. Acum e pui. Sau poate aceasta experienta ii va servi la ceva. Multa sanatate!


Evident nu a fost cu ea :)) Lasand gluma la o parte e trist ce se intampla, si cred ca unui parinte ii este destul de greu sa ii vorbeasca despre sex si sa ii dea sfaturi unui copil de clasa a 8-a, a 9-a...
anda_isa
Postat pe 3 Iulie 2010 23:58
......crezi ca ar mai fi ceva de facut????nu cu siguranta NU ....o noua viata mica si plapanda incet dar sigur ia fiinta intr-un corp si o minte prematura si nu ar trebui acuzata ca doar nu este caz unic la nivel mondial ......poate parintii sint pe undeva la munca in alta tara fata sa atasat de cineva unde se credea in siguranta si uite asa sau jucat copii cu focul si sa spar becul !!!!!! trebuie cineva sa o ajute pe tanara mamica sa o invete sa isi iubeasca bebelusul si sa il apere ......cursurile se pot face si mai tarziu doar nu este totul pierdut cu putin sprijin din partea celor dragi si cu ajutorul lui Dumnezeu va creste si acest sufletel nevinovat
kudika134394
Postat pe 4 Iulie 2010 00:35
Oho, sunt atat de multe mame care habar n-au sa le vorbeasca copiilor despre ce ii asteapta dincolo de usa casei. Care se tem (nu stiu daca-i cel mai potrivit cuvant) sa deschida subiectul sex, inchipuindu-si ca fetita este prea inocenta, carora le este rusine sa le spuna la 10 ani (9 ani) ca exista un ciclu menstrual pe drum, care nici nu concep sa pomeneasca de prezervativ in fata adolescentilor in ale caror vene sangele deja fierbe.
Cred ca sunt foarte rare cazurile cand o fata pateste asa ceva, desi a primit o educatie buna. Si mai cred ca in asemenea cazuri, ca cel prezentat aici, copilasul ala nu va fi primit bine de niciun membru al familiei. Probabil doar tolerat. Doamne fereste de mai rau!
rashela
Postat pe 4 Iulie 2010 01:01
Mda... Din chestiile nasoale ºi care nu se spun...
Viaþa aduce ºi treburi d-astea urîte. Bineînþeles atunci vorbim de golan, nu de Dumnezeu cã a orînduit astfel (bietul de El leface numai pe alea bune, da' nu degeaba, cãci Îi înãlþãm slavã!...)
E un lucru nasol, ce ne spui... S.a cam dus viaþa normalã a fetei, a rudelor apropiate... Cap de lume nu va fi însã, cãci ne obiºnuim cu foarte multe...

Am sã fiu un pic rãu ºi voi întreba: este cumva vorba de o fatã alintatã ºi în acelaºi timp fãrã sprijin sufletesc de la niºte pãrinþi (adicã unii ocupaþi sau egocentrici)? Îndeobºte în asemenea cazuri juna are impresia cã va dobîndi iute ce nu are acasã...
Mircea_O
Postat pe 4 Iulie 2010 09:21
un copil e o responsabilitate...am si eu o ruda mai indepartat care la 16 ani are un copil....o suna pe mama ei ca nu poate sa doarma si este epuizata...e foarte greu sa cresti un copil daca esti sigura! un mic ajutor cat de mic e binevenit!
roz5blue6lila7
Postat pe 4 Iulie 2010 09:25
Sã-mi iertaþi aici o confesiune micã, aparent nelegatã de subiectul cel arzãtor...
I-am reproºat la un moment dat mamei cã nu mi-a zis nimic de subiectul relaþiei unui bãiat cu sexul opus.
S-a burzuluit: "Pãi asta era treaba lui taicã-tu!" (care a strãlucit ºi el prin neimplicare...).
Problema însã aici nu era din a lua cutare parte a organului sexual al puberului ºi a-i arãta pãrþile componente, ci de a-i spune (pretenþia de înþelept aici mi-i excesivã?) ce vrea cu adevãrat o doamnã de la un domn, ca sã nu alerg sã o aflu de la ºmecherii de la colþul blocului.
(Nu spun cã am ajuns la respectivii pentru instruire.)
Conteazã mult sã ºtii ce vrea cu adevãrat sexul opus. Nu e o treabã prea plãcutp, cãci pînã la urmã ne mînã în viaþã egoismul (fie ºi frumos ambalat) - dacã nu pentru noi, atunci pentru copilul cuplului. dar mai bine sã ai idee ce ºi cum, decît sã loveºti repetat faimoasele parguri de sus ale ignoranþei...
Mircea_O
Postat pe 4 Iulie 2010 09:27
De la: Mircea_O, la data 2010-07-04 09:27:37Sã-mi iertaþi aici o confesiune micã, aparent nelegatã de subiectul cel arzãtor...
I-am reproºat la un moment dat mamei cã nu mi-a zis nimic de subiectul relaþiei unui bãiat cu sexul opus.
S-a burzuluit: "Pãi asta era treaba lui taicã-tu!" (care a strãlucit ºi el prin neimplicare...).
Problema însã aici nu era din a lua cutare parte a organului sexual al puberului ºi a-i arãta pãrþile componente, ci de a-i spune (pretenþia de înþelept aici mi-i excesivã?) ce vrea cu adevãrat o doamnã de la un domn, ca sã nu alerg sã o aflu de la ºmecherii de la colþul blocului.
(Nu spun cã am ajuns la respectivii pentru instruire.)
Conteazã mult sã ºtii ce vrea cu adevãrat sexul opus. Nu e o treabã prea plãcutp, cãci pînã la urmã ne mînã în viaþã egoismul (fie ºi frumos ambalat) - dacã nu pentru noi, atunci pentru copilul cuplului. dar mai bine sã ai idee ce ºi cum, decît sã loveºti repetat faimoasele parguri de sus ale ignoranþei...

dar acum exista atatea moduri de informare...? noi nu am avut parte de astea....
roz5blue6lila7
Postat pe 4 Iulie 2010 09:33
De la: budean_florina, la data 2010-07-03 14:43:15Va fi bine! Mama mea s-a aflat exact in aceeasi situatie si am aparut eu Bineinteles nu s-a casatorit cu tatal meu biologic ci cu un alt barbat care e singurul om pe care eu il numesc " tata" .Totul s-a intamplat in vremuri mult mai dificile , in timpul comunismului, dar bunicii mei au ajutat foarte mult la cresterea mea si nu s-au ganditi nici o clipa sa m-a dea spre adoptie. Acum eu am 26 de ani sunt medic stomatolog iar mama mea a reusit sa creasca 3 copii si sa aiba o viata linstita si frumoasa in ciuda faptului ca a avut un copil atat de tanara.
Ar trebui sa nu uitam ca in anii respectivi , nu prea erau metode de contracepti!Sau foarte putine!Dar duduia asta , daca a fost asa de "curioasa", de ce nu i-a spus intii mamei ei ce se petrece?Acum...Sa-i fie sanatos bebelusul!
twincle
Postat pe 4 Iulie 2010 11:54
E foarte trist cand se intampla sa iti distrugi viata doar pe baza unor vorbe frumoase(sau nu) spuse de un golan.Daca vroia sa o faca trebuia sa se gandeasca si la urmari si ce posibilitati sunt ca sa se fereasca...ce naiba..prezervative se gasesc la toate chioscurile.decat sa ai o viata nenorocita mai bn nu faci asta sau te feresti.eu la varsta aia...ma uitam la desene si ma mai jucam..Am 17 ani si uite eu nu am avut parte sa cunosc ceea ce o fetita de 15 ani a trait pe pielea ei plus ca mai are si un copil....e grav bey...va manaca rau...acu...sa va scarpine parintii cu bataia.
kudika120224
Postat pe 4 Iulie 2010 12:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
caut mama surogata 1 De la: dumitriu_503903 6 Februarie 2012 16:22
nu pot face copii 31 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 02:25
e vreo graviduta din tm pe aici?? 5 De la: deeutza27 3 August 2009 19:37
Intarzie.... 27 De la: kudika059097 9 Octombrie 2009 01:19
Clubul viitoarelor mamici 31 De la: milka_b 19 August 2009 16:18