Setari Cookie-uri

sangerarile nasale

de ce apar sangerarile nasale in copilarie si la adult? la copil (fetita mea) am inteles ca din cauza anemiei... sau cand este racita ii creste presiunea in vasele din mucoasa nasala, se sparg si sangereaza... insa saptamanal ii curge sange din nas, ce sa fac???? medicul de familie mi-a zis sa nu imi fac griji, insa eu nu am cum... cum sa procedez?
amalia79_healthy
Postat pe 15 Septembrie 2008 15:25
Buna! Si fetitei mele ii curge sange din nas mai tot timpul! Cati ani are a ta? Nu te speria foarte tare, dar iti recomand totusi sa ii faci analize si sa consulti un ORL-ist bun . Eu am incercat mai multi si parerile sunt impartite intre a o cauteriza sau nu. Oricum trebyie sa determini exact daca e o cauza locala de vase slabe sau anemie care e altceva.
poziumschi
Postat pe 12 Noiembrie 2008 18:35
Buna ziua!!
Te pot ajuta cu un remediu naturist care dau rezultate scontate!!!
Scrie-mi si te ajut cu placere
ivanescu
Postat pe 9 Decembrie 2008 10:27
buna!
si eu as fi interesata de tratamentul tau.varul mneu care are 19 ani sufera de acest gen de sangerari nazale...a facut vreo 2 cauterizari ;a spitalele din braila insa fara nici un rezultat.sunt perioade cand nu mai sangereaza deloc si perioade mai ales cand este racit cand sangereaza si de cate 2-3 ori pe zi.la analizele sangelui i-a iesit totul ok
iti multumim si asteptam vesti in legatura cu tratamentul pe adresa mea de mail:adyt08@gmail.com
cu respect , Adriana
adriana0814
Postat pe 9 Ianuarie 2009 17:56
iulia_latu
Postat pe 13 Ianuarie 2009 18:41
BUNA,
ma intereseaza si pe mine remediul naturist:iulia_latu2000@yahoo.com
iulia_latu
Postat pe 13 Ianuarie 2009 18:42
Buna!
Si eu am sangerari nazale,fara nici un motiv.Am fost la ORL,am facut chiar si un tomograf la cap.Nimic.Am tensiunea arteriala mica 9 sau 10 cu 7 si din senin ,mai ales cand sunt obosita sau nervoasa,imi curge sange
Cauterizare la un vas de sange am facut acum 2 ani si tot curge.
Ma intereseaza si pe mine remediul naturist.
magdaandreica@yahoo.com
Multumesc
magdaandreica@yahoo.cpm
Postat pe 28 Ianuarie 2009 08:07
Buna ziua, si eu am aceeasi problema, mi-au spus uni medici ca nu este bine sa cauterizez aceste vase pentru ca pot ceda altele si pot fi din zone mult mai sensibile. Imi opresc sangerarea cu zeama de lamaie. In ceteva secunde nu mai curge si nici nu mai am probleme o perioada.
Sper sa va foloseasca.
Multa sanatate.
danielaghilezan
Postat pe 31 Ianuarie 2009 08:40
cumparati de la farmacii unguent cu TANIN !!! se prepara in farmacii, nu este scump (ca. 3 ron) si il folositi o data la 2 zile. se aplica putina crema in fiecare nara, de preferat seara, inainte de culcare.
hrs.ro@bauholding.com
Postat pe 5 Februarie 2009 08:22
bine v-am gasit.
Referitor la problema amintita de voi, am si eu un exemplu.
Tatal meu avea si el hemoragii nazale, urate de tot. Spunea ca a avut probleme inca din scoala profesiona, i-au cauterizatvenele, i-au administrat vitamina K etc etc dar anul trecut ajunsese sa aiba hemoragii si de 30 minute si sa nu se mai poata tine pe picioare din cauza cantitatii prea mare de sange pierdut. Analize peste analize....trimis de la un cabinet la altul si in final trimis acasa ca nu au ce sa-i faca. I-au spus simplu, sa se obisnuiasca cu ideea. Insa cineva ne-a recomandat picaturile Goldastop (putin sub 20 lei). De cand le foloseste nu mai are probleme asa ca vi le recomand, fara a garanta pt rezultate pozitive, insa cu rugamintea de a scrie daca va sunt de folos sau nu.
viadina
Postat pe 5 Februarie 2009 12:40
SI EU AM PROBLEME CU FATA MEA DE CAND ERA LA GRADINIT. AM FOST CU EA LAMEDIC DAR MI-A ZIS SA NU O CAUTERIZEZ CA O SA PLESNEASCA IA ALTA PARTE ACUM ARE 17 ANI SI TOT II MAI CURGE IN SPECIAL VARA, A FOST CAUTERIZATA ACUM UN AN SI TOT DEGEABA
rocodita
Postat pe 10 Februarie 2009 17:51
De la: ivanescu, la data 2008-12-09 10:27:25Buna ziua!!
Te pot ajuta cu un remediu naturist care dau rezultate scontate!!!
Scrie-mi si te ajut cu placere
valy50
Postat pe 3 Martie 2009 10:15
vreau sa stiu cateva remedii naturiste pentru sangerarile nazale mama mea are astfel de probleme din cand în când. multumesc
valy50
Postat pe 3 Martie 2009 10:22
Cred ca pot sa apara si daca exista pur si simplu un capilar mai slab, sau din cauza suflatului nasului sau asa ceva. Adica aceasta este cauza cea mai frecventa cred.
radauteanca
Postat pe 3 Martie 2009 21:25
remediile pe care le foloseste mama mea sunt :ALCHEMILA(o substanta destule de tare din plante care contine si Tanin)cate o lingura /zi si FIOLE de FITOMENADIONA pe care si le introduce in nari cu un tampon de vata.Oricum medicii i-au recomandat vitamina C si tarosin pe viata..dar degeaba.Aceste remedii ni le-a recamondat diverse farmaciste.Deocamdata isi fac efectul,nu stiu insa pentru cat timp
mihaforever
Postat pe 9 Aprilie 2009 10:56
Si eu am epistaxis (adica singerari nazale) numai in momentul cind imi vine menstruatia, dar si cind fak eforturi mari! Pur si simplu, nu stiu, parca ma anunta aceste singerari nazale (inainte cu 3-4 zile sa imi vina "mos craciun" si-mi zik in gind :"dak imi curge singe din nas, sigur imi vine!" In fine kiar am cautat si pe internet de kestia asta care mi se intimpla sa stiu dak e normal sa am singerari inainte de menstruatie si n-am gasit
kamyvaly
Postat pe 30 Aprilie 2009 12:56
buna, te rog sa mergi de urgenta la un orelist care are aparatura si cere sa-i faca copilului o endoscopie nazala.nu este de glumit.pe mine o doctorita m-a tratat un de sinuzita, aveam sangerari nazale, ea zicea ca toata viata o sa trag de nas,iar eu aveam cancer gradul 4. nu te juca.analize ct, rmn, endoscopie nazala. imi pare rau ca te sperii, dar decat sa plangi dupa aceea din toate punctele de vedere mai bine faci toate analizele si elimini pericolele.noi suntem un popor de bolnavi si saracii de noi nu avem unde ne trata asa cum ar trebui.succes.
syl_life
Postat pe 25 Decembrie 2009 17:44
ma interes.si pemine un remediu naturist pt.sangerari nazale,eu imi pun pic.de vit.A
fairdealing
Postat pe 31 Decembrie 2009 09:16
Buna ziua!
Am avut si eu sangerari nazale in tinerete, atunci cand lucram intr-o sectie de parfumuri. Am cauterizat si m-a tinut 25 de ani. Dupa 25 de ani am avut din nou probleme. Am fost iar la cauterizare si deja sunt 11 ani de atunci fara sangerari.Pe sotul meu si pe soacra mea i-am ajutat de multe ori pentru oprirea sangerarii nazale cu bitter Taina plantelor.Sanatate!
mariam_healthy
Postat pe 31 Decembrie 2009 09:31
SFATURI PENTRU CEI CARE AU SANGERARI NAZALE. cAND SUNT RACITI DE EVITAT DUSURI FIEBINTI,INHALATII NAZALE ,FARA ASPIRINE ,DE FOLOSIT NUMAI RINOFUG DAR NUMAI CU DEGETUL CURAT PUTIN IN NARI ,GRIJA MARE LA SUFLAT NASUL ,FOARTE USOR .DE FOLSIT CAPSULE -CETEBE 2 PE ZI ,COMPRIMATE TAROSIN 3 PE ZI SI UNGUENT TANIN CU DEGETELUL IN FIECARE SEARA .PENTRU CEI CARE AU SANGERARI SE POATE INTRODUCE IN NARA RESPECTIVA UN MIC TAMPON CU SER NUMIT - ETAMSILAT CARE SE GASESTE LA FARMACIE SI NU COSTA MULT.SUCCES SI SANATATE.
healthy010635
Postat pe 31 Decembrie 2009 20:09
Buna si eu am suferit de singerari nazale iar cauza sa dovedit a fi numarul scazut de trombocite in singe.Consultati un hematolog.
healthy010346
Postat pe 4 Ianuarie 2010 08:35
De la: amalia79, la data 2008-09-15 15:25:10de ce apar sangerarile nasale in copilarie si la adult? la copil (fetita mea) am inteles ca din cauza anemiei... sau cand este racita ii creste presiunea in vasele din mucoasa nasala, se sparg si sangereaza... insa saptamanal ii curge sange din nas, ce sa fac???? medicul de familie mi-a zis sa nu imi fac griji, insa eu nu am cum... cum sa procedez?

Este vorba de o anemie si in special lipsa fierului.
dai suplimente nutritive naturale. Sunt astfel de suplimente speciale pentru copii. vitamine si minerale. Este in crestere (probabil mai rapida). si trebuie ajutata cu suplimente nutritive si o alimentatie sanatoasa cu multe fructe si legume, incearca sucuri naturale obtinute la blender, astfel va consuma si pulpa care mai contine si fibra la care intestinul are nevoie.
dorina27
Postat pe 9 Aprilie 2010 09:41
Da am avut si eu problema asta cu ambii baeti.Se intimpla cind stateau prea mult in soare.Le-am facut tratament si sa rezolvat.
kudika098645
Postat pe 9 Aprilie 2010 09:54
De la: kudika098645, la data 2010-04-09 09:54:41Da am avut si eu problema asta cu ambii baeti.Se intimpla cind stateau prea mult in soare.Le-am facut tratament si sa rezolvat.
kudika374200
Postat pe 6 Martie 2011 16:13
M-am confruntat ieri cu aceeasi problema,stare de rau,o usoara sangerare nazala si azi mi-a venit ciclul...Sunt curioasa,s-a mai confruntat cineva cu o problema asemnatoare?
ofelia
Postat pe 13 Februarie 2012 12:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
polimiozita idiopatica 4 De la: office_salinasusesi_ro 25 Februarie 2010 08:32
Probleme cu somnul ..... 73 De la: bumbu83 5 Februarie 2015 07:22
hiperlaxitate ligamentara 1 De la: eurobianca 7 Aprilie 2010 23:56
Red Reishi 13 De la: kudika226898 26 Martie 2011 22:32
DXN-Ganoderma 1 De la: maria_dxn 8 Aprilie 2011 17:18