Setari Cookie-uri

endoscopie

saluatre, as vrea sa fac si eu o endoscopie....cine-mi poate oferi detalii despre acest test...

Postat pe 28 Februarie 2009 00:08
salut!
vad ca nu ti-a raspuns nimeni...
endoscopia inseamna inghitirea unui tub gros cam de 20 mm. daca mergi la o clinica privata poate ai noroc sa fie mai subtire si mai usor de inghitit.
eu am facut la un spital din Cj si cama sa a fost, 20mm.
procedura dureaza cam 15 min maxim, nu este dureroasa(te da cu ceva anestezic sa nu simti) insa este neplacuta deoarece o sa iti vina sa vomezi tot timpul.
cu ajutorul acestui tub se poate vedea pe esofag sau stomac si chiar intestin daca ai ceva probleme, cum ar fi ulcer, gastrita, esofagita, daca suferi de reflux, etc.
in cazul in care ai probleme eu iti recomand sa mergi sa faci endoscopia, desi este neplacuta, sa tii macar ce ai si ce sa tratezi.
daca mai ai nevoie de informatii ti le dau cu placere
succes
erica_healthy
Postat pe 9 Martie 2009 14:06
Buna!Endoscopia este o analiza relevanta in depistare bolilor de stomac.N este greu de facut,nu doare,nu dureza mult,ai usoara senzatie de grata,usoara jena in gat dupa ce retrage furtunasul.Daca esti din Buc.NU te duce la municipal,mai bine la spitalul militar sau la medsana.Fa analiza daca trebuie,sa nu iti fie teama,nu te lua dupa cei care se vaita si te sperie,asa cum a spus si d'ra,nu e greu de facut,tema e mare cand vezi furtuasul acela,dar nu e asa greu cum pare Sanatate
51160
Postat pe 1 Aprilie 2009 14:22
Hmmm dupa cate raspunsuri s-au dat e clar ca nu e prea placut , DAR e foarte important sa o faci!! la mine daca nu faceam analiza habar n-aveam ca am ulcer duodenal,de la o gastrita netratata la timp am reusit sa fac ulcer. Sincer,la mine nici dupa 3 ani nu mi s-a rezolvat problema cu dureri,arsuri,balonare dar asta e..tin regim,medicam la o anumita perioada pt ca mereu reapar durerile.
Ideea e sa mergi sa o faci ca e cea mai sanatoasa metoda de a descoperi ce ai si a nu lua tratament dupa ureche !!Endoscopia nu tine mai mult de 15 min,la mine din pacate anestezia nu si-a facut efectu asa ca pot sa spun ca fara anestezie nu a fost chiar asa de urat(mint putin) dar tot raul spre bine si multa sanatate !!
healthy001282
Postat pe 13 Mai 2009 13:50
iti recomand sa faci daca trebuie se vede mai bine si tit ia si acid din stomac pt mai multe analize nu iti fie frica ca iti da cu un spray in gat inainte sa iti introduca tubul pe gat cad realizezi ce se intampla e gata sa terminat
kudika102208
Postat pe 18 Mai 2009 16:56
Ai grija unde mergi pentru endoscopie.
Eu am fost la Fundeni si a fost groaznic,simteam ca nu se mai termina..depinde si cine o face,ce medic...la mine a fost o incepatoare si m-a chinuit groaznic...
carcg
Postat pe 1 Iunie 2009 11:44
acest examen se face neplacut din vina noastra eu l-am facut de 3 ori ,prima data la fel si eu din auzite am plecat la cabinet cu frica . La cabinet doctorita mi-a spus sa stau relaxata sa respir normal si cand imi va baga tubul in gat sa respir adanc (am uitat sa specific in gat se da cu un sprei de anestaziat). am facut asa cum mi sa recomandat si pot spune ca daca stai relaxata si trafi aer in piept dupa care respiri normal nu vei avea acesta neplaceri de care se vorbeste ,vei avea o senzatie putin ciudata cand iti va trage tubul afara nu va fie frica mergeti si va investigati din timp . dau acest raspuns pentru alte persoane interesate care nu stiu ce inseamna endoscopia. multa sanatate cine vrea mai multe lamuririi le dau cu placere eu am ulcer gastric duodenal cu nisa de 5 ani si gastroduodenita iar la ultima endoscopie am fost diagnostificata si cu un mic divertricul la stomac .Va doresc multa sanatate
healthy002386
Postat pe 2 Iunie 2009 13:34
buna!as dori sa va intreb cam cat este pretul unei endoscopii....la cab.particular sau la spital?.ms astept raspunsul vostru
healthy006104
Postat pe 3 Septembrie 2009 20:32
buna la spitalul Gerota de la Foisorul de Foc o poti face gratis daca aranjezi cu un medic de acolo, sfatul meu este sa nu o faci, eu am facut-o si mi-a fost foarte rau, daca ai probleme in cazul meu am avut o gastrita cronica si slava domnului am scapat de dureri care erau groaznice primavara si toamna, o batrana mi-a spus sa iau dimineata pe stomacul gol o biluta cat un bob de porumb de pelin pe care o asezat in putin miez de paine si o inghiteam sa nu simt ca este foarte amar, din prima zi nu am mai avut nimic este bine sa iei cel putin o saptamana, de doi ani nu mai am nici o problema este ceva magic, incearca si te vei convinge, tratreaza si alte probleme, chiar nu mai m-am imbolnavit de nimic de atunci insa eu am luat doar 4 zile ca asa este dupa ce te simti bine nu mai dai importanta, succes!
margele
Postat pe 3 Septembrie 2009 20:53
De la: claudioasa, la data 2009-09-03 20:53:19buna la spitalul Gerota de la Foisorul de Foc o poti face gratis daca aranjezi cu un medic de acolo, sfatul meu este sa nu o faci, eu am facut-o si mi-a fost foarte rau, daca ai probleme in cazul meu am avut o gastrita cronica si slava domnului am scapat de dureri care erau groaznice primavara si toamna, o batrana mi-a spus sa iau dimineata pe stomacul gol o biluta cat un bob de porumb de pelin pe care o asezat in putin miez de paine si o inghiteam sa nu simt ca este foarte amar, din prima zi nu am mai avut nimic este bine sa iei cel putin o saptamana, de doi ani nu mai am nici o problema este ceva magic, incearca si te vei convinge, tratreaza si alte probleme, chiar nu mai m-am imbolnavit de nimic de atunci insa eu am luat doar 4 zile ca asa este dupa ce te simti bine nu mai dai importanta, succes!


Scuza-ma ca te intreb, am si eu aceasta problema...am auzit ca pelinul este excelent, dar, din cate stiu este o planta, se face din ea ceai, nu stiu cum se poate lua in paine, sub forma de bobite...te rog sa ma lamuresti...multumesc.
Daleen
Postat pe 11 Februarie 2010 11:41
De la: healthy001282, la data 2009-05-13 13:50:18Hmmm dupa cate raspunsuri s-au dat e clar ca nu e prea placut , DAR e foarte important sa o faci!! la mine daca nu faceam analiza habar n-aveam ca am ulcer duodenal,de la o gastrita netratata la timp am reusit sa fac ulcer. Sincer,la mine nici dupa 3 ani nu mi s-a rezolvat problema cu dureri,arsuri,balonare dar asta e..tin regim,medicam la o anumita perioada pt ca mereu reapar durerile.
Ideea e sa mergi sa o faci ca e cea mai sanatoasa metoda de a descoperi ce ai si a nu lua tratament dupa ureche !!Endoscopia nu tine mai mult de 15 min,la mine din pacate anestezia nu si-a facut efectu asa ca pot sa spun ca fara anestezie nu a fost chiar asa de urat(mint putin) dar tot raul spre bine si multa sanatate !!


eu mi-am facut la academica medical endoscopie capsulara. e la fel de "deranjanta" ca o aspirina. :) buna inventie
happym0m
Postat pe 24 Iunie 2010 16:12
Eu am facut endoscopie. E destul de nasol. Nu vreau sa te sperii, dar va fi foarte greu, te vei simti ca un zombi si inainte si dupa. Eu te sfatuiesc sa faci pentru ca e mai bine sa stii ce ai pentru a sti ce este de facut pe viitor.
kudika_4461
Postat pe 6 Aprilie 2012 18:19
puteti sa mi spuneti pretul eaxact al unei endoscopii ?va rog mult
Lazau_Razvan_1
Postat pe 23 Martie 2013 23:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Probleme cu somnul ..... 73 De la: bumbu83 5 Februarie 2015 07:22
ulei de peste capsule 10 De la: gentleone 22 Aprilie 2010 15:59
Traumele psoriazisului 8 De la: Vrabie_Loredana 17 Octombrie 2011 13:22
Tratament dermatita seboreica si SOP (sindromul ovarului polichistic)?? 1 De la: kudika_1040940 4 August 2020 11:40
Infectie urinara tratata cu argila? 7 De la: cmonikdulcik 3 Februarie 2010 14:33