Setari Cookie-uri

Hormonul STH

Ma numesc Danut si am o problema.Am 22 de ani si 1,58 m.Sunt destul de mic fata de baietii de varsta mea.As vrea sa stiu daca problema mea se datoreaza hormonului STH sau alta e cauza inaltimii mele.Pot sa mai fac ceva ca sa mai cresc,la varsta aceasta.exista un tratament?Astept un raspuns.Va multumesc!
claudiaflorica
Postat pe 13 Octombrie 2008 16:41
In primul rand ar fi trebuit sa mergi pana la aceasta varsta la un control endocrinologic pentru a vedea cauza hipotrofiei staturale!
Tratamentul cu hormon de crestere se face numai pana la inchiderea cartilajului de crestere, deci in primul rand ar trebui sa faci radiografia pentru a vedea daca mai exista cartilaj, daca da foarte bine, se poate trata!
Daca nu, nicio problema, sunt sigura ca ai multe alte calitati care compenseaza inaltimea scazuta!
Exista o vorba din popor:"Esentele bune se tin in sticlute mici!"
miky_bv_90
Postat pe 22 Noiembrie 2008 11:05
uite da, poate te ajuta aceasta stire, cine stie... bafta si daca merge spune-ne de rezultat, adresa mea : iriramo2005@yahoo.com
si uite si adresa cu stirea ce te intereseaza: http://www.banderas.ro/
ina_i
Postat pe 4 Martie 2009 20:20
Este perfect adevarat tratamentul se poate face doar pina la inchiderea cartilajului de crestere.Dar exact cum spunea Alexa1 nu inaltimea sau frumusetea exterioara conteaza oricum e efemera trece cu virsta invariabil oricate tratamente cosmetice am face.Calitatile conteaza si frumustea interioara.Cine te iubeste trebuie sa te iubeasca pentru tine insuti nu pentru ca esti gras sau slab sau pentru ca estei inalt sau mai putin inalt.Vei vedea asta cu timpul daca acum nu crezi.
maria1931
Postat pe 3 Aprilie 2009 08:40
excelenta voastra,doamna sa va multumesc si eu,ca ,,privitor,,aici an ,,media internet,, pentru calitatea de a multumi un om ,,cu ce are,, si pentru fraza ca ,,maxima,, evident care place,...scuze pentru scrisul dificil ,,nu agramat,, am o disfunctie beurologica an remisie lenta,..... saadaug si eu o maxima s o numim asa, se zice ca oa,enii cu picioare mari sunt prosti,,..un domn mai micut ,,mignion,, cred ca proportional atr picioare nu supradimensionate,.... sutposibile calitati magistrale an ce a ce l priveste pe domnu subiect expus,...sic volo nihil sine deo.....
kudika002209
Postat pe 10 Februarie 2010 13:45
excelenta voastra,doamna sa va multumesc si eu,ca ,,privitor,,aici an ,,media internet,, pentru calitatea de a multumi un om ,,cu ce are,, si pentru fraza ca ,,maxima,, evident care place,...scuze pentru scrisul dificil ,,nu agramat,, am o disfunctie beurologica an remisie lenta,..... saadaug si eu o maxima s o numim asa, se zice ca oa,enii cu picioare mari sunt prosti,,..un domn mai micut ,,mignion,, cred ca proportional atr picioare nu supradimensionate,.... sutposibile calitati magistrale an ce a ce l priveste pe domnu subiect expus,...sic volo nihil sine deo.....
kudika002209
Postat pe 10 Februarie 2010 13:47
Nu sunt indicate tratamentele hormonale deoarece efectele secundare sunt grave.....diabet.....fiul meu s-a confruntat cu o astfel de situatie si acum are aproape 1.80 (eu am doar 1,55 cm- credeam ca este ceva ereditar)....Mi s-a spus ca sunt medici care ar face astfel de tratamente fara sa precizeze si efectele pe termen lung.....cred ca vrei sa fii in primul rand sanatos.....
Mergi totusi pentru un consult la spitalul Parhon (La metrol la Aviatorilor).
Trebuie sa faci sport!
Mult noroc
maria_neagu351
Postat pe 4 Iunie 2010 11:11
incearca sa faci sport,(baschet,inot,ca tot vine vara).Eu personal sunt impotriva medicamentelor daca nu este absolut necesar sa fie administrate
kaprioara
Postat pe 4 Iunie 2010 11:46
Ai putea lua
L-arginina 500 mg/zi si
Multiminerale 600 mg/zi, de la magazinele naturiste.


tenzica
Postat pe 4 Iunie 2010 12:41
Eu am 22 de ani si am 1,53, e adevarat datorita unor probleme de sanatate. Am vrut la un moment dat sa fac tratament de crestere dar doctora nu m-a lasatl, a spus ca e foarte periculos.Ar fi trebuit totusi sa mergi pana acum la medicul endocrinolog, daca esti din Bucuresti iti pot recomanda unul foarte bun.
ramo_darkgirl
Postat pe 4 Iunie 2010 13:05
Nu este adevarat cu inchiderea cartilajului, sau nu 100%. Exista produse cu hormon de crestere care sunt recomandate si varstiniclor! Este vorba despre compusi cu arginina. incearca sa cauti pe net, sau pur si simplu pe site/ul calivita.ro. SUcces!
mihaela_tmichelle
Postat pe 5 Iunie 2010 08:12
De la: mihaela_tmichelle, la data 2010-06-05 08:12:55Nu este adevarat cu inchiderea cartilajului, sau nu 100%. Exista produse cu hormon de crestere care sunt recomandate si varstiniclor! Este vorba despre compusi cu arginina. incearca sa cauti pe net, sau pur si simplu pe site/ul calivita.ro. SUcces!


acelea au efect antiimbatranire nu de crestere.. trebuie consultat un endocrinolog, neaparat.
camiflorea
Postat pe 5 Iunie 2010 08:40
De la: tenzica, la data 2010-06-04 12:41:30Ai putea lua
L-arginina 500 mg/zi si
Multiminerale 600 mg/zi, de la magazinele naturiste.




explica te rog mecanismul prin care il vor face sa creasca in inaltime!
camiflorea
Postat pe 5 Iunie 2010 08:41






--------------------------------------------
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 5 Iunie 2010 23:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce parere aveti despre compatibilitatea intre zodii? Cum se intelege un varsator cu un taur? 38 De la: healthy001593 14 Decembrie 2009 20:41
Buna sunt un baiat si as vrea sa va intreb daca ... 4 De la: cjcrdd 2 Februarie 2010 21:15
nodul de la injectii 12 De la: negoitamaria 9 Aprilie 2010 08:50
intoxicatii 5 De la: mcornelia19 19 Februarie 2009 08:52
asistent radiolog 2 De la: bel60 4 August 2009 10:05