Setari Cookie-uri

copil care se drogheaza

ce e de facut cand ai un copil care se drogheaza? caci din cate am vazut ajutor medical si sustinere.... nu prea exista.... ce poti sa faci intr-o astfel de situatie?
carmen79
Postat pe 24 Octombrie 2008 16:10
Ma gandesc k ai putea apela la un psiholog care l-ar ajuta....Multa sanatate!
crinac
Postat pe 22 Decembrie 2008 07:35
buna....si eu m-am drogat timp de 3 luni ....si asta doar ptr ca eu credeam ca nu ma intelege nimeni si ca toti sunt impotriva mea , ptr ca am plk in italia si imi pierdusem in 2 ani toate prs dragi mie (toti bunici si un amik) si apoi m-am avut anturajul , mai intai am incercat , apoi am incercat din nou si tot asa .....noroc ca am avut iubitu care ma sprijinit si ma certa si imi dadea sfaturi ....si in final m.am lasat ptr ca mi-am dat seama ca de la droguri (cana-ca am consumat eu)poti muri ....ptr ca ajunsesem parca eram ,,moarta,, si parinti NU pot ajuta in cazul acesta si nici PSIHOLOGUL ...tine doar de o prs care sa te ajute si sa-ti fie aproape......
acum pot sa zik ca sunt un om FERICIT .....
kytycrisa
Postat pe 12 Ianuarie 2009 18:58
PS : am 15 ani
kytycrisa
Postat pe 12 Ianuarie 2009 18:59
De la: lela74, la data 2009-01-26 09:22:12si ce ai cautat la 15 ani in italia.....nu trebuia sa fi la scoala?
nu vreau sa te supar....dar pur si simplu nu inteleg.....
lela74
Postat pe 26 Ianuarie 2009 09:23
pai .....sunt cu parinti aici la scoala....locuiesc aici ;)
o zii buna
kytycrisa
Postat pe 2 Februarie 2009 21:46
Buna!Cred ca un psiholog bun i-ar fi de mare ajutor.Sprijin si intelegere din parte familiei si a prietenilor.Sanatate si reusita.
51160
Postat pe 4 Februarie 2009 17:18
Prietena mea are si ea o problema.Fiul ei este dependent de jocurile de noroc.Mai exact joaca la ruleta.Este disperata si nu stie ce sa mai faca, mai ales ca baiatul se imprumuta de la camatari,a jucat mii de euro.Ce sa mai faca? a tot incercat sa il ia si cu binele si cu amenintari,degeaba,se potoleste 1-2saptamani,apoi o ia de la capat.Imi pare foarte rau pentru ea si eu nu stiu cum sa o mai ajut,mai ales ca si eu sant mama.Poate da cineva un sfat?Multumesc.
51160
Postat pe 4 Februarie 2009 17:28
depinde de drog...dar nici psihiatrul nici psihologul nici parinti nici prieteni..NIMENI nu l poate ajuta decat el...trebuie sa se loveasca cu capul de ciment ca sa si dea seama sunt foarte nenorocite TOATEEEE si asta include si "iarba" in exces...mai conteaza si varsta si anturajul!;)
tot ce trebuie sa faca este sa scape de anturaj si sa treaca prin ceva fff dureros provocat acestu "trend"
take care
e_l_l_y
Postat pe 10 Februarie 2009 16:51
aici ai maxima dreptate ,,, ANTURAJUL este de vina , dar de multe se ajunge la asa ceva numai ca sa parem MARI in fata celorlalti ,,,
kytycrisa
Postat pe 11 Februarie 2009 14:47
da asa e , numai ca nu numai cu seringa te poti droga , si cu tigari si altele , si pot sa zik 100 la 100 din cei cu varsta peste 20 de ani s au apucat de fumat numai din cauza la nijte prostii (anturajul , sa fie in TOP cu ceilalti etc , etc) sau din cauza la probleme , si acuma nu se mai pot opri , asa si cu drogurile , nu e asa usor sa te lasi , 1) iti poti pierde gasca 2)e greu la inceput ptr ca simti nevoia si 3 ptr ca te simti inlaturat de ceilalti ,si treci prin asa zisele Crize ....
kytycrisa
Postat pe 12 Martie 2009 21:47
Pe mine nu ma mai mira nimic.Sunt din Constanta si sunt cel putin 3 magazine de "vise","weed shop" etc de unde iti cumperi jointuri si pastile LEGALE si spre surprinderea mea sunt in toata tara asa ca ramane doar la alegerea noastra daca vrem sa drogam sau nu.Ieri chiar am vazut un reportaj despre fosti drogati reabilitati care au fost ajutati undeva la un centru de prin Bucuresti chiar nu mai retin exact.Daca se drogheaza cu heroina ar trebui sa treaca pe un substitut,sper ca m-am exprimat corect.In principiu la spital ar trebui sa aflati mai multe detalii.Sanatate
nobody_kudika
Postat pe 20 Martie 2009 02:42
As vrea sa incerc sa va spun ceva, sper, folositor: este adevarat ca psihicul influenteaza fizicul, dar este la fel de adevarata si reciproca: si fizicul influenteaza psihicul. Multe persoane cu adictii (inclusiv alcool, jocuri etc) au lipsa de aminoacizi esentiali (precursori neurotransmitatori), lipsa de acizi grasi Omega 3, un teren biologic prea acid etc. Deci va recomand o dieta cat mai alcalina (plante frunze verzi crude, suc castraveti etc- vedeti cartea cu dieta Young) si niste suplimente cu aminoacizi, minerale, vitamine (B3,C) etc. Magneziul este folositor pt. a trata dependenta la cocaina. Am mai citit ca s-a facut un studiu in Iran care a demonstrat eficienta plantei Passiflora in vindecarea simptomelor de "withdrawal".
Si nu va dati batuti si nu va pierdeti speranta !

dusa
Postat pe 13 Aprilie 2009 19:36
Hristos a inviat!Va spuneam de problema prietenei mele,baiatul ei joaca la ruleta,chestia asta cred ca e mai rau ca un drog,nu mananca,a slabit,e nervos.Eu nu l-am mai vazut de cateva luni,dar imi pot imagina cum arata,iar prietena mea este disperata ,nu mai stie cum sa faca sa il ajute,este si ea bolnava de inima,acum a facut si diabet tip2,eu nu mai stiu ce sa ii spun si cum sa o incurajez,a mers cu el la psiholog,degeaba,el nu isi doreste sa se vindece.Ce sfat sa ii mai dau si cum o pot ajuta,am refuzat sa o ajut cu bani,oare am facut bine?Acum si-a pus casa in vanzare sa ii poata plati datoriile(o are mostenire de la o matusa)Am simtit nevoia sa va cer ajutorul pt prietena mea.O zi buna.
51160
Postat pe 22 Aprilie 2009 15:42
Cred ca cel mai bun sfat este sa-i testeze nivelele de neurotransmitatori - poate ca excesul de dopamina conduce si la slabirea in greutate, poate or mai fi si alte cauze.
dusa
Postat pe 23 Aprilie 2009 17:57
Pai daca HRISTOS A INVIAT cerei lui cel inviat ajutor, nu umblati la psihologi, sau sa vinzi casa e o mare prostie, EL va auzi strigatul de disperare , si intervine EL ,cind noi vom gasi tot felul de solutii ne va lasa pe noi sa o rezolvam ,.Cel in cauza binenteles trebuie sa inteleaga atunci cind e treaz si inpreuna cu toti prieteni , cunoscuti si intreaga fa. sa strige la DUMNEZEU CU TOATA INCREDEREA, DIN TOATA INIMA SI EL VA AUZI STRIGATUL DISPERAT . Cauta si alta persoana cu multa credinta , cu post si rugaciune scest soi de DEMONI cu siguranta va esi , ca acel indracit din GADARA. Nu cunosc numele presoanei , eu doresc sa va ajut din toata inima si STAU SA CRED CA SE VOR ADAUGA SI ALTI I, CHEAR DORESC SA FIE SI UN ANUNT DE FELUL ACESTA PE N E T . Nu umblati la cei ce va zic din CARTI,CAFEA si mai stiu eu la ce fel de metode INCULTE DIABOLICE ca asa metode SUPARA FATA DOMNULUI. DUMNEZEU SA DEA BINECUVINTARE CELOR CE O CER si ma rog din toata inima SA FIU BINE INTELES, DOAMNE DA IZBINDA ,DOAMNE DA BIRUINTA. Am trait si alte experiente si prin HARUL DOMNULUI ISUS HRISTOS CEL CRUCIFICAT A GASIT SOLUTI CE NU MA GINDEAM ,GRORIE CELUI INVIAT .
gligorvichi
Postat pe 3 Iunie 2009 09:28
chiar credeti ca prin Biserica se rezolva totul ??? un toxsicodepent nu cred ca s-ar lasa de droguri numai prin RUGACIUNE sau prin frecventarea unei BISERICI , ptr ca acea prs viseaza doar sa consume , si sa se simpta cat mai bn asta e parerea mea , ptr ca cam dificil sa te lasi de asa ceva , numai prin biserica , dat in carti , cafea sau altele , totul vine de la SUBCONSTIENT si acolo trebuie lucrat , adik cu un psiholog care sa faca prs respectiva sa isi dea seama ca ceea ce face nu e bine , , ,
kytycrisa
Postat pe 3 Iunie 2009 22:58
Dupa parerea mea,parintii fac o foarte mare greseala cand isi ajuta copiii dependenti(de orice)cu bani pt a-si plati datoriile,cand ii iau cu frumosul si incearca sa le dea impresia ca totul va fi bine,indiferent de ce se va intampla.Daca as fi pusa intr-o asemenea situatie,as fi foarte radicala!Intr-adevar,prima faza ar fi cea a discutiei.Daca n-ar merge asa,as trece la treaba si as recurge la restrictii.Doamna Edorina05,sunt de parere ca prietena dumneavoastra a gresit foarte mult cand a inceput sa-si ajute fiul dependent cu bani,mai ales cand si-a scos casa la vanzare!Daca a incercat prin toate mijloacele sa-l ajute(si cu frumosul,si cu amenintarile),dar el nu a vrut sa se lase ajutat...ar trebui sa caute ajutor specializat.
Nu va mai dadaciti copiii,chiar daca au probleme!Trebuie sa-i responsabilizati,nu sa-i handicapati!Nu sa le incurajati comportamentul!Intr-adevar,le trebuie o palma puternica de la viata pentru a-si reveni de unii singuri,dar la o minte bolnava nu e suficient nimic.
Daca acel baiat care este dependent de ruleta ar fi rupt de tot ce inseamna adictia lui si daca s-ar trezi intr-un mediu foarte dur,ce credeti ca ar face?Ar muri?S-ar imbolnavi?In niciun caz!Si-ar baga mintile in cap!Ce fel de fiu este acela care-si aduce mama intr-o asemenea stare incat sa-si vanda casa?!Cat de nerecunoscator poate fi?!Asta e o prostie imensa din partea lui.El nu e bolnav,e doar iresponsabil!Eu l-as trimite in armata sau intr-un mediu asemanator.
Dependentii de stupefiante au nevoie de,ma repet,ajutor specializat.Daca nu-si pot reveni singuri,necesita internare,nu mangaiere,nu dadaceala,nu incurajari!Alintul mamei trebuie sa vina in alte momente,nu atunci cand acel copil isi creaza tot felul de scuze pentru a fi cum e si pentru a continua ce face.Ar trebui trezit la viata,ar trebui sa vada ce inseamna viata reala,ar trebui scuturat bine si ajutat(in adevaratul sens al cuvantului).
Poate par cam radicala,dar...trebuie sa recunoastem ca in prea putine cazuri problemele de genul isi gasesc rezolvarea in Biserica sau cu indulgenta parinteasca.
Aphrodisia
Postat pe 9 Iunie 2009 12:29
maxima drepate
kytycrisa
Postat pe 11 Iunie 2009 15:25
De la: Aphrodisia, la data 2009-06-09 12:29:30Dupa parerea mea,parintii fac o foarte mare greseala cand isi ajuta copiii dependenti(de orice)cu bani pt a-si plati datoriile,cand ii iau cu frumosul si incearca sa le dea impresia ca totul va fi bine,indiferent de ce se va intampla.Daca as fi pusa intr-o asemenea situatie,as fi foarte radicala!Intr-adevar,prima faza ar fi cea a discutiei.Daca n-ar merge asa,as trece la treaba si as recurge la restrictii.Doamna Edorina05,sunt de parere ca prietena dumneavoastra a gresit foarte mult cand a inceput sa-si ajute fiul dependent cu bani,mai ales cand si-a scos casa la vanzare!Daca a incercat prin toate mijloacele sa-l ajute(si cu frumosul,si cu amenintarile),dar el nu a vrut sa se lase ajutat...ar trebui sa caute ajutor specializat.
Nu va mai dadaciti copiii,chiar daca au probleme!Trebuie sa-i responsabilizati,nu sa-i handicapati!Nu sa le incurajati comportamentul!Intr-adevar,le trebuie o palma puternica de la viata pentru a-si reveni de unii singuri,dar la o minte bolnava nu e suficient nimic.
Daca acel baiat care este dependent de ruleta ar fi rupt de tot ce inseamna adictia lui si daca s-ar trezi intr-un mediu foarte dur,ce credeti ca ar face?Ar muri?S-ar imbolnavi?In niciun caz!Si-ar baga mintile in cap!Ce fel de fiu este acela care-si aduce mama intr-o asemenea stare incat sa-si vanda casa?!Cat de nerecunoscator poate fi?!Asta e o prostie imensa din partea lui.El nu e bolnav,e doar iresponsabil!Eu l-as trimite in armata sau intr-un mediu asemanator.
Dependentii de stupefiante au nevoie de,ma repet,ajutor specializat.Daca nu-si pot reveni singuri,necesita internare,nu mangaiere,nu dadaceala,nu incurajari!Alintul mamei trebuie sa vina in alte momente,nu atunci cand acel copil isi creaza tot felul de scuze pentru a fi cum e si pentru a continua ce face.Ar trebui trezit la viata,ar trebui sa vada ce inseamna viata reala,ar trebui scuturat bine si ajutat(in adevaratul sens al cuvantului).
Poate par cam radicala,dar...trebuie sa recunoastem ca in prea putine cazuri problemele de genul isi gasesc rezolvarea in Biserica sau cu indulgenta parinteasca.



are nevoie de foarte multe psihoterapie si un centru specializat in adictie, din pacate modelul medical ajuta doar in prima parte a dezintoxicarii, daca nu exista un centru de servicii complexe in acest sens va remite si se va intoarce la adictie. Oricat de scumpa ar fi sustinerea in astfel de centru merita ca sa poti scoate copilul din aceasta robie!
seherezada
Postat pe 7 Iulie 2009 07:30
eu zic ca o sa-si revina singur, depinde doar cat de dependent e. si depinde si ce consuma. daca e marijuana, eu zic sa-l lasi, planta asta are o gramada de proprietati, de ex distruge celulele canceroase. recunosc, mai fumez si eu o tigara din cand in cand. dar cred ca ai putea incerca treaba cu psihologul, depinde din ce unghi privesti toata treaba asta
druidi
Postat pe 26 Iulie 2009 10:39
ma pregatesc intens pentru a infiinta un centru pentru cei cu adictie.....sper sa si reusesc.......este un domeniu in care exista o mare nevoie si foarte putine centre specializate...in general se intervine medical si pentru ca nu se acorda servicii post medicatie, aceste persoane cad din nou prada dependentei. Este nevoie de servicii si pentru familie, sper sa ma ajute Bunutul sa reusesc!
seherezada
Postat pe 26 Iulie 2009 16:02
cel mai imp este ca baiatul sa inteleaga ca nu face bine.totul pleaca d la el.chiar dk il obligi cv, nu o sa faca decat ce doreste.incearca sa vb cu el, sa-l convingi.oricum nu numai asta este necesar.trebuie sa te duci la medic sa-l internezi pt a scapa d subst straine din corp care le-a acumulat.apoi, prin tratamente adecvate , si cu multa iubire, v-a scapa.depinde in ce stadiu e ca poate se drogheaza d mult timp, si e mai greu.oricum,ajuta-l sa revina p calea cea buna bafta
m_geani
Postat pe 1 Noiembrie 2009 19:02
pai si tu dc te-ai apucat d droguri?kytycrisa. cei mai multi se apuca impinsi de pb fara rezolvare, care nu se mai termina.si eu am avut perioade f grele in care nu mai suportam p nm, nici p mn.si multe depresii.dar nu am fol droguri.totul a venit d interior.stiu ca drogurile t fac sa uiti d pb.sau unii se apuca d curiozitate apoi nu se mai lasa, sau d anturaj
m_geani
Postat pe 1 Noiembrie 2009 19:06
incearca sa vb cu el sal faci sa inteleaga k ceea ce face nu e bn ptr el...fii alaturi si ca mama si ca prieten etc
fata_healthy
Postat pe 14 Decembrie 2009 14:56
un terapeut.e diferit de psiholog.va pot gasi pe cineva daca sunteti din buk prin recomandare.dar daca copilul d voastra nu doreste sa renunte si nu constientizeaza nu stiu ce puteti face..si aflarea motivelo care au dus la aceata situatie..numai bine
dya_healthy
Postat pe 14 Decembrie 2009 22:02
Cei care se apuca de droguri au in 99% din cazuri niste dezechilibre biochimice la nivelul creierului. Ei experimenteaza stari negative (depresie, iritabilitate etc) inainte de a se apuca de droguri, iar acestea ofera o senzatie de euforie prin modificarea nivelelor dopaminei, noradrenalinei, vasopresinei etc.
Un copil/adult care se drogheaza sau are orice alt tip de dependenta SE POATE VINDECA numai dupa ce isi echilibreaza biochimia creierului. Exista niste studii exceptionale facute de Joan Mathews Larson si alti medici din SUA, cu experienta de peste 25 de ani in vindecare. Aceste studii arata f. clar ca dietoterapia si terapia ortomoleculara aduc vindecarea in cateva luni, fara timp pierdut pe la psiholog.
dusa
Postat pe 16 Decembrie 2009 12:16
trebuie sa te apropii sufleteset de acel copil sa vezi care au fost motivele care l -au determinat sa recurga la droguri, sa mergi cu el la un psiholog si s ail tii aprpe de tine ca parinte d esufletul tau. Sper sa fi trecut deja problema si sa se fi terminat totul cu bine !
Aproape_eu
Postat pe 21 Ianuarie 2010 18:04
De la: adina_evol, la data 2009-03-20 02:42:13Pe mine nu ma mai mira nimic.Sunt din Constanta si sunt cel putin 3 magazine de "vise","weed shop" etc de unde iti cumperi jointuri si pastile LEGALE si spre surprinderea mea sunt in toata tara asa ca ramane doar la alegerea noastra daca vrem sa drogam sau nu.Ieri chiar am vazut un reportaj despre fosti drogati reabilitati care au fost ajutati undeva la un centru de prin Bucuresti chiar nu mai retin exact.Daca se drogheaza cu heroina ar trebui sa treaca pe un substitut,sper ca m-am exprimat corect.In principiu la spital ar trebui sa aflati mai multe detalii.Sanatate




Fara suparare,dar daca sunt magazine de "vise" ce?...nimeni nu le baga pe gat nimanui,nu?Eu am avut anturaj in care toti fumau,beau si mai tarziu am aflat ca consumau si prostii de astea si...eu nu beau,nu fumez,nu consum prostii(nici nu am incercat).Erau colegi de clasa ,amici din copilarie,cu care discutam,ieseam la un suc(eu consumam suc,restu alcool..ma simteam bine cu ei,dar nu incercam sa consum ce consumau ei).Daca atat ii duce pe uni capu sa ia toate prostiile sa viseze,pai sa viseze pana.........
Pacat de parinti!
cami_goanga10
Postat pe 8 Martie 2010 16:59
Unui om ii poti explica ce-i bine si ce-i rau(daca este mic si nu poate face diferenta intre bine si rau),daca nu intelege de vorba buna,sa faca ce vrea.
cami_goanga10
Postat pe 8 Martie 2010 17:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sarcina 17 De la: kudika_13324 11 Ianuarie 2013 16:26
daca nasti in Italia,beneficiezi de ceva bani,alocatie??? 2 De la: kudika226898 10 Octombrie 2011 11:52
cum sa te ingrijesti corespunzator 1 De la: polinka 1 Octombrie 2012 17:49
Produse Naturiste 11 De la: skeeto 3 Martie 2011 21:49
mod de administrare 6 De la: didii_io 7 Februarie 2009 18:32