alaptarea

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:
Rating curent alaptarea: (2.5 din 2 voturi)

katz Avatarul lui katz

3 mesaje
Oras: craiova

sunt o mamica cu un puiut de doua luni si sunt disperata pt. ca in ultimul timp mi s-a diminuat secretia lactata; de fapt inca de la nastere nu am avut o cantitate prea mare de lapte; va rog sa ma sfatuiti ce as putea sa fac sa nu-mi pierd laptele !!!! am incercat cu ceai de la fares pt. stimularea lactatiei si pastile naturiste galafor si nu m-au ajutat f. mult. va multumesc pt.faturi
Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra Kudika.ro
Comanda cartea COPILUL VEGETARIAN de la editura Advent, Rm. Valcea si citind-o vei invata cum sa pastrezi laptele. Succes. Adresa de e-mail unde poti face comanda este:advent.org@hotmail.com sau da o cautare prin google Casa de ditura Advent si poti comanda acolo. Elena
piera32 Avatarul lui piera32

6 mesaje

Buna !
ceea ce este absolut necesar este SOMNUL. Trebuie sa dormi cat de mult, cand
doarme si bebe, iar de treburile casei sa se ocupe sotul, familia,etc....
De asemeni, ajuta sa consumi multe supe, lichide in general.....
Si nu uita sa bei o cana cu lapte cald si miere inainte de culcare. In fiecare
seara!
lexmit31 Avatarul lui lexmit31

3 mesaje
Oras: bucuresti

Trebuie sa bei multe lichide mai ales apa plata, cam 2 litri/zi,ceai de fenicul si anason, mai incearca si galactogil sunt granule care imbunatatesc lactatia. succes
raluca.trimbitasu Avatarul lui raluca.trimbitasu

2 mesaje
Oras: ploiesti

Buna,
Si eu am fost obsedata sa-mi alaptez baietelul, si am baut cam 2 litri de ceai pe zi facut din chimen, anason, fenicul si seminte de marar, luate de la plafar, ( separat si la amestecam eu ) si cate 1 lingura de galactogil de 3 ori pe zi dizolvat in 250 ml de lapte cald. Si asa am reusit sa-l alaptez pana la 7 luni si o zi , pana nu a mai vrut el sa suga. Bafta multa si nu te lasa!!!
Fosta membra Kudika.ro
sideris.ro/blog/mama-si-copilul/ingrijire-bio-organica-mamici/6-...
maij Avatarul lui maij

3 mesaje

desi pare ceva de pe timpul bunici,eu am mincat zilnic ceapa......in salata,cu brinza cu oua,cu rosii si beam bere cam o sticla pe zi si am crescut doi copii care acum au copii si ei
succes ika
romdesimed Avatarul lui romdesimed

169 mesaje

NUUUU alcool (bere)...trece in lapte....nici ceapa, usturoi...s-ar putea sa nu-i placa lui bebe gustul si sa refuze sa suga...

Cu odihna si hrana sanatoasa vei putea sa-ti hranesti si pruncul la san...
Daad Avatarul lui Daad

1 mesaj

Liniste, incredere si mult timp petrecut impreuna, lipit de tine; organismul tau are nevoie de odihna, puiul are nevoie de afectiune si apropiere. Alapteaza-l de cate ori e nevoie, ai rabdare si totul va veni de la sine. Am doi baieti pe care i-am alaptat (6 luni respectiv 18 luni). Celui mic i-am suplimentat laptele in primele 2 luni pt ca eu aveam putin si mergeam sigur spre pierderea laptelui cand am hotarat sa nu-i mai dau supliment, sa-l alaptez la cerere si totul s-a reglat cam in 2 sapt. La 6 luni am inceput serviciul si l-am alaptat inca 1 an! Cu cel mare am cedat sfaturilor de a suplimenta, de la 3 luni, seara cu lapte (cu cereale) pentru a putea sa ma odihnesc noaptea. Nu a fost tocmai bine, la 6 luni nu mai aveam lapte. Momentele alaptarii sunt magice, merita tot efortul!

INCREDERE si totul va fi bine!
51160 Avatarul lui 51160

175 mesaje

Buna!Lichide mai multe,sucuri de fructe,facute in casa,salate(fara ceapa sau usturoi)mancaruri care iti plac si nu in ultimul rand,liniste,fara stres,plimbari,armonie.Poti consulta si un medic.Sanatate multa tie si puiului tau si Maica Domnului sa il ocrotesca si sa il pazeasca de toate relele.
allinuta2000 Avatarul lui allinuta2000

19 mesaje

Trebuie sa te odihnesti,trebuie sa mananci bine si mulge-te des cu cat te mulgi mai mult cu atat ai mai mult lapte.Eu asa fac ma mulg sau ii dau lui sa suga.Bafta.
alexandra25 Avatarul lui alexandra25

110 mesaje

la mine situatie e alta, fetita mea nu vrea sa suga lapte si nu din cauza sanilor, forma sfarcurilor e ok, gustul laptelui e dulce ca de nuca(a gustat sotul meu:). insa fetita mea suge numai dupa ce o adorm. acum ca implineste 7 luni e si mai capricioasa, mananca orice decat sa vada sanul in fata ochilor. am probleme ca am prea mult lapte si probabil prea gras, ca nu am stiut ce sa mai fac cu el. mama zicea ca o sa scap dupa ce trece fata de 6 luni , ca zicea ea ca nu o sa mai am destul lapte, dar vad ca nu e asa. oricum am spus ca fac orice sa stiu ca puiul meu va creste sanatos, asa ca am suportat storsul, sanii plini si durerosi si o alaptez. cand avea fetita 2 luni am facut prostia sa ii dau laptele din biberon dupa ce il storceam si tipa cand vroiam s-o alaptez la san, dar incetul cu incetul am eliminat sticluta si acum asa si continuu, o adorm cu suzeta si apoi o alaptez cand ii scot suzeta ii bag sanul in gurita si mananca frumos. e vesela cand se trezeste ca e satula. iar la greutate, slava Domnului, fetita mea e bine si greluta, ca se minuneaza medicii cat de armonios creste. sincer daca as putea as da lapte la mamele care au bebei si mai putin lapte, tot mai bine decat sa-l arunc pe canal, salvez de la foame un alt bebe. dar asta e, fiecare cu problema lui. stiu insa ca se bea ceai de soc pt mai mult lapte, mi-a zis mama
succes