Setari Cookie-uri

alaptarea

sunt o mamica cu un puiut de doua luni si sunt disperata pt. ca in ultimul timp mi s-a diminuat secretia lactata; de fapt inca de la nastere nu am avut o cantitate prea mare de lapte; va rog sa ma sfatuiti ce as putea sa fac sa nu-mi pierd laptele !!!! am incercat cu ceai de la fares pt. stimularea lactatiei si pastile naturiste galafor si nu m-au ajutat f. mult. va multumesc pt.faturi
katz
Postat pe 1 Decembrie 2008 11:21
Comanda cartea COPILUL VEGETARIAN de la editura Advent, Rm. Valcea si citind-o vei invata cum sa pastrezi laptele. Succes. Adresa de e-mail unde poti face comanda este:advent.org@hotmail.com sau da o cautare prin google Casa de ditura Advent si poti comanda acolo. Elena
elenapridie@yahoo.com
Postat pe 16 Decembrie 2008 09:27
Buna !
ceea ce este absolut necesar este SOMNUL. Trebuie sa dormi cat de mult, cand
doarme si bebe, iar de treburile casei sa se ocupe sotul, familia,etc....
De asemeni, ajuta sa consumi multe supe, lichide in general.....
Si nu uita sa bei o cana cu lapte cald si miere inainte de culcare. In fiecare
seara!
piera32
Postat pe 26 Decembrie 2008 11:45
Trebuie sa bei multe lichide mai ales apa plata, cam 2 litri/zi,ceai de fenicul si anason, mai incearca si galactogil sunt granule care imbunatatesc lactatia. succes
lexmit31
Postat pe 28 Decembrie 2008 01:38
Buna,
Si eu am fost obsedata sa-mi alaptez baietelul, si am baut cam 2 litri de ceai pe zi facut din chimen, anason, fenicul si seminte de marar, luate de la plafar, ( separat si la amestecam eu ) si cate 1 lingura de galactogil de 3 ori pe zi dizolvat in 250 ml de lapte cald. Si asa am reusit sa-l alaptez pana la 7 luni si o zi , pana nu a mai vrut el sa suga. Bafta multa si nu te lasa!!!
raluca.trimbitasu
Postat pe 9 Ianuarie 2009 12:43
http://sideris.ro/blog/mama-si-copilul/ingrijire-bio-organica-mamici/6-trucuri-diverse-pentru-cresterea-bebelusului/
sideris
Postat pe 14 Ianuarie 2009 09:33
desi pare ceva de pe timpul bunici,eu am mincat zilnic ceapa......in salata,cu brinza cu oua,cu rosii si beam bere cam o sticla pe zi si am crescut doi copii care acum au copii si ei
succes ika
maij
Postat pe 28 Ianuarie 2009 18:29
NUUUU alcool (bere)...trece in lapte....nici ceapa, usturoi...s-ar putea sa nu-i placa lui bebe gustul si sa refuze sa suga...


Cu odihna si hrana sanatoasa vei putea sa-ti hranesti si pruncul la san...
romdesimed
Postat pe 10 Februarie 2009 11:12
Liniste, incredere si mult timp petrecut impreuna, lipit de tine; organismul tau are nevoie de odihna, puiul are nevoie de afectiune si apropiere. Alapteaza-l de cate ori e nevoie, ai rabdare si totul va veni de la sine. Am doi baieti pe care i-am alaptat (6 luni respectiv 18 luni). Celui mic i-am suplimentat laptele in primele 2 luni pt ca eu aveam putin si mergeam sigur spre pierderea laptelui cand am hotarat sa nu-i mai dau supliment, sa-l alaptez la cerere si totul s-a reglat cam in 2 sapt. La 6 luni am inceput serviciul si l-am alaptat inca 1 an! Cu cel mare am cedat sfaturilor de a suplimenta, de la 3 luni, seara cu lapte (cu cereale) pentru a putea sa ma odihnesc noaptea. Nu a fost tocmai bine, la 6 luni nu mai aveam lapte. Momentele alaptarii sunt magice, merita tot efortul!

INCREDERE si totul va fi bine!
Daad
Postat pe 8 Martie 2009 17:39
Buna!Lichide mai multe,sucuri de fructe,facute in casa,salate(fara ceapa sau usturoi)mancaruri care iti plac si nu in ultimul rand,liniste,fara stres,plimbari,armonie.Poti consulta si un medic.Sanatate multa tie si puiului tau si Maica Domnului sa il ocrotesca si sa il pazeasca de toate relele.
51160
Postat pe 24 Martie 2009 08:39
Trebuie sa te odihnesti,trebuie sa mananci bine si mulge-te des cu cat te mulgi mai mult cu atat ai mai mult lapte.Eu asa fac ma mulg sau ii dau lui sa suga.Bafta.
allinuta2000
Postat pe 8 Mai 2009 15:25
la mine situatie e alta, fetita mea nu vrea sa suga lapte si nu din cauza sanilor, forma sfarcurilor e ok, gustul laptelui e dulce ca de nuca(a gustat sotul meu:). insa fetita mea suge numai dupa ce o adorm. acum ca implineste 7 luni e si mai capricioasa, mananca orice decat sa vada sanul in fata ochilor. am probleme ca am prea mult lapte si probabil prea gras, ca nu am stiut ce sa mai fac cu el. mama zicea ca o sa scap dupa ce trece fata de 6 luni , ca zicea ea ca nu o sa mai am destul lapte, dar vad ca nu e asa. oricum am spus ca fac orice sa stiu ca puiul meu va creste sanatos, asa ca am suportat storsul, sanii plini si durerosi si o alaptez. cand avea fetita 2 luni am facut prostia sa ii dau laptele din biberon dupa ce il storceam si tipa cand vroiam s-o alaptez la san, dar incetul cu incetul am eliminat sticluta si acum asa si continuu, o adorm cu suzeta si apoi o alaptez cand ii scot suzeta ii bag sanul in gurita si mananca frumos. e vesela cand se trezeste ca e satula. iar la greutate, slava Domnului, fetita mea e bine si greluta, ca se minuneaza medicii cat de armonios creste. sincer daca as putea as da lapte la mamele care au bebei si mai putin lapte, tot mai bine decat sa-l arunc pe canal, salvez de la foame un alt bebe. dar asta e, fiecare cu problema lui. stiu insa ca se bea ceai de soc pt mai mult lapte, mi-a zis mama
succes
alexandra25
Postat pe 8 Mai 2009 16:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
viitoare nasa de botez....help 8 De la: alfredodecurtofreco 27 Octombrie 2010 10:06
Sarcina sau nu 54 De la: BEL_AMY1 13 Ianuarie 2011 15:28
Dureri de sani. help! 12 De la: cmonikdulcik 23 Februarie 2011 16:09
SALINA ARTIFICIALA TIMISOARA SUSESI 1 De la: office_salinasusesi_ro 14 Februarie 2010 21:35
Copilasi 22 De la: kudika418821 19 Iulie 2012 20:32