Maladia Ombredanne

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:

lcdavidro Avatarul lui lcdavidro

7 mesaje

Am fost diagnosticat cu aceasta maladie inca de la varsta de 10 ani (acum am 48). Am suportat pana acum 5 interventii chirurgicale si se pare ca voi ajunge cat de curand, iarasi la "cutit". M-am cam saturat sa tot fac operatii la fiecare 2-3 ani. Stie cineva ce as putea sa fac ca sa scap de problema aceasta? Ultimile 3 operatii le-am facut in aceeasi zona (cap femur stang) si am inteles ca daca problema recidiveaza de prea multe ori in acelasi loc, ea poate devenii "agresiva". Orice sfat este binevenit.

Multumesc anticipat.
Raporteaza abuz de limbaj
carmen26ro Avatarul lui carmen26ro

14 mesaje
Oras: craiova

Buna.Putem vorbi mai mult pe email sau mess.Nu stiu cat de mult te pot ajuta,dar incerc.Pe curand
healthy000859 Avatarul lui healthy000859

3 mesaje

buna,
si eu am aceasta maladie, am identificat-o la varsta de 12 ani si acum am 35 ani. Pana acum am facut 6 operatii.Te inteleg si stiu ce simti...
Fosta membra Kudika.ro
mai craciune ,tu esti chiar nesimtit.
Una din cele mai răspândite «maladii» ale prezentului este cea a «buzunarului gol». Dacă vrei să reduci numărul celor suferinzi, dă-le oamenilor șansa să câștige pe măsura propriei valori. Este cel mai bun remediu!
maria1931 Avatarul lui maria1931

262 mesaje

Despre cine vorbesti ememgabriel ?cred ca ai gresit topicul....

7 mesaje

De la: healthy000859, la data 2009-03-22 00:42:36buna,
si eu am aceasta maladie, am identificat-o la varsta de 12 ani si acum am 35 ani. Pana acum am facut 6 operatii.Te inteleg si stiu ce simti...

A facut-o si eu pe a sasea. Toate bune si frumoase. Mii dde multumiri pentru dl. doctor Badila Adrian & co. de la Spitalul Universitar Buc. Nu ma bucur, dar ma relaxeaza faptul ca nu sunt singur in aceasta situatie. Dupa fiecare operatie am sperat ca: "gata asta e ultima", dar n-a fost asa. Daca ai mai multe date ale problemei, evident as fi incantat sa mi le spui si mie. Multa bafta si mai ales sanatate. lcdavidro@yahoo.com
Laurentiu
nelunelu Avatarul lui nelunelu

1 mesaj

Salut , daca vrei sa ma ajuti si pe mine te rog adaugama in lista ta de mess. nelunelu61
healthy015558 Avatarul lui healthy015558

2 mesaje

De la: healthy000859, la data 2009-03-22 00:42:36buna,
healthy015558 Avatarul lui healthy015558

2 mesaje

cine vrea sa vb si cu mn sa intre pe id meu sint interesat sa aflu mai multe despre aceasta maladie id meu nelunelu61 va multumesc mult
healthy000859 Avatarul lui healthy000859

3 mesaje

salut!
cum va mai simtiti?
eu m-am operat pt a saptea oara si e bine operatia. Dar nu-mi place pentru ca mai imi cresc ciocuri in alte trei locuri...si ma dor...
vand_goblenuri Avatarul lui vand_goblenuri

1 mesaj

si yo am aceaste boala MALADIA OMBREDANNE si a fdost descoperita de un medic din constanta in urma cu 40 de ani /.Am fost operata de 5 ori si ar mai fi de operat dmar nu mai deranjeaza restul .mar interesa opiinile altor persoane cu aceasta boala .vand_goblenuri@yahoo.com

7 mesaje

Pana la urma intrebarea e: a reusit cineva sa stopeze boala, sau a auzit cineva ca se poate stopa? Eu am 3 operatii in acelasi loc (din cele 6 facute) si doctorii mi-au spus ca risc sa dezvolt cancer daca evolutia nu inceteaza.
Multumesc.
LadyL Avatarul lui LadyL

1 mesaj

Nu exista tratament si nici vreun leac, in afara de aceste interventii chirurgicale, in cazul in care e absolut necesar - exostoza apasa pe vreun nerv important ori durerea e chiar de nesuportat.
S-a tot spus ca evolutia bolii stagneaza odata ce scheletul osos ajunge la maturitate, mie inca imi apar, mamei mele la fel, si ea are deja o varsta... matura.
Daca stii engleza, cauta MHE sau HME (multiple hereditary exostoses) pe Google si afli mult mai multe. Vei vedea si cazuri mult mai grave, deci cata vreme functionezi, poti merge, te poti misca, nu te doare insuportabil, eu zic sa-ti traiesti viata linistit si sa nu te mai gandesti la boala asta.
AdeLyn_Constantin_Ios... Avatarul lui AdeLyn_Constantin_Iosif_1

1 mesaj

Bai omule,tu ai facut doar 5 operati si ai 40,50 de ani,dar eu ce sa zic am doar 12 ani si deja am 26 de operatii.