Setari Cookie-uri

ciupercile se transmit doar prin sex sau le poti face tu?

sunt insarcinata luna a treia,iar dr ginecolog mi-a zis ca am ciuperca si mi-a dat ovule intravaginale.cu primul copil tot la fel,am avut ciuperca de la inceputul sarcinii si mi-a zis ca am facut-o de la antibiotice fiind gripata in perioada aceea.acum acelasi raspuns am primit ca de la medicamente am facut,dar de data aceasta am luat doar vitamina c si ceva pt gat cu propolis fiind racita usor.eu sunt impreuna cu sotul de 5ani si nu l-am inselat niciodata.intrebarea mea e: ma inseala sotul,fac eu ciuperca de la medicamente sau asa fac femeile gravide pe timpul sarcinii? astept raspunsul vostru,poate intr-un final pricep si eu ce se petrece cu mine...
mesaros_lidia
Postat pe 11 Decembrie 2008 17:58
nu stiu exact cum este in timpul sarcinii dar stiu k poti face ciuperca daca iei tratament medicamentos cel putin 3 zile, mai ales daca iei antibiotice. nu toti doctorii precizeaza acest aspect dar de multe ori la farmacie ti se recomanda si un antifugic. eu de cate ori trebuie sa iau antibiotic iau si un antimicotic( ketoconazol in special) dar mi-e frica nu cumva sa se obisnuiasca organismul cu el si sa nu mai reactioneze. oricum este desul de usor sa iei ciuperca, fie ca te duci la cineva in vizita si te asezi pe wc , indiferent cat de curata este acea persoana. se pare ca toate suntem purtatoare dar nu la toate se manifesta.oricum daca ai facut o data sigur vei mai face numai ca s-ar putea sa nu se manifeste asa tare. si am mai auzit o chestie de la un dr ginecolog: ciuperca se face si daca iti speli chilotii la mana. e recomandat sa fie spalati la mashina pt k manual nu ii limpezim asa bine si detergentul ramas pe ei, desi nu-i vizibil, provoaca astfel de reactii. indiferent cum le facem, putem sa incercam sa ne ferim si daca nici asa merge....tratament. mai mult nu stiu ce sa iti spun. decat sa iti urez sanatate si sa ai un bebe sanatos si sa te bucuri de el :*
aura_m
Postat pe 22 Decembrie 2008 09:49
in general organismul uman este invadat in fiecare minut de catre diversi paraziti(ciuperci,bacterii,virusuri,fungi,etc)numai ca acestea sunt combatute de catre SISTEMUL IMUNITAR !!! in momentul in care sistemul imunitar numai functioneaza la parametrii optimi din diverse cauze(alimentatie necorespunzatoare,fumat,stress,poluarea din mediul inconjurator,factori emotionali foarte puternici) parazitii care ne invadeaza organismul gasesc teren propice pentru a declansa diverse boli si afectiuni.asa si in cauza de fata,sa in cazul administrarii unor antibiotice care ne "ajuta" in diverse cauze,dar ne slabesc sistemul imunitar(vezi declansarea candizozei dupa consumul de antibiotice)
aceste neplaceri le putem remedia cu un produs revolutionar,considerat cea mai mare descoperire a medicinei preventive ce se numeste " FACTOR DE TRANSFER" extras din colostru bovin si din galbenus de ou de gaina...mai multe detalii pe www.4life.com sau pe www.4life-romania.ro sau pe www.transferfactor.de sau pe www.4vidas.es
japoline
Postat pe 28 Decembrie 2008 18:12
Nu cred ca e momentul sa te gandesti daca te inseala sotul.
E psibil sa iei si de pe colacul de toaleta, incercati de fiecare data sa trageti apa inainte de a folosi toaleta, iar daca e musai sa va asezati pe ea incercati sa o tapetati inainte cu multa harie - asta in cazul in care mergi in vizita, sau la job.
Daca vine cineva in vizita si foloseste toaleta poti dupa terminarea vizitei sa folosesti manusi - lavete, mult clor sau DOMESTOS.
Mai bine putina paranoia decat sa innebunesti dupa chinuidu-te in fiecare seara cu ovule.
Bafta si Sanatate!
cristina_lavinia
Postat pe 31 Decembrie 2008 19:02
Buna! Cauzele pot fi multiple. De la simpla predispozitie pentru anumite boli la un PH vaginal nepotrivit,medicament, consultatii cu manusi nesterilizate sau tinute despachetate intr-un aer viciat,baie in cada insuficient dezinfectata si clatita,dusul permitand apei sa se scurga continu,lenjerie intima insuficient spalata sau tinuta in locuri neigenice,sau care nu se schimba ori de cate ori este nevoie, igiena insuficienta inainte sau dupa actul sex si de fiecare data ori de cate ori este nevoie intr-o zi si multe altele. Recomand luarea in calcul al acestor aspecte precum si un tratament responsabil la ambii parteneri
nicusor
Postat pe 9 Martie 2009 09:27
In timpul sarcinii imunitatea este scazuta, de aia de si zice ca e bine daca ai racit si vrei sa ai copii sa iti faci inainte de a lua medicamente un test de sarcina-eu personal am fost racita in timpul fiecarei sarcini facand chiar pneumonie,nu am stiut k sunt insarcinata si am luat medicamente cu pumnul in 1 luna fiind-copilul s-a nascut prematur si a murit la 10 zile- atunci un medic batran mi-a zis sa fac teste de sarcina inainte.,Pe un organism imunitar slabit e normal sa faci ciuperca si mai ales daca ai antibiotic k si tratament-ia impreuna cu antibioticul metronidazol sau altceva sa te fereasca de ciuperca.Nu cred k e cazul sa iti banui sotul...
flocinela
Postat pe 9 Martie 2009 11:11
si ink ceva -tratament ar trb sa faceti amandoi dak vrei sa dea rezultate, asta dak ati avut contact sexual de cand zici tu k ai ciuperca.Sa folosesti doar lenjerie de bumbac, lejera,nu polyester sau alte plastice
flocinela
Postat pe 9 Martie 2009 11:14
incearca sa pui si putin bicarbonat de sodiu in apa cu care te speli si nu folosi sapunul.
Mirelas2002
Postat pe 9 Martie 2009 14:11
nicusor, daca stam sa curatam fiecare pata, fiecare punctisor ne imbolnavim cu nervii. Eu din cate stiu n-am ciuperci, cosuri sau alte probleme asemanatoare, pastrez curatenia cat pot, dar exagerarile de genul 3-4 dusuri pe zi mi se par aiurea...prin dusuri multe si curatenie excesiva iti distrugi imunitatea, pielea are stratul ei de celule moarte etc care are si rol protector daca tu tot timpul o bruschezi o speli nu faci decat sa-i distrugi imunitatea, apa de la robitent/ dush are suficient clor incat uneori ma intreb daca mai e nevoie sa fol. gel de dush. Ganditi-va cate lume face baie in mare, la strand, la bazin si nu are nimic. daca iti ingrijesti pielea, fara sa exagerezi, in principiu nu ar trebui sa ai probleme. Nu uitati ca ciupercile de piele in general se dezvolta la umbra si umiditate, daca lasati pielea sa respire si faceti o baie de soare moare orice ciuperca. Oricum ciupercile in general nu prezinta o problema, se trateaza sau dispar de la sine destul de usor.
lara007_healthy
Postat pe 9 Martie 2009 19:35
Buna Lara!pentru intretinerea igenei m-am referit la cea intima, acolo fiind secretii, in cazul discutat,mai abudente. Cat priveste dusul nimeni nu-l face atat de des precum spui, eu ma refeream la faptul ca prin dus folosim mereu apa proaspata care se scurge pe noi, fara sa mai luam contact cu apa murdara prin spalare.Cred ca nu mai inteles bine, dar asta nu ma impiedica sa-mi mentin cunostintele medicale acumulate in f. multi ani de activitate fara insa a ma supara pentru aprecierile tale.Cu bine , poate mai avem ocazia sa discutam. PA
nicusor
Postat pe 10 Martie 2009 16:55
Draga mea, candidoza face parte din flora vaginala normala, numai ca in cantitate f mica, e normal ca in timpul sarcinii la unele femei sa se dezvolte pe baza scaderii imunitatii. Eu aveam candidoza cand eram virgina, am o problema de imunitate si nu pot scapa definitv de ea, asta e.Stai linistita, va trece, numai ca trebuie tratata local ca sa nu ia bebe daca nasti natural.
oanasioli
Postat pe 10 Martie 2009 23:59
Stiti ca 4 din 5 femei au anexita dar medici inu ne trateaza? Cred ca suntem cam multi pe planeta si asa devin mai multe femei infertile. Eu ma cerut de mai multe ori tratament insa nu mi s-a dat. Am cerut de la medicul de familie insa se trateaza foarte greu. Vorba vesnica a ginecologilor este ,ai o anexita mai veche , dar te alsa asa, nu iti prescriu tratament. Stiu asta din experienta dar si de la multe alte femei. Si anexita determina niste secretii albe, chiar daca nu ai ciuperci sau vreo boala.
Arlene
Postat pe 12 Martie 2009 23:39
ce e anexita asta ca o sa fiu paranoica???

raspundeti-mi va rog !!!!

multumesc. :*
diana_princessa
Postat pe 13 Martie 2009 21:14
si daca totusi sotul te inseala asta se face si din asa ceva
kudika098645
Postat pe 22 Mai 2009 07:23
De la: diana_princessa, la data 2009-03-13 21:14:32ce e anexita asta ca o sa fiu paranoica???

raspundeti-mi va rog !!!!

multumesc. :*
Conform dictionarului medical, anexita este o boala inflamatorie pelviana, care afecteaza patru din cinci femei active din punct de vedere sexual. Se manifesta prin senzatie de tensiune si de arsura locala, durere, febra, tulburari urinare sau tulburari legate de menstruatie.

Aceasta afectiune mai este cunoscuta si sub numele de boala inflamatorie la nivel pelvian si este cauzata de o bacterie care ajunge in trompele uterine.

Afectiunea prezinta doua faze: acuta si cronica. In cazul anexitei acute, la nivelul trompei uterine apare o zona inrosita care se umfla si care poate produce obstructionarea trompei. De asemenea, pot aparea arsuri sau usturimi la nivel local, episoade febrile, secretii vaginale anormale, stari de voma si o menstruatie mai indelungata. Episodul cronic urmeaza in general dupa faza acuta si se intinde pe o perioada mai lunga de timp.


de aceasta infectie bacteriana se poate scapa cu TRANSFER FACTOR PLUS
4Life
Postat pe 26 Mai 2009 21:20
Tot din categoria "asa intrebare, asa raspuns":
Da, sigur ca se pot face, dar cele mai delicioase se fac la gratar.
DrRaducu
Postat pe 24 August 2009 20:30
tarot_healthy
Postat pe 12 Noiembrie 2009 04:51
DE LA SOTUL TAU...CEL MAI PROBABIL SAU SPALARI DESE
joanne0584
Postat pe 26 Martie 2010 12:15
sigur ai o sensibilitate la medicamente,pt ca si mie mi se intampla la fel,ca atare si acum fac tot felul de investigatii.asa ca nu te mai gandi ca te inseala sotul ca patesti ca mine,riscand sa divortezi de el/dupa ce nasti incearca si fa-ti o serie de analize si trateaza fiecare ciupercuta in parte,evitand sa faceti sex fara prezervativ.in general tratamentele se fac de ambii parteneri.o sa ai mult de munca si o sa dai multi bani la doctori si pe medicamente .
succes
manudicu
Postat pe 26 Martie 2010 21:47
si eu dede 5 ani am aceata ciuperk.prima oara mi-a aparut cd aveam 18 ani si nu stiam deloc ce este si ce sa fac.speriata ma-m dus la un ginecolog sa vad ce se intanpla cu mine si acolo am descoperit k eram gravida in 3 luni,doct. mi-a recomandat sa ma spal mai des si sa nu imi fac griji k e ceva normal,k apare den cauza anticonceptionalelor (pe kre eu nu le luam) si din cauza chilotilor tanga.de atunci la o perioada de timp imi apare mereu si imi trece in curs de o saptamana.multa sanatate atat tie cat si viitorului bebe
ailimei
Postat pe 27 Martie 2010 12:32
Ia studiaza mai atenta organul sotului ,la lumina zilei si vezi tu daca e ceva deosebit .
healthy010635
Postat pe 29 Martie 2010 00:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
gama Artistry 10 De la: Terra_Mater 4 Martie 2010 20:30
tratament pentru marirea sanilor 91 De la: kudika_1015607 12 Septembrie 2016 11:09
NUANTATOR DE PAR - HELP! 2 De la: kudika325951 17 Octombrie 2010 15:20
produse de par antiage 2 De la: kudika327086 5 Noiembrie 2010 15:19
Cum imi pot face suvite acasa nu la salon? 5 De la: crysa_tm 28 Iulie 2010 11:53