Setari Cookie-uri

Dragoste sau cariera?

Ce faci cand ai de ales intre dragoste si cariera? intre un viitor sigur, confortabil si necunoscut? Shtiu.... O sa spuneti ca in ziua de azi poti sa e faci pe toate, dar nu intotdeauna poti fi wonderwoman. Ce faci cand viitorul tau pare ca e alaturi de un barbat care iti poate asigura totul: confort, dragoste, respect, relatii sociale, perspective, dar iti dai seama pe parcurs ca te-ai indragostit de altcineva? Cand nu shtii daca acest nou cineva o sa fie si in clipa urmatoare alaturi de tine sau daca chiar e cine crezi tu? Ce faci cand pare ca ai tot ce ai putea sa iti doresti de la o relatie...dar gandurile, bataile inimii tale se indreapta catre altul?Aproape un necunoscut...
Eu nu stiu cum sa raspund la intrebarea asta. Imi dau seama cum suna....vechea dilema dragoste sau bani....de fapt e vorba de dragostea aceea noua cu fluturasi in stomac si emotii si necunoscut si opusul..relatia stabila, lunga, poate chiar monotona, obisnuinta; cand nu mai shtii ce simti si pentru cine...cand iti e dor de siguranta, protectia, stabilitatea unei relatii stabile, a unui barbat langa tine care sigur te iubeste, dar totodata te-ai arunca in necunoscut...
ing3rasha
Postat pe 26 Decembrie 2008 15:26
vb de cariera ta sau cariera lui prin intermediul careia iti asigura tie un trai de viata ridicat?
dulcineea1986
Postat pe 15 Ianuarie 2009 09:20
Cariera ta este aceea de a te marita cu un tip care are bani sa te intretina? Wow, saracul barbat (pardon loc de munca) care s-a casatorit cu tine.
Cred ca mai de graba postul tau ar fi trebuit sa se intituleze Dragoste din interes sau nu, parvenire sau nu, etc...
doinababu
Postat pe 21 Ianuarie 2009 17:31
De la: giulia_girl, la data 2008-12-26 15:26:08Ce faci cand ai de ales intre dragoste si cariera? intre un viitor sigur, confortabil si necunoscut? Shtiu.... O sa spuneti ca in ziua de azi poti sa e faci pe toate, dar nu intotdeauna poti fi wonderwoman. Ce faci cand viitorul tau pare ca e alaturi de un barbat care iti poate asigura totul: confort, dragoste, respect, relatii sociale, perspective, dar iti dai seama pe parcurs ca te-ai indragostit de altcineva? Cand nu shtii daca acest nou cineva o sa fie si in clipa urmatoare alaturi de tine sau daca chiar e cine crezi tu? Ce faci cand pare ca ai tot ce ai putea sa iti doresti de la o relatie...dar gandurile, bataile inimii tale se indreapta catre altul?Aproape un necunoscut...
Eu nu stiu cum sa raspund la intrebarea asta. Imi dau seama cum suna....vechea dilema dragoste sau bani....de fapt e vorba de dragostea aceea noua cu fluturasi in stomac si emotii si necunoscut si opusul..relatia stabila, lunga, poate chiar monotona, obisnuinta; cand nu mai shtii ce simti si pentru cine...cand iti e dor de siguranta, protectia, stabilitatea unei relatii stabile, a unui barbat langa tine care sigur te iubeste, dar totodata te-ai arunca in necunoscut...


Giulia..offf...si eu am trecut printr-o astfel de mizerie sentimentala...inca nu pot sa zic clar ca am iesit din ea. Nu a fosat vorba sa aleg intre dragoste si cariera, asa cum spune topicul tau, ci sa aleg intre doi barbati : primul, cu care aveam o relatie oficiala frumoasa si linistita si alaturi de care aveam si o situatie financiara ok, si cel de-al doilea..pe care il cunoscusem recent,la fostul loc de munca...
Din momentul in care iti dai seama ca inima ta bate numai si numai pentru cel pe care il iubesti si nu pentru cel pe care ar trebui sa-l iubesti..well ..nu mai poti face nimik...
Am suferit luni in sir, cel de-al doilea nu avea curajul sa se apropie de mine si de sufletul meu, pentru ca stia ca am deja o relatie de 7 ani cu altcineva si nu vroia sa ne desparta..iar eu... Doamne, prin cata durere, prin cate lacrimi am trecut...n-am crezut vreodata ca sufletul te poate durea mai rau decat trupul. Aceasta iubire neimplinita m-a facut sa urc pe culmile durerii sufletesti...Am senzatia ca nu voi trece niciodata peste ea.
Cum sa-ti vezi de viata ta , cand numai El era viata ta?...

Dupa ce am trecut prin toate fazele, de la iubire, obsesie,durere, exasperare si apoi acceptare si durere..am ramas atta de goala pe dinanutru. A ramas numai frustrarea..si golul sufletesc.
nu mai pot sa scriu. ma innabusa iar plansul, desi mi-am promis ca eu nu o sa plang pentru un barbat niciodata.
raigam
Postat pe 26 Ianuarie 2009 21:35
... cita neincredere ... daca ati sti citi barbati sint in aceiasi situatie ... si intotdeauna aceiasi neincredere ...
iskanderya
Postat pe 27 Ianuarie 2009 22:49
bbbbbbbbbbb
asmed
Postat pe 28 Ianuarie 2009 23:15
cariera trebuie sa ti o faci prin propriile tale forte , nu prin intermediul sotului , iubitului......ideal ar fi sa le ai pe amandoua..........nu sunt genul de persoana care sa stau cu cineva doar din interes, dar ca sa dau un raspuns .........eu as alege dragostea sincera, bineinteles daca si ela ma iubeste la fel cum il iubesc si eu........ pentru ca banii se fac ...............
asmed
Postat pe 28 Ianuarie 2009 23:29
Asa este. Sunt de acord. Doar ca eu le vreau pe amandoua. As fi "goala" fara una sau fara cealalta. Sunt unii parteneri care, nu stiu din ce motive, isi "impiedica" femeia alaturi de care traiesc. Probabil ca nu le place faptul ca ea evolueaza in ceea ce priveste cariera. Dar sunt si barbati care-si inteleg partenera si atunci cele doua lucruri se pot combina perfect. Trebuie doar sa gasesti persoana.
madawhite
Postat pe 8 Februarie 2009 16:03
wow!cate dileme!pai hai sa ne lamurim pe rand.Unu:unde-i cariera si unde-i dragostea?Doi:ia in calcul ca si dragostea trece prin stomac,mai ales daca l-ai obisnuit cu asta.Trei:Ce vei mai alege cand va apare o alta dragoste?Da cand aceasta va apare in viata celui langa care vrei sa te refugiezi?Intelepciune,asta cauta!Sti vorba: "Nu dai niciodata un prieten nou pentru unl vechi!".Nu mai fi asa transanta cu tine...gaseste calea de compromis (este la indemana ta)si dupa cateva dusuri...dupa (sti tu ce vreau sa zic) lucrurile ti-se vor limpezi ca lumina zilei!Bafta!
100101
Postat pe 10 Februarie 2009 19:55
pai eu tot n-am inteles ce legatura are cariera cu dilema asta.? mie mi se pare ca trebuie sa aleaga intre doua situatii sentimentale. nu? una confortabila si una pasionala. cariera e cand studiezi, te specializezi si faci un job care de regula iti place si devii din ce in ce mai bun si ai satisfactii personale si economice.
eleain
Postat pe 10 Februarie 2009 20:30
da,chestia cu cariera,nici io n-am dilit-o!
100101
Postat pe 12 Februarie 2009 11:03
acum trebuie luata in calcul si criza financiara, riscurile carierei etc. ce azi poate parea o cariera promitatoare maine se poate dovedi un total esec.
eleain
Postat pe 12 Februarie 2009 22:21
da,din pacate asa este!Intodeauna am admirat si respectat tinerii care au facut sacrificii in viata pentru o cariera iar acuma ma intristez enorm cand vad cazuri, unde sacrificiile acestora s-au dovedit inutile.Asta este rezultatul ,vietuirii noastre intr-un stat cu o economie nefunctionala,condusa de guverne de tip mafiot,care au un singur scop,interesul de grup.Voi astia mai tineri,nu a-ti trait regimul comunist,cand dupa o facultate ,aveai un post,o functie,puteai ajuge sa conduci o fabrica,din scola ieseai foarte bine pregatit si erai intradevar respectat!Si incepea cariera.Acuma...termini o facultate buna si iesi somer!In majoritatea cazurilor.
100101
Postat pe 13 Februarie 2009 11:43
dincolo de guverne - cu care ne-am obisnuit si nu asteptam sa fim surprinsi in mod placut in viitor, cred ca e important oricum sa ai ideile clare si sa nu pierzi timpul in nebuloase, confuzii. vb de tineri in general. cea mai mare problema a tinerilor de azi e ca nu stiu ce vor sa devina sau sa studieze (nu e o critica, asa am fost si eu cu studiile). daca unul ar fi coerent de la inceput, n-ar urma o facultate de trend, fara sa aiba nici o legatura cu ce ii place sa faca. si n-ar trebui dupa aceea sa faca o a doua facultate sau cursuri de specializare care n-au nici o legatura cu ce-au studiat, ci ar continua pe linia pe care si-au ales-o. cu exceptia acestui moment economic delicat si fara precedent, in care esti conditionat in alegeri si trebuie maxima prudenta in orice faci, am crezut mereu si cred in capacitatile fiecaruia de a-si realiza aspiratiile profesionale. (cred si acum, cu riscul de a merge impotriva curentului, cred ca exista persoane care deja au inceput sa se adapteze si care folosesc momentul de criza in interesul lor).
eleain
Postat pe 13 Februarie 2009 12:17
Buna Giulia!Nu am inteles,unde este vb de cariera?Am citit doar despre dilema ta,de a alege intre doi barbati,cariera????sau poate nu am citit eu bine.Nu are nimeni dreptul sa iti spuna ce sa alegi,depinde numai de tine si de sufletul tau,daca vrei sa traiesti cu dragostea sau cu "uratul".Bafta.
51160
Postat pe 23 Februarie 2009 20:17
Giulia: cred ca, in cazul tau, cel mai bine ar fi sa ai tu o cariera, sa fii pe picioarele tale. Atunci poate ti-ai rezolva astfel de dileme mai usor... Nu vad de ce ar trebui sa depinzi de un barbat pentru bani.
Sarah_healthy
Postat pe 26 Februarie 2009 13:51
giuli,doar tu trebuie sa simti ce iti doresti cu adevarat.Si mie i se pare ca mai mult spre siguranta si cnfortul celuilant te indrepti si ai teama de nesigurata si necunoscut.Fiecare om e construit altfel,fiecare are drintele lui,nazuintele lui,tu esti o persoana care isi doreste stabilitate,siguranta zilei de maine iar nesiguranta te sperie.Oricum a cam trecu vremea romanelor de Sandra Brown,nu tot ce zboara se mananca si nu te lasa impinsa de o dorinta sexuala sa iti ratezi un viitor alaturi de un om care te iubeste si iti ofera dragoste si respect.In ziua de azi e greu sa gasesti stfel de oameni ,pe cand macho cu pletele in vant si cu buzunarele sparte gasesti pe toate drumurile.Controleaza-ti hormonii si nu mai repea greselile altora ca nu stiu care barbat merita salasi totul pr.el.Macr pe celelalt il cunosti,stii ce-ti ofera.Si apoi,daca sunteti impreuna inseamna ca simtiti ceva unul ptr.celelalt.Sa stii ca reltiile bazate pe atractie fizica puternica se ard repede,dureaza doar cele bazate pe respect si dragoste,consoldate in timp,restul sunt maculatura ieftia.Ce parere ai de Anna Karenina,am vazut a 3-a oara filmul zilele trcute,crezi ca a meritat tot sacrificiul facut?% minute de prostie costa mult in viata!Pupici,Claudia
aromena33
Postat pe 28 Februarie 2009 01:43
Si eu am avut de ales intre un barbat cu situatie materiala buna si cu care aveam deja o relatie de apeoape 2 ani, si un altul fara situatie materiala si pe care inca nu il cunosteam asa bine, nu aveam de unde sa stiu daca va exista stabilitate etc. Mi-am urmat inima si am dat vrabia din mana pe cioara de pe gard. Acum suntem impreuna de niste ani, casatoriti, am inceput sa ne construim si situatia maeriala, si sufleteste sunt foarte impacata ca am luat cea mai buna decizie posibila. Chiar este o relatie de exceptie, insa mi-am asumat un risc cand am ales-o
michelle_healthy
Postat pe 10 Martie 2009 17:04
Daca singura ta dilema in a alege se datoreaza confortului financiar trebuie sa spun ca esti putin cam superficiala. Deci pe cel cu care esti nu l-ai iubit cu adevarat niciodata, dar ai iubit ceea ce a avut sa iti ofere. Cam trist.
Am o singura intrebare, ai mentionat ca pe acest nou tip nu-l cunosti prea bine, si atunci care e exact motivul pentru care il iubesti atat de mult......!!! E usor sa te indragostesti, mai greu e sa creezi si sa menti o relatie.
kerigan_ro
Postat pe 27 Mai 2009 02:25
De la: kyru, la data 2009-02-10 19:55:25wow!cate dileme!pai hai sa ne lamurim pe rand.Unu:unde-i cariera si unde-i dragostea?Doi:ia in calcul ca si dragostea trece prin stomac,mai ales daca l-ai obisnuit cu asta.Trei:Ce vei mai alege cand va apare o alta dragoste?Da cand aceasta va apare in viata celui langa care vrei sa te refugiezi?Intelepciune,asta cauta!Sti vorba: "Nu dai niciodata un prieten nou pentru unl vechi!".Nu mai fi asa transanta cu tine...gaseste calea de compromis (este la indemana ta)si dupa cateva dusuri...dupa (sti tu ce vreau sa zic) lucrurile ti-se vor limpezi ca lumina zilei!Bafta!


am citit toate raspunsurile la acest mesaj...si unicul mesaj intelept mi s-a parut al tau Kyru...candva m-ai ajutat si pe mine cu vorbele tale pline de experienta...eu nu prea inteleg deloc faza cu indragostitul de persoane pe care nu le cunosti mai ales atunci cand esti intr-o relatie...cum poti fi asa de egoist?si asa de superficial?sa stai cu cineva doar pt bani si sa cauti in alta parte dragostea pasionala...cand a intrat in relatie un de s-a gandit?..cu aclesai succes poate sa-i displaca si urmatorul pretendent dupa ce o sa-l cunoasca...asa o sa faca toata viata?..unde mai sunt pricipiile si valorile morale in ziua de azi?...sorry dak am fost cam dura..:(
baghyrra
Postat pe 15 Iunie 2009 14:43
De la: baghyrra, la data 2009-06-15 14:43:08
De la: kyru, la data 2009-02-10 19:55:25wow!cate dileme!pai hai sa ne lamurim pe rand.Unu:unde-i cariera si unde-i dragostea?Doi:ia in calcul ca si dragostea trece prin stomac,mai ales daca l-ai obisnuit cu asta.Trei:Ce vei mai alege cand va apare o alta dragoste?Da cand aceasta va apare in viata celui langa care vrei sa te refugiezi?Intelepciune,asta cauta!Sti vorba: "Nu dai niciodata un prieten nou pentru unl vechi!".Nu mai fi asa transanta cu tine...gaseste calea de compromis (este la indemana ta)si dupa cateva dusuri...dupa (sti tu ce vreau sa zic) lucrurile ti-se vor limpezi ca lumina zilei!Bafta!


am citit toate raspunsurile la acest mesaj...si unicul mesaj intelept mi s-a parut al tau Kyru...candva m-ai ajutat si pe mine cu vorbele tale pline de experienta...eu nu prea inteleg deloc faza cu indragostitul de persoane pe care nu le cunosti mai ales atunci cand esti intr-o relatie...cum poti fi asa de egoist?si asa de superficial?sa stai cu cineva doar pt bani si sa cauti in alta parte dragostea pasionala...cand a intrat in relatie un de s-a gandit?..cu aclesai succes poate sa-i displaca si urmatorul pretendent dupa ce o sa-l cunoasca...asa o sa faca toata viata?..unde mai sunt pricipiile si valorile morale
in ziua de azi?...sorry dak am fost cam dura..:(

Eu sunt de parere ca ar trebui sa alegi cariera(oricum greu de obtinut la un loc de munca ca si angajat),in momentul cand cariera este de succes(indiferent se sex) cred ca ai suficienta intelepciune si responsabilitate sa-ti alegi persoana potrivita si nu una de ocazie.
enemgabriel
Postat pe 15 Iunie 2009 14:50
c rezi ca persoana de care te-ai indragostit te si iubeste toti barbati sint la fel nu exista barbat care sa nu -si insela sotia vb din experienta si sint si femei care isi inseala sotii in general cele care au o cariera si nu depind de barbat iar daca depind dev el cu siguranta nu o fac pt ca daca sint prine barbatul nu iarta la fel cum iarta o femeie parerea mea personala
bogdan_7000
Postat pe 22 Iunie 2009 20:55
De la: cryssa, la data 2009-06-22 20:55:17c rezi ca persoana de care te-ai indragostit te si iubeste toti barbati sint la fel nu exista barbat care sa nu -si insela sotia vb din experienta si sint si femei care isi inseala sotii in general cele care au o cariera si nu depind de barbat iar daca depind dev el cu siguranta nu o fac pt ca daca sint prine barbatul nu iarta la fel cum iarta o femeie parerea mea personala

ei uite ca eu sunt o exceptie.
enemgabriel
Postat pe 22 Iunie 2009 20:57
daca ar fi trebuit sa raspund acum o saptamana as fi zis categoric :DRAGOSTEA ... dar acum mi-am schimbat parerea. Dragoste - dragoste dar daca nu ai o situatie financiara stabila trebuie sa te injosesti tot timpul in fata barbatului si el are ultimul cuvant cand e vorba de cheltuieli.

Noi eram familia fericita, imparteam totul, banii la un loc... el munceste mai multe ore k mine si ia dublu iar eu pentru a compensa ca iau jumate cat el eram femeia gospodina din casa... tot timpul mancare facuta, curatenie , spalat si alte lucruri... Am cumparat un apartament.... am pus si 5000 € din banii nostri restul familia lui ...am bagat vre-o 10.000€ tot din bani stransi impreuna ca sa-l mobilam si tot e trebuie ca sa fie ¨locuibil¨ masina luata tot din banii nostri ... si acum vroia sa-si cumpere o motocicleta la vre-o 2500-3000€ ...si i-am zis ca avem lucruri mai importante de facut si motocicleta nu e ceva urgent ...si ia ghiciti care a fost raspunsul??? dupa atatea lucruri facute impreuna???? IMI IAU MOTOCICLETA DIN BANII MEI ca doar tu cat salar ai... poate ma enervez si strang banii separat si tu sa te descurci ..... l-am aprobat si i-am zis ca impartim banii stransi pana acum jumi-juma si de-acum fiecare cu banii lui .... si mi-a zis ca n-am nici un drept ca el castiga mai mult si ca banii mei s-au cheltuit pe mancare si celelalte cheltuieli ....

DRAGOSTEA ... am stat si eu si m-am gandit ... daca era sa ne despartim peste 10 ani tot asa o sa zica? ca e a lui tot si eu sa plec cu codita intre picioare ?? ... De azi ne-am separat cu banii si cine stie... daca am ajuns la probleme de acest gen inca din primii ani de casnicie ... cine stie cat o sa mai tina¨dragostea¨
Cand mi-a ¨aruncat nervos ¨ 1/4 din bani a zis ca oricum o sa o duca mai bine ca mine si i-am raspuns ca nici eu n-am sa mor de foame ... putin cat o sa am dar macar stiu ca e al meu ... nu se astepta sa continui cu asta credea ca glumesc cand i-am zis ca vreau sa ne separam. Am sa-i demonstrez ca ma pot descurca si fara el ...

de ce am spus toate astea? In primul rand ca sa-mi descarc sufletul ca nu vreau sa stie familia si prietenii ca nu suntem fericiti si in al 2-lea rand sa vedeti ca e important sa aveti banul vostru si sa nu depindeti de barbati ... faza ca el castiga mai mult si trece cu vederea atata timp cat femeia e cumine si hanica tine doar un timp ... cand e vorba sa va separati toate astea se uita nu ia nimeni in considerare ca femeie a muncit ca o fraiera o viata ...
Fiti inteligente fetelor :d
jessica23_healthy
Postat pe 27 Iunie 2009 19:31
tarot_healthy
Postat pe 9 Iulie 2009 11:59
citesc postarile ...situatii si situatii...eu una stiu asa: banii sunt la comun de cand ne stim, au fost perioade in care eu am castigat mai mult, amandoi am castigat la fel, el a castigat cu mult mai mult decat mine poate suta la suta , dar : niciodata , dar absolut niciodata nu s-a pus problema ca numai unul din noi sa ia decizii "ca el e cel care castiga mai mult sau el a strans bani mai multi".
deciziile au fost luate impreuna indiferent de ce natura au fost...au trecut destul de multi ani si totul a ramas neschimbat intre noi, hotararile le luam tot impreuna...in ceea ce priveste relatia, eu una am ales "cu inima" si nu regret nici o clipa alegerea facuta....ramane la latitudinea fiecaruia ce sa aleaga.....
sagara_laksami
Postat pe 18 August 2009 14:03
Hmmm... eu stiu un singur lucru: SIGURANTA mea personala (pe orice plan, inclusiv financiar) este mai presus de orice! Am facut in asa fel incat sa fiu la adapost de orice intorsatura ar putea lua vreodata relatia mea vreodata ... in rest toate bune si frumoase ... atata timp cat eu sunt in afara oricarui pericol de acest gen. Din pacate, majoritatea femeilor nu-si pun problema asa ... rezultatul este dupa cum povestesc unele persoane aici.
darksukkubus69
Postat pe 27 August 2009 10:30
De fapt tu ai de ales intre doua iubiri daca am inteles.nu intre cariera si iubire. Cariera ti-o faci singura fara ajutorul nimanui.Lupti cu toate fortele pentru asta.Pentru o iubire care te-ar ajuta in cariera ,eu ... nu as opta ptr asa ceva niciodata.Eu stiu asa ca-ti croiesti singura viitorul fara compromisuri
LumiTaf
Postat pe 30 Octombrie 2009 12:46
Exista un singur raspuns: CARIERA .
Acum poate spre sfarsitul vietii mele, regret greseala facuta la 19 ani cand am ales "DRAGOSTEA",ea mi-a oferit clipe sublime si multi ani de calvar .... in cele din urma a urmat firesc "DESPARTIREA" .Dar singurul lucru care m-a salvat din toate , a fost incercarea de a exista cu "PROFESIA" care nu m-a dezamagit ,poate eu ,atunci...
Draga mea ,siguranta zilei de maine pe care ti-o poti oferi singura iti ofera si ea o altfel de fericire ,aceea a INDEPENDENTEI ,dar si ea are un pret..
Gandeste-te intai ,pune totul in balanta sufletului tau si ea va inclina spre .."DESTIN" de fapt ...
Eu iti doresc ca INGERII SA-TI LUMINEZE CALEA !",
ba chiar le poti cere ajutorul...
IOANA1947
Postat pe 23 Ianuarie 2010 07:09
dragoste sau cariera! Daca esti intelept le faci pe amandoua.. Important e sa fii cinstit cu tine si cu partenerul! Si una si alta se pot impotmoli la un moment dat, cariera sa fie afectata de criza economica, dragostea e la indemana destinului... Nu punem problema aici ca partenerul/a te inseala (daca o face inseaman ca nu a fost dragoste), ci ca oricand unul dintre voi nu mai poate tine pasul cu celalalt - boala, deces - .Daca sentimentele sunt adevarate si nu inchipuite, la orice problema se vor cauta solutii impreuna. De aceea este esential ca amandoi sa aiba o profesie, o indeletnicire, sa poata gasi o solutie cand greul le apasa relatia. Ce am citit aici, ca este iubita de unul cu bani dar ca nu-l iubeste si nu stie daca sa renunte sau nu, si nu stie ce s-aleaga... Astea-s fite! Cand a inceput relatia il iubea? Pentru persoana care a muncit simultan, chiar daca avea salariul mai mic, cu perechea ei, nu pot sa-i spun decat ca imi pare rau ca a nimenrit asa un ticalos. Bine ca a gasit solutia.. Iar el ar trebui sa stie ca roata se intoarce, o data si o data s-ar putea sa fie invers si atunci el va fi cel care nu va avea pe unde scoate camasa. Suntem mai mult sau mai putin la mana destinului, daca facem lucururile cu onestitate ne putem descurca in orice imprejurare, daca nu, apar dileme inchipuite...
Dilema adevarata - dragoste sau cariera - inseamna ca exista posibilitatea sa renunt la studii pt ca am intalnit persoana pe care o cred sufletul meu pereche. Dar si aici e relativ, daca e iubire adevarata va fi de acord sa studiem impreuna ca sa putem razbi impreuna.
camiflorea
Postat pe 23 Ianuarie 2010 08:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hernie gastrica hiatala. 1 De la: pavel 4 Februarie 2010 22:26
degenerescenta maculara 14 De la: uzacm 7 Iulie 2014 11:21
astigmatismul 14 De la: mariam 17 Decembrie 2009 16:53
Medicamentele pentru bolnavii cronici sau Auschwitzul guvernului Boc 9 De la: doinitaeda 14 Septembrie 2010 17:06
limfedem 1 De la: ale29rei 25 Februarie 2009 02:40