Setari Cookie-uri

ce este escherichia coli?

vreau sa ma ajutati si sa mi sp ce este escherichia coli?
andreeaB1
Postat pe 23 Ianuarie 2009 14:56
Escherichia coli este o bacterie care in mod normal colonizeaza intestinul gros. In caz de imunitate scazuta, expunere la frig, nerespectarea unor anumite reguli de igiena intima, act sexual si ar mai fi si alte motive, aceasta bacterie se inmulteste exagerat la nivelul uretrei si vezicii urinare producand usturimi, urinari dese, dureri, adica o infectie urinara. Pentru confirmarea diagnosticului e necesara o urocultura, apoi antibiograma pentru alegeare corecta a antibioticului.

Numai bine,
Mirela
Mussette
Postat pe 5 Februarie 2009 21:44
Escherichia coli este o bacterie care se gaseste in mod curent la nivelul tractului digestiv inferior si se propaga cu usurinta la nivelul tractului urinar mai ales ca la sexul feminin uretra este de dimensiuni reduse (ca lungime).

Infectii urinare frecvente apar mai ales la inceputul vietii sexuale, existand si alte situatii care favorizeaza o migratie relativ facila a acestei bacterii la nivel vulvo-vaginal, respectiv uretral, datorita relatiilor de vecinatate dintre orificiul anal si vulva respectiv vagin, uretra.

Dintre factorii favorizanti ai acestei migratii pot enumera starea de constipatie cronica, starea de graviditate, greseli in igiena personala etc. Pentru solutionarea situatiei va recomand sa respectati intocmai indicatiile medicului curant si sa administrati antibioticul ce probabil va fost recomandat atat timp cat va fost indicat, chiar daca simptomatologia dispare mai repede.

De altfel cura hidrica (consumarea a minim 2,5 litri de lichide pe zi) reprezinta un factor benefic in tratamentul infectiilor urinare, mai ales in situatia in care nu se pot folosii antibiotice (daca rezultatul antibiogramei indica doar antibiotice care nu se pot folosi in sarcina).
Utilizarea Ventolin-ului la gravide necesita o evaluare atenta a beneficiului si riscului.

Acesta este larg utilizat de mult timp fara consecinte neplacute; aceasta include si folosirea sa in tratamentul amenintarii de nastere prematura. Cu toate acestea, la fel ca pentru majoritatea medicamentelor, exista putine date privind siguranta utilizarii in primele luni de sarcina, studiile pe animale evidentiind, insa, unele efecte nocive asupra fatului
gabipop
Postat pe 28 Februarie 2009 23:16
E COLI se poate combate cu TRANSFER FACTOR PLUS...vedeti declaratia medicilor din urmatorul filmulet : http://video.google.com/videoplay?docid=1583247202509668294 si aici este o specificatie a producatorului : https://media.4life.com/us/pdf/pps/TFPlusTriFactor_0907.pdf .Alte delatii le pot de pe mail.
irina4life
Postat pe 1 Aprilie 2009 21:32
De la: mirelapantilie, la data 2009-02-05 21:44:43Escherichia coli este o bacterie care in mod normal colonizeaza intestinul gros. In caz de imunitate scazuta, expunere la frig, nerespectarea unor anumite reguli de igiena intima, act sexual si ar mai fi si alte motive, aceasta bacterie se inmulteste exagerat la nivelul uretrei si vezicii urinare producand usturimi, urinari dese, dureri, adica o infectie urinara. Pentru confirmarea diagnosticului e necesara o urocultura, apoi antibiograma pentru alegeare corecta a antibioticului.

Numai bine,
Mirela


Alta zi, alta informatie noua. Multumim

In caz de umunitate scazuta se poate folosi Argintul coloidal care are capacitatea sa ne scape de 650 de agenti patogeni.
Pentru igiena intima feminina va sugerez produusl FEMINAKIT
Detalii:
www.argint-coloidal.ro

Sanatate va doresc
Beni_healthy
Postat pe 30 Iulie 2009 08:54
Sunt asistenta medicala si din cate stiu se mai numeste si colibacil este un germene gram negativ si poate da infectii urinare sau chiar infectii intraspitalicesti la cei cu imunitatea scazuta.Exista vaccinuri preparate de Institul Cantacuzino pt astfel de infectii.
cattie
Postat pe 30 Iulie 2009 11:10
Sunt asistenta medicala si din cate stiu se mai numeste si colibacil este un germene gram negativ si poate da infectii urinare sau chiar infectii intraspitalicesti la cei cu imunitatea scazuta.Exista vaccinuri preparate de Institul Cantacuzino pt astfel de infectii.

Saraca de tine!
panaitclaudia
Postat pe 12 August 2009 23:27
mie mi-a gasit acest microb in gat la un exudat!nu stiu ce cauta acolo insa stiu ca am mancat mititei si fripturici prin sect 5 asa ca atentie mare!treaba e ca dupa un tratament cu ciprofloxacina conform antibiogramei,nu imi trece!ce e de facut?
mihi_healthy
Postat pe 19 August 2009 15:08
la mine a inceput cu usturimi si arsuri la urinat acum doua luni si ceva.mi s-a facut urocultura, sumar de urina si secretie (e ceva ingrozitor la barbati, eu nu o s-o mai fac).neiesind nimic (nici gonoree, nici mycoplasma, ureaplasma, nimic) dar simptomele persistand, mi s-a dat doxicilina 21 de zile, sa fie ceva.dupa terminarea tratamentului m-am simtit tot rau, si m-am dus din nou la doctor.mi-a dat antigen de chlamydia (negativ) si spermocultura unde, de data asta mi-a iesit e-coli (nu ma mir, ca am atins cu .... un WC murdar cu o saptamana inainte de simptome).in antibiograma scria ca e sensibil la mai multe si insensibil la doxicilina (exact ce luasem eu, deci, am luat degeaba !!!).doctorul meu , fiind plecat in strainatate, m-am dus la altul, care mi-a prescris : doza unica azitromicin, levofloxacin (tavanic) 14 zile, una pe zi si, ulterior, 60 de zile, o nitrofurantiona (mi s-a zis, ca pentru a evita recaderile) pe zi.deci, in total doua luni jumate.dupa cateva zile (am luat deja azitromicin si doua levofloxacin), a revenit si doctorul meu.m-am dus si la el, mi-a recomandat doar levofloxacin 14 zile ca si celalalt (fara azitromicin si nitrofurantoin).unul dintre ei (cel cu tratamentul scurt) e mai naturist, merge mai mult pe sprijinirea organismului sa lupte , celalalt (cu tratamentul mai lung) e de parere ca trebuie lovita bacteria din prima cu toate armele, s-o omori din pripa, sa nu se cronicizeze, zicandu-mi ca la mine, infectia e cam veche de doua luni si ceva, ca e netratata pana cum (nu e vina nimaniu, daca pana acum n-a iesit nimic, ce puteau sa-mi dea la nimereala?).cel cu tratamentul scurt, mi-a zis ca mi-a dat doar atat, ca la barbati trece mai usor ca la femei (care au uretra mai scurta) si ca ar fi de ajuns, fara sulfamida (nitrofurantoin).sotia mea care o sa-si faca si ea o proba de secretie (mai mult ca sigur are si ea, nu ?) nu are absolut nici-un simptom, cat de mic.oricum, am inteles ca la femei e cam asimptomatica, foarte putine simt, la barbati e mai evidenta, ii deranjeaza mai rau, dar (se zice), se si vindeca mai usor.am citit pe forumuri de m-am infiorat, ca poate sa dureze o porcarie din asta si ani de zile.intrebarea mea este daca sa continui cu nitrofurantoin 60 de zile pentru siguranta sau nu, ca pe antibiograma nu-i trecuta nitrofurantoina (sau sunt trecute doar antibioticele, asta nefiind propriu-zis antibiotic).spuneti-mi si mie ceva despre asta (cei care au avut sau au), ca m-am speriat rau de tot, sau sunt totusi sanse sa treaca ? macar ca n-to omori de tot, poate sa ramana inactiva (sa fie prezenta dar, macar sa nu te deranjeze).mentionez ca am luat (odata cu doxicilina) protector de flora, cum voi lua si acum.n-am avut simptome de candida, nu e inflamat pe exterior, n-am avut scurgeri, urina cu sange,febra, etc., totul pare a fi intern.eu mai iau schizandra si aloe vera de catva timp (mi-au facut foarte bine, raceam cam o data la doi ani zdravan primavara si faceam si otite dupa ce veneam de la mare sau bazin si-mi intra apa in urechi, decand iau naturistele astea, nu mai am nici pe dracu).ajuta naturistele astea la e-coli, sau trebuie s-o omori intai cu antibiotic si naturistele astea pentru imunitate sunt doar adjuvante ? va multumesc si va rog sa-mi scrieti si mie, sa ma mai luminez si eu.numai bine !!
kudika_926781
Postat pe 4 Iulie 2013 22:27
se cheama cumva urovaxon ? am auzit de el, dar doctorul nu mi l-a recomandat.am o uretrita cauzat de e-coli si am inceout antibioticul din antibiograma.am pierdut doua luni, ca la primele probe nu mi-a iesit nimic, am luat un antibiotic general (doxicilina) care nu era in antibiograma de acum (deci, l-am luat degeaba).acum iau tavanik 14 zile si, unul din doctori mi-a recomandat si nitrofurantoin (desi nu e trecut in antibiograma) 60 de zile dupa tavanik.urovaxonul asta pot sa il fac acum sau dupa ce termin tratamentul si bacteria nu mai iese la probe ? sau se poate lua oricum si daca e prezent in continuare ?
kudika_926781
Postat pe 4 Iulie 2013 22:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
plantele medicinale si animalele 6 De la: crudici_ida 29 Iulie 2009 23:38
implanon implantat 4 De la: iina 24 Noiembrie 2011 14:01
prezervativul, metoda de protectie contra BTS si a unei eventuale sarcini,si....daca se rupe in timpul actului sexul? 3 De la: healthy005774 5 Octombrie 2009 16:22
sarcina? :-s 6 De la: stem_29 30 Iunie 2010 12:44
tratamente_naturiste 6 De la: alf66 20 Ianuarie 2014 00:26