Setari Cookie-uri

Himen!!!!!

imi poate spune si mie cineva la ce distanta se afla membrana himenului fata de exterior? Si cam cat sange ar trebui sa curga atunci cand faci dragoste ptr prima oara? este normal ca dupa prima experienta sexuala sa simti o usoara senzatie de durere permanenta in in vaginului?

Postat pe 22 Februarie 2009 20:34
De la: fierbinte4you, la data 2009-02-22 20:34:54imi poate spune si mie cineva la ce distanta se afla membrana himenului fata de exterior? Si cam cat sange ar trebui sa curga atunci cand faci dragoste ptr prima oara? este normal ca dupa prima experienta sexuala sa simti o usoara senzatie de durere permanenta in in vaginului?



Din cate stiu himenul se afla la circa 2 cm de exterior. Cantitatea de sange variaza de la o persoana la alta (poate sa nu iti curga deloc sau o cantitatea inseamnata de parca ai fi la menstruatie). Este normal sa simti un disconfort dupa primul contact sexual. Totusi daca sangerarea se prelungeste si durerea devine suparatoare ca intensitate si persistenta ar fi bine sa vezi un ginecolog. Totusi eu cred k toate 'problemele' tale sunt normale si nu e nimik de speriat.
annya_852004
Postat pe 21 Mai 2009 22:46
Absorbantele igienice LOVE MOON Anion sunt singurele absorbante cu actiune profilactica si terapeutica bazata pe actunea naturala a ionilor negativi ( anioni ).
Daca pana acum absorbantele "igienice" pentru femei acopereau ( ca functionalitate ) o "necesitate" - de acum, prin gama LOVE MOON Anion absorbantele igienice pentru femei capata o noua dimensiune - aceea a ingrijirii sanatatii prin metode profilactice si terapeutice active.
Datorita actiunii lor, absorbantele LOVE MOON sunt indicate pentru o serie larga de infectii si disfunctii : inflamatii si dermatite, infectii cu bacterii de toate tipurile, candidoze, mancarimi, arsuri vaginale, scurgeri excesive, dismenoree, migrene , cancer de col uterin, hemoroizi.
De asemenea materialele din care sunt fabricate sunt pure si de cea mai inalta calitate ( nu sunt folosite materiale reciclate ) - nu contin mercur, plumb, formaldehide sau componente din plastic nonbiodegradabil - care din pacate sunt de gasit in aproape orice alt absorbant. Sunt in conformitate cu standardele Comunitatii Europene.
detalii deliapetrescu@yahoo.com 0766685295
deliapetrescu@yahoo.com
Postat pe 10 Iunie 2009 16:23
tarot_healthy
Postat pe 9 Iulie 2009 11:31
Buna, vreau sa cumpar si eu aceste absorbante, un nr de telefon se poate?
2102_healthy
Postat pe 22 Iulie 2009 18:13
De la: 2102, la data 2009-07-22 18:13:27Buna, vreau sa cumpar si eu aceste absorbante, un nr de telefon se poate?
ce teapa iti iei cu ele !!!
4Life
Postat pe 22 Iulie 2009 18:56
De la: TF_, la data 2009-07-22 18:56:02
De la: 2102, la data 2009-07-22 18:13:27Buna, vreau sa cumpar si eu aceste absorbante, un nr de telefon se poate?
ce teapa iti iei cu ele !!!


de data asta ai dreptate.
dorina27
Postat pe 17 August 2009 08:23
mi'e de exemplu nu mi'a curs sange deloc nicic prima nici a doua oara..ncicodata...nu prea inteleg da nah..
petronik010792
Postat pe 25 August 2009 12:20
nici mie
crinamardare
Postat pe 5 Septembrie 2009 20:52
Nici eu nu am avut problema sangerarii.

Asa ca am intrebat un ginecolog, la prima mea vizita Mi s a raspuns ca nu toate femeile au himen. Se pot naste si fara. Nu stiu daca sa ma bucur sau nu.
Cert e ca nu as fi vrut sa fiu pe vremea bunicii, cand se iesea afara cu cearsaful sa arata la lume ca era fata mare


Mai exista un caz, cand himenul este f elastic si nu se rupe. Ca in cazul prietenei mele. Ei i l a taiat doctorul In timpul actului sexual avea un disconfort. Doctorul i l a taiat chirurgical.

Sper sa va fi lamurit
ANIKSAMAIA
Postat pe 21 Noiembrie 2009 21:44
De la: ANIKSAMAIA, la data 2009-11-21 21:44:23Nici eu nu am avut problema sangerarii.

Asa ca am intrebat un ginecolog, la prima mea vizita Mi s a raspuns ca nu toate femeile au himen. Se pot naste si fara. Nu stiu daca sa ma bucur sau nu.
Cert e ca nu as fi vrut sa fiu pe vremea bunicii, cand se iesea afara cu cearsaful sa arata la lume ca era fata mare


Mai exista un caz, cand himenul este f elastic si nu se rupe. Ca in cazul prietenei mele. Ei i l a taiat doctorul In timpul actului sexual avea un disconfort. Doctorul i l a taiat chirurgical.

Sper sa va fi lamurit

Imi place cand vad atata folclor!
Himen au TOATE femeile! Dar forma poate diferi! La fel si grosimea (cu cat este mai gros, sangerarea la deflorare este mai abundenta!). Cat despre marea interventie chirurgicala, in cazul himenelor circulare, care nu se rup in timpul actului sexual (elasticitatea nu reprezinta singura conditie!), aceasta este o bagatela, care se poate rezolva chiar si la cabinetul medicului de familie!
dr_tudose
Postat pe 22 Noiembrie 2009 02:38
De la: dr_tudose, la data 2009-11-22 02:38:49
De la: ANIKSAMAIA, la data 2009-11-21 21:44:23Nici eu nu am avut problema sangerarii.

Asa ca am intrebat un ginecolog, la prima mea vizita Mi s a raspuns ca nu toate femeile au himen. Se pot naste si fara. Nu stiu daca sa ma bucur sau nu.
Cert e ca nu as fi vrut sa fiu pe vremea bunicii, cand se iesea afara cu cearsaful sa arata la lume ca era fata mare


Mai exista un caz, cand himenul este f elastic si nu se rupe. Ca in cazul prietenei mele. Ei i l a taiat doctorul In timpul actului sexual avea un disconfort. Doctorul i l a taiat chirurgical.

Sper sa va fi lamurit

Imi place cand vad atata folclor!
Himen au TOATE femeile! Dar forma poate diferi! La fel si grosimea (cu cat este mai gros, sangerarea la deflorare este mai abundenta!). Cat despre marea interventie chirurgicala, in cazul himenelor circulare, care nu se rup in timpul actului sexual (elasticitatea nu reprezinta singura conditie!), aceasta este o bagatela, care se poate rezolva chiar si la cabinetul medicului de familie!



Bagatela sau nu, cert e ca prietena mea si a rezolvat problema la un doctor din Germania. Locuim de ceva ani pe aici.
Doctora care mi a zis ca nu toate femeile au himen, era din Romania.

Cat despre foclor, asa era datina, o stim cu totii. Si cand te mai gandesti ca inca mai e valabila.. ...


alte nelamuriri, doctore?
ANIKSAMAIA
Postat pe 22 Noiembrie 2009 22:21
De la: dr_tudose, la data 2009-11-22 02:38:49
De la: ANIKSAMAIA, la data 2009-11-21 21:44:23Nici eu nu am avut problema sangerarii.

Asa ca am intrebat un ginecolog, la prima mea vizita Mi s a raspuns ca nu toate femeile au himen. Se pot naste si fara. Nu stiu daca sa ma bucur sau nu.
Cert e ca nu as fi vrut sa fiu pe vremea bunicii, cand se iesea afara cu cearsaful sa arata la lume ca era fata mare


Mai exista un caz, cand himenul este f elastic si nu se rupe. Ca in cazul prietenei mele. Ei i l a taiat doctorul In timpul actului sexual avea un disconfort. Doctorul i l a taiat chirurgical.

Sper sa va fi lamurit

Imi place cand vad atata folclor!
Himen au TOATE femeile! Dar forma poate diferi! La fel si grosimea (cu cat este mai gros, sangerarea la deflorare este mai abundenta!). Cat despre marea interventie chirurgicala, in cazul himenelor circulare, care nu se rup in timpul actului sexual (elasticitatea nu reprezinta singura conditie!), aceasta este o bagatela, care se poate rezolva chiar si la cabinetul medicului de familie!



Bagatela sau nu, cert e ca prietena si a rezolvat problema la un doctor din Germania. Locuim de ceva vreme pe aici

Doctora care mi a zis ca nu toate femeile se nasc uc himen era din Romania.

Cat despre obiceiul din folclor, toata lumea il stie...



ANIKSAMAIA
Postat pe 22 Noiembrie 2009 22:24
De la: aniskamaia, la data 2009-11-22 22:21:04
alte nelamuriri, doctore?


Da!... ar mai fi cateva nelamuriri! In primul rand, eu credeam (ce greseala!) ca scopul unui forum ca acesta este de a inlatura unele nelamuriri, de catre cineva care stie sau care a avut exeperiente similare cu cea despre care se cere precizari! Daca, insa este un forum care permite unora sa-si etaleze desteptaciunea, si sa obtina suprematia prin afirmatii de tipul "Stiu eu!" sau "Mi-a spus mie cineva!", atunci, intr-adevar nu mai am nici o nelamurire!
In rest, trebuie sa va comunic (si nimeni nu trebuie sa fie medic pentru a judeca acest lucru!) faptul ca exista, de exemplu oameni care nu au un rinichi, o mana, un deget, etc! Bunul simt ne indeamna sa nu ne referim la ei ca la niste oameni perfect normali, la fel cum facem referire la diferenta dintre culoarea pielii, a ochilor sau a parului! In cazul despre care vorbim, comunicam celor care-si manifesta interesul doar ca, himenul nu lipseste de la nici o femeie, inafara cazurilor de malformatii in sfera genitala, dar poate sa fie atat de redus ca dimensiuni incat sa poata fi identificat cu greutate! Si asta este un lucru care le poate scapa si unora dintre confrati, fie ei din Germania sau Romania!
Iar in rest, depinde de fiecare sa se simta mai bine ca a facut o optiune complicata, cand putea face una simpla, cu aceleasi rezultate si cu aceleasi riscuri minime!

dr_tudose
Postat pe 24 Noiembrie 2009 15:25
s-a cam spus totul deja. eu nu am avut nici sangerare, nici disconfort la prima experienta sexuala si nici nu m-a impresionat in vreun mod oarecare decat prin faptul ca era ceva nou :). asa ca nu stiu cat sange ar fi normal sa curga, stiu doar ca multe fete se panichiaza cand se gandesc la primul act sexual. ma cosider norocoasa ca nu am trecut printr-o experienta neplacuta sau dureroasa la primul meu act sexual.
apropo, eu am folosit o.b.-uri inainte de a fi facut sex pt prima data, daca asta are vreo importanta :)
alexandra25
Postat pe 25 Noiembrie 2009 09:32
De la: dr_tudose, la data 2009-11-22 02:38:49
De la: ANIKSAMAIA, la data 2009-11-21 21:44:23Nici eu nu am avut problema sangerarii.

Asa ca am intrebat un ginecolog, la prima mea vizita Mi s a raspuns ca nu toate femeile au himen. Se pot naste si fara. Nu stiu daca sa ma bucur sau nu.
Cert e ca nu as fi vrut sa fiu pe vremea bunicii, cand se iesea afara cu cearsaful sa arata la lume ca era fata mare


Mai exista un caz, cand himenul este f elastic si nu se rupe. Ca in cazul prietenei mele. Ei i l a taiat doctorul In timpul actului sexual avea un disconfort. Doctorul i l a taiat chirurgical.

Sper sa va fi lamurit

Imi place cand vad atata folclor!
Himen au TOATE femeile! Dar forma poate diferi! La fel si grosimea (cu cat este mai gros, sangerarea la deflorare este mai abundenta!). Cat despre marea interventie chirurgicala, in cazul himenelor circulare, care nu se rup in timpul actului sexual (elasticitatea nu reprezinta singura conditie!), aceasta este o bagatela, care se poate rezolva chiar si la cabinetul medicului de familie!


salutare
sunt noua pe aici, dar ma intereseaza si pe mine subiectul...privitor la elasticitatea himenului, eu duc viata sexuala de 4 luni de zile si himenul este intact...doar la primul contact am avut putina durere, in rest deloc... o intrebare, asa va fi pina la prima nastere vaginala?
merci anticipat pt raspuns
healthy016456
Postat pe 22 Mai 2010 06:45
mi-am inceput viata sexuala kiar acum cateva zile si sincer sunt putin speriata pt k nici mie nu mi-a curs sange absolut deloc si nu prea inteleg dc nu s-a intamplat asta...
esme_healthy
Postat pe 27 Mai 2010 14:15
tarot_healthy
Postat pe 10 Iunie 2010 18:26
De la: healthy016456, la data 2010-05-22 06:45:48
[salutare
sunt noua pe aici, dar ma intereseaza si pe mine subiectul...privitor la elasticitatea himenului, eu duc viata sexuala de 4 luni de zile si himenul este intact...doar la primul contact am avut putina durere, in rest deloc... o intrebare, asa va fi pina la prima nastere vaginala?
merci anticipat pt raspuns


Da si nu... Se pare ca este cazul unui himen circular, destul de elastic, care a fost destins (si a aparut durerea), doar la primul contact sexual, in rest permitand penetrarea fara disconfort. Insa, afirmatia conform careia himenul este intact, daca nu a fost rezultatul unui examen ginecologic, poate sa fie inexacta. Himenul se putea fisura (rupe doar intr-o parte) la primul contact sexual, sa nu sangereze pt. ca era slab vascularizat, si (mai degraba asta ar fi explicatia!), sa nu mai creeze nici un disconfort la urmatoarele raporturi sexuale.
dr_tudose
Postat pe 14 Iunie 2010 10:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 3 De la: gaby_scumpyk 23 Februarie 2010 14:06
VA IMPLORRRRRRRR AJUTATI-MA 8 De la: healthy013494 3 Martie 2010 22:03
ce spuneti?? 1 De la: healthy007192 7 Octombrie 2009 21:19
Incompetenta cervicala si contractiile in timpul sarcinii 9 De la: pavel-craciun 20 Mai 2009 10:46
menstruatie slaba 2 De la: camiflorea 24 Martie 2010 17:31