Setari Cookie-uri

nu am menstruatie de doua luni...

Imi tot intarzia menstruatia, ba o saptamana, ba doua...asa ca am mers la ginecolog sa vad ce am (asta se intampla in ian).Test de sarcina - negativ, apoi a urmat testul de sange si o radiografie ultrasunet la tiroida( un aparat + gel special + vizulalizare pe computer).Mi s a spus ca partea dreapta e putin marita dar nu e fatala si mi a recomandat IOD timp de doua luni, dupa care sa repet testul.
Azi suntem in martie si nu am nici cel mai mic semn ca urmeaza sa mi vina menstruatia.Ar fi trebuit pe 28 feb, dar din pacate nimic.


A patit careva dintre voi ceva asemanator?
Cum ati tratat o ?
E posibil sa devin sterila, daca nu mai am menstruatie? (probabil ca vb prostii,dar nu am nici cea mai mica idee despre ce se intampla cu mine, nimeni nu mi a explicat altceva decat ce am scris mai sus)

ANIKSAMAIA
Postat pe 25 Martie 2009 18:28
Stai linistita, sterila nu o sa fii de la asta, insa du-te sa te vada si un endocrinolog,poate e pe baza hormonala.Nu ai scris ce varsta ai!!Sunt niste injectii de la care iti vine ciclul daca nu esti insarcinata.Sa ne dai de veste.Multa sanatate!!!!
martonfi
Postat pe 5 Aprilie 2009 16:12
De la: dr_juci, la data 2009-04-05 16:12:18Stai linistita, sterila nu o sa fii de la asta, insa du-te sa te vada si un endocrinolog,poate e pe baza hormonala.Nu ai scris ce varsta ai!!Sunt niste injectii de la care iti vine ciclul daca nu esti insarcinata.Sa ne dai de veste.Multa sanatate!!!!


Luna asta urmeaza sa merg din nou la doctora.
Mi a si zis de fapt ca atunci cand nu vine menstruatia sunt doua cauze :1- esti insarcinata. 2 - probleme hormonale.
Iar principalul organ care se ocupa cu echilibrul hormonal in organism este tiroida.Atunci cand este vorba de stres, de consum nervos,etc., tiroida o ia razna.
Asa ca am luat iod timp de doua luni de zile, dupa recomandarea doctoritei.

Am 22 ani si nu sunt insarcinata.

ps: As dori sa mi spui cum se numesc injectiile.






ANIKSAMAIA
Postat pe 6 Aprilie 2009 18:24
Buna fetelor.Si eu am patit de multe ori sa nu ciclu regulat,dar..nici rau nu mi`a parut ;)). Tin sa mentionez ca am avut ,,intarziere/ absenta,, timp de 1 an in care nu m`a dus la medic sau sa fi luat ceva medicamente sa`mi vina,nici vb, si apoi,dupa trecerea acelui an,mi`a venit iar. Acum am intarzieri iar de o luna,dar nu ,,iau masuri,,,cand a fi` sa vina,vine. E ceva in interior oare? adik ceva probl. de am ,,efectele,, astea? Am 22 d ani :D
deni_healthy
Postat pe 25 Aprilie 2009 17:13
mi s-a intamplat si mie. doctorul mi-a prescris 10 pastile de dufaston, insa tampita de farmacista mi-a dat 20! am luat 10 plus vreo 4-5 (by mistake)
la cateva zile mi-a venit menstra. de fapt, hemoragie
alte pastile, fiole, vitamine etc. pt oprirea acesteia.

ai vesti?

ramona_eliza
Postat pe 25 Aprilie 2009 17:23
Salut fetele....si eu am avut intarzieri de cate 4 luni la menstruatie, sfatul meu ar fi sa mergeti la un endocrinolog. Eu in urma consultatiei la endocrimolog am inteles ca sufar de Sindrom de ovare polichistice.Am primit tratament cu Metformin si Duphaston pentru o luna si deocamdata nu am mai avut intarzieri. Pentru Deni...eu zic ca ar trebui sa mergi la un medic , chiar daca acum poate nu te deranjeaza atat de mult faptul ca nu ai menstruatie in timp poate vei dorii sa faci copii si atunci vei avea probleme.
corina_2009
Postat pe 28 Aprilie 2009 10:28
cred ca trebuie sa mergi la un ginecolog,sa faci ecografie,nu stiu ce varsta ai dar poate s-a instalat o menopauza .mergi sa faci tratament si o ecografie ,ceva nu e normal.de la tiroida sunt si asa probleme dar trebuie mers si la ginecolog neaparat.se poate rezolva daca mergi.si daca ai cu tiroida ceva mergi la alt doctor pentru ca trebuie facute analize ,ecografie trebuie mers la amandoi.cauta medic bun.si tinate de tratament si de ei multa sanatate.
belami
Postat pe 28 Aprilie 2009 10:44
O zi buna.Iti recomand un supliment alimentar pe baza de plante,fara efecte secundare asupra organismului,care stimuleaza secretia de testosteron in organism,responsabil cu problemele legate de menstruatie.Am mai recomandat si altor persoane,si a avut efect.Nu este medicament! Nu are efecte negative! Se gaseste si in farmacii naturiste,si la colaboratori ai firmei.Este un produs fabricat in Eger (Ungaria) de un grup de cercetatori oncologi,farmaceuti si fitoterapeuti.Pt detalii aludmann@yahoo.com.Numai bine.
elli29
Postat pe 12 Mai 2009 14:37
DA IN ULTIMUL AN DE LICEU,AM TRECUT PRIN ACEEASI SITUATIE...EU NU AM AVUT CICLU 5 LUNI,TIMP IN CAE LUASEM IN GREUTATE SI ATAT,NICIO ALTA REACTIE NEGATIVA DIN PARTEA ORGANISMULUI,ADICA STARI DE NERVOZITATE,AMETELI,OBOSEALA....AVEAM AMENOREE..O BOALA CAUZATA DE STRES,INSA CICLUL SI-A RELUAT CURSUL LUI NORMAL DUPA CE A TRECUT FURTUNA...DACA DEPASESTI O PERIOADA TENSIONATA,O SCHIMBARE DE CLIMA LA CARE ORGANISMUL TAU NU SE POATE ADAPTA USOR....ASTEA SE VOR TERMINA CAND LUCRURILE VOR REVENI LA NORMALITATE!BINE,NU TREBUIE SA IEI SITUATIA MEA CA PE UN MODEL,CONSULTA SI UN MEDIC.-.SALUTARI
healthy005562
Postat pe 25 August 2009 21:54
SI EU AM ACEEASI PROBLEMA SNT VIRGINA NU MIA VENIT MENSTRUATIA DE 3 LUNI DAR INAINTE MIA VENIT DE 2 ORI IN ACEEASI LUNA MEDICUL MA TRIMIS LA ENDOCRINOLOG DAR MIE FRICA IN CE CONSTAU ANALIZELE AM 16 ANI SNT DN BUC AJUTATIMA VA ROG ALEXUTZA_RSM93 AM AVUT UNELE NEPLACERI IN FAM E P BAZA DE SUPARARE STRES AJUTATIMAAAAA
alexa_rsm93
Postat pe 31 August 2009 02:17
Am fost la endocrinolog si mi a facut o radiografie la tiroida (in zona gatului). Mi s a spus ca partea dreapta e putin inflamata asa ca am urmat un tratament cu iod(pastile).De atunci am grija sa folosesc in mancare si sare iodata.
Am facut si analize de sange, ce au aratat o mica infectie.
Dupa tratamentul cu iod, am repetat analizele, sangele era curat

Am cititi si cateva articole despre stres..si cum sa l stii sub control
Yoga e buna, meditatille...

Dar probabil va intrebati: cine are timp de asa ceva?
Voi decideti

Ana
ANIKSAMAIA
Postat pe 1 Septembrie 2009 18:16
mergi la un endocrinolog.poti sa ai un dezechilibru hormonal din cauza unei raceli.iar cu tiroida e alta mancare de peste .nu are legatura cu ciclul menstraul si cu infertilitatea.incearca sa te calmezi si sa nu faci din tantar armasar...probabil vei primi un tratament cu anticonceptionale.ele fiind mici cantitati de hormoni iti vor regla menstruatia.dar nu lua de capul tau..trebuie sa faci un control si apoi un test ca sa vezi care ti se potrivesc..stiu ca de obicei se dau diane25.
healthy006555
Postat pe 22 Septembrie 2009 22:06
De la: healthy006555, la data 2009-09-22 22:06:45mergi la un endocrinolog.poti sa ai un dezechilibru hormonal din cauza unei raceli.iar cu tiroida e alta mancare de peste .nu are legatura cu ciclul menstraul si cu infertilitatea.incearca sa te calmezi si sa nu faci din tantar armasar...probabil vei primi un tratament cu anticonceptionale.ele fiind mici cantitati de hormoni iti vor regla menstruatia.dar nu lua de capul tau..trebuie sa faci un control si apoi un test ca sa vezi care ti se potrivesc..stiu ca de obicei se dau diane25.


Mda, diane25 sau jasmine. Ideea e ca nu mai vreau sa iau anticonceptionale.
Am luat o vreme si de cum le am oprit a inceput 'furtuna'. Nu mai vreau sa continui. Vreau doar sa am un ciclu regulat, in cazul in care ne dorim un bebe sa nu fie nicio problema

Am uitat sa mentionez ca analizele si tratamentul le am facut in germania, unde locuiesc

Ma gandesc sa consult si alt medic..cine stie?!


O zi buna tuturor!
Ana
ANIKSAMAIA
Postat pe 25 Septembrie 2009 16:48
buna!asta patesc si eu!si ma invart de asta vara pe forumuri in cautare de raspunsuri!am fost la al doctor
care,la randul lui,ma trimite la endocrinolog in ianuarie
tu cun ai rezolvat pana la urma?
RELICOCO
Postat pe 12 Noiembrie 2009 10:01
Pai nu pot spune ca am rezolvat o pana la urma

Ciclul imi vine in continuare, dar cand vrea el: la 30 zile, 34 zile, poate mai mult, mai putin

Am citit pe net cum ca ceaiul de coada soriceluli e bun : regleaza menstruatia, scapi de durerile menstruale; se mai numeste si 'planta femeii'

Am inceput sa-l beau de pe 26 oct- prima zi de ciclu. Recomandat e in fiecare zi cate o cana. Insa au trecut si 4 zile fara sa beau
In plus are un gust oribil.

Astept sa vad cum va fi pe noiembrie.
Va tin la curent

Cheers,
Ana
ANIKSAMAIA
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:33
In adolescenta mi s-a intamplat si mie sa-mi vina de 2 ori intr-o luna. Se pare ca e normal, pana cand organismul intra in ritmul sau.
Insa problema cealalta de care vorbesti... e prea personala.

Nu cred ca un endocrinolog/ginecolog te poate ajuta

ANIKSAMAIA
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:40
De la: alexa_rsm93, la data 2009-08-31 02:17:41SI EU AM ACEEASI PROBLEMA SNT VIRGINA NU MIA VENIT MENSTRUATIA DE 3 LUNI DAR INAINTE MIA VENIT DE 2 ORI IN ACEEASI LUNA MEDICUL MA TRIMIS LA ENDOCRINOLOG DAR MIE FRICA IN CE CONSTAU ANALIZELE AM 16 ANI SNT DN BUC AJUTATIMA VA ROG ALEXUTZA_RSM93 AM AVUT UNELE NEPLACERI IN FAM E P BAZA DE SUPARARE STRES AJUTATIMAAAAA


In adolescenta mi s-a intamplat si mie sa-mi vina de 2 ori intr-o luna. Se pare ca e normal,dupa cum mi a spus doctora... pana cand organismul intra in ritmul sau.
Insa problema cealalta de care vorbesti... e prea personala.

Nu cred ca un endocrinolog/ginecolog te poate ajuta sau una dintre noi.
ANIKSAMAIA
Postat pe 12 Noiembrie 2009 19:43
salut.nu am menstruatie de o luna , cu toate acestea in ultimele 2 saptamini am simptome ale menstruatiei. nu am avut contact sexual in aceasta perioada, dar am fost plecata din tzara , e posibil ca intirzierea ciclului sa fie din cauza schimbarii climei?
kudika313513
Postat pe 11 August 2010 18:26
buna in mai am avut ciclul dar acum 3 luni nu am mai avut de ce? dar nu mam consultat la nici un medic credet ca ar trebui sa ma duc ori sa mai astept
kudika_13874
Postat pe 8 August 2012 20:23
copii...mergeti la medic...cand ceva nu e asa cum trebuie...nu mai scrieti pa forumuri...ca...va ve-ti trezi cu...pb pe care ulterior...nu le mai puteti rezolva...iar daca...mesajele is la "shto`"...ve-ti vedea si voi...aciditatile ce le ve-ti primi!!!
eu_ovidiu
Postat pe 8 August 2012 20:37
De la: kudika_13874, la data 2012-08-08 20:23:44buna in mai am avut ciclul dar acum 3 luni nu am mai avut de ce? dar nu mam consultat la nici un medic credet ca ar trebui sa ma duc ori sa mai astept



Aceleasi acte iresponsabile ,aduse de lipsa de informare intr-un domeniu atat de delicat!!!

Suferi de sindromul menstrei neregulate,,motiv pentru care trebuie sa te prezinti la medicul ginecolog si la cel endocrinolog,,ambii te vor ajuta in remedierea problemei respective!!Dupa controalele aferente celor doua specialitati,,probabil,ti se vor administra contraceptive,potrivit nivelului hormonal personal.Ce vrei sa astepti??Aceste probleme se mai pot rezolva dupa o eventuala nastere,,situatie ,care iese din discutia de fond!!Mama ,,ai??????Daca da,,treci,usurel,,si te sfatuieste cu domnia sa!!!
MissRainbow
Postat pe 8 August 2012 20:43
Salutare am 13 ani si am avut pentru priba data ciclu pe data de 3 agust 2013 si a doua luna pe 14 semtembrie si de atuncia nu mai am poate e neregulat care e cauza?daca stiti ceva despre asta ajutatima asteot pareri va rog
Nu am prieten si nu ma facut nimik.
kudika_948176
Postat pe 31 Decembrie 2013 20:00
Salutare am 13 ani si am avut pentru priba data ciclu pe data de 3 agust 2013 si a doua luna pe 14 semtembrie si de atuncia nu mai am poate e neregulat care e cauza?daca stiti ceva despre asta ajutatima asteot pareri va rog
Nu am prieten si nu ma facut nimik.
kudika_948176
Postat pe 31 Decembrie 2013 20:01
De la: kudika_948176, la data 2013-12-31 20:01:00Salutare am 13 ani si am avut pentru priba data ciclu pe data de 3 agust 2013 si a doua luna pe 14 semtembrie si de atuncia nu mai am poate e neregulat care e cauza?daca stiti ceva despre asta ajutatima asteot pareri va rog
Nu am prieten si nu ma facut nimik.



Este firesc sa se intample astfel la varsta ta!!!Vorbeste cu mama ta si roag-o sa mearga cu tine la un medic ginecolog pentru a-ti da cateva sfaturi legate de menstra neregulata si poate va depista cauza reala a astfel de dereglari in cazul tau,nu este nimic grav,dar orice consult medical este binevenit!!
kudika_15804
Postat pe 31 Decembrie 2013 20:19
De la: kudika_948176, la data 2013-12-31 20:01:00Salutare am 13 ani si am avut pentru priba data ciclu pe data de 3 agust 2013 si a doua luna pe 14 semtembrie si de atuncia nu mai am poate e neregulat care e cauza?daca stiti ceva despre asta ajutatima asteot pareri va rog
Nu am prieten si nu ma facut nimik.



Este firesc sa se intample astfel la varsta ta!!!Vorbeste cu mama ta si roag-o sa mearga cu tine la un medic ginecolog pentru a-ti da cateva sfaturi legate de menstra neregulata si poate va depista cauza reala a astfel de dereglari in cazul tau,nu este nimic grav,dar orice consult medical este binevenit!!
kudika_15804
Postat pe 31 Decembrie 2013 20:19
multumesk pentru sfat dar nustiu cum sai spun mamie
kudika_948176
Postat pe 1 Ianuarie 2014 14:48
Dacã nu ai umblat cu bãieþi e în regulã sã-i spui mamei tale, pentru cã se rezumã doar la o pb de sãnãtate. Dacã totuºi, ai umblat cu bãieþi, tot trebuie sã-i spui, pentru cã poate fi o sarcinã ºi nu vrei asta la vârsta ta.
Ioana_Savin_1
Postat pe 6 Iulie 2014 22:55
Buna seara , as avea si eu o intrebare si sunt putin ingrijorata . In Ianuarie am venit in Anglia si in Februarie am avut menstruatie iar de atunci nu mi-a mai venit care ar pute fii cauza? Despre sarcina nu este vorba deoarece am facut teste deja si au iesit negative toate multumesc
Olimpia_Hendrea_1
Postat pe 23 Aprilie 2016 02:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
STERILETUL COOPER T 12 De la: didi15 26 Mai 2010 07:30
hiperhidroza axilara 3 De la: CristinaLivia 10 Iunie 2010 13:24
chiuretaj cu probleme 204 De la: healthy013033 21 Februarie 2010 18:24
sex anal 50 De la: as1n3d 29 Septembrie 2012 23:59
AM O MARE DILEMA!!!!! 18 De la: office_salinasusesi_ro 29 Aprilie 2010 11:34