Setari Cookie-uri

cum doarme bebe?

mamicilor,

am o nedumerire: in ce pozitie trebuie sa doarma bebe? pe burtica sau pe spate?

in ianuarie am citit o revista adusa din SUA, in care spunea clar ca dormitul pe burta este foarte periculos!
deoarece muschii gatului nu sunt dezvoltati, bebe se poate sufoca in timpul somnului!

multumesc anticipat!

ramona_eliza
Postat pe 20 Mai 2009 17:00
Buna eu sunt mamica unui baietel de 8 saptamani si pana la 3 saptamani nu l-am pus pe burtica de loc debea dupa 3 sapt am inceput sa-l pun pe burtica dar eram treaza si langa el ca sa vad ce face.Nu l-am lasat m-ai mult de o ora si nesupravegheat.Instructiunile m-i le-au dat din spital.Asa ca iti recomand daca vrei sa-l pui pe burtica stai langa el.
allinuta2000
Postat pe 30 Mai 2009 09:01
Din cate stiu eu (si, recunosc, nu stiu prea multe la capitolul asta) trebuie sa il intorci si pe burtica din cand in cand, nu trebuie lasat numai pe spate...cel putin asa am vazut la rudele mele care au copii mici...
ramo_darkgirl
Postat pe 1 Iunie 2009 10:45
buna..eu stiu de la verisoarele mele care au bebelusi ca in primele saptamani nu l-au tinut pe burta pt ca el nu-si poate tine capul mult timp sus si nicidecum nu l-au lasat sa doarma pe burta, e bine sa doarma pe spate si pe o parte, nu numai pe spate......trebuie sa-l pui din cand in cand si pe burta da sa fi tot timpul cu ochii pe el pt ca trebuie sa-si intareasca muschii gatului! felicitari pt bebe la toate mamicile!!
ancutzicabenciuciuca
Postat pe 4 Iulie 2009 12:52
cumpara mama si copilul...ai acolo tot ce iti trebuie ca sa fii o mamica perfecta si sa ai un bebe fericit:) eu fara cartea asta nu cred ca m-as fi descurcat:) am un bebe de 4 luni perfect sanatos.crescut ca la carte;)
ema25ema
Postat pe 25 Iulie 2009 16:09
buna,
eu am un bebe de 6 luni si nu l-am pus pe burtica decat dupa 4 luni. Pina atunci a dormit pe spate si intr-o parte. Dupa 5 luni s-a intors singura pe burtica si a dormit foarte bine, depinde de copil.
gineta_healthy
Postat pe 8 Octombrie 2009 10:43
BUNA,
VREAU SA VA SPUN CA BEBELE MEU NU A VRUT SA DOARMA DELOC P BURTA ,ABIA PE LA 1 AN A INCEPUT SINGUR SA SE PUNA, SI ACU ARE 1 AN SI 3 LUNI SI ADOARME NUMAI PE BURTA ASA CA NU E O REGULA FIECARE COPIL E IN FELUL LUI NU POTI SA COMPARI
kudika072193
Postat pe 8 Octombrie 2009 13:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
S-a rupt prezervativul! 7 De la: MissCatalina 23 Iulie 2013 12:51
Sansa de sarcina? 6 De la: kudika_940431 2 Noiembrie 2013 12:02
Viitoare mamica cu posibilitati financiare modeste 14 De la: Stefana_Alexandra_Aflacailor_Pop_1 13 Mai 2014 09:16
Cat de eficiente sunt testele de sarcina? 13 De la: healthy003603 31 Ianuarie 2010 13:18
diversificarea alimentatiei la bebelusi 23 De la: ludwig 18 Martie 2010 00:27