Setari Cookie-uri

VIRUSUL PAPILOMA UMAN

Buna... as vrea sa va intreb ce stiti despre acest virus ...

Din cate am citit se transmite pe cale sexuala ... 80% din populatie a avut acest virus dar majoritatea nici nu si-au dat seama daca nu au fost din intamplare la medic.
Am o nelamurile .... daca ai un singur partener sexual e posibil sa te imbolnavesti sau nu? Sau daca ai mai avut si alte partenere .... si de 2 ani esti doar cu una .... si ea in acesti 2 ani nu are nici o boala nimic.... si deodata ia acest virus .... e posibil ca virusul sa fi rezistat atata timp fara sa o fi atacat pe fata pana atunci sau barbatul a intretinut relatii sexale cu altcineva care avea acest virus si mai apoi a infectat-o pe partenera lui?
jessica23_healthy
Postat pe 1 Iunie 2009 00:02
tarot_healthy
Postat pe 1 Iulie 2009 15:10
De la: jessica23, la data 2009-06-01 00:02:19Buna... as vrea sa va intreb ce stiti despre acest virus ...

Din cate am citit se transmite pe cale sexuala ... 80% din populatie a avut acest virus dar majoritatea nici nu si-au dat seama daca nu au fost din intamplare la medic.
Am o nelamurile .... daca ai un singur partener sexual e posibil sa te imbolnavesti sau nu? Sau daca ai mai avut si alte partenere .... si de 2 ani esti doar cu una .... si ea in acesti 2 ani nu are nici o boala nimic.... si deodata ia acest virus .... e posibil ca virusul sa fi rezistat atata timp fara sa o fi atacat pe fata pana atunci sau barbatul a intretinut relatii sexale cu altcineva care avea acest virus si mai apoi a infectat-o pe partenera lui?
este posibil ca sa-l fi contactat mai demult asa cum este posibil sa-l contactezi,dar organismul tau sa se apere cu ajutorul sistemului imunitar si sa-l elimini fara sa se declanseze boala...depinde numai de starea in catcare se afla sistemul tau imunitar,daca este puternic,isi face treaba bine,daca nu,te imbolnavesti cu siguranta !!!
4Life
Postat pe 6 Septembrie 2009 23:56
De la: TF_, la data 2009-09-06 23:56:44
De la: jessica23, la data 2009-06-01 00:02:19Buna... as vrea sa va intreb ce stiti despre acest virus ...

Din cate am citit se transmite pe cale sexuala ... 80% din populatie a avut acest virus dar majoritatea nici nu si-au dat seama daca nu au fost din intamplare la medic.
Am o nelamurile .... daca ai un singur partener sexual e posibil sa te imbolnavesti sau nu? Sau daca ai mai avut si alte partenere .... si de 2 ani esti doar cu una .... si ea in acesti 2 ani nu are nici o boala nimic.... si deodata ia acest virus .... e posibil ca virusul sa fi rezistat atata timp fara sa o fi atacat pe fata pana atunci sau barbatul a intretinut relatii sexale cu altcineva care avea acest virus si mai apoi a infectat-o pe partenera lui?
este posibil ca sa-l fi contactat mai demult asa cum este posibil sa-l contactezi,dar organismul tau sa se apere cu ajutorul sistemului imunitar si sa-l elimini fara sa se declanseze boala...depinde numai de starea in catcare se afla sistemul tau imunitar,daca este puternic,isi face treaba bine,daca nu,te imbolnavesti cu siguranta !!!

subscriu...
dar mai e si factotul genetic
exista o gena, delta, descoperita de curand in genomul uman, care este responsabila pentru imunitatea extraordinara fata de anumite boli,responsabila pentru faptul ca unele persoane nu pot contacta niciodata hiv, hepatita, ciuma, etc, etc...
e o gena care "s-a selectat" in mod natural pe vremea primei epidemii de ciuma de pe teritoriul european...
daca esti norocosul purtator al acestei genei ai putea intra in contact cu multi agenti infectiosi fara sa te imbolnavesti...dar sunt foarte putin oameni care o au.
dar un om normal se poate feri de infectia cu hpv prin abstinenta si/sau folosirea corecta a prezervativului...
Chiar daca TU ai un singur partener sexual tot poti sa ai acest virul pentru ca e musai ca si partenerul sa fi avut doar un singur partener (pe tine)...altfel el ar fi putut lua de la alt partener si sa-ti dea tie si mai e si varianta de transmitere pe linie directa mama-fat.

Postat pe 10 Septembrie 2009 21:28
hmmm...
tudor_tan
Postat pe 31 Martie 2010 21:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Va rog sa ma ajutati 29 De la: kudika315081 26 August 2010 23:13
avortul pe timpul lui Ceausescu 197 De la: Mihaela214 18 Mai 2014 23:56
tratament pentru candidoza 52 De la: kudika_1041853 25 Februarie 2021 13:17
AMENOREE PRIMARA 46 De la: healthy001561 28 Noiembrie 2012 17:32
Urgent...Sarcina peste menstruatie????? 17 De la: Micaell 17 Noiembrie 2011 18:33