Setari Cookie-uri

Fertilizare cu selectie de gene

Cine pote sa-mi raspunda, am o problema care se transmite ereditar (anodontitie), unde se poate realiza fertilizare cu selectie de gene, ce riscuri implica ?
healthy003446
Postat pe 6 Iulie 2009 09:53
Buna, cred ca cel mai bine sa te duci la un centru de fertilizare si acolo sa aifli. Ei trebuie sa-ti dea aceasta informatie.

Bafta
VEVE
Postat pe 30 Octombrie 2009 10:20
Uita-te aici http://www.anaismedical.ro/
Noi mergem la D-na. Dr. Miciner. Important este sa iti faci prima data o programare pentru o discutie (pretul este de 60 lei). Sper sa iti dea niste analize in urma carora sa primesti vesti bune!
andra13gabriela
Postat pe 2 Noiembrie 2009 11:51
buna.presupun ca ai facut un cariotip genetic si ai observat ca ai asa ceva.din pacate,nu cred ca la noi in tara a ajuns medicina asa de performanta,incat la o fertilizare in vitro,sa ti aleaga ovulul tau cel mai sanatos....nu cred...da,poate sa aleaga un spermatozoid bun,mare,vioi,dar nimeni nu raspunde daca va avea copilul tau aceasta boala pe viitor sau nu.eu iti propun sa repeti cariotipul.m am confruntat cu aceeasi problema,am facut primul cariotip la dr albu la clinica lui privata din ghencea si a iesit cam prost,cu un cromozom mai mic...etc,ceea ce implica risc pt fat....asa am stat 4 ani cu frica....apoi l am repetat la alta clinica,care trimite analizele cu dhl in italia si a iesit perfect,46xx,normal.ce zici?
dulgheru
Postat pe 2 Ianuarie 2010 11:07
Buna , Imi poti spune la ce clinica ai repetat cariotipul ? Si eu am facut cariotipul la clinica din Ghencea si rezultatul a fost - deletie interstitiala la nivelul bratului lung al unui cromozom 16. Cariotip:46,XX,del(16)(q1;2q). Cu alte cuvinte -un brat mai scurt am cromozomului 16. Problema este ca am avut si 9 sarcini care s-au oprit in evolutie, toate celelalte analize fiind bune.
2001iubi
Postat pe 23 Decembrie 2010 07:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
.... 2 De la: geo_refinantat 27 Mai 2011 23:21
oare sunt insarcinata? 28 De la: kudika_24704 18 Februarie 2013 16:30
raceala insarcina 3 De la: alexandra25 2 Octombrie 2009 09:21
sarcina? 2 De la: AdrianaR 2 Decembrie 2010 02:03
Remedii naturiste sa nu mai fii nevoit sa faci operatie de @fiere@ 10 De la: miaotcu 18 Aprilie 2010 11:09