Setari Cookie-uri

ORL OTOSCLEROZA BILATERALA

Prietenul meu in varsta de 29 de ani a fost diagnosticat in urma cu doua luni,de d na doctor Georgescu Gabriela de la spitalul Panduri Bucuresti,cu otoscleroza bilaterala..As dori sa stiu si parerea altor persoane care au acest diagnostic.
crryss_dolce
Postat pe 11 Iulie 2009 20:03
Otoscleroza bilaterala se rezolva pe cale chirurgicala fara probleme, cu ajutorul unui piston de titan. Operatia trebuie efectuata la ambele urechi la un interval de cateva luni minim.
Totul o sa fie bine daca se va opera cat mai curand, pentru ca boala avanseaza rapid, iar auzul se deterioreaza repede.
Dupa operatie o sa auda cu ecouri cateva zile, dar dupa aceea revine la normal.
Sfatul meu: Fuga la operatie. Spitalul Panduri este foarte bun.
Sanatatea este intr-adevar mai presus decat orice (o spun din proprie experienta)
Multa sanatate!
mireladana79
Postat pe 24 Septembrie 2009 18:35
Buna seara!
Va scriu pentru ca sufar de aceasta boala. Sunt un caz putin diferit pentru ca la mine boala s-a declansat doar la urechea dreapta. Mi s-a spus ca in viitor va fi afectata si cealalta ureche. Am fost operata de domnul prof. Doctor Ataman. Un om extraordinar. Cand am fost diagnosticata aveam 29 ani si m-am operat f. rapid (la nici doua saptamani dupa ce am aflat). Dupa un timp am realizat ca nu a fost neaparat cea mai buna decizie tinand cont ca dupa aceasta operatie sunt cateva restrictii care aparent nu au de ce sa-ti afecteze viata, dar in realitate e ceva mai greu. De exemplu: nu vei mai avea voie sa ridici greutati, nu vei avea voie sa urci cu telecabina, adio piscina, adio mare, datorita schimbarilor bruste de presiune care iti pot afecta pistonul implantat. Nu sunt exemplele cele mai bune, dar gandeste-te daca doriti sa zburati cu avionul, sa calatoriti sau orice altceva care implica modificarea presiunii in ureche. Mie mi s-a spus dupa operatie ca trebuie sa ma feresc sa ridic si un kg. Deci nici macar copiii nu puteam sa mi mai iau in brate. Nu am luat prea in serios aceste sfaturi (cum as fi putut ca mama de copil mic?) asa ca am patit-o si in mod normal ar fi trebuit sa ma operez din nou la 2 ani diferenta de prima operatie. Am renuntat pentru ca printre altele am dorit sa mai am un copil si din pacate chiar si modificarile hormonale din timpul sarcinii, precum si nasterea in sine mi-ar fi putut afecta urechea operata si de ce nu chiar si urechea sanatoasa.
Acum au trecut aproape 10 ani, am "urmarit" evolutia bolii prin audiograme. La mine nu sunt mari modificari, iar urechea buna inca nu este afectata.

Informati-va foarte bine care sunt restrictiile dupa operatie, cat de avansata este boala, daca mai poate fi amanata operatia (in functie de analize - audiograme). Stiu ca sunt cazuri in care boala evolueaza f. rapid si atunci chiar nu ai ce face, trebuie sa te operezi, dar daca ai sansa ca boala sa nu evolueze rapid, ba chiar sa stagneze, iar auzul nu este foarte grav afectat si te poti intelege cu lumea poate ar trebui sa se mai gandeasca daca se va opera sau nu.

Va doresc sanatate si curaj. Cu siguranta veti reusi sa faceti alegerea cea mai buna impreuna cu medicul dumneavoastra.
madiruand
Postat pe 10 Ianuarie 2010 21:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tatuaj 31 De la: valentina_v 18 August 2010 12:58
PT TOATA LUMEA 2 De la: office_salinasusesi_ro 9 Martie 2010 17:31
Ladys Cele Mai Bune Produse Cosmetice Si Altele 3 De la: kudika226898 16 Februarie 2011 07:05
De unde cumparam produse cosmetice ieftine 24 De la: kudika226898 27 Iulie 2013 15:31
keratina de par 33 De la: kudika_1012859 22 Iulie 2016 17:35