Setari Cookie-uri

Fibroadenom

Buna,

Acum 8 am am fost diagnosticata cu fibroadenom mamar la sanul stang. Am luat tot felul de medicamente naturiste si ... nimic. Ba mai mult aseara am observat ca la acelasi san mi-a mai aparut unul de aceeasi dimensiune:sml-fighting0044. Sunt convinsa ca mi se va propune o operatie dar nu as vrea sa iau in considerare aceasta obtiune pt ca exista 50% sanse se recidiveze si nu vreau sa risc. Intrebarea mea este: exista vreo sansa mica sa devina maligne aceste fibroadenoame? Hepl pls sunt disperata . Pupici
healthy005254
Postat pe 10 August 2009 13:52
Buna!

Si eu am avut fibroadenom la sanul stang, am urmat diverse tratamente care nu au avut niciun rezultat, astfel ca am acceptat in final operatia, sunt operata de o saptamana, ma simt bine si ma rog la Dumnezeu sa nu recidiveze. Cauzele acestei boli sunt necunoscute, astfel ca nu putem preveni. Trebuie sa te gandesti bine ce vei face, nu poti sta asa pt ca acest fibroadenom va creste si mai grav am inteles ca se poate maligniza. Multa sanantate!
healthy007387
Postat pe 18 Octombrie 2009 09:10
Ati putea incerca niste investigatii cu analize de sange facute la distanta, la laboratoarele Biomnis din Lyon (Franta), dar recoltate la unul din centrele lor agreate din Romania.
Incercati sa le scrieti lor in orice limba si va vor indruma spre centrul medical din tara unde vi se pot face recoltari si mai ales analizele specifice (multe dintre ele nu se pot executa in tara din lipsa de tehnoclogie):
www.biomnis.com
okyo
Postat pe 18 Octombrie 2009 11:54
Buna,

Multumesc pt raspuns. M-am operat pe 7 Septembrie si ma simt ok. Dar imi este f teama sa nu recidiveze. Pentru ca mi-a spus medicul ca o recidiva poare avea progresie maligna. Sa speram ca nu. Astept vesti de la tine.

Eu ma duc sapt viitoare sa imi iau rez de la anatomie patologica. Abea astept sa vad exact ce a fost. Te pupi
healthy005254
Postat pe 18 Octombrie 2009 20:04
Okio, ai idee cat ar costa analizele astea?
healthy005254
Postat pe 18 Octombrie 2009 20:06
De la: healthy007387, la data 2009-10-18 09:10:32Buna!

Si eu am avut fibroadenom la sanul stang, am urmat diverse tratamente care nu au avut niciun rezultat, astfel ca am acceptat in final operatia, sunt operata de o saptamana, ma simt bine si ma rog la Dumnezeu sa nu recidiveze. Cauzele acestei boli sunt necunoscute, astfel ca nu putem preveni. Trebuie sa te gandesti bine ce vei face, nu poti sta asa pt ca acest fibroadenom va creste si mai grav am inteles ca se poate maligniza. Multa sanantate!


"Cauzele acestei boli sunt necunoscute" - nu este deloc asa !!!
Cauzele la fibroadenom, chist sani/ovare, fibrom etc si tot ce inseamna tumoare sunt binecunoscute de foarte mult timp !!! Poti citi cartea lui Max Gerson (comunicarea facuta de el in fata Congresului SUA) in 1946 (!!!) si vei gasi descrierea pe larg a acestor cauze ! Pe care operatia NU le rezolva - le elimina pe moment, dupa care apare in cativa ani recidiva - local sau in alta parte !
dusa
Postat pe 21 Octombrie 2009 09:15
Multumesc de incurajare Dusa :). Stiam ca poate recidiva dar totusi ...
healthy005254
Postat pe 21 Octombrie 2009 17:47
Nu este o incurajare, si nici o rautate, te rog sa ma crezi ! Este doar o avertizare ca TREBUIE sa faci TOT ceea ce tine de tine ca sa NU recidiveze.
Iar fibroadenomul este, la fel ca si fibromul, o tumoare benigna in proportie de 99%, daca ai diagnosticul corect. Problema este (se pare) chiar diagnosticul: cam 1 din 5 diagnostice de fibroadenom sunt gresite, asa incat se considera (fals) riscul de malignizare al fibrodenumului la peste 20%.
Deci trebuie ales bine medicul de ECO.
dusa
Postat pe 21 Octombrie 2009 18:33
Aduca Dusa vrei sa spui ca poate avea progresie maligna? Sincer ce as putea sa fac sa nu recidiveze?
healthy005254
Postat pe 22 Octombrie 2009 21:38

AICI ! (tratamente la cabinet)
ACOLO ! (tratamente distale)
Pentru ADULTI SI COPII
TERAPIE CU LUMINA SI APA VIE
ENGLEZA si ROMANA si EBRAICA.
PROFESIONALISM , RESPECT , CREATIVITATE , ARMONIE , SANATATE.
LIGHT MASSAGE and LIGHT COSMETIC ,
SUB SUPRAVEGHERE MEDICALA SI
CONSILIERE PSIHOLOGICA,
REFLEXOTERAPIE ,
MASAJ DE RELAXARE SI TERAPEUTIC,
TRATAMENTE COSMETICE
TRATAMENTE ENERGETICE
CU LUMINA POLARIZATA (BIOPTRON PRO) ,
RAZE INFRAROSII SI HELIU(CERAGEM).
dar si
TIBETAN REIKI , ASCENSION REIKI, PRANIC HEALING ,FENG SHUI, RADIESTEZIE si INFORENERGETICA,CHI_CHUNG MEDICAL, PSIHOTERAPIE PRANICA, FENG SHUI PRANIC&VASTU,
CRISTALOTERAPIE PRANICA , CROMOTERAPIE,MELOTERAPIE, AROMOTERAPIE , etc) dar si cursuri de
USUI and TIBETAN REIKI, ASCENSION REIKI, POWER KI
oferim gratuit cu IUBIRE SI RECUNOSTINTA
LEAVING WATER THERAPY
APA VIE
=apa structurata si energizata cu proprietati terapeutice si bactericide .
Cerem si oferim seriozitate.
Pentru informatii suplimentare si programare va rugam sa ne contactati.
ioana.bobocea@yahoo.com
0744.300.432 (IOANA)
Fix ; 021.420.80.96









IOANA1947
Postat pe 23 Octombrie 2009 10:29
De la: healthy005254, la data 2009-10-22 21:38:34 Aduca Dusa vrei sa spui ca poate avea progresie maligna? Sincer ce as putea sa fac sa nu recidiveze?

Orice formatiune benigna sau maligna poate recidiva. Fiecare din noi poate stopa recidiva DACA intelege si elimina conditiile (nutritie incorecta, stres, toxine) care au initiat dezvoltarea tumorii. Deci diagnosticul cauzelor este esential pt. orice persoana care vrea sa-si dobandeasca starea de sanatate.
Daca esti interesata sa nu repeti greselile care ti-au generat problema, ma poti contacta la 2 luni dupa operatie si atunci vedem ce-i de facut.
dusa
Postat pe 23 Octombrie 2009 16:16
Ok ms frumos. Eu m-am mai palpat in zona cu opeatia si sincer simt ceva tare dar sub taietura si culmea putin rotund sper ca nu s-a si refacut ca o iau razna. Am auzit despre un caz asemanator. Otipa a fost operata de fibroadenom la san iar cand a recidivat a recidivat malign la uter.

P.S pe 17 noiembrie fac 2 luni
healthy005254
Postat pe 24 Octombrie 2009 19:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa scap de anexita ? 56 De la: cretzulina06 27 Mai 2021 10:33
sos fibrom uterin 1 De la: kudika414156 21 Iulie 2011 15:40
ma minte sau nu 6 De la: ochicacafeaua 4 Iunie 2010 10:18
Sangerare intermenstruala 5 De la: Shere 15 Septembrie 2013 19:01
Microb sau motiv de ingrijorare? 6 De la: kudika_10399 23 Iunie 2012 14:45