Setari Cookie-uri

Ovare polichistice

va rog ajutati-ma cu informatii legate de ovare polichistice . Am ramas insarcinata acum 1 an , si la 5 luni am pierdut sarcina , de atunci nu am mai ramas insarcinata si am mers la un control ginecologic unde la ecograf medicul a gasit in ovare 12 foliculi . Medicul ginecolog m-a trimis la un endocrinolog care mi-a dat diagonsticul de POC . Sunt acum cu tratament cu Metoformin si Diane. Intre timp am si divortat , sunt tot cu tratament si vreau sa intreb daca mai am vreo sansa sa raman insarcinata , intr-un viitor?
Eliana190
Postat pe 10 August 2009 19:45
Nu cred ca trebuie sa te sperii .In ziua de azi sunt asa de multe tratamente.De ce nu incerci untratament naturist?Eu am avut pe ambele ovare chisturi mari si am facut un tratament naturist si dupa 3 luni au scazut f mult.
rody_stiole
Postat pe 13 Septembrie 2009 07:49
Eliana, renunta la diane cat mai repede! Eu am aceeasi problema, mi-a fost descoperita acum 8 ani si de atunci am facut incontinuu tratament cu dianele astea pacatoase! Dupa acesti 8 ani, ovarele mele tot polichistice sunt si de 2 luni de cand am renuntat la pastile nu mi-a venit ciclul. Zilele trecute mi-am facut un RMN in zona pelviana iar doctorita mi-a spus ca ovarele mele sunt functionale si ar trebui sa merg la un endocrinolog bun de la Parhon deoarece problema s-ar putea sa fie la glanda hipofiza... Deocamdata, fac tratament cu Kamaiany.
Iti pot recomanda daca te ajuta cu ceva doi medici: Peteu Cristian la Universitar - medic ginecolog si doctorita Uscatescu de la Fundeni. Ambii se ocupa de tratamente pentru femeile care vor sa ramana insarcinate si sunt ffff buni. Eu am fost la ei si ambii mi-au spus ca atunci cd ma hotarasc sa raman insarcinata sa ma duc cu incredere ca voi avea succes. :-)
Iti stau la dispozitie peentru orice alte detalii.
Multa sanatate si numai bine.
Diva_style
Postat pe 3 Octombrie 2009 09:52
Din moment ce ai fost la medicul endocrinolog presupun ca ti s-au facut dozarile hormonale si a identificat reala cauza a aparitiei chisturilor tale (respectiv deficitul sau excesul de anumiti hormoni- estrogeni, prolactina, progesteron, TSH, etc). Daca au fost facute aceste dozari si ti s-a recomandat Diane, inseamna ca medicul a considerat ca este nevoie in corpul tau de acest aport de hormoni (continut de Diane) care sa echilibreze balanta hormonala. Daca ti s-au dat insa dupa ureche, doar ptr ca presupune el ca astea iti vor face bine ptr ca in alte cazuri au dat rezultate, atunci da-le naibii, si pe ele si pe medic, ptr ca exista un mare risc sa-ti inrautateasca situatia.
ffbianca85
Postat pe 21 Octombrie 2009 12:51
rody_stiole, ne spui si noua te rog in ce a constat tratamentul naturist pe care l-ai urmat pentru ovare polichistice.
kudika163652
Postat pe 3 Noiembrie 2009 23:32
buna seara! as vrea si eu sa stiu despre ce tratament naturist este vorba ma intereseaza fff mult daca se poate pentru ca am si eu un chist la ovar de 5,3mm. multumesc mult.
kudika146683
Postat pe 14 Noiembrie 2009 17:43
buna, cititi pe www.carpicon.ro,poate gasiti niste solutii.
dobrita1
Postat pe 4 Decembrie 2009 06:57
buna ! sunt noua pe forum si mi se pare foarte interesant ceea ce se discuta. Am doua chisturi mari pe ambele ovare de vreo 10 ani, iar acum sunt deja de 5 cm si jumate. menstruatia vine putin cantitativ si vine o data la citeva luni .chiar de doua ori pe an .ma intereseaza acel tratament naturist de care vorbeai. astept un raspuns multumesc!
nelly_healthy
Postat pe 4 Decembrie 2009 18:14
Cred ca cel mai bine este sa consulti un medic bun (sau chiar mai multi, pentru siguranta diagnosticului). Un medic deosebit este ADRIAN BERINDAN, pe care il poti gasi la Policlinica Polimed, de pe Bd.Timisoara si la Spitalul Universitar. Este un om si un medic minunat, ti-l recomand cu toata increderea. Daca ai, intr-adevar, SOP (Sindromul Ovarelor Polichistice), atunci trebuie sa consulti si un endocrinolog. Atentie! Nu faceti confuzie intre SOP si ovarele polichistice, sunt doua afectiuni diferite!!! Puteti gasi multe informatii in acest sens pe internet. Pentru diagnosticarea cu SOP trebuie efectuate anumite analize, apoi luat tratament.Sper ca medicul nu ti l-a dat asa..."dupa ureche"... Daca esti corect tratata, cu siguranta vei putea avea copii. Iti doresc succes!
Dianne_t8
Postat pe 9 Februarie 2010 11:44
De la: Eliana, la data 2009-08-10 19:45:18va rog ajutati-ma cu informatii legate de ovare polichistice . Am ramas insarcinata acum 1 an , si la 5 luni am pierdut sarcina , de atunci nu am mai ramas insarcinata si am mers la un control ginecologic unde la ecograf medicul a gasit in ovare 12 foliculi . Medicul ginecolog m-a trimis la un endocrinolog care mi-a dat diagonsticul de POC . Sunt acum cu tratament cu Metoformin si Diane. Intre timp am si divortat , sunt tot cu tratament si vreau sa intreb daca mai am vreo sansa sa raman insarcinata , intr-un viitor?

Ai mare grija, sunt hepatotoxice chiar hepatita mecanica (icter), favorizeaza lipidemiea. circulatia periferica, cuagularea sangelui(chiaguri) tromboembolie, dereglari de ritm cardiac etc.Acest medicament sintetic este un hormon. trebuie prescris de medicul endo. dupa o investigatie minutioasa/baza determinarilor hormonale. Tratamentul se da doar daca este neaparat nevoie si nu exista alt remediu si mai ales sa tina cont de contraindicatii care sunt f. periculoase
Ori pentru chisturi ovariene, nu trebuie neaparat sa ei aceste suplimente hormonale. Deoarece chisturile apar in urma unor dereglari trecatoare a organismului. Uneori asa cum apar_ dispar. Atata timp cat nu sun inflamati.
In orice caz acest medicament este f. periculos.
Eu stiu ca boala polichistica este produsa de insuficienta suprarenalei de a produce cortizol. Diagnostic POC?????????? La ce endocrinolog ai fost?, ti-a prescris tratamentul cu prea multa usurinta , nu ai sa scapi niciodata de chisturi datorat acestui tratament, nu are nici un efect asupra chisturilor ovariene .lipsa andogenului nu are treaba cu chisturi ovariene. Cu noduli,sau acnee nodulochistica, DA, Dar nu este cazul tau.
dorina27
Postat pe 11 Martie 2010 10:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
secretie maronie..ajutor 6 De la: kudika_974661 4 Mai 2015 14:11
buna 41 De la: dragutza_micutza 10 Ianuarie 2011 09:42
cum doarme bebe? 7 De la: auri 8 Octombrie 2009 13:44
va rog recomandati mi un centru fiv 17 De la: anyta78 20 Iunie 2019 21:52
slabire 3 De la: kudika226898 8 Septembrie 2010 16:35