analize medicale

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:
Rating curent analize medicale: (3.2 din 5 voturi)

enoliana Avatarul lui enoliana

4 mesaje
Oras: drobeta turnu severin

am un baietel de 1 an si 10 luni si iam facut niste analize si ia iesit limfocite%.!60.60 eozinofile%.!5.10 eozinofile#.!0.51 numar eritrocite.!5.66 volum eritrocitar mediu.!67.63 hemoglobina eritrocitara medie.!21.25 concentratie medie 31.43 sunt tare nelinistita va rog sami raspundeti multumesc
Raporteaza abuz de limbaj
calota
necunoscut Avatarul lui necunoscut

5 mesaje

Mergi la un medic sa vada analizele dar nu te impancienta prea tare, caci la copiii mici valorile sunt mult mai mari decit la adulti.Dar de ce ai facut analize unui copil asa de mic?
asistenta_medicala Avatarul lui asistenta_medicala

52 mesaje
Oras: bucuresti

E normal sa faci analizele unui copil de un an ,e NORMMAL sa te duci la medic si sa investighezi o eventuala presupunere mai ales ca cei mici sunt vulnerabili la boli mai ales in ziua de azi.Daca te duci sa ii faci analizele asta nu inseamna sa descoperi si o boala ci doar un control de rutina.Eozinofilele de exemplu in momentul in care sunt maarite se poate da un diagnostic,poate fi vorba de o giardia sau paraziti intestinali.Ce iti recomand este sa te duci la un pediatru sa t-i le interpreteze si el e cel in masura sa iti spuna ce tratament sa ii faci contra parazitilor intestinali.Iti doresc numai bine!!
izab33lla Avatarul lui izab33lla

115 mesaje

dar pe foaia cu rezultate nu ai valorile normale intre care ar terbui sa se incadreze valorile?
poate revii pe forum sa spui ce s-a mai intamplat...sanatate...
dragu_ionut Avatarul lui dragu_ionut

2 mesaje

eozinofilia apare in caz de paraziti.
vor trebui facute teste de coproparazitilogie (viermi intestinali sau giardia) apoi luat un tratament de la medic.
maria1931 Avatarul lui maria1931

262 mesaje

sunt biolog intr-un laborator de analize medicale-hematologie de 15 ani.eu spun cu toata sinceritatea sa nu te impacientezi deloc.valoriel limfocitelor la copiii mici exact cum spunea cineva mai sus sunt mult diferite de ale adultului ale lui se incadreaza perfect in normal mai putin eozinofilele care cresc in doua afectiuni si anume parazitoza intestinala si alergia cu orice manifestare :cutanata,sub forma de rinita.coriza,etc.cu siguranta ar trebui sa faci un examen coproparaziltologic ca sa afli exact despre ce parazit este vorba.corect este spun si eu sa mergi la medicul pediatru care va diferntia diagnosticul si prescrie tratamentul necesar.cu sigutanta pe buletinul de analize medicale trebuie sa fie afisate si marja de valori normale al fiecarui parametru.dar desigur din rutina laboratoarelor TOTAL INCORECTA ESTE ADEVARAT se afiseaza de obicei marja de valori normale ale adultului -chestiune total gresita care deruteaza un parinte.dar poate ca nu unde ai fost tu la investigatii sa fie trecte corect marja de valori normale ale sugarului si copiluli mic.
necunoscut Avatarul lui necunoscut

5 mesaje

Doamna Ashmed Anca,
Nu am spus ca nu e "NORMAL" sa faci analize unui copil asa de mic daca presupui ca are ceva, am intrebat de ce a facut analize, in sensul ca ce nu era in regula cu copilul. La varsta asta, daca se dezvolta normal,mananca bine si nu e nimic in neregula, mi se pare curios ca sa vi se para"NORMAL" sa faci analize unui copil asa de mic. Nici medicul de familie nu cred ca incurajeaza facutul analizelor de sange, doar ca asa vrea mama. De exemplu fiu-meu nu prea maninca bine (cantitativ si ca varietate, sa nu mai punem la socoteala ca nici fructe nu prea vrea) si medicul de familie nu m-a trimis fuga la analize, chiar daca eu i-am sugerat, ci mi-a dat sa fac analiza coproparazitologica si atat. E adevarat ca dupa cum arata fi-miu nu ai spune ca ar avea probleme cu mancarea si s-a dezvoltat armonios, chiar daca de pe la doi ani a inceput cu figuri la mancare si pana nu demult refuza orice fel de fruct.(acum are 4ani si jumatate)
healthy000378 Avatarul lui healthy000378

72 mesaje
Oras: brasov

Sa va traiasca Baietelul mult si bine dupa Vointa voastra si vointa Divina.
Baietelul este foarte sanatos, el e foarte mult protejat de Energia Divina pura Christica 100 Dumnezeiasca.
Cred ca va fi normal sa lucrati mai mult cu mentalul vostru cu mintea cea de Parinte ( mama-tata etc), care va da foarte mult de lucru si va pune pe piste false
Ca un parinte grijuliu ce sunteti , va recomand o alimentatie la nivel de familie dupa grupa sanguina, un consum de apa plata fara calacar din zona in care va-ti nascut, fructe, salate, ciorbe, macaruri prelucrate in timpi normali de lucru, o gandire pozitiva, mai multe Rugaciuni de Multumire adresate Creatorului nostru Divin pentru viata pe care ne-o ofera, Celulei si Moleculei din Trupul Vostru Fizic care va plimba GRATIS cu toata Dragostea, mai multa Iubire si Pace sufleteasca adresata celor dragi,,, fara barfe si judecata,( desconsiderare, injosirea celor cu care ati si sunteti in contact) etc.
Putina miscare in aer liber ( park, padure, mare, munte )cu baietelul , piscina - inot, topogan, leagan, alergare etc.
Creatorul nostru Divin are el grija de Copilas, asa ca ,,,CRED ca va fi normal sa va autovindecati voi ca PARINTI, va fi normal sa luati exemplul lui, de alimentatie si somn ca sa linistiti acea MINTE care turuie saU care va da fel si fel de teme de lucru SAU PISTE false etc.
O zi buna sa aveti, plina de fericire si dragoste de viata alaturi de cei dragi dupa voia Divina si vointa vostra.
Acum îl invoc și cer de la domnul IIsus Christos să mă curețe cu foc și cu lumina iubirii. Mulțumesc domnului Iisus Christos că acum rămân eliberat și curățat. Acum îl invoc și cer de la domnul Iisus Christos să mă transforme în lumină și iubire. Mulțumesc domnului Iisus Christos că acum tot ce ating și tot ce mă atinge, cu gândul cu privirea și trupul, se transformă în lumină și iubire. Și așa este ! Și așa trebuie să fie, Lumii fără sfârșit, Viață eternă, AMIN !

262 mesaje

credeti-ma domnule ca DESIGUR SI FARA NICI O INDOIALA credinta este esentiala in formarae unui om,a unui copil aprintilor dar daca un copil are cumva din nefericire parazitoza intestinala terbuie neaparat tratata fie cu tincturi pe baza de plante fie cu medicamente alopate altfel pe langa faptul ca se simte foarte rau si nu are pofta de mancare a la long acest lucru depinde de felul de paraziti care ii populeaza intestinul poate chiar muri.asa ca multa grija cu sfaturile care le dati.
bighiu Avatarul lui bighiu

57 mesaje
Oras: bacau

in ce priveste analizele facute in ziua de azi chiar la clinici dotate cum am facut eu ele au iesit bune in limite normale.dar nu imi explic cum au iesit bune cand eu fac o data la luna crize de tetanie si pana nu stau in perfuzii cu calciu si glucoza nu imi revin.fac urat de tot tremur din tot corpul parca nu am aer si maxilarul se inclesteaza.acum incerc si cu calciu organic.asa ca analizele nu spun totdeauna totul trebuie repetate in cabinete diferite.dar ma mai intreb oare respecta procedura de recoltare sau iti d-au niste date de la ele?mai ai incredere in medicina de azi?
asistenta_medicala Avatarul lui asistenta_medicala

52 mesaje

Sa va traiasca baietelul! Dn pacate tb sa tinem cont foarte tare de parerea unui medic dupa ce analizele au fost facute in prealabil,dupa cum bine stiti un copil este foarte vulnerabil la boli parazitare mai ales.Tb sa tinem cont de faptul ca ,copilul se joaca si cind are temperatura,parerea mea de mama(am o fetita de 13 ani) este ca la fiecare an sa i se faca un set complet de analize fiecarui copil.

262 mesaje

absolut adevarat dar putini medici prescriu copiilor analize doar pentru un control de rutina fac figuri si cand este bolnav.poate este vb de lipsa de fonduri de la casa de asigurari desi nu inteleg pe ei cu ce ii afecteaza.din pacate e trista realitate.
elenapopescu2005 Avatarul lui elenapopescu2005

2 mesaje

Sa va traiasca baietelul.Nu poate fi nimic grav,insa,va recomand sa faceti urmatoarele analize: toxocaroza si toxoplasmoza.Multa sanatate.