Setari Cookie-uri

Lovitura coccis (noada)

Ieri am alunecat pe scari si am luat cateva trepte. M-am lovit la noada. Am pus gheata cum am ajuns acasa de cateva ori, nu imi dau seama daca s-a inflamat sau nu zona dar ma doare rau. Noaptea imi gasesc greu o pozitie in care sa nu simt durerea, sa nu mai zic ca statul de scaun e dureros, iar orice aplecare e un chin. Eu fac pilates dimineata dar am inteles ca ar fi mai bine sa intrerup orice activitatea fizica o perioada... A mai patit cineva? Ce ati facut? Din pacate nu sunt in tara si nu stiu exact unde as putea sa merg pentru o investigatie.
vrijaya
Postat pe 16 Septembrie 2009 04:14
offf... stiu durerea ...toata copilaria mi-am dorit role...acum mi-am cumparat si m-am lecuit ...am tras cateva lovituri si cum faceam cum nu faceam tot acolo ma loveam (noada) nu am facut nimic doar am asteptat sa-mi treaca vre-o 2 saptamani eram la fel ca tine nu puteam sta in nici o pozitie rabdare si daca se gaseste cineva sa ne spuna ce putem face ma sui iar pe role
2kiki
Postat pe 26 Septembrie 2009 06:11
BUNA! TREBUIE SA TE DUCI SA-TI FACI O RADIOGRAFIE (ORTOPEDIE) SAU REPAUS, GHEATA SI ANTIIMFLAMATORII. PROTEJEAZA-TE CAND STAI PE SCAUN CU O PERNA!
VTEMELIE
Postat pe 26 Septembrie 2009 06:18
Buna! si eu am cazut pe scari si m-am lovit rau de tot...am luat tot felul de medicamente,unguente, dar tot la doctor am ajuns pt ca durerea m-a urmarit mult timp.Am facut 10 zile fizioterapie la spate-30 minute pe zi- in spital, era pe vremea facultatii si nu platit nimic.Au trecut 4 ani si nu mai am probleme! va recomand cu incredere! multa sanatate!
crina_gabriella
Postat pe 26 Septembrie 2009 08:14

bun durerea n-o simte nimeni maibine decat cel ce pateste ,dute la medic trebuie facute radiografii si tratamente date de medic,si dupa tratament vezi poate trebuie mers si in statiuni pentru tratament durerea poate aparea si dupa 10 ani depinde cum ai grija de tine
Eleonora_Mia
Postat pe 26 Septembrie 2009 08:25

Incearca niste unguente antiinflamatorii vreo 2-3 feluri, (Voltaren si ceva Chinezisme). Foloseste-le pe rand: dimineata un fel, la pranz unge-te cu un alt fel, seara altul. Du-te neaparat la medic (radiografie + bai si fizioterapie). In ce tara esti? Nu ai asigurare de sanatate?
Lasa gym-ul pt moment.
umblataprinlume
Postat pe 26 Septembrie 2009 08:38
Eu am patit-o acum cativa ani la sanius.Nu m-am dus la doctor decat atunci cand nu am mai suportat.Aveam dureri mari mai ales cand ma ridicam din scaun sau din pat. Am facut o radiografie si in urma ei am facut 6 sedinte de fizioterapie. De atunci nu am mai avut nici o problema.
monica_dragomir
Postat pe 26 Septembrie 2009 10:00
Vezi ca asa o cazatuta pe scari am luat si eu si am facut lichid la noada,nu este de glumit cu asa ceva.Cand esti tanar treci cu vederea,dar eu am deja 52 de ani si am iesit la pensie din cauza ca aceasta cazatura mi-a afectat coloana, trebuie sa faci o investigatie mai amanuntita si o poza (radiografie) ca nu este de glumit.Succes si iti urez sa te faci bine.
kudika018086
Postat pe 26 Septembrie 2009 10:23
am cazut pe gheata,si am fisurat osul noadei
algocalmin, scobutil, papaverin injectie a fost ce m-a deblocat, dupa cazatura eram dreapta, nici pe buda nu puteam sta
apoi circa 1 an m-am miscat cu grija, si n-am facut efort
sa ai grija la kilograme, lipsa efortului pot sa produca surplus, insa e necesar sa le tii sub control.
dana florea-consultant de nutritie-0723695145
danaherbalife
Postat pe 26 Septembrie 2009 11:37
ufff si eu am cazut pe gheata durerea este foarte acuta crancena de-a dreptul.sfatul meu este sa faci oradiografie nu cred sa coste mai mult decat la noi in tara adica undeva la 10 ,11 euro cred ca nu e foarte mult avand in vedere complicatiile pe care le poti face daca este fisura sau fractura.eu nu am avut nici una nici alta si totusi durerea era ingrozitoare dar mai bine te asiguri.nu este nevoie de consult medical prealabil medicul radiolog care interpreteaza radiografia iti spune daca este sau nu fractura sau fisura sau doar lovitura puternica si daca nu e nimic problematic nu trebuie sa mergi la alt medic-ortoped.cu unguente si repaus se va rezolva.
maria1931
Postat pe 26 Septembrie 2009 20:57
Am fost a doua zi la doctor, am facut radiografie, diagnostic: osteohondroza, am cautat pe net si e o afectiune intalnita mai des la adolescenti, eu am 25 de ani, adica sunt cam la sfarsitul perioadei de formare a scheletului... Nu e nimic spart, doar ca sunt apropiate 2 vertebre L5-S1.
Tratament recomandat: masaj, argila, parafina, electroterapie, exercitii 10 zile.
Sunt in Mongolia si am asigurare de sanatate, doar ca asigurarea mea este pentru turism iar viza mea e de student(am gresit cand mi-am facut-o), asa ca nu ma bazez pe compensarea cheltuielilor si serviciile sunt destul de scumpe.
Durerea a mai trecut intre timp(2 saptamani), am si calarit fara probleme. Astazi insa am jucat baschet si am realizat ca nu pot sari fara sa resimt durerea, poate e si din cauza febrei musculare pe care am facut-o de la calarit. Eu mi-am facut masaj singura, nu am facut alte proceduri. Daca investesc acum in proceduri nu mai pot ajunge in China, e intre sanatate si placere si stiu ca ar trebui sa aleg sanatatea... Vad ca cei care au facut fizioterapie zic ca nu au mai avut probleme.
Va multumesc mult pentru sfaturi.
vrijaya
Postat pe 28 Septembrie 2009 20:02
Buna....
Lgat de problema ta vreau sa-ti spun ca nu trbuie sa te impacientezi,nu ai nimic rupt,spart sau fisurat.Ala os e de o duritate fantastica.Problema e alta.te doare ....Eh durerea u o sa-ti treca usor..In timp va disparea de tot dar vor trece si luni de zile.depinde cit de tare a fost socul.O sa-ti fie greu ..daca esti la munca.Imi pare rau de tine,zau.pa
ai0141
Postat pe 28 Septembrie 2009 22:23
Nu stiu cat e de dur ciccissul dar mie mi s a fisurat la nastere si 6 luni dupa abea stateam pe scaun si cand ma ridicam simteam cum se muta oasele acolo.in fine,o sa treaca ceva timp pana te vei simti mai bine si mi pare rau ca nu te va incuraja cu nimic raspunsul meu
multa sanatate
catalina1st
Postat pe 30 Septembrie 2009 00:27
Am patit ceva asemanator pe scari. Dupa trei sedinte de acupunctura, am putut sa ma urc din nou pe bicicleta, plus o portjartiera, puirtata pana mi-au disparut simptomele. crudici_ida@yahoo.com
crudici_ida
Postat pe 30 Septembrie 2009 19:46
Si eu am cazut la ski acum vreo 14 ani si abia acum 3 ani am inceput sa am probleme mai "urate". La vremea aceea imi era greu sa ma aplec, simteam durerea in noada la fiecare aplecat. Acum vreo 3 ani au inceput niste dureri crunte, s-a inflamat si nu ma mai puteam misca de durere. La prima criza m-am speriat, nu stiam ce mi se intampla. Am ajuns la doctor, mi-a spus ca am avut noada fisurata si s-a sudat stramb. Ideea e ca tb sa ma protejez, sa nu car greutati, sa nu conduc prea multe ore fara pauza etc. Am facut si fizioterapie. In principiu, sunt ok. Doar ca, uneori imi mai aminteste ca e acolo :)
Sanatate multa si ai grija de tine.
ancupaf
Postat pe 21 Decembrie 2009 22:52
Lovitura de coccis

Problema este destul de simpla si se va utiliza o anumita reflexologie care va opri automat durerea. Eu garantez pentru aceasta.

Costello


kudika009311
Postat pe 28 Decembrie 2009 04:46
dragele mele si eu o am pe mama mea de 61 ani si a cazut pegheata si e fff rau.o doare si nu stiu ce sa fac.invatatima.......
healthy012487
Postat pe 10 Februarie 2010 12:39
am uitat sa va zic ca este vba tot de coccis.offff dne.........
healthy012487
Postat pe 10 Februarie 2010 12:44
este foarte bun masajul
kudika162441
Postat pe 18 Februarie 2010 14:05
si eu sunt deacord cu reflexoterapia si garantez ca trece
kudika162441
Postat pe 18 Februarie 2010 14:07
Am si eu o problema cu coccisul! Durerile mi-au aparut cca. de un an si ceva. Vechiul "ghiveci"; nu pot sta pe scaun, nu pot sta in pat, nu pot merge bine, nu pot conduce masina, etc., etc.
Mentionez ca am antecedente destul de serioase ! Ceva legat de apofiza, in urma unui accident, prin '90, o cadere foarte urata, chiar in fund, prin 2000-2001, blocaje la nivelul zonei lombare, trei episoade... Deci un istoric exista. Adaug faptul ca am un servici care ma face sa stau foarte mult timp, pe scaun sau in masina dar si zile cand stau foarte mult in picioare sau cocotat pe scara, la inaltime. Am ridicat greutati destul de importante si am facut miscari circulare in acelasi timp, astfel solicitand coloana vertebrala. Sa mai spun si ca am luat cateva kilograme in plus, la 1,80m am aproape 100de kg, singurul lucru pozitiv fiind acela ca am o constitutie atletica si muschii, inca ma mai tin, facand, pe cat imi pot permite, miscare...
Sunt in Italia, mai bine zis in sudul Italiei, in Calabria unde sistemul de sanatate e mai daramat decat cel din Romania, asa ca daca cineva stie vre-o clinica de chirurgie ortopedica mai prin nordul Italiei, sa-mi dea de stire !
temi
Postat pe 26 Iunie 2011 11:24
ai scapat de dureri acum?
kudika_971995
Postat pe 5 August 2014 21:43
Pssst!!Fetelor!!Stim toate ca frumusetea este cheia succesului feminin
Va astept la mine sa impartasim cateva dintre secretele noastre
Va pup si va astept www.facebook.com/UnghiifalseSonia
Sonia_Ioana
Postat pe 5 August 2014 22:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna 7 De la: office_salinasusesi_ro 15 Aprilie 2010 09:50
cine e cu mine??!:D 6 De la: pinguina 3 Februarie 2011 01:06
Se poate slabi acasa? 12 De la: kudika_974143 28 Octombrie 2014 10:06
Sport dupa operatie 21 De la: zinaceabunasinebuna 28 Ianuarie 2012 07:02
reactii adverse la tratamentul pentru tbc 2 De la: kudika_985354 11 Aprilie 2015 12:35