Setari Cookie-uri

Reactii adverse in tratamentul TBC

Foarte multe persoane bolnave de TBC,renunta la tratamentul cu isoniazida si sinerdol datorita aparitiei reactiilor adverse. Astfel ametelile(vertijurile),durerile de cap si in ceafa(cefaleele),usoare amorteli ale talpilor si inchieturilor membrelor acompaniate de o crestere glicemica(de poti jura ca-i diabet !!!),dureri abdominale si "in capul pieptului",uneori mici tulburari de vedere,scurte perioade(5-15 min)de senzatii cu temperatura,uneori temporare dureri vasculare periferice si senzatii reumatice,senzatii de raceala si gripa(tuse seaca,nas infundat,ameteala,dureri de cap)sunt incluse in peisajul infricosator al tratamentului TBC ! Daca mai sunt nevoite ca-nrastimpul celor 6 luni de tratament ambulatoriu sa renunte la bautura si tutun,acest tratament devine "INSUPORTABIL" ! Asa ca...d'aia se moare in TBC ! Cu multa vointa(strangand din dinti !) respectand administrarea tratamentul si renuntand o perioada la munca fizica,expuneri solare si la unele vicii ,TBC este vindecat 100 % >
crysis
Postat pe 21 Septembrie 2009 09:14

AICI ! (tratamente la cabinet)
ACOLO ! (tratamente distale)
Pentru ADULTI SI COPII
TERAPIE CU LUMINA SI APA VIE
ENGLEZA si ROMANA si EBRAICA.
PROFESIONALISM , RESPECT , CREATIVITATE , ARMONIE , SANATATE.
LIGHT MASSAGE and LIGHT COSMETIC ,
SUB SUPRAVEGHERE MEDICALA SI
CONSILIERE PSIHOLOGICA,
REFLEXOTERAPIE ,
MASAJ DE RELAXARE SI TERAPEUTIC,
TRATAMENTE COSMETICE
TRATAMENTE ENERGETICE
CU LUMINA POLARIZATA (BIOPTRON PRO) ,
RAZE INFRAROSII SI HELIU(CERAGEM).
dar si
TIBETAN REIKI , ASCENSION REIKI, PRANIC HEALING ,FENG SHUI, RADIESTEZIE si INFORENERGETICA,CHI_CHUNG MEDICAL, PSIHOTERAPIE PRANICA, FENG SHUI PRANIC&VASTU,
CRISTALOTERAPIE PRANICA , CROMOTERAPIE,MELOTERAPIE, AROMOTERAPIE , etc) dar si cursuri de
USUI and TIBETAN REIKI, ASCENSION REIKI, POWER KI
oferim gratuit cu IUBIRE SI RECUNOSTINTA
LEAVING WATER THERAPY
APA VIE
=apa structurata si energizata cu proprietati terapeutice si bactericide .
Cerem si oferim seriozitate.
Pentru informatii suplimentare si programare va rugam sa ne contactati.
ioana.bobocea@yahoo.com
0744.300.432 (IOANA)
Fix ; 021.420.80.96









IOANA1947
Postat pe 23 Octombrie 2009 10:28
Buna ziua! Acum am citit mesajul d-voastra...
Eu fac acest tratament,sunt intr-a 5-a luna si nu stiam de aceste reactii adverse:( am ajuns sa imi fac si ochelari pe care nu tot timpul ii suport. Sunt suportabil afara,dar in casa nu pot sa-i suport mai mult de o ora ca devin irascibila.Am si ameteli, greturi si varsaturi dar nu renunt la ele...vreau sa fiu sanatoasa.Eu nu fumez,nu consum alcool,consum doar o cafea,
"O CAFEA" una de o jumatate de litru dimineata inainte de mancare... as vrea sa renunt la ea dar nu pot...
Am infectie cu BK la singurul rinichi pe care-l mai am si lupt pentru el,vreau sa traiesc!
Banuiesc ca sunteti un medic de specialitate si vreau sa intreb :
1.Este posibil ca din cauza infectiei cu BK la rinichi sa faci abces renal?
2.Este posibil din cauza BK sa faci fibrom uterin, sau uter fibramotos?
3.Care este posibilitatea de infectare a partenerului de viata cu TBC renal prin contact sexual?
4.Este posibil din cauza infectiei cu BK sa faca barbatii adenom de prostata?
Mentionez ca sotul meu nu face tratament si eu banuiesc ca are si el,deoarece are dureri in partea dreapta deasupra partii pubiene dupa actul sexual.
Va rog mult sa ma ajutati sa inteleg aceste anomalitati !

Cu respect Mariuca
kudika085750
Postat pe 11 Noiembrie 2009 12:40
Uite un tratament mai vechi decit lumea pentru vindecare TBC-ului

sunca de porc alba, neafumata de pe care se indeparteaza sarea si fara soric.
Se taie in cubulete micicit o pastica si se inghit dimineata pe stomacul gol (5 "pastilute_ cu : bors prospat facut in casa, sau zeama de varza murata (tot din casa) sau apa cu f. multa zeama de lamiie.

Fa cura asta in paralel cu medicamentele de la doctor si fa-o pentru o luna, doua, trei....cit de mult vrei tu.
Sanatate!
micabis
Postat pe 16 Februarie 2010 19:41
De la: Aemulus, la data 2010-02-16 19:41:45Uite un tratament mai vechi decit lumea pentru vindecare TBC-ului

sunca de porc alba, neafumata de pe care se indeparteaza sarea si fara soric.
Se taie in cubulete micicit o pastica si se inghit dimineata pe stomacul gol (5 "pastilute_ cu : bors prospat facut in casa, sau zeama de varza murata (tot din casa) sau apa cu f. multa zeama de lamiie.

Fa cura asta in paralel cu medicamentele de la doctor si fa-o pentru o luna, doua, trei....cit de mult vrei tu.
Sanatate!
de specificat ca sunca sa fie de la un porc crescut intr-o gospodarie unde a fost hranit cat mai natural posibil, altfel are alte efecte nedorite....
4Life
Postat pe 16 Februarie 2010 19:59
Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 13 Aprilie 2010 09:22
buna ziua,
am fost diagnosticata cu tuberculoza pulmonara, la proba de sputa a iesit pozitiv ,dar la radiografii apare doar un mic punctulet la plamanul drept care poate fi un inceput de pleurezie.am inceput tratamentul pe 5 noiembre cu rifater ( izoniazida , rifampicina , pirazinamida ) si etambutol , dupa a doua saptamana am facut 3 probe de sputa si a iesit negativ ,dar pe 29 noiembrie mi-au comunicat ca trebuie intrerupt tratamentul deoarece bacilul este rezistent la izoniazida si streptomicina,la finalizarea antibiogramei pe 6 decembrie am reluat tratamentul cu noile antibiotice ,rifampicina, etambutol, protionamid amikacina si vitamina b6. am greturi foarte mari, arsuri la stomac, aproape nu pot manca mare lucru si nu am pofta de mancare, as vrea sa stiu daca aceste sintome vor fi pe toata durata tratamentului sau doar o perioada la inceput pana ce organismul se obisnuieste cu tratamentul, si daca se duce la capat tratamentul vindecarea este 100% sau mai raman ceva bacili adormiti si in momentul in care imunitatea scade se rectiveaza boala? ce as putea face pentru a avea pofta de mancare ? am observata ca in zilele in care mananc un pic mai bine nu am atatea arsuri la stomac.
multumesc
kudika_946320
Postat pe 17 Decembrie 2013 06:25
fiica mea are 2 luni si jumatate de tratament,in prima luna a suportat tratamentul acum insa are ogroaza de reactii adverse.
a avut mancarimi pe tot corpul,a facut candida,acum i s-au umflat genunchii si gleznele,iar uneori nu mai vede bine de la distanta.
noaptea nu se odihneste deloc din cauza durerilor de oase,doarme mai mult ziua.
as ruga sa-mi scrie cineva care a facut tratamentul de 6 luni,daca copilul v-a reveni la viata normala dinainte de boala.
mentionez ca este ofata care nu fumeaza,nu bea si care s-a tratat,dupa prescriptia medicului de fam,pt.bronsita acuta pana a scuipat cu sange si ne-am alarmat de am mers la pneumonologie.
sanatate tuturor si atunci cand aveti o tuse de lunga durata ,senzatii de oboseala si palpitatii mai puternice mergeti sa faceti o radiografie.
kudika_21145
Postat pe 1 Aprilie 2014 14:12
Cam asa e.
Mihael_Laurentiu_1
Postat pe 17 Martie 2015 13:37
SI EU AM FOST DEPISTAT CU ACEASTA AFECTIUNE PULMONARA .IN TIMPUL CAT AM FOST INTERNAT AM AFLAT CA ACEST TRATAMENT DE 6 LUNI,AFECTEAZA ,,POTENTA ESTE ASA ,,M-A CAM SPERIAT DESTUL DE TARE VESTEA ASTA.NU STIU DACA ESTE ADEVARAT SAU NU IMI POATE SUNE CINEVA ADEVARUL ..SUNT IN A 3 A LUNA DE TRATAMENT .VOI DUCE TRATAMENTUL LA CAPAT CACI VREAU SA TRAIESC,CU SAU FARA POTENTA
MULTUMESC ANTICIPAT PTR CA MI-ATI CITIT RANDURILE SI PTR RASP..
Laurentiu_Cantauz_1
Postat pe 3 Decembrie 2016 22:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
relax@tone 8 De la: Georgya7 8 Iunie 2011 11:15
Fumatul - Cum sa ne lasam de fumat ? 110 De la: feeria_de_primavara 21 Ianuarie 2012 05:12
CLUB TAE-BO 1 De la: kudika442731 28 Septembrie 2011 12:54
IMPREUNA VOM REUSI 4 De la: office_salinasusesi_ro 7 Martie 2010 07:39
help me ! 40 De la: steffy91 17 Ianuarie 2012 19:40