Setari Cookie-uri

Dinti mai albi

Buna. Foarte multa vreme am consumat cola si pepsi si nu in cantitati mici ci in exces. Era o placere. Am reusit in aceasta vara sa renunt si chiar nu imi mai plac. De la acestea am reusit sa obtin dinti mai putin albi. Ce sa fac ca sa ii aduc la starea lor initiala sau macar un gram mai albi decat sunt? Nu prea am incredere in albirea lor la dentist..nu imi place dentistul, in general. Multumesc.
jOsephine23
Postat pe 27 Septembrie 2009 15:15
bunaaa....si eu am consumat fff multa cola,ani la rand,si....nu mi s-au inegrit dintii,stii de ce?pt k ma spal de trei ori pe zi si dupa ce ma spal cu pasta cea mai buna,ma spal si cu sate marunte sau cu bicarbonat!!!!sa nu apesi prea tare pe dinti,ai grija sa nu sara smaltul,usor!!!! ok?puuuup!!!
kudika092398
Postat pe 13 Decembrie 2009 11:14
coca cola nu inegreste dintii, cine v-a spus asa ceva? nu e buna din alte cauze. poate din alte cauze ti s-au colorat: cioclolata, cafea, tigari, vin rosu suc de struguri, antibiotice etc.
dar faza cu "saritul smaltului" o intrece pe toate. ca o oala smaltuita, o scapi pe gresie si sare smaltul
eleain
Postat pe 13 Decembrie 2009 11:29
Incercati cu bicarbonat de sodiu, 2/3 ori pe saptamana daca va este lene zilnic. Eu asa am facut, m-am spalat in fiecare dimineata timp de doua saptamani, am combinat cu putina pasta de dinti si am obtinut un rezultat genial de ....ALB.
miki2009
Postat pe 4 Ianuarie 2010 16:55
De la: jOsephine86, la data 2009-09-27 15:15:05Buna. Foarte multa vreme am consumat cola si pepsi si nu in cantitati mici ci in exces. Era o placere. Am reusit in aceasta vara sa renunt si chiar nu imi mai plac. De la acestea am reusit sa obtin dinti mai putin albi. Ce sa fac ca sa ii aduc la starea lor initiala sau macar un gram mai albi decat sunt? Nu prea am incredere in albirea lor la dentist..nu imi place dentistul, in general. Multumesc.


dar tot dentistul te poate ajuta cel mai mult.. ingalbenirea e cel mai mic neajuns pe care ti l-ar fi putut aduce.. poti incerca sa te speli o data pe saptamana cu sare, alta data cu bicarbonat de sodiu, peste pasta de dinti.
camiflorea
Postat pe 16 Februarie 2010 07:27
Coca Cola nu innegreste dintii, ii distruge pentru ca are acid fosforic in compozitie. Dintii de innegresc tocmai pentru ca o data atacat smaltul de acidul din coca-cola "retin" rapid culorile alimentelor mincate intre doua pahare de coca cola.

Dar, ingalbenirea dintilor poate fi si un raspuns al organismului la o afectiune a ficatului!
micabis
Postat pe 16 Februarie 2010 19:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Roscat cu aspect natural? 7 De la: luchianramona 9 Iunie 2011 15:31
tratament pentru marirea sanilor 91 De la: kudika_1015607 12 Septembrie 2016 11:09
A folosit cineva vopsea de par de la PHYTO COLOR? va rog o parere 5 De la: melia1980 26 Noiembrie 2009 21:43
Produse de infrumusetare - aspectul fizic si starea sanatatii 1 De la: Monicamm85 13 Mai 2010 13:22
Masaj profesional 3 De la: sia_grace 9 Decembrie 2011 21:08