Setari Cookie-uri

Botez

Anul viitor am sa nasesc un bebe,dar nu stiu cam ce trebuie sa fac si la ce suma ma-r duce toata cheltuiala asta.Cine a trecut prin asa si ma poate ajuta astept sa imi raspundeti.O zi buna
baby_chitzi
Postat pe 15 Octombrie 2009 23:11
Simplu. Alegi nasii, locatia si stabilesti numarul invitatilor. La restaurant te costa mai scump decat acasa. Depinde daca faci botez cu dar sau fara. Sfatul meu este sa inviti pe cei cu care te simti bine, sa il faci acasa si fara dar. Invitatii oricum iti vor aduce si bani si cadouri. Pe criza aceasta s-ar putea sa ai surpriza ca la restaurant sa nu vina cei pe care contai, Astfel vei plati ceva tacamuri impuse in plus.
Botezul e un moment important in viata copilului, asa ca bucura-te de el si distreaza-te ! Mai greu o sa fie cu cheltuielile de cresrere a copilului. Si ca sa revin la ce te intereseaza pe tine, pune cam 250 ron/persoana meniul, iar bautura si tortul de acasa. Eu zic sa te pregatesti la 300ron/invitat.
Succes si nastere usoara!
solutia
Postat pe 21 Noiembrie 2009 01:24
Cum sa fie 300 ron / pers? Doar nu face botezul pe centru, in New York!!!!!
Doamne fereste!
kudika113663
Postat pe 4 Februarie 2010 13:17
Persoana respectiva spune:"am sa nasesc un bebe", vrea sa spuna pe intelesul tuturor ca va boteza un bebe....
sagara_laksami
Postat pe 4 Februarie 2010 14:54
Daca te tine buzunarul, poti sa ei cite 4 seturi din fiecare.Daca nu cite 2.De obicei vinzatoarele sunt foarte amabile, si te vor ajuta mult in alegerea a ceia ce vrei sa ei.
kudika098645
Postat pe 4 Februarie 2010 15:02
Cred ca pina in 10 milioane, te va ajunge tot.Depinde cit vrei sa te intinzi.Aici m-am referit la tot ce cuprinde un botez.
kudika098645
Postat pe 4 Februarie 2010 15:06
Pentru inceput ai nevoie de un set complet de hainute cu care vei merge sa scoti bebelusul si mamica din spital.Bebelusul va fii imbracat de catre tine sau de catre mamica cu acest"echipament" inainte de a parasi spitalul.Iti sugerez sa dai intr-o apa lucrusoarele respective.Mai apoi sa incepi pregatirea pentru botez.Pregateste niste bani cu care vei plati preotul la biserica pentru ceremonia botezului, apoi pregateste niste cercei din aur daca bebelusul este fetita.Pe acestia poti sa-i oferi si mai tirziu daca doresti.Copilul va veni la biserica imbracat de mama si va pleca imbracat de nasa.Asa ca alte hainute, trusou complet cu plapumioara.O sa mergeti apoi la locul in care se va face petrecerea, acasa sau restaurant.Invitatii vor pune bani la copil si evident vei face si tu la fel.Asta ca sa-i aduca noroc si evident bogatie.Apoi urmeaza a doua zi mirul.Copilul va primi prima baita pe care tu i-o vei face.In cadita cu apa se pun pene(ca sa-i fie somnul usor), bani,(sa fie bogat) argint, aur,(si mai moti intreba eventual si alte persoane ce poti sa mai pui).Dupa ce-l scoti din apa al vei unge cu ulei sfintit de la biserica pe tot corpul.Apoi il vei imbraca cu haine cumparate de tine.(al treilea set).Si evident ai vei da niste bani.In functie de suma pe care o vei da tu vor face si ceilalti la fel.
blanch
Postat pe 4 Februarie 2010 23:23
Am uitat sa specific ca la masa organizata acasa sau la restaurant va trebui sa dai niste bani.Asta depinde de cei care organizeaza evenimentul daca o fac cu dar sau nu.Daca e cu dar pui in plic niste bani.Nu pot sa-ti spun suma.Depinde de fiecare.Cred ca 100$ este corect.
blanch
Postat pe 6 Februarie 2010 15:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
probleme ciudate 9 De la: office_salinasusesi_ro 19 Martie 2010 06:11
dureri la ciclu 12 De la: ella99 27 Iunie 2010 22:43
va rog sa ma ajutati si pe mine!! 4 De la: TF_ 6 Septembrie 2009 23:10
BUNA 4 De la: andreutzzza_healthy 5 Ianuarie 2013 15:10
Ginecolog bun in iasi 1 De la: kudika_1007509 28 Martie 2016 17:05