Setari Cookie-uri

CONFLICTE CONJUGALE

Cum procedam cand avem conflicte cojugale care sunt completate de violenta conjugala, atunci cand avem un copil mic. Chiar daca nu vede , copilul le poate percepe, la varsta de trei ani???
Cum trebuie discutat cu partenerul, pentru a nu se ajunge la....violenta????
Credeti ca gresesc sperand ca aceasta va fi ultima palma??? Ca a inteles, de data asta gravitatea situatiei?
healthy008211
Postat pe 4 Noiembrie 2009 14:27
Buna,asta este vesnica greseala facuta de noi femeile,mai ales in momentul in care mai este si un copil la mijloc:speram ca o sa fie "ultima"!!!
Dar,daca au facut-o odata,o vor face mereu,pentru ca majoritatea dintre noi nu avem puterea si curajul de a spune "gata" si de a-i denunta.
GRESEALA NOASTRA
ANA_MAIA
Postat pe 4 Noiembrie 2009 14:56
De la: healthy008211, la data 2009-11-04 14:27:33Cum procedam cand avem conflicte cojugale care sunt completate de violenta conjugala, atunci cand avem un copil mic. Chiar daca nu vede , copilul le poate percepe, la varsta de trei ani???
Cum trebuie discutat cu partenerul, pentru a nu se ajunge la....violenta????
Credeti ca gresesc sperand ca aceasta va fi ultima palma??? Ca a inteles, de data asta gravitatea situatiei?


Iubita, nu o sa inteleaga niciodata pt k asa e firea unora. Crede-ma, daca ti-a dat o palma fi sigura ca vor urma si altele si nu numai palme, sa nu-ti fie mare minunea cand te va lovi si mai rau. Si nu e vb ca copilul percepe ce se intampla in jurul lui, e vb. de tine daca percepi ce se intampla in familia ta? Sunt multiple variante de ce un barbat loveste o femeie....e prea mult gelos, are pe alta si tu deja ii esti o piedica, a vazut asta la tatal lui si poate asa vrea sa-ti arate ca el este cocosul in casa sau poate bea prea si isi pierde mintile, etc...etc cauzele sunt multiple. Important este ca si mama tot din cauza copiilor a acceptat sa stea cu tata care o batea tot timpul. la inceput a fost o palma din cauza geloziei, apoi au urmat batai din cauza bauturii, nu iti imaginezi cate certificate medicale si-a scos mama si cat a suferit dupa urma tatalui meu. Si eu, si fratii mei am fost mici si vedeam toate astea dar nu puteam face nimic pt k ne batea si pe noi. Numai eu stiu cum am crescut in fiecare zi cu frica de tatal meu asa se face ca dupa 15 ani de suferinta mama a prins curaj si cu ajutorul nostru l-a dat afara din casa si abea atunci am simtit in fine ca eram linistiti pt k in fiecare zi traiam numai cosmaruri din cauza lui.
Asta vrei sa se intample si cu tine, crezi ca asta mai e familie?
Ti-am facut o descriere a propriei experiente ca sa realizezi din timp inainte sa-ti fie prea greu.
Si ca da, gresesti crezand ca asta va fi ultima palma.
Iti doresc mult succes
kudika085008
Postat pe 4 Noiembrie 2009 15:43
salut.
Referitor la conflictele conjugale...si violenta domestica. bineinteles ca copilul percepe si simte tot ce se intampla in familie si...ce e mai rau este ca invata de acolo...cand va fi mare copilul, daca e baiat, risca sa fie violent in famile (asta a invatat de acasa), iar daca e fata poate deveni victima violentei in familie si sa o accepte pt ca asa vazut de la mama ei acasa. Iar acest lucru nu e bun pt nimeni.
Daca gresesti crezand ca aia va fi ultima palma? DA!!! exista un ciclu al vilentei in familie care arata astfel: se intampla incidentul(cearta, conflictul, bataia), apoi urmeaza o perioada de calm in care agresorul(sotul) isi cere scuze de la victima(sotie), ii face cadouri si ii promite ca nu se va mai intampla incidentul. Dar!!! dupa aceasta perioada tensiounea creste si ciclul violentei se repeta!!! si inca ceva: azi incepe cu o palma, iar maine vine cu un pumn sau un cutit. ATENTIE! E important sa faci ceva in acest sens azi!

Si iti ofer o solutie: exista o linie de criza pt fetele si femeile victime ale violentei in familie si abuzului sexual in Timisoara, se numeste Telefonul Albastru, unde poti suna si o echipa de consilieri psihologici prin telefon , foarte bine pregatiti te pot ajuta in aceasta problema. Nr de tel. e 0256.293.203, nr cu tarif normal. Program: 8.30-17.00 de luni pana vineri. Suna Acum daca vrei sa fii ajutata!Mult succes!
Dinadya, Timisoara
healthy008264
Postat pe 4 Noiembrie 2009 16:16
daca a inceput sa fie violent, nu se va mai "face bine" in veci, va fi intotdeauna... copilul va fi si el victima lui, in curand, poate nu-l bate, da-l agreseaza psihic.. de ce vrei sa mai stai cu el? nu ai unde sa te duci?
camiflorea
Postat pe 9 Noiembrie 2009 17:29
Nimeni nu merita nici macar sa fie "atinsa" verbal cu atat mai mult fizic. Mie mi se pare ca problema e cu atat mai grava cu cat este si un copil in familia ta..copilul vede si simte tot ce se intampla in casa..iar la varsta de 3 ani are deja capacitatea sa perceapa si incepe sa isi faca personalitatea proprie. In momentul in care decizi sa devii parinte parerea mea este ca acel copil trece pe primul plan inainte de sotul tau asa ca stabilitatea lui emotionala este mult mai importanta. Dupa prima palma intotdeauna va mai fi si alta si sunt sigura ca pana la aceasta palma au fost multe agresiuni verbale. Indiferent care este cauza lor nimic bun nu poate sa iasa de aici..probabil doar vei prelungi starea aceasta de "familie"...care cred ca de fapt si-a pierdut sensul. Nu cred ca merita sa iti consumi energia ..cred ca sunt alte lucruri mai bune de facut. Probabil ca cel mai bine ar fi sa iei legatura cu un psiholog sau consilier marital...in cazul in care sotul tau accepta sa urmati indrumarile lui.
rendo
Postat pe 10 Noiembrie 2009 15:32

Draga mea !
Cel ce a facut asta o data o va face de ..n ..ori,iar copilul va fi afectat ,deorece SUBCONSTIENTUL preia neselectiv toate ,iar mai tarziu produc boli,uneori chiar incurabile. Exista o singura solutie ,din pacate "sa-l parasesti!",eu iti spun aceasta ,pe mine parintii nu m-au lasat sa divortez 20 de ani ,deoarece aveam 2 copii si in acel timp "stricam dosarul tuturor".Dumnezeu ti-a daruit o viata ,bucura-te de ea ,nu merita sa te chinuiesti nici tu nici copilul.Mult noroc si putere ,iti doresc
IOANA1947
Postat pe 23 Ianuarie 2010 22:20
PARASESTE-L PE NENOROCIT .NIMENI NU MERITA ASA CEVA . ANIMALU
nicolicea
Postat pe 8 Februarie 2010 10:43
imi pare rau ca trebuie sa treci prin asa ceva.................................eu am avut o casnicie care a durat 3 ani si jumatate......in momentul in care unchiul si tatal meu au venit sa-mi duca bagajele acasa la ai mei,unchiul m-a intrebat:"dar de ce pleci?te-a batut?"la care eu i-am raspuns "nu,nici macar proasta nu m-a facut"la care el s-a mirat enorm.nu puteam sa mai stau langa un monstru de om care nu muncea,bea toata ziua si pe deasupra nu era niciodata acasa.............suntem si noi oameni meritam o viata mai buna ,nu trebuie sa stam cu cineva ,care cum zici tu,te bate,asa cum ne-am legat la cap ne putem si dezlega,nu?
sa nu crezi ca m-am dus la ai mei si am trait fericita......a fost greu.......o perioada am stat la sora mea(ca sa imi revin-2-3 luni)apoi mi-am luat viata in maini.........eram invatatoare.........bani putini.......,insa cand ai ambitie si vointa faci de toate.............iti doresc mult curaj si gandeste-te bine la decizia care o iei.........sper sa rasara soarele si pe strada ta.............acum sunt fericita ,iubita si mai ales respectata...............o zi buna!
fran
Postat pe 8 Februarie 2010 14:03
http://www.agentiasmile.ro/index.php?pag_index=2&id_oferta=572&title_pag=OFERTA+PASTE+2009
STATIUNEA SINAIA

PENSIUNEA BOEMA 3*

CAZARE 3 NOPTI CU MIC DEJUN SI CINA + MASA TRADITIONALA DE PASTE
TARIF 549 LEI / PERSOANA / PACHET.


cornel_sabin
Postat pe 27 Februarie 2010 00:06
totusi poate fi ultima....PALMA , poate restul vor fi pumni!!!!!sau picioare sau ...mai vrei sa auzi , nu te-ai ingrozit destul?? stii ce senzatie ai cand ti se apasa un cutit la gat?? primul lucru care iti trece prin cap este DE CE NU AM PLECAT DE LA PRIMA PALMA!!!! imi pare rau ca trebuie sa citesti asta.. dar toate gandim asa ca poate o sa-si dea seama ca e grav ca daca nu, il las si tot asa.spunem ca totusi cazul nostru e alfel desi toata lumea spun lasa-l !!!e foarte greu sa iei o astfel de decizie stim, dar gandeste-te ca va fi din ce in ce mai greu .cu cat va trece mai mult timp cu atat iti va fi mai greu, si ce e si mai rau ca la un moment dat o sa te obisnuiesti o sa zici " toata lumea are probleme, asa e viata, nimeni nu o duce perfect" NU trebuie sa ajungi sa gandesti asa. este deja viata destul de grea ca sa o facem noi si mai grea suportand astfel de situatii. poate crezi ca singura nu ai sa te descurci, sau ca nu ai unde sa te duci...nu exista asa ceva. Dumnexeu iti va da forta si vei reusi si crede-ma ca iti va fi mult mai bine...eu nu am lasat doar un partener violent, am lasat tot :familie , prieteni , servici , casa, tot ce insemnase pana atunci viata mea si am plecat unde nu cunosteam pe nimeni, plangeam zi si noapte si aveam doar un singur gand : sa nu ma intorc inapoi!!! ca voi fi moarta daca fac asta ... dar iata ca acum sunt bine , fericita ,am un sot care ma iubeste foarte mult si cel mai important...MA RESPECTA!!!hotarastet-te cat nu e tarziu daca nu poti sa o faci penrtu tine fa-o pentru copilasul tau caci in nici un caz nu va avea un camin fericit, cu un tata violent.
Adelyna84
Postat pe 6 Martie 2010 19:40
Cu ani in urma,cand credeam ca sunt fericita(si poate ca am fost o perioada) sporadic, am inceput sa aflu din diverse surse despre crizele conjugale.Ma revoltam si condamnam femeile care nu aveau curajul sau puterea de-a parasi un barbat las ,egoist,orgolios ,violent ...care pozeaza in societate ca un sot si un tata model,dar in realitate e u monstru .La mine a inceput acum patru ani cand am descoperit prima data ca sunt inselata.Cand se intorcea din bratele iubitei imi vorbea ca ultimului om,cuvinte care taiau in care vie,jigniri si acuzatii,minciuni peste minciuni care ma socau,nu puteam sa cred ca omul pe care il iubeam ,se poate manifesta in felul acesta.Tradarile au continuat,increderea mea in el a disparut,suspiciunile mele erau totdeanuna intemeiate si am ajuns doi straini care au un copil impreuna si care,aici am vrut de fapt sa ajung,sufera iar in ultimul timp foloseste expresii si cuvinte pe care le aude de la tatal sau si care ,in afara ca-mi rup sufletul ,ma pun serios pe ganduri.Nu vrea divortul,ma ameninta ca voi pierde copil,casa ,respect(va plati martori sa minta) ca ma va distruge si asta in conditiile in care imi arata si imi spune ca eu nu exist pentru el .Inca imi este frica de consecinte ,de prejudecati ...cand sunt f.trista imi spun"maine merg la avocat"si mai astept o zi care nu este deloc ce sper ...Asa-i ca sunt o proasta ,cum imi repeta sotul meu f.des?
kudika314887
Postat pe 17 August 2010 17:32
De la: kudika314887, la data 2010-08-17 17:32:35Cu ani in urma,cand credeam ca sunt fericita(si poate ca am fost o perioada) sporadic, am inceput sa aflu din diverse surse despre crizele conjugale.Ma revoltam si condamnam femeile care nu aveau curajul sau puterea de-a parasi un barbat las ,egoist,orgolios ,violent ...care pozeaza in societate ca un sot si un tata model,dar in realitate e u monstru .La mine a inceput acum patru ani cand am descoperit prima data ca sunt inselata.Cand se intorcea din bratele iubitei imi vorbea ca ultimului om,cuvinte care taiau in care vie,jigniri si acuzatii,minciuni peste minciuni care ma socau,nu puteam sa cred ca omul pe care il iubeam ,se poate manifesta in felul acesta.Tradarile au continuat,increderea mea in el a disparut,suspiciunile mele erau totdeanuna intemeiate si am ajuns doi straini care au un copil impreuna si care,aici am vrut de fapt sa ajung,sufera iar in ultimul timp foloseste expresii si cuvinte pe care le aude de la tatal sau si care ,in afara ca-mi rup sufletul ,ma pun serios pe ganduri.Nu vrea divortul,ma ameninta ca voi pierde copil,casa ,respect(va plati martori sa minta) ca ma va distruge si asta in conditiile in care imi arata si imi spune ca eu nu exist pentru el .Inca imi este frica de consecinte ,de prejudecati ...cand sunt f.trista imi spun"maine merg la avocat"si mai astept o zi care nu este deloc ce sper ...Asa-i ca sunt o proasta ,cum imi repeta sotul meu f.des?


Ti-ai dar raspunsul singurica!Sorry,dar cam asa e!
1.nu are cum sa iti ia casa daca nu e doar a lui,in cel mai rau caz faceti jumate-jumate
2.daca dovedesti la divort ca el este bataus si violent si poate sa spuna si copilul asta (daca nu e prea mic)nici nu trebuie sa iti faci probleme legat de custodia copilului

3.poti sa te duci la parintii tai pana rezolvi problema cu locuinta
4.apeleaza la un avocat ca sa iti explice ce si cum sta treaba

Foarte important este sa te gandesti la copilasul ala si nu la ce are el de gand sa iti faca tie,te santajeaza doar!
Barbie30
Postat pe 17 August 2010 18:54
Merci,Barbie! Cum spuneam,e foarte usor sa dai sfaturi cand nu esti implicata direct.Cand inima mai spera prosteste ca va fi bine,cand traiesti intr-un orasel in care esti destul de cunoscuta,cand ai mai trecut printr-un divort cu ani in urma,cand te confrunti cu fapte care te sperie,cand copilul te pune in niste situatii f.complicate vis a vis de relatia tata-mama nu mai e deloc atat de simplu.Fetelor care ati trecut prin asa ceva ....ajutor!
kudika314887
Postat pe 20 August 2010 21:26
De la: kudika314887, la data 2010-08-20 21:26:52Merci,Barbie! Cum spuneam,e foarte usor sa dai sfaturi cand nu esti implicata direct.Cand inima mai spera prosteste ca va fi bine,cand traiesti intr-un orasel in care esti destul de cunoscuta,cand ai mai trecut printr-un divort cu ani in urma,cand te confrunti cu fapte care te sperie,cand copilul te pune in niste situatii f.complicate vis a vis de relatia tata-mama nu mai e deloc atat de simplu.Fetelor care ati trecut prin asa ceva ....ajutor!


Proasta nu esti!
Insa din ceea ce ne-ai scrie aici nu putem sa ne dam seama de multe.....cert este ca nu merita sa stai langa el.
Draga mea, barfele tin 3 zile, intelegi?!
In 3 zile se satura " satul" de barfit, apare alt subiect...
Cati ani are copilul tau si cati ani ai tu?
Cu parintii tai ai vorbit?
stem_29
Postat pe 20 August 2010 22:06
poate fi si din cauza unor nenorociti care cu se gandesc c acea fata ramane marcate pe viatza din cauza rusini.eu sunt de partea femeilor.
sebitzzu
Postat pe 16 Aprilie 2011 22:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Aspartamul si cum ne influenteaza el 6 De la: roz5blue6lila7 7 Septembrie 2010 21:13
FOTOTAPET PERSONALIZAT TABLOURI PERSONALIZATE 1 De la: fototapettt 27 Ianuarie 2011 16:26
Cauzele subtile ale bolilor 33 De la: office_salinasusesi_ro 14 Martie 2010 14:35
DIETA MICHAL MONTIGNAC 7 De la: healthy008028 16 Februarie 2010 12:10
NONI - Slim & Clean Start Tahiti Trim™ Plan 40 0 De la: 3 Octombrie 2009 20:49